Actualizat acum

[P] PSD-iștii văd venind cea mai mare înfrângere de după Revoluție

de     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 12:46 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis la Piteşti
Foto: PNL
​Preşedintele Klaus Iohannis a declarat că PSD se ”agaţă cu disperare de putere”. Șeful statului îi acuză pe social-democrați că, pe ultima sută de metri, dau bani pentru ”baronii roșii” și își angajează neamurile în funcții publice. Klaus Iohannis a afirmat că PSD va pierde alegerile.

”Ei, PSD-iștii, văd venind cea mai mare înfrângere de după Revoluție. Și le este frică. Le este frică PSD-iștilor. Și se agață cu disperare de fiecare zi cât mai rămân la putere. O disperare urâtă. Acești PSD-iști se agață de putere doar-doar încă o zi în care mai pot da ceva din banii românilor baronilor roșii. Doar-doar mai prind o zi să mai angajeze niște neamuri, niște prieteni, niște incompetenți, să mai strice ce a mai rămas din marile sisteme publice din România. Rușine, PSD! O s-o încasați!”, a declarat președintele Klaus Iohannis, vineri, la adunarea regională a filialelor PNL Sud-Muntenia, organizată la Piteşti. La eveniment au luat parte 2.000 de membri și simpatizanți ai PNL, parlamentari, aleși locali din regiune.

Șeful statului a acuzat PSD, partidul care a guvernat cel mai mult în ultimii 30 de ani, pentru lipsa de autostrăzi, spitale regionale, şcoli reabilitate şi măsuri de siguranţă. ”Vorbim despre lucruri foarte grave. Despre o justiție asaltată. Aproape că au reușit, ei, PSD-iștii, să politizeze justiția. Vedeți, vorbim despre ce nu s-a făcut, despre ce s-a greșit, despre ce trebuia făcut altfel și de fiecare dată aceste lucruri au fost greșit abordate de PSD. De asta spun eu de atâta vreme: acest PSD a construit o guvernare dezastruoasă, o guvernare eșuată. Este timpul să plece!”, a declarat Klaus Iohannis.

PSD îi sperie pe pensionari

”Eu vreau ca PSD să plece după alegeri. Și vom începe acum, în noiembrie”, a afirmat șeful statului. El a anunțat că, împreună cu un guvern PNL, va începe să repare ”tot ce a stricat PSD-ul în această ţară”, referindu-se la continuarea luptei anticorupţie, o dezvoltare sustenabilă a ţării, refacerea infrastructurii şi a marilor sisteme publice şi resetarea României.

Klaus Iohannis a afirmat că social-democraţii ”din disperare de a pierde puterea” îi mint pe pensionari că Guvernul Orban ar tăia pensiile. ”PSD a ajuns la cel mai de jos nivel. Vă dați seama? Din disperarea de a pierde puterea, au început să își bată joc de o categorie de români care merită respectul nostru, al tuturor. Îi bagă în disperare pe pensionari, venind cu o minciună gogonată, pesedistă, cum că <Guvernul lui Iohannis> ar tăia pensile. Vă dați seama ce jalnici sunt, să se joace cu nervii și cu soarta pensionarilor, când ei, de fapt, nu au fost în stare să construiască nimic durabil, nimic sustenabil?”, a declarat Klaus Iohannis. ”Este nevoie de un guvern al PNL pentru a ajunge să garantăm cu adevărat pensionarilor un venit decent în România”, a explicat șeful statului.

Acesta a adăugat că după alegerile prezidenţiale nu trebuie să îşi imagineze cineva că PSD va ceda ”de bună voie puterea”, fiind un partid ”înșurubat” în toate instituțiile statului. ”Și pentru asta, trebuie să câștigăm alegerile prezidențiale, alegerile locale și, în final, alegerile parlamentare, pentru a face România Normală!”, a concluzionat Klaus Iohannis.

Dezastrul este mult mai mare decât pare

Premierul desemnat, Ludovic Orban, a acuzat PSD că ”și-a bătut joc de România”, oferind mai multe exemple în acest sens. ”Și astăzi 100 de mineri sunt blocați în subteran, pentru că Guvernul, de un an de zile, nu catadicsește să prelungească OUG, care să le ofere garanția angajaților din minele Paroșeni și Uricani, că atunci când se vor închide minele, ei nu vor rămâne fără bani să își hrănească familiile”, a fost una dintre acuzații. Ludovic Orban a declarat că le garantează minerilor din Paroşeni şi Uricani, blocaţi în subteran, că, după învestirea guvernului condus de el, va da ordonanţa de urgenţă care îi asigură că, în cazul închiderii minelor, nu vor rămâne fără bani.

Premierul desemnat a declarat că liberalii preiau România într-un moment extrem de dificil, susţinând că dezastrul este mult mai mare decât pare la prima vedere şi că aproape în fiecare sector ”există cel puţin două, trei bombe care vor exploda în viitorul apropiat”, pe care PSD le-a pregătit ”cu premeditare”. ”Deficitul bugetar, conform execuției oficiale la 9 luni de zile este 2,6%, în condițiile în care angajamentul de deficit bugetar este 3%. Anul trecut, conform execuției bugetare, deficitul bugetar era de 1,6% și bugetul s-a închis pe 3%. Gândiți-vă la cât va ajunge deficitul bugetar și asta în ce condiții, în condițiile în care nu s-a rambursat TVA-ul de 3 luni de zile”, a atras atenția premierul desemnat.

El a adăugat că există ministere, agenţii, instituţii guvernamentale care au bani numai până în luna noiembrie şi care nu au fonduri să închidă anul şi să plătească salariile. ”Ministerul Sănătății și-a prevăzut banii numai pe 11 luni. Dacă nu dăm rectificare bugetară să asigurăm resursele financiare, aruncăm în aer finanțarea spitalelor, aruncăm în aer programele de sănătate publică, aruncăm în aer o mulțime de cheltuieli vitale pentru viața și sănătatea oamenilor”, a exemplificat Ludovic Orban.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














9935 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    Pentru penelistii (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 12:58)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    astia care se bat cu caramida in piept ca vor binele tarii... faceti domnilor alegeri anticipate si asumati-va legea alegerilor in doua tururi. Asa distrugeti gruparea mafiota PSD. Fapte, nu vorbărie !
  • +12 (30 voturi)    
    Ceea ce este absolut...... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 13:17)

    gigiN [utilizator]

    ... incredibil este faptul ca, orice porcarii, furturi, nenorociri ar face psd-ul, 3 milioane de... zombies tot ii voteaza.
  • 0 (36 voturi)    
    discursul iohannis (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 13:29)

    Itsoc [utilizator]

    cam asta e singura sansa a lui iohannis sa spuna ca a facut ceva, faptul ca s-a opus pesedistilor.
    s-a opus pana le-a numit trei guverne, a demis-o pe kovesi, a trimis tarziu legile justitiei la curtea de justitie europeana, a pus doua intrebari imbecile la referendum.

    iar acum propaganda USLista vine si spune ca domle, iohannis l-a bagat pe dragnea la puscarie si iohannis a terminat psd.

    bai baieti, reveniti-va, iohannis a stat bibelou, n-a facut absolut nimic. zero.
    nu are absolut niciun succes diplomatic, n-a reusit sa obtina nicio investitie, n-avem o strategie externa clara, nu a reusit sa negocieze eliminarea vizelor pentru romani in us, n-a obtinut nimic din japonia, n-a comunicat cu societatea, a dat un interviu la inceputul mandatului sau si aia a fost tot. 5 ani a dormit pe post.

    intr-o tara normala, o nulitate ca iohannis n-ar fi luat nici 5% insa in Romania, pe principiul cine nu munceste, nu greseste, romanii te voteaza si daca dormi in post.
  • +4 (20 voturi)    
    Sa fim serioși ! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 19:43)

    Observatory [utilizator]

    in cei trei ani de putere PSD isti au diminuat și confiscat unele din uneltele presedindetului care se știa este in opoziție .
    Era forțat sa accepte ministru și guverne ( vezi ce spunea legea PSD ista: președintele poate refuza numai o singura data !)
    Cine insinuaeaza ca Iohannis a colaborat cu psdisti este doar o insinuare , pentru a vira voturi tovărășei Docilă ...

    Lăsând deoparte aceste alegeri sau viitoarele: România se afla intr-o situație precară , politic și mai mult economic.
    Arată și da semne de o țara mergând spre prăpastie , condusă de 30 de ani de numeroși oportuniști ca sa nu le spun hoți . Majoritatea și ei însuși cunoscând realitatea ca nu sunt înzestrați cu inteligenta necesară de a fi conducători .
    Poate unii sunt considerați începători sau ucenici care nu au reușit sa devină Meșteri in cei 30 de ani .
    Este periculos sa continuam acest joc de încercare , poate asta e bun sau poate șamd ...
    Oameni buni țara este in pericol de colaps, economic, baza societăți producatoare s-a scurs și. Întinsa sa se scurga spre exterior in detrimentul viitorului și prosperității !
    Alegeți oameni capabili nu diletanți ( actorashul ăla, sau alti ) care nu au demonstrat efectiv ca știu și cunosc măestria de a conduce bine o țara , un popor, in directia spre succes .

    Pe vremea mea era un cântec u titlul :
    “Opriți Timpul “

    Cu Dumnezeu înainte !
  • +8 (14 voturi)    
    cu liberalii (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 22:55)

    Georgiana1995 [utilizator]

    o sa fie bine,dacă nu,ghinion,moştenirea anterioară
  • +1 (13 voturi)    
    PSD - măsura tuturor lucrurilor (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 23:55)

    Shaolin [utilizator]

    Retorica anti-PSD dusă de opoziție este o insultă la adresa inteligenței electoratului.

    PSD-ul are bubele lui (muuulte). Înțeleg asta. Dar cu ce vine PNL și Iohannis?

    Să te limitezi timp de 5 ani doar la discursuri inepte anti-psd fără să vii cu o alternativă reală mi se pare complet stupid și periculos. Și asta denotă un singur lucru: PNL/USR/SRI nu ABSOLUT NICIO intenție (sau abilitate) să schimbe ceva în bine în țara asta.

    Vin vremuri (EXTREM de) grele pentru România și pentru tot globul. Țări mici și mari vor intra în incapacitate de plată. Există riscuri majore de hiper-inflație. Sistemul financiar e pe cale să se prăbușească. Condiții ideale pentru războaie mondiale. Și tot ce oferă ficusul e „jos psd”.

    Vai de țara asta...
  • +4 (14 voturi)    
    Vine dezastrul în România și nu văd soluții (Duminică, 3 noiembrie 2019, 0:07)

    Shaolin [utilizator]

    „Soluția” cu care s-a prezentat PNL-ul:

    Turcan (vice) - fosta protejată a lui Băsescu anti-rus. Anti-rusă și fata, desigur, cu 4 ani de studii la Moscova (institutul Pușkin). Nimic în neregulă cu asta; dar dacă Viorica era în locul ei lua FOC tot internetul.

    Aurescu (externe) - omul lui Năstase, inconsecvent ideologic dar foarte consecvent când vine vorba de funcții. Ce să mai ... un supraviețuitor.

    Ciucă (apărare) - general cu mare iubire de funcții pus într-o funcție civilă care ar trebui (teoretic măcar) să controleze armata. No problem la noi armata controlează armata. Nimic rău nu poate ieși din astfel de precedente. Presimt vremuri și pensii bune pentru generalii patriei. Când punem și un general SRI la Cotroceni?

    Cîțu (finanțe) - speculator ce a atacat moneda națională și a eșuat. S-a dorit paznic la finanțe. Tare, nu? Sper să-i reușească atacul de data aceasta. Presimt vremuri nasoale pentru leu (maxim o lună! Rețineți bine asta!!! Notați-vă în calendar).

    Bulai (cultura) - fost director OTV Succeava. De ce nu direct Dan Diaconescu? Observ un trend „ascendent” în cultură.

    Anisie (educație) - profa de română la liceu. Prietenă bună a lui Orban. Competențele deosebite în ...? Nu contează / se-ncadrează. Important e să facă acordul.

    Ștefan (dezvoltare) - casă de 1km pătrat! Cât o fi întreținerea? Face 30 de minute pe jos de la budă la canapea (3 cu Uber-ul). Constat competențe deosebite în dezvoltare și planificare.

    Nu-i nimic! Noi #rezistăm și suntem #antipsd.
  • -7 (11 voturi)    
    Presedintele si premierul sunt liberali autentici! (Duminică, 3 noiembrie 2019, 3:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Liberalii autentici stiu ce stiu! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 11:17)
    hotnewsfil [utilizator]

    Printre noi, liberalii autentici (cei inzestrati cu spirit intreprinzator deosebit, cu stiinta/darul de a scoate bani din piatra seaca, deci, printre noi, se afla si multi 'liberali neautentici, care au cu carnet de partid, care doar agreaza doctrina liberala si chiar exista unii ' liberali, membri de partid doar cu numele, care si-au ales aceasta 'cale de a parveni prin politica' de a dobandi putere si beneficii materiale.
    Neautenticii', cei care nu stiu sa creeze plusvaloare, sa 'faca bani', stiu numai sa cheltuiasca bani, un fel de pesedisti II, se opun cresterii pensiilor calculate pe baza principiului contributivitatii, intr-un ritm "prea rapid", afirmand ca majorarea se face prin aculularea de imprumutur ale statului (de la banci), datorii care ar trebui sa fie platite de generatiile viitoare, de catre copiii nost. Aceasta ingrijorare apartine numai liberalilor 'neautentici'.
    Liberalii autentici, (printre care si presedintele Klaus Johanis), afima in modul cel mai categoric, ca nu se vor taia pensiile aflate in plata si chiar ca PNL, daca va guverna tara, garanteaza ca se vor plati chiar si pensiile majorate, conforma legii emise de PSD (majorate cu 40%, incepand cu 1 Sept. 2020).
    Multi se intreaba pe ce se bazeaza liberalii autentici cand fac aceasta promisiune, atunci cand isi asuma acest angajament. Raspunsul simplu la aceasta intrebare este : 'spiritul intreprinzator' al acestor liberali; in stiinta lor de a face bani, se afla secretul generozitatii liberalilor autentici..
    Datoriile care se vor acumula prin majorarea pensiilor se vor kichid in mod accelerat si progresiv, pe masura ce liberalii autentici vor crea plusvaloare, vor aduce bani la bugetul statului.
  • +10 (16 voturi)    
    e nevoie de un alt presedinte (Duminică, 3 noiembrie 2019, 4:04)

    Coco Whistle [utilizator]

    un candidat fie el si actualul presedinte care refuza dezbaterile, care se substrage actului democratic, nu are cum sa fie un lider si un generator de inspiratie.
  • +11 (13 voturi)    
    Sa fim foarte seriosi ! (Duminică, 3 noiembrie 2019, 9:54)

    deval [utilizator]

    Nu PNL si dlui Iohannis, presedinte al pnl si apoi al Romaniei le datoram faptul ca in 2016 cetatenii nu au iesit la vot ?
    Nu incapacitatii pnl se datoreaza faptul ca abea acum dupa motiune, apar ici, colo 2-3 liberali ?
    -Am auzit in 2016 un program al pnl ?
    -Am auzit in 2016 o critica a programului psd ?
    -Am avut din 2017 conferinte de presa saptamanale in care sa fie explicate /criticate masurile psd si conturate solutiile pnl ?
    -PNL s-a restructurat vreo secunda , inaite sau dupa ce le-a cerut-o presedintele ?
    Pe scurt, nu cred ca va fi cea mai mare infrangere pentru psd la aceste alegeri !!
  • -3 (9 voturi)    
    Bravo lui! (Duminică, 3 noiembrie 2019, 18:06)

    Mihail. [utilizator]

    Iohannis ii da inainte cu psd-ul, si ii prinde bine (desi, in inima lui, probabil n-are nimic cu ei). Barna si-a batut joc de potentialul reprezentat de un Dragnea in libertate. De, securisti impulsivi...
  • -2 (4 voturi)    
    nenorocitii, tin poporul asta in genunchi (Luni, 4 noiembrie 2019, 6:14)

    Coco Whistle [utilizator]

    in frunte cu presedintele ales, ca sa nu iasa ponta.