Ludovic Orban: Preluăm țara într-un moment extrem de dificil. Dezastrul este mult mai mare decât pare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:13 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Premierul desemnat Ludovic Orban a declarat, vineri, la Pitești, că liberalii preiau țara „într-un moment extrem de dificil”, deficitul bugetar la nouă luni fiind deja de 2,6%, iar multe plăți nu au fost făcute. „Dezastrul este mult mai mare decât pare la prima vedere”, a mai spus el, potrivit Mediafax.

„Preluăm țara într-un moment extrem de dificil. Deficitul bugetar la nouă luni este 2,6%, în condițiile în care angajamentul bugetar e de 3%, (...) în condițiile în care nu s-a rambursat TVA de trei luni, rambursările fiind de aproximativ două miliarde pe lună, în condițiile în care nu s-au făcut plăți pe PNDL și pe o mulțime de angajamente, ca să nu apară în execuția bugetară pe nouă luni”, a declarat la Pitești premierul desemnat, Ludovic Orban.

El a mai spus că există ministere, agenții și instituții guvernamentale care au bani de funcționare numai pentru primele 11 luni.

„Nu au bani să închidă anul, nu mai au bani să plătească salarii. De exemplu, Ministerul Sănătății, care și-a prevăzut banii numai pentru 11 luni. Dacă nu dăm rectificare bugetară să asigurăm resursele bugetare aruncăm în aer finanțarea spitalelor, programele de sănătate publică și o serie de cheltuieli vitale pentru viața și sănătatea oamenilor. PSD nu a avut grijă de acești oameni și nu a prevăzut bani”, a adăugat premierul desemnat.

EL a dat ca exemplu și autoritățile locale.

„Dezastrul este mult mai mare decât pare la prima vedere. Aproape în fiecare sector există cel puțin două, trei bombe, care vor exploda în viitorul apropiat, pe care ei l-au pregătit cu premeditare și, de fapt, încearcă să le pună în cârca noastră de pe acum”, a mai spus liderul PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3538 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    da, nene Orban, perfect adevarat (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:22)

    carmen_i [utilizator]

    PSD a lasat mizerie sub pre, asta stim deja. Intrebarea este ce veti face voi cand o sa preluati guvernarea? O sa-i prindeti pe vinovati si o sa-i faceti sa plateasca factura cu varf si indesat, nu-i asa?

    Sau nu o sa va atingeti de PSD si o sa spuneti poporului ca trebuie sa indure austeritatea? Hai, nene Orban, spune-ne ce o sa faci, ca foarte curajos din fire nu esti.
    • -1 (7 voturi)    
      Convenția Democratică în 96 tot de dezastru vorbea (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 8:07)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Conventia Democratica (condusa de PNT) tot de nenorocirea produsă de guvernarea PDSR-ului vorbea în 1996 și după ce a venit la putere a reușit performanța ca în 4 ani țărăniștii să iasă din parlament cu scor de sub 3%.

      Cum au luat puterea tot de un dezastru mult mai mare decat parea vorbeau, asta ca sa isi scuze minciuna de program de 100 zile cu care ziceau ca salvează țara.

      S-a ales in schimb praful. Am trăit atunci vremuri de sărăcie extremă. În ianuarie 1997 leul s-a devalorizat la jumătatea.

      Citat:
      "Ludovic Orban: Preluăm țara într-un moment extrem de dificil. Dezastrul este mult mai mare decât pare"
      • 0 (6 voturi)    
        "Sa traiasca CDR-ul ca făcut mia ca leul!" (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 8:40)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Inainte de alegerile din 1996 circula lozinca:

        "Sa traiasca FSN-ul c-a făcut suta ca leul."

        dupa

        "Sa traiasca PNT-ul c-a făcut mia ca leul."

        Sa nu cumva sa apara in cateva luni o lozinca asemanatoare, perfect justificata, despre PNL și coaliția pe care încearcă să o formeze, un fel de CDR.
        • +1 (3 voturi)    
          Ca poate aveau dreptate si unii si altii... (Duminică, 3 noiembrie 2019, 1:31)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          ... asta nu va trece prin cap, nu?
  • -4 (16 voturi)    
    opa (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:26)

    Itsoc [utilizator]

    Sica, ce facui, bre? te-a lovit realitatea in moalele capului?
  • +1 (7 voturi)    
    ORBANE ! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 21:51)

    Radu I [utilizator]

    Daca situatia este asa de grea si tu nu ai solutii, da-te omule la o parte si lasa pe altul care este capabil sa rezolve situatia. Te plangi toata ziua ca sa-ti justifici incompetenta. Nu te obliga nimeni sa fii PM. Comportamentul pe care-l ai nu da incredere romanilor ca ai fi capabil sa faci ceva pentru binele lor. Palaria de PM este pentru un om intelligent, energic, bun cunoscator al ansamblului problemelor de administrare a tarii, un om cu mult bun simt, bun diplomat, cu un comportament civilizat,politicos, deschis la conlucrare.
  • 0 (4 voturi)    
    Hopaaa. Și cum o să faceți investiții? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 22:08)

    prec [utilizator]

    Cu ce bani veți face investiții pentru țară? Că despre găurile negre de la bugetul de stat nu ați pomenit nimic. Nu desființați pensiile speciale, nu reduceți numărul de bugetari, nu interziceți pensionările la 40 de ani. NIMIC!
    Să vă vedem ce veți face!
    Primăriile nu au bani. Păi și-au făcut cât au vreut salariile. acum să stea fără bani, spre exemplu. Chiar și la medici, li s-au făcut salarii de Occident la un PIB de țară subdezvoltată.
  • +2 (10 voturi)    
    Situatia este foarte grava (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 0:09)

    morometu [utilizator]

    In ultima vreme au facut numai nenorociri:nu au restituit TVA, nu mai compenseaza medicamente, la toate institutiile se fac angajari pe banda rulanta fiind adusi oameni care nici macar nu stiu sa scrie, sindicatele propun salarii imense... Se impune o restructurare din temelii! Curaj!
  • -1 (9 voturi)    
    Chiar așa? (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 1:11)

    CalinMircea [utilizator]

    Păi dacă acum când toți indicatorii economici sunt la maximum istoric pentru România, e dezastru, atunci chiar ar trebui să ne rugăm ca atunci când ne va fi cel mai rău să fie ca acum. Adică dăm matematica, statistica, logica deoparte doar pentru niște lozinci? Dacă da, atunci ne merităm soarta!
    • 0 (0 voturi)    
      Lindicatori (Duminică, 3 noiembrie 2019, 18:09)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      extraordinari si nemaipomeniti avea si guvernarea Tariceanu...s a vazut anii urmatori ce baza au avut...nu poti bea si manca la restaurant pe datorie o perioada indelungata!...ticalosi si analfabeti...de exemplu, statistica are indicatori nemaipomeniti pt mine daca am luat salariul astazi si l am cheltuit in 5 zile; aceeasi statistica are indicatori dezolanti pt restul de 25 de zile pana la urmatorul salariu, ce mi spun ca sunt un prost inconstient si ticalos...asa si cu bugetul si marirea nesustenabila a pensiilor si salariilor la stat...mai mult, existenta pensiilor speciale, analiza structurii bugetului, ne arata ca eu nu numai ca mi am cheltuit salariul pe o luna in in 5 zile, ca un ticalos ce sunt, ci si numai pt mancare si bautura, nu am schimbat robinetul ce picura la baie, nu mai vorbesc de extindere a imobilului unde locuiesc, ca aveam nevoie de o baie mai mare si mai moderna...
  • 0 (6 voturi)    
    Nu exista și nu v-a (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 2:42)

    Observatory [utilizator]

    exista guvern care sa repare gaura....
    De 30 de ani numai analfabeți, infectați de boala hoției , între timp adevarata forța de munca s-a strecurat timpul in restul Europei !
    Doamne ferește sa ne dea ăștia afara din UE ca rămânem flamanzi ca pe vremea lui Ceashka .
    Țara nu mai avem, au rămas pensionarii, copii, subvenționatii sociali și bugetarii care învârte o hârtie penzi și se face ca muncește .

    Ferească Dumnezeu sa nu ne anexeze Karakanel !
  • -2 (4 voturi)    
    Iarăşi o să plângă cineva la sfârşit (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 7:32)

    Yoi [utilizator]

    Păi după cum vedem toată lumea se joacă zilele astea cu soarta ţării şi la scenariile posibile care vor urma că numai trei sunt o să vă explicăm noi ce va urma iar toată povestea se va desluşi la votarea acestui guvern Orban iar cheia este PRO-România:
    --------------------------------
    1) Dacă PRO-România nu va participa la votarea guvernului ca să se facă cvorum înseamnă că au fost în înţelegere cu PSD de la început şi scenariul lor constă în eliminarea guvernului Dăncilă şi ţinerea lui la guvernare până după pierderea prezidenţialelor moment când va fi eliminată Dăncilă după care vor oferi un guvern PSD-PRO_România şi posibil UDMR (ăştia trag la miere ca musca la rahat) fără Dăncilă şi din nou Iohannis(sau alt preşedinte) va fi pus în poziţia de a alege varianta doi sau unul.

    2) Iohannis(sau alt preşedinte) să refuze un guvern PSD şi să rămână doar cu alternativa anticipatelor fiindcă nu există nici o altă alternativă să treacă alt guvern dacă varianta unu e reală şi cum PSD pot face jocul ăsta la infinit cu cvorumul să se întindă criza la infinit şi desigur vor arunca vina pe Iohannis spunând că refuză să accepte un guvern care poate stopa criza şi toate se vor sparge în capul lui Iohannis(sau alt preşedinte) că nimeni nu va vedea cine are dreptate şi vor vedea doar blocarea salariilor şi pensiilor iar până la urmă datorită presiuni care va veni din sistemul bugetar să fie nevoit Iohannis(sau alt preşedinte) să le dea şi al patrulea guvern.

    3) Dăncilă într-un moment de luciditate să nu le facă jocul propriilor sabotori din partid şi să le strice jocul şi să se asigure să treacă guvernul chiar cu ajutorul ei apoi după prezidenţiale se poate juca cu proprii oameni şi să îi ţină sub control că nu va mai există presiunea de criză guvernamentală care va fi şi motivul care îl vor invoca pentru debarcarea ei iar pierderea prezidenţialelor e un mizilic faţă de un motiv real de criză guvernamentală care chiar PRO-România o va întreţine până la căderea lui Dăncilă dacă nu
  • -1 (1 vot)    
    De cee intrați la guvernare? (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 14:30)

    martino12 [utilizator]

    Bine, înțeleg că vreți să salvați PSD-ul într-un moment dificil, iar anul viitor să câștige alegerile cu 45%. Cred că vor face dictatură în trei zile, nu am uitat ce urgie a fost în 2016.