Camera Deputaților: Personalul silvic va fi dotat cu arme letale

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2019, 15:30 Actualitate | Politic


Padurar
Foto: usda.gov
Comisia pentru agricultură a Camerei Deputaţilor a adoptat, marţi, un amendament la legea privind statutul personalului silvic prin care le dă dreptul pădurarilor de a purta arme letale. Decizia vine în contextul în care, săptămâna trecută, un pădurar din Maramureș a fost ucis de hoţii de lemne. În prezent pădurarii au doar armament neletal în dotare, conform unor modificări efectuate în trecut de către Guvern.

Comisia pentru agricultură a dat, marţi, raport favorabil, în unanimitate, unui proiect de lege privind modificarea statutului personalului silvic și au introdus prevederea prin care personalul silvic cu atribuţii de pază să fie dotat cu armament de serviciu, letal sau neletal.

Astfel "în exercitarea atribuţiilor de serviciu, personalul silvic cu atribuţii de paza fondului forestier naţional, a fondului cinegetic naţional, a fondului piscicol şi a ariilor naturale protejate are statut special, este dotat cu armament de serviciu letal sau neletal, după caz, şi poate face uz de armă, în condiţiile reglementărilor privind regimul armelor şi muniţiilor".

De menționat este că în prezent pădurarii au armament neletal în dotare, conform unor modificări efectuate în trecut de către Guvern.

O altă modificare a legii prevede ca personalul silvic pensionat la vârsta standard beneficiază de o gratificaţie egală cu minimum 5 salarii brute pe ultima lună de activitate, suportată de angajator.

Proiectul de lege urmează să fie supus votului plenului Camerei Deputaţilor care este și forul decizional în acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3261 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    NU ASTA-I SOLUTIA (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:35)

    romania_curata [utilizator]

    Ca sa furi lemne, trebuie sa le duci undeva,,,acasa, la gater, etc; UNDE e politia???? Toata lumea stie ca politia tine de sase hotilor si hotii din parlament legifereaza ca tam.pitii.
  • +13 (15 voturi)    
    Lege Inutila (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:42)

    IosifV [utilizator]

    Pai furturile s-au facut CU CARDASIA personalului silvic!!!!
    Nu o simpla lege populista var rezolva problema imensa de crima organizata a lemnului!!!!!!

    In plus, ce padurar, chiar bine intentionat, va trage el singur cu pusca in hotii de lemne? Va dati seama ca daca nu se doveste ca hotul ala era chiar hot, padurarul ala va avea mari probleme???
  • +13 (19 voturi)    
    Ce prostie (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:46)

    AntonPann [utilizator]

    Si ce or sa faca padurarii, se impusca cu contrabandistii prin padure ca Rambo? Un om cu o pusca o sa descurajeze 2-3-4 borfasi, care poate sunt inarmati si ei? Este o prostie asta. Ar trebui interzis taiatul de lemne si crescute pedepsele pentru toti cei implicati. Dar e mai simplu sa-i lasi pe fraieri sa se omoare decit sa starpesti raul din radacina.
    • -1 (3 voturi)    
      Tu zici ca sa nu mai fure aia? (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:23)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui AntonPann

      Sau sa stea politia prin codrii la panda? Pai nu asta e exact functia padurarilor. La ce sa te mai complici, da-le arme si se rezvolva.
    • +6 (6 voturi)    
      Pe timpurile celelalte (Marţi, 22 octombrie 2019, 17:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AntonPann

      padurarii aveau pusti de vanatoare, si le mai si foloseau. Numai ca furtul de lemne era ceva extrem de rar, padurarii mai mult alergau dupa braconieri. Daca te prindea cu o caruta/masina de lemne ilegale, te baga in puscarie. Eu stiu om care a fost dat afara de la Tarom acum cativa ani ptr ca i-au verificat cazierul si l-au depistat ca facuse 3 ani de puscarie pe timpul lui Ceausescu ptr ca furase o caruta de lemne din padurea Baneasa.
      • -1 (1 vot)    
        In anii de iarna grea 82-87 sa furat in draci. (Miercuri, 23 octombrie 2019, 8:45)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Atunci am avut si cea mai mare scadere a suprafetei impadurite. Nu o spun eu, o spune Ocolul silvic.
        http://apepaduri.gov.ro/wp-content/uploads/2014/07/Starea-p%C4%83durilor-%C3%AEn-anul-2017.pdf?fbclid=IwAR31QF9tUqRUOdHjgdtj9D80-QmFmEz8REV0x_89wONFSRotdErAXWzPG3E
  • +4 (6 voturi)    
    Ce gluma (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:20)

    JustinCase [utilizator]

    Asta nu va face decat ca si borfasii se vor inarma si mai tare, in timp ce autoritatile statului NU VOR sa rezolve problema din cauza ca sunt in cardasie cu ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Borfasii isi vor creste riscurile meseriei. (Miercuri, 23 octombrie 2019, 8:46)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Excelent. Pana acuma erau doar amendati. Daca au arme fac direct puscarie.
  • +3 (3 voturi)    
    Frectie (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:22)

    mr_mojo [utilizator]

    Le da munitie hotilor de fapt pentru ca nimeni nu o sa traga si apoi, daca esti singur si nu tragi sanse mari sa ramai fara arma si...ei trag.
    Iar aia cu salariile e cinica.
  • +2 (2 voturi)    
    Păi.. (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:32)

    modream [utilizator]

    ...și până acum, nu aveau puști? Parcă ultimul pădurar mort a fost împușcat cu pușca lui în spate (ultimele știri spun că hoții au relatat că s-a împușcat singur apoi și-a băgat sub căruță să-și rupă și picioarele...de aia au fost lăsați în libertate). Deci au deja arme letale...
  • +2 (2 voturi)    
    Da, sa traga!!! (Marţi, 22 octombrie 2019, 17:07)

    V. Istina [utilizator]

    Si sa vedem cati or sa vrea sa-si schimbe cariera, daca furtul de lemne nu mai e rentabil. Te reprofilezi ori mergi la puscarie ori esti impuscat foarte posibil mortal(dureaza ceva pana ajunge salvarea!).

    Padurile Romaniei (si nu numai, seculare ori nu) nu sunt o gluma buna de scos cateva parale.