Ludovic Orban: Acești parlamentari au învestit peste 80 de miniștri, dintre care mulți analfabeți funcționali

de CZ     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2019, 18:45 Actualitate | Politic


Ludovic Orban în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​Prim-ministrul desemnat, Ludovic Orban, i-a criticat, miercuri pe parlamentarii PSD care au dat aviz negativ în comisiile de specialitate pentru 3 miniștri propuși, el arătând că în alte cazuri senatorii și deputații au acceptat și miniștri analfabeți funcționali.

„Acești parlamentari au învestit miniștri care au făcut de râs funcția de ministru, peste 80 de miniștri, dintre care mulți analfabeți funcționali, mulți oameni fără nicio legătură cu nimic, care n-au condus în viața lor nimic și care și-au făcut de râs instituțiile și au distrus capacitatea administrativă a ministerelor și a agențiilor și a autorităților pe care le-au condus”, a spus Orban, la Parlament.

El a subliniat că va merge mai departe la plen cu cei 3 miniștri propuși care au primit avize negative în comisii: Florin Cîțu (propus la Ministerul Finanțelor), Ion Ștefan (propus la Ministerul Dezvoltării) și Violeta Alexandru (propusă la Ministerul Muncii).

„Nu accept nicio evaluare din partea unor parlamentari PSD care și-au bătut joc de România, care i-au prostit pe oameni în campania electorală, care au avut un program de guvernare - o colecție de minciuni gogonate din care n-au realizat nici 10%”, a mai spus Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1678 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Un nume ap pt voi (Miercuri, 30 octombrie 2019, 19:08)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Danut Andrusca Ministru al economiei :).
    Alo Mazetele, kingilor va mai aduceti aminte de vulcanizarea unde va duceati cu LADA???
    Asta'i de la LATRINE!

    https://www.youtube.com/watch?v=frZ6Mq8g39c

    Iar asta e de TELECINEMATECA
    https://www.youtube.com/watch?v=n0zR5RDH_0w
  • +4 (6 voturi)    
    Daia, e si analfabet si retardat (Miercuri, 30 octombrie 2019, 19:10)

    Dalinar [utilizator]

    Intr-o tara normal ar fi fost la Casa de Nebuni, in Romania e Ministru!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    aici trebuie sa ii dau dreptate. (Miercuri, 30 octombrie 2019, 19:52)

    g01an [utilizator]

    evident nu au nevoie de avizele comisiilor pentru a se duce la vot cu intreg cabinetul. comisiile respective nu mai au niciun fel de legitimitate si procesul este evident viciat netinand cont de astfel de scenariile posibile.

    oricum ar fi, mie unuia imi convine scenariul in care guvernele propuse de iohannis sunt respinse de parlament. ii da optiuni.
  • -2 (4 voturi)    
    alo, HN (+ Orban) (Miercuri, 30 octombrie 2019, 20:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    se spune analfabeti functional (ultimul cuvant este adverb, nu adjetiv, deci nu se acorda)
    • +1 (1 vot)    
      Minusuri pentru că ai dreptate? :) (Joi, 31 octombrie 2019, 14:28)

      Gheonoaia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      E un mister pentru mine cum e posibil să iei minusuri pentru comentarii de felul ăsta. Îmi aduce aminte de inginerul care a fost dat afară de pe un grup de părinți zilele din urmă pentru că a îndrăznit să le explice mămicilor cum e cu ordinea efectuării operațiilor...
  • -1 (3 voturi)    
    La „apărare” nu trebuia să fie un civil? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 20:04)

    prec [utilizator]

    De ce au pus ca ministru un militar de carieră?
  • 0 (2 voturi)    
    Analfabeții funcționali (Miercuri, 30 octombrie 2019, 20:56)

    Gheonoaia [utilizator]

    ...sunt analfabeții care...funcționează. Aici, "funcționali" este adjectiv, deci trebuie să se acorde în gen și număr cu substantiful "analfabeți".

    Expresia corectă este "analfabeți funcțional", unde "funcțional" este adverb și, prin urmare, nedeclinabil.

    A fi analfabet-ă / analfabeți / analfabete "funcțional" înseamnă a ști să citești, dar a nu avea capacitate de analiză pentru a înțelege textul citit.