Dăncilă renunță la majorarea salariului minim. „Am pregătit mai multe proiecte pe care viitorul Guvern să le poată adopta”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 28 octombrie 2019, 12:30 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Facebook
Viorica Dăncilă renunță la majorarea salariului minim pe economie anunțat după ce guvernul a fost demis prin moțiune de cenzură. Premierul a declarat luni că a pregătit proiectul astfel încât noul guvern să-l poată adopta.

„Am pregătit mai multe proiecte pe care viitorul Guvern să le poată adopta. Voi menționa câteva dintre aceste măsuri cu caracter social. Am convingerea că oamenii trebuie să fie corect plătiți pentru munca lor. În guvernarea PSD am crescut succesiv salariul minim brut pe țară în plată. Am făcut demersurile necesare ca acesta să fie majorat începând cu anul viitor la 2.262 de lei, iar pentru angajații cu studii superioare și vechime de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare la 2.620 de lei lunar. După amiază vom avea consultări cu reprezentații consiliului tripartit”, a spus Viorica Dăncilă, la începutul ședinței de guvern de luni.

Guvernul demis a pus miercurea trecută în dezbatere publică proiectul de Hotărâre de Guvern potrivit căreia salariul minim pe economie să fie majorat cu 100 de lei.

Premierul desemnat Ludovic Orban a declarat joi că guvernul demis condus de Viorica Dăncilă nu are dreptul legal de a da o hotărâre privind creșterea salariului minim, avertizând că, dacă totuși acest lucru se va întâmpla, noul cabinet o va modifica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4091 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    sa care altii (Luni, 28 octombrie 2019, 12:46)

    gradrian [utilizator]

    Daca tot aveti atatea idei bune de ce nu le-ati pus in practica de la instaurarea guvernului ? mereu va ocupati de voi pe durata mandatului si aruncati bombe la final, jalnic.
  • +8 (10 voturi)    
    Nema marire a salariului minim (Luni, 28 octombrie 2019, 13:09)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    dar mentine pensiile speciale. Asa este in "Social Democratie" dragii mei. Mergeti la vot!
    • +2 (4 voturi)    
      VIITORUL GUVERN (Luni, 28 octombrie 2019, 14:34)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

      Cred ca nu ai inteles, nu social-democratii au vrut sa creasca salariul minim pe economie dar, liberalii, prin vocea lui Ludovic Orban a spus: "ă guvernul demis condus de Viorica Dăncilă nu are dreptul legal de a da o hotărâre privind creșterea salariului minim, avertizând că, dacă totuși acest lucru se va întâmpla, noul cabinet o va modifica.". In concluzie cine vrea si cine nu vrea ? Citeste mai atent. In cea ce priveste pensiile speciale, acestea trebuie sa dispara definitiv.
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo de rationament (Luni, 28 octombrie 2019, 15:22)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

        Ar fi ceva sa asculte analfabeta de Sica Mandolina...
        Crezi ca d'asta n'a facut'o?? Nu are dreptul legal de a da HG. Orban a zis ca o modifica nu ca n'ar fi neaparat de acord. Scorpie batrana

        Ceea trebuie sa mai inteleaga toti este ca modificarea salariului minim trebuie sa fie cuprinsa si in legea bugetului ;). Ca sa poata aloca o suplimentare.

        Legea veche nu o poate modifica (n'are timp sa o scrie si sa o treaca prin comisii, plus ca n'are majoritate in parlament).
        Legea "noua" nu exista pt ca nu avem buget .

        Stau bine cu atentia no worries
  • -4 (10 voturi)    
    ha ha Bravo Dancila (Luni, 28 octombrie 2019, 13:44)

    Je__ [utilizator]

    Nu stiu cine te consiliaza, dar pare ca ai lasat un cartof fierbinte liberalilor

    Sigur va aduce voturi la locale si parlamentare
    • 0 (2 voturi)    
      Aha, deci recunosti ca e o prostie, doar... (Luni, 28 octombrie 2019, 15:16)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      un cartof fierbinte pentru viitorul guvern.
      Vezi ca te-ai incurcat si nu mai primesti copeica pentru postare.
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 28 octombrie 2019, 15:15)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    la amarati va laudati de-un veac si le dati in ultima zi 100 de lei, iar la parlamentari le-ati dat repede 900 de lei ... si tot mai vreti sa dirijati traiu' prin tara romanrasca ...