PSD a respins în Comisia juridică proiectul USR privind desființarea secției speciale/ UDMR și Pro România au părăsit sala înainte de vot

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2019, 14:30 Actualitate | Politic


Stelian Ion (stanga, plan indepartat), singurul parlamentar al opozitiei
Foto: Hotnews
Deputații PSD au respins, marți, proiectul USR care prevedea desființarea secției speciale. Cu 12 voturi (PSD) pentru și 10 împotrivă (PNL, USR) proiectul USR a primit raport de respingere în Comisia Juridică. Deputații UDMR și PRO România au părăsit sala înaintea votului. Decizia vine în contextul în care Comisia Europeană urmează să publice în cursl zilei raportul MCV.

Florin Iordache a vorbit despre necesitatea menținerii secției speciale invocând presiunile pe care DNA le-ar fi făcut asupra judecătorilor și procurorilor. "Ultimul raport al CSM a demonstrat presiunea la care sunt supuși judecătorii(...)Presiunea care a existat asupra procurorilor si judecătorilor se făcea chiar de DNA. Noi considerăm că este un lucru bun și trebuie menținută", a spus Iordache.

În replică Stelian Ion (USR): "O mare parte dintre anchetele de la DNA s-au dus pe această filieră pe SIIJ în mod artificial. Faptul că era nominalizată o persoană, că era anchetată o persoană și avea calitatea de judecător a dus din start la declinarea de competență pentru această secție. Deci această Secție este o pagubă. Nu știm cu ce magistrați ați discutat, dar asociațiile reprezentantive ale magistraților au invocat acest argument. Dacă vă faceți că nu vedeți, e treaba voastră, dar să știți că pierdeți orice credibilitate pe care de altfel nu ați avut-o niciodată. Ați încercat să aduceți modificări negative legislației".

Florin Iordache: "Înțelegi mai greu, îți explic după aia. Da, da înțelegi mai greu".

Eugen Nicolicea: "Criticile internaționale care se referă la criticile aduse de parlamentari justiției sunt foarte vehemente și sunt și în MCV. De astfel, noi am adoptat un cod de conduită care ne face să ne abținem de la astfel de declarații. Domnul Stelian Ion este singurul pe care l-am auzit în ultima vreme atacând justiția. O să iau stenograma și am s-o public cu ce a zis despre ce face Secția specială".

Raportul de respingere a fost adoptat cu 12 voturi „pentru” și 10 „împotrivă” și urmează să meargă în plenul Camerei Deputaților. Senatul este forul decizional în acest caz.

USR a depus în iunie în Parlament un nou proiect de lege privind desființarea contestatei Secții speciale pentru anchetarea magistraților.

De precizat este că a mai existat un proiect privind desființarea Secției speciale de anchetare a magistraților, însă a fost respins de Parlament în primăvară.

Secția specială de anchetare a magistraților a fost contestată atât de asociații ale magistraților, cât și de organismele internaționale, precum Comisia de la Veneția.

Controversata secție pentru investigarea infracțiunilor în justiție a fost condusă de Gheorghe Stan, fostul adjunct al sefului Inspectiei Judiciare, care acum a fost numit judecător constituțional, și este coordonată în continuare de procurorul Adina Stan, propusă de Tudorel Toader la șefia DNA, dar respinsă de președintele Klaus Iohannis.

Secția condusă de Adina Florea a pus-o sub acuzare pe fosta sefa a DNA Laura Codruta Kovesi, a încercat de mai multe ori să preia de la DNA dosarul Tel Drum/DNA, a înregistrat o plângere penală pe numele prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, și a comisarului european pe Justiție Vera Jourova, iar recent a restras apelul din dosarul de la instanța supremă în care sunt judecați fugarul Sebastian Ghiță și mai mulți foști magistrați și șefi din Poliția Prahova, care au fost achitați în primă instanță. Secția specială a făcut acelaşi demers şi în dosarul lui Viorel Hrebenciuc.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2748 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    PNL = PSD (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PNL = PSD
  • -13 (23 voturi)    
    Cum adica PSD a respins, pai (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:42)

    xrogo [utilizator]

    nu erau pesedistii in minoritate, sau numai au fost vorbe de claca?
  • +15 (21 voturi)    
    mda... (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:43)

    rochiri [utilizator]

    ..si USR este de vina...alegeriile anticipate singura solutie..restul este doar cancan..
  • +16 (24 voturi)    
    Iata de ce este nevoie de anticipate! (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:45)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Da-l in amarul lui de Guvern, oricum un guvern demis nu are puteri limitate. Ramane in schimb P$D care ne demonstreaza in fiecare zi ca este antieuropean, anti-anticoruptie, pus doar pe muls Romania. Acest partid trebuie redus la tacere cat mai curand posibil, iar acest lucru se poate face doar prin anticipate!
    • +7 (11 voturi)    
      E atat de simplu (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:59)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Romanii prefera sa se uita la TV, la tot felul de aberatii si teorii conspurationiste, dar nu se duc la vot, ca "oricum nu conteaza".

      Pai posturile si emisiunilea isi ating scopul. Cu cat mai multa dezinformare si aberatii, cu atat mai bine.

      Romanii sa incerce macar sa nu mai voteze aceleasi partide mari care au guvernat timp de 30 de ani in toate formulele si aliantele posibile.
      Mai rau decut cu PSD/ALDE/UDMR/PNL/PMP/Pro Romania nu are cum sa fie.
      • -2 (6 voturi)    
        N-ai crede! (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:33)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

        "Mai rau decut cu PSD/ALDE/UDMR/PNL/PMP/Pro Romania nu are cum sa fie."

        ========================

        N-ai crede, dar pentru "mai rau" exista resurse nelimitate. Eu zic sa fii atent ce-ti doresti; s-ar putea sa se implineasca.

        Si cand vrei "mai bine" la o crestere economica de 4-5%, gandeste-te de doua ori: filozofic vorbind, "mai binele" e dusmanul "binelui".
    • +1 (3 voturi)    
      Lol (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:06)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Da, hai sa facem anticipate la fiecare 6 luni, poate-poate.

      Linistiti baieti, tot 20% din 35% luati, si asta la parlamentare, ca la locale v-ati supt-o de la infiintare, prevad un maxim 8%.
  • -9 (13 voturi)    
    Jucand cartea justitiei dupa ce Dragnea si Dancila (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:49)

    xolv [utilizator]

    au cazut nu prea mai aduce voturi, dar stirea nu prea ajunge unde trebuie.
  • +9 (11 voturi)    
    Ciordache (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:51)

    MirceaCS [utilizator]

    Ba Ciordache, am si eu o intrebare:

    Cate OG-uri ati avut voi de la PSD+ALDE NOAPTEA si in WEEEKEND, altele decat pentru a scapa hotii de puscarie?

    Cate OG-uri ati dat pentru finantari mai rapide, pentru a repara incalceala si impotmolirea birocratica care a adus la pierderi de finantari???? CATE????????????

    Cum dormiti noaptea?
  • +11 (11 voturi)    
    anticipate (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:00)

    kolbar [utilizator]

    Numai prostii nu inteleg ca asta va fi soarta guvernului PNL, va fi santajat permanent de PSD si ALDE care ii vor pica toate legile
  • -3 (9 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:32)

    meditatorul [utilizator]

    barna la puscarie!
  • +2 (4 voturi)    
    Nu imi place, dar Barna cam are dreptate (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:56)

    lasa [utilizator]

    Cu majoritattea parlamentara.
    Nu se compara cu cabinetul minoritar al lui Tariceanu, erau in aceeasi barca . Acum PSD e leul ranit!
    • -1 (3 voturi)    
      Nu are. (Marţi, 22 octombrie 2019, 16:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Barna trebuia să negocieze trecerea propunerii de desființare.Cu argumente,cu calm,nu cu insulte și impertinență.