PSD vrea ca Parlamentul să adopte o declarație de susținere a investiţiei grupului Volkswagen în România

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 28 octombrie 2019, 17:16 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Captura video
​Parlamentarii PSD au inițiat și au depus luni, în ședința conducerii Parlamentului, un proiect privind sprijinirea demersurilor de atragere a investiţiei Volkswagen. Mai exact, social democrații propun ca Parlamentul să adopte o declarație prin care să susțină investiţia grupului german în România.

Ministrul demis al Mediului de Afaceri, Radu Ştefan Oprea a declarat, la Parlament, că a existat o discuție între reprezentanţii autorităţilor române şi cei ai VW la Arad, unde a fost prezentat potenţialul zonei respective iar Guvernul a transmis oferta de ţară. Potrivit acestuia grupul german are deja o listă scurtă cu amplasamente vizate, iar România şi Bulgaria figurează pe această listă.

"În spaţiul public au apărut în ultima perioadă discuţii despre această investiţie strategică. Am fost extrem de activi, am fost întotdeauna cu cel puţin o lună şi jumătate, dacă nu două, în faţa tuturor competitorilor când am făcut lobby-ul necesar pentru ca această investiţie să fie în România. Procesul de selecţie a locaţiilor a fost unul transparent. Şase locaţii au intrat într-o listă scurtă, apoi două. Şi a fost selectată una. A existat grup de lucru interministerial care a lucrat la oferta de ţară şi dintre statele membre UE vă pot spune că este cea mai competitivă ofertă", a declarat Radu Ştefan Oprea.

În urmă cu două săptămâni fostul primar al Aradului, europarlamentarul Gheorghe Falcă declara că există discuții și negocieri oficiale ale reprezentanțiilor Guvernului cu compania de consultanță a Volkswagen pentru construirea unei fabrici Skoda în România, la Arad.

Discuțiile cu România au loc în contextul în care Volkswagen a decis să suspende construcția după ce Turcia a invadat nordul Siriei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1359 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Daca si cu parca... (Luni, 28 octombrie 2019, 17:29)

    IancuJianu [utilizator]

    Daca besedeul facea infrastructura si nu hocus-pocus cu banii, ajutorul era ca si facut. Noul guvern nu poate pocni din degete sa apara autostrazi peste noapte cind VW bate deja la usa...
    • +3 (3 voturi)    
      de 30 de ani alungati populatia (Luni, 28 octombrie 2019, 18:31)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      nu faceti infrastructura,
      parazitati statul...urati firmele private,
      dar vreti banii lor???
      JIGODIIPIEZEDISTE
  • +10 (10 voturi)    
    sa adopte o lege: investitia vw in ro, obligatoriu (Luni, 28 octombrie 2019, 17:34)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si asa o sa avem fabrica vw in ro, exact pe marginea autostrazii din Moldova.
  • +13 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 octombrie 2019, 17:35)

    [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    haida de, fugi de aici (Luni, 28 octombrie 2019, 17:50)

    moka [utilizator]

    vrei sa vina sa scoata profitul din tara???
  • +1 (1 vot)    
    Perfect (Luni, 28 octombrie 2019, 17:57)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Dar, inainte de a initia un astfel de demers, a si intrebat PSD daca VW are vreo intentie de a investi in Romania? Altfel, de ce nu sustin si o eventuala investitie a grupului Mercedes, BMW, Ford, Peugeot, Volvo, Ferrari. Mai mult, ar putea sa se gandeasca si la alte firme, de ex. producatoare de componente IT, the sky is the limit.

    Serios, daca vreti sa ocupati parlamentul cu astfel de declaratii, ma intreb care va fi rezultatul concret. Poate e mai bine sa creati un cadru legislativ atractiv atat pentru investitori cat si pentru forta de munca. Vor veni atunci si investitiile fara declaratii de sustinere.

    Acum totul suna a declaratie de sustinere a presupusului telefon dat angelei Merkel de catre premierul inca in functie...
  • +5 (5 voturi)    
    Asa cum au promis austostrada pentru Renault ... (Luni, 28 octombrie 2019, 18:12)

    LoBa [utilizator]

    ... cand au cumparat francezii Dacia, asa o sa aiba si VW autostrada la fabrica lor. Pe hartie, decalariv si cu multe promisiuni :P
  • +5 (5 voturi)    
    Unde-i autostrada? (Luni, 28 octombrie 2019, 18:14)

    asavreau [utilizator]

    Şi dacă nemţii vor sa facă fabrica la Huşi,Hârlău,sau Tg.Frumos?Fac fuga PSD o autostradă pe acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    4,2 cm de autostrada / cap de roman bastinas (Luni, 28 octombrie 2019, 18:17)

    Plagarus [utilizator]

    Multumim din inima PSD si l'u tzatza Vasilica + Dragnea Liviu+Viorel Ponta+Tariceanu+....................
    Sa se traga si clopotele la besericile bugetofage salarial si sa-si ia pochii WV blindate in rate,suportate de psdeii din cotizatiili / spagilii pe persoane fizice.
  • +3 (3 voturi)    
    miscare de sah (Luni, 28 octombrie 2019, 19:08)

    Dizidentul [utilizator]

    daca PNL-ul nu se exprima in propaganda PSD-ului se vor face vinovati ca VW nu investeste in Romania,nu au citit saptamina trecuta ca VW nu cauta o alta alternativa Turcia ramine .
    • 0 (0 voturi)    
      Trimite-le mesajul si idiotilor (Marţi, 29 octombrie 2019, 6:12)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      care se agita sa atraga VW care nu cauta nimic la ora asta!
  • +4 (4 voturi)    
    Degeaba ..... (Luni, 28 octombrie 2019, 20:33)

    astronaut [utilizator]

    Volkswagen va veni in Romanica dupa instalarea guvernului ORBAN , asa ca dragi populisti, demagogi-bolsevici , pofta 'n cui !