Orban, la finalul negocierilor: Sunt încrezător că șansele de a reuși învestirea guvernului sunt foarte mari. Vor fi acorduri de colaborare

de DG     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2019, 16:43 Actualitate | Politic


Ludovic Orban în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Premierul desemnat Ludovic Orban a declarat, marți, la finalul unei noi runde de negocieri cu ALDE, PMP, UDMR și USR, că liberalii sunt pe un drum bun și este încrezător că șansele învestirii noului guvern sunt foarte mari. El a mai spus că acordurile de colaborare urmează să fie validate de conducerile partidelor și că speră ca și PMP să susțină viitorul guvern.

”Am avut discuții cu ALDE, PMP, UDMR și USR. Negocierile au decurs bine, ne-am înțeles aproape în toate punctele cu aproape fiecare formațiune și am convenit cadrul de colaborare. (...) Suntem practic pe drum bun și am făcut pași serioși înainte. Sunt încrezător că șansele de a reuși învestirea guvernului sunt foarte mari”, a declarat Orban.

Acordurile de colaborare parlamentară pentru susținerea guvernului monocolor PNL urmează să fie discutate în cadrul conducerilor partidelor și validate.

Orban a calificat drept foarte bune discuțiile cu USR, precizând că au fost abordate mai multe teme, de la justiție, la reforma electorală la numele de miniștri. ”Am avut discuții legate și de miniștri. Au solicitat numele și le-am dat aceste nume. Am stabilit că în momentul deciziei finale vom avea o discuție telefonică”, a mai declarat Orban.

Liderul PNL a mai spus că speră ca și PMP să decidă susținerea guvernului, în contextul în care reprezentanții acestei formațiuni au cerut, pe lângă introducerea celor două tururi pentru alegerea primarilor, și înființarea unui minister pentru relația cu Rep. Moldova. În ceea ce privește dorința PMP de a primi posturi în guvern, Orban a precizat că toate celelalte formațiuni au cerut un guvern monocolor.

Miercuri urmează o ultimă rundă de negocieri cu Pro România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6073 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    succes (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:46)

    sim18 [utilizator]

    Hai ca se poate!
  • -5 (11 voturi)    
    Mai e putin si ajungi pe Luna, pas cu pas ! (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:53)

    deval [utilizator]

    PNL+USR+PMP+UDMR=94+40+12+30=176 !
    Aceasta ''negociere''minimala asupra a ce facem dupa motiune trebuia facuta anterior !!
    Altfel am infrant cu totii !! Si daca se intampla, o sa-i multumim Presedintelui ca iar aproape ne-a salvat ...........
    • +1 (5 voturi)    
      Sa-mi explice si mie cineva unde gresesc ! (Marţi, 22 octombrie 2019, 18:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Evident dintre cei care dau minus . Si eu pot explica daca mi se cere, ce am scris aici, dar cred ca clar. Cocosul meu nu canta pe gardul nimanui ! Pot sa imi asum ca gresesc daca cineva -un sustinator liberal eventual- imi spune daca
      1 cum se poate face guvern cu 176 voturi dar mai ales daca ar fi o guvernare sau o administrare a ''programului'' Infractorului ? Cum achizitionezi diferenta de 57 de voturi ????
      2 daca reusesc sa investeasca guvernul si nu pot face decat ceva modificari in OUG 114 , si se va considera la alegerile urmatoare ca a fost un esec (asa cum se profileaza), cui trebuie sa multumim ?! (Esec prin aceea ca se vor prezenta la vot cam tot atatia cat au fost in 2015, prin aceea ca Ciuma va insuma tot aproximativ 30% din voturi....)
  • 0 (8 voturi)    
    Acuma ma astept sa faca si Pro Romania dramoleta (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:56)

    Habermas [utilizator]

    lor, ca sa nu fie mai prejos decat USR. Sa arate si ei ca au sange in vana, caz abia stau pe scaun de atat sange in vana, ca mai apoi - dupa circul de rigoare - sa arate in final cat sunt ei de intelegatori, si rezonabili, si generosi.

    Politica prost inteleasa, sau prost aplicata. Mai ales de aia tineri, "noile sperant", "star-urile politice in devenire", sau revenire, ma rog..
    Nu cumva sa fie prea inteligenta (ca stiti voi, in tara copiilor violati si omorati in serie, inteligenta este semn de slabiciune). Trebuie musai sa fie irationala, tzafnoasa, golaneasca si scenografica. Altfel ar fi pacat de "sangele latin" din noi.

    (Ca noua nu ne place sa-i spunem Carpatic sau Central European, ci Latin, adica vezi bine am supt lapte de lupoaica pe malul Mediteranei, noi de fapt ...)
  • 0 (8 voturi)    
    Sansele lui R. Turcanu (Marţi, 22 octombrie 2019, 17:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    trompeta pedelista si membra a Mafiei Portocalii sa se catere ministearsa. O INCOMEPTENTA POLITRUCA si atât
  • +1 (9 voturi)    
    Se doreste USL in finala! (Marţi, 22 octombrie 2019, 17:32)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Orban, fiu de securisti, isi doreste ca toti penalii din Parlament, perpetuarea sistemului mafiot instaurat de Ion Iliescu dupa Revolutie, imbunatatit de toti actorii politici de pana acum. USR-PLUS nu sunt din gasca lor de jefuitori de neam, asa ca este atacat la baioneta fara scrupule, trambitele sistemului iesind la atac: Antena 3, RTV, B1, Digi 24 si Realitate TV. Practic, toate sunt in slujba sistemului care merge pe dezideratul securistic cine nu e cu noi, e impotriva noastra. Cum USR-PLUS refuza sa manjeasca si sas intre in cloaca lor, a fost declarat persona non grata in politica romaneasca. S-a propagat manipularea ieftina ca daca nu vrei sa intri in cloaca esti las, deci trebuie sa fii taxat, chiar daca nu ai guvernat vreodata si nu ai adus tara in pragul colapsului si nu ai jefuit-o ca restul clasei politice. Asa ca se forteaza o finala Dancila-Iohannis, un blat din care castiga amandoi. Dancila ramane liderul PSD, Iohannis ramane presedinte. O mizerie a celor care au devalizat Romania pana acum. Tariceanu tocmai i-a facut o lista lui Orban cu 12 cerinte, una mai ciudata ca alta, iar Orban, ca un vechi prieten si uselist, le-a semnat. Mi-e sila!
  • +6 (12 voturi)    
    Orban a reusit imposibilul (Marţi, 22 octombrie 2019, 17:53)

    IosifV [utilizator]

    USR: Suntem PENTRU alegeri in 2 turui si pentru desfinintarea secitiaie speciale!

    UDMR: Ne OPUNEM la alegerile in 2 tururi si la desfiintarea sectiei speciale!

    Orban/PNL: Am vorbit cu ambele partide si ne-am inteles!

    Cineva minte, Timpul ne va arata.

    Eu zic ca PNL e un mare iubitor de Sf. Ciolan. Oricum, oricand numai sa pana mana pe el.