Dăncilă acuză PNL că se opune unei fabrici Volkswagen în România. „Eu voi încerca o convorbire telefonică cu Merkel”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 21 octombrie 2019, 12:08 Actualitate | Politic


Teodorovici, Dancila si Fifor
Foto: Captura Facebook
​​Viorica Dăncilă a declarat, luni, că europarlamentarii PNL nu susțin înființarea unui sediu Volkswagen în România și că liderul grupului PPE Manfred Weber a trimis o scrisoare către conducerea Comisiei Europene în care arată susținerea unei fabrici în Bulgaria. Premierul a susținut că va încerca să vorbească la telefon cu Angela Merkel în acest sens, notează Mediafax.

„Noi am discutat despre acest proiect. Chiar ministrul Comerțului și anteprenoriatului a fost în Germania, a vorbit despre acest proiect, avem cele mai avantajoase condiții pentru o investiție în România, dar din păcate nu avem susținerea necesară. Grupul PPE a trimis o scrisoare prin care susține Bulgaria. Domnul Weber, care este liderul grupului PPE a trimis această scrisoare către Volkswagen, prin care susțin Bulgaria. Atunci mă întreb unde sunt PNL, ce a făcut domnul președintele Klaus Iohannis? Dânsul ne reprezintă în Consiliu, nu a putut discuta când a mers la Consiliu pentru a susține România? Nu a putut discuta cu liderul grupului PPE pentru a susține România?”, a spus Viorica Dăncilă, la DC News.

Premierul a afirmat că președintele Klaus Iohannis știa de existența acestei scrisori de la PPE către Volkswagen, însă nu a reacționat.

„Domnul Weber susține Bulgaria, în condițiile în care noi am venit cu propuneri mult mai avantajoase. Poate era justificat dacă Bulgaria avea propuneri mai bune din punct de vedere economic, al condițiilor oferite către Volkswagen. Condițiile noastre sunt mult mai bune, dar vedem că PPE de fapt susține Bulgaria. Este o scrisoare, PNL, membru în PPE susține acest lucru. Nu pot să cred că premierul a știut de această scrisoare, dar președintele nu. În mod normal, pe obiective importante pentru țară trebuie să existe consens și cooperare între Guvernul României, Administrația Prezidențială și Parlament. Este greu să am cu domnul președinte o discuție pe un asemenea obiectiv. Eu mă așteptam ca domnul președinte să aibă o deschidere foarte mare pentru că trebuie să primeze interesul de țară. La domnul președinte primează interesul personal”, a adăugat Dăncilă.

Șeful Executivului a anunțat că un ministru va merge din nou în Germania pentru a discuta cu liderii Volkswagen pentru înființarea acestei fabrici în România.

Totodată, Viorica Dăncilă a precizat că va încerca să vorbească telefonic cu Angela Merkel despre acest aspect.

„Eu voi încerca această convorbire telefonică cu doamna Merkel, voi face tot ce e posibil pentru a aduce această investiție în țara noastră. Dl președinte a spus că a vorbit cu doamna Ursula von der Leyen și a spus că nu contăm. Eu cred că nu îi face cinste. Iarăși dăm din casă. Eu încerc să inițiez această convorbire, dar dacă dl președinte a mers la Consiliu și a spus că nu mai contăm. Dânsul a spus că un premier desemnat e mai important decât unul interimar. Mi se pare imposibil. Cum să faci astfel de afirmație. Eu am să încerc să inițiez această discuție cu doamna Merkel. Se va duce și ministrul.
Poate nu e de acuzat Weber. Weber e un lider de grup, poate partea bulgară a vorbit”, a adăugat Dăncilă.

Liderul grupului PPE din Parlamentul European, Manfred Weber, a trimis o scrisoare către reprezentanții conducerii Comisiei Europene în care cere o investigație în cazul înființării unei fabrici Volkswagen în Turcia.

„Un membru al consiliului de producție auto Volkswagen Group a anunțat săptămâna trecută că compania finalizează un acord cu guvernul turc pentru construirea unei fabrici cu mai multe mărci în Manisa, lângă Izmir. Producția planificată care va începe în 2020 va fi exportată în țările Europei de Est.

O astfel de înțelegere ridică îngrijorări serioase cu privire la perturbarea concurenței în detrimentul UE - întrucât toate statele membre UE sunt obligate prin reguli stricte de concurență și ajutor de stat, în timp ce Turcia ar putea stabili ajutoare pentru producția care va fi exportată pe piața noastră europeană în dezavantajul unor țări precum Bulgaria.

Prin urmare, aș dori să solicit serviciilor Comisiei Europene să investigheze îndeaproape termenii și condițiile în care acest acord se impune și să ia măsurile necesare pentru a impune condiții de egalitate, pentru a insista asupra reciprocității în relațiile noastre comerciale și pentru a preveni nedreptatea și concurența de la distrugerea locurilor de muncă în Europa”, se arată în scrisoarea transmisă de către Manfred Weber către conducerea Comisiei Europene.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6193 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Hehe (Luni, 21 octombrie 2019, 12:12)

    Coco_papagal [utilizator]

    Ich bin veo, hehe, vw..Geschäft zusammen hehe machen? Sind wir damit einverstanden hehe?
    • +10 (14 voturi)    
      din pacate nu vorbesc germana, (Luni, 21 octombrie 2019, 13:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      insa pentru mine e clar ca Dancila a luat-o pe aratura. Chiar si in situatia ipotetica ca Angela Merkel o asculta pe ea, nu Angela Merkel ia decizia contructiei de fabrici Volkwagen ci consiliul de administratie al Volkswagen. Acolo trebuie sa vorbeasca Dancila, cu CEO al Volkswagen, nu cu Merkel.
  • +22 (24 voturi)    
    Si ce o sa zici? (Luni, 21 octombrie 2019, 12:13)

    BillytheGreat [utilizator]

    He he, Volkswagen izbitte in zid ?
  • -26 (32 voturi)    
    nu are dreptate (Luni, 21 octombrie 2019, 12:18)

    cucuveaua mov [utilizator]

    dar acum ar fi trebuit sa se vada ceva din partea neamtului, macar o declaratie
    • +11 (15 voturi)    
      Macar o declaratie.. (Luni, 21 octombrie 2019, 12:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Adica vorbe goale, ca viorica vasilica? La ce bun? Decizia VW nu depinde de declaratiile politicienilor. Compania are un singur scop - profitul. Va merge acolo unde i se asigura cele mai bune conditii. Este evident ca guvernul instalat de #ciumarosie nu a reusit sa convinga VW, deci discutia asta deja s-a incheiat, oportunitatea a fost ratata si singurii vinovati sunt in guvernul de eterni interimari.
  • +29 (35 voturi)    
    Doaaamne!! saraca proasta (Luni, 21 octombrie 2019, 12:21)

    gwolf [utilizator]

    va inchipuiti voi dragi cititori, daca aveti suficienta imaginatie (SI CHIAR VA TREBUIE) o convorbire intre Dancila Viorica Vasilica de Videle si cancelarul Germaniei, a 4-a economie mondiala...
    Va puteti voi inchipui asa ceva ?!
    Asta in conditiile in care presedintele ales al Romaniei este un cetatean roman de origine germana si pe care d-na Merkel il saluta din proprie initiativa la orice intalnire.
    Vioriko, nici la postul de femeie care curata sticlele de apa minerala dupa o reuniune nu te califici, FA proasto!
    In plus, proasta dracului si comunista atroce, firmele private nu stau drepti la comenzi politice date de politruci asa cum vrei tu sa se intample in Ro unde toti cucii si olgutele-pi***tele se dau importanti! VW face ce decid actionarii, nu politrucii.
    Distrusa naibii, cand scapam de retardata asta frate!?
    • +10 (14 voturi)    
      N-are nci o treaba (Luni, 21 octombrie 2019, 13:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Premierul Demis al Romanei Dancila, ca sa ,,Ocoleasca o Discutie Directa cu Wolkswagen", sa vorbesca Direct cu Merkel.
      Merkel o sa-i inchida telefonul in nas:
      - Doamna Premier Demis Dancila !, vorbiti cu cei de la Volkswagen !. si nu cu mine !
      Numai pe timpul URSS vorbeau Ceausescu si Brejnev, de la Stat la Stat, pentru investitii comune.
      Volkswagen are un Actionariat Privat in Majoritate. Nu e cazul ca Merkel sa le impuna unde sa investeasca.
    • +4 (8 voturi)    
      alo!! (Luni, 21 octombrie 2019, 13:35)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      cred ca imi pot imagina ca toanta asta de teleorman ar putea sa sune ...undeva in germania....insa nu-mi pot imagina sau crede niciodata ca merkel i-ar raspunde la vreun telefon.....apoi nu-mi pot imagina dupa...alo, ce ar spune blonda de la rosiori?!?! insa mi-as imagina o poveste cu veorica cosanzeana de la dunare prin care dupa telefonul cu pricina as vedea brusc tot ceo-ul vw sarind in sus si sa dea fuga in romania sa caute loc de campare pentru volkswagen!!!
  • +23 (25 voturi)    
    O cretina care se...... (Luni, 21 octombrie 2019, 12:23)

    gigiN [utilizator]

    ...adreseaza exclusiv cretinilor care voteaza psd-ul !!!!
  • +15 (17 voturi)    
    Dragi consilieri dancilieni (Luni, 21 octombrie 2019, 12:23)

    Malone_M [utilizator]

    Explicati-i va rog cucoanei vio ca VW e companie care face masini cu volan si roti, nu cratiti sau ace de crosetat mileuri cum crede ea. Iar daca va reusi sa vorbeasca totusi cu Angela nemtzoaica, macar asigurati-va ca o face fara a avea gura plina de mamaliga cu mujdei, asa cum au invatat-o pe ea romanii adevarati sa-si arate patriotismul.
  • +13 (15 voturi)    
    stie si dancila doua cuvinte in germana (Luni, 21 octombrie 2019, 12:24)

    qwerasdf [utilizator]

    volcsvagăn izbitănzid

    n-o sa se faca fabrica asta la noi cu guvernul psd... psd-istii stiu un lucru si bun "noua ce ne iese?"
    • +4 (6 voturi)    
      Stie poate Dancila, si Putin (Luni, 21 octombrie 2019, 12:46)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      stie limba deutsch.
      Inca dinainte de 22 iunie 1941 mult rusi s-au apucata sa invete limba deutsch.
      Cand au intrat nemtii in URSS in 22 iunie 1941 au gasit / capturat pe toata lungimea Frontului o gramada de carnete de instructiuni de traducere din limba rusa in limba deutsh (praspat livrate la trupe) pentru Armata Rosie pentru a putea dialoga cu populatia in teritoriile nou ocupate :
      Unde mai sunt soldati ,,germansky" ?, unde e primarul ?, unde este preotul ?, unde sunt caii ?, unde sunt vacile ?, unde sunt porcii ?,
      Se puteau in felul asta traduce usor si cuvintele: ,,davai Ceas !, davai Nevasta ! "etc.
  • +19 (21 voturi)    
    Corect (Luni, 21 octombrie 2019, 12:24)

    Diem01 [utilizator]

    Firmele private strainei nu se asteapta la predictibilitate legislative, nu vor infrastructura, nu . Ei vor doar o bataie pe spate de la politicieni.
  • +9 (11 voturi)    
    Vinovati (Luni, 21 octombrie 2019, 12:34)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    In nota obisnuita, premierul demis, aflat in campanie electorala, arunca pe seama contracandidatului mai bine plasat vina pentru o hotarare care ar putea sa ne fie nefavorabila.

    Companiile investesc in functie de oportunitati, de climatul economic si cel politic. Putin le pasa de telefonul lui Weber ori al lui Iohannis. VW pleaca din Turcia pe motiv de instabilitate politica. Isi alege locul investitiei in functiile de conditii. Dancila zice ca ar fi oferit conditii mai bune, fara a da exemple insa. Ca sa sustii asa ceva ar trbui sa vii cu o analiza comparativa, altfel e o afirmatie facuta pentru a da bine la impresia artistica - pentru cei care au timop sa creada in povesti. Crede ca daca Iohannis le spunea Ursulei von der Leyden si Angelei Merkel sa ceara VW sa investeasca in Romania, cestea se conformau si, in plus, VW le si ascultau.

    Prin aceasta, candidata Dancila nu realizeaza realizeaza decat doua lucruri (nu stiu daca isi da seama...). Intai ii atribuie lui Iohannis o autoritate in fata unor ppersoane cu pozitii intre cele mai importante in politica europeana, ceea ce ar fi un avantaj pentru presedinte. In al doilea rand, dovedeste ca nu pricepe nici acum, dupa ani de stat prin Bruxelles si dupa 2 ani de guvernare ca nu pricepe cum merg lucrurile. Cele doua medii, economic si politic, se influenteaza reciproc, insa deciziile proprii sunt luate independent, in functiile de context. Intr-o societate sanatoasa, un politician nu are cum sa influenteze un manager al unei companii de anvergura VW, dupa cum nici compania nu poate dicta vreo decizie politica.

    Lasa, Viorico, sun-o pe Merkel si vorbeste-i in ce limba vrei. Dar nu uita sa stepti sa sune beep-ul inainte sa incepi sa vorbesti.
  • +12 (14 voturi)    
    "Make a photo?" (Luni, 21 octombrie 2019, 12:38)

    strelka [utilizator]

    Frau Merkel, bitte machen Sie ein Foto mit dem Affen .....sau poate ii propune un parandarat in carnati trandafiri, asa ca de la o "viitoare presedinte" (de CAP)
  • +12 (14 voturi)    
    Asta e dusa complet (Luni, 21 octombrie 2019, 13:01)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Bulgaria nu a mai schimbat de 12 ani nimica in codul fiscal, are de facto adoptat euro prin faptul ca 1 € = 2 Leva.
    Adica are ce vrea orice om de afaceri: un mediu fiscal stabil si predicitibil.

    La noi se arunca cu OUG-uri care pun mediul de afaceri cu fundul in sus, apoi se dau alte OUG-uri care anuleaza sau le schimba pe primele.

    Dar in schimb oricine altcineva este de vina ca nu vine VW in Romania.
  • +6 (8 voturi)    
    cam estimat (Luni, 21 octombrie 2019, 13:11)

    Vic_Tor [utilizator]

    asa se rastalmacesc vorbele mai ales cand stie engleza doar cat sa spuna "make foto" ?
  • -11 (15 voturi)    
    Va luați de Veoorica! De ce nu face Johannis astaa (Luni, 21 octombrie 2019, 13:39)

    Entiu [utilizator]

    Va luați de Veoorica, dar de ce nu face Johannis asta? El parcă știe germana!
    De el, de ce nu vă luați?!
    • +1 (1 vot)    
      Halatu, cat e halatu? (Marţi, 22 octombrie 2019, 12:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Tu vorbesti serios omule? Chiar crezi ca o investititie de tipul asta se rezolva de catre un presedinte, fie el si vorbitor nativ de germana?
      Constat ca votantii Vasilicai sunt la acelasi nivel intelectual cu ea. Adica zero.
  • +5 (7 voturi)    
    SERIOS?? (Luni, 21 octombrie 2019, 14:02)

    Paleopterix [utilizator]

    Dar cine mama dracului a fost la guvernare pana acum, proasta satului? Ce v-a impiedicat sa aduceti volksvwagen sau orice alta firma importanta sa investeasca in Romania? Statu' paralel, a? Desigur! Sleahta asta de nemernici ar trebui parasutati direct in Corea de Nord, sa ii execute kim jong un dupa cum merita: striviti de vii cu tractorul sau pusi la zid si tras cu AG-ul in ei, mortii mamelor lor de analfabeti criminali, jeguri umane ordinare.
  • +4 (6 voturi)    
    da (Luni, 21 octombrie 2019, 14:24)

    daldepsd [utilizator]

    ... de cand stie Frau Merkel limba romana? altfel ramane doar o incercare de convorbire.
    Pana una alta Videle este infratit cu Leascovite din Bulgaria asa ca ajunge VW si in Romania insa pe alta ruta.
  • +4 (6 voturi)    
    fa tzatzo (Luni, 21 octombrie 2019, 15:01)

    DiDiRo [utilizator]

    tu chiar crezi ca Merkel e carmencita ta de la interne. Meri fa de te spanzura, ar fi singurul lucru facut de tine in folosul tarii.
  • +2 (6 voturi)    
    Dancila numai prostii debiteaza (Luni, 21 octombrie 2019, 15:53)

    Dizidentul [utilizator]

    Volkswagen este singura care hotareste, nu este ca in Turcia unde s-a implicat Erdogan o alta greutate politica in comparatie cu Dancila. VW a suspendat nu a renuntat. Daca Turcia este instabila ce argumente are Guvernul condus de Dancila?este stabil? oaia neagra din EU. Interesul si scopul firmei VW este strategic (mai aproape de piata Auto din Orientul Mijlociu adevaratul avantaj al Turciei este ca sint capabili sa modifice infrastructura rapid dupa cerintele investorului.Dancila sa nu invinuiasca pe unul sau altul de atitia ani la guvernare si nu au reusit nici 20% din promisiunile facute, atitia zeci de ani pierduti de Romania si poporul roman
  • +1 (5 voturi)    
    In ce limba o sa vorbeasca? (Luni, 21 octombrie 2019, 16:06)

    JustinCase [utilizator]

    Deoarece Merkel este CEO la VW, asa cu pesedeaua este CEO la Justitie.
  • -4 (6 voturi)    
    Investitie Volswagen (Luni, 21 octombrie 2019, 17:39)

    12Cristian [anonim]

    Comentarii in g-l de analfabeti economic, carora nu le pasa de Romania ci doar de"ciuma rosie"!
    O astfel de investitie ar fi uriasa si ar crea mii de locuri de munca! Oare toate fortele politice romanesti din UE nu are trebui sa lupte pt asta?? Rusine postacilor prostanaci si vanduti pe 50 lei postarea!
    Herr Weber, sef grup PPE poate sa sustina Bulgaria, Herr Werner @ Co. ce fac??
    • 0 (0 voturi)    
      Valcoave, investitiile nu se sustin prin telefoane (Marţi, 22 octombrie 2019, 12:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 12Cristian

      Ci prin constructia de infrastructura, prin asigurarea unui mediu de afaceri stabil(nu cu ordonante date peste noapte) si in nici un caz nu cu un Guvern format din analfabeti functionali.
  • +2 (4 voturi)    
    Tatal nostru ... (Luni, 21 octombrie 2019, 19:38)

    gica_ultra [utilizator]

    ... daca vb madam Dancila => fuge VW cu warp 20 .... asta are in cv la limbi straine "Limba romana" si vrea sa vb cu VW ? pe bune: e stirea zilei ! omoara-i Danci !! invata-i tu economie (poa' te invata ei lb. roamna la schimb).... bafta !
  • +2 (4 voturi)    
    da' sa nu uiti (Luni, 21 octombrie 2019, 23:00)

    ostrogotul [utilizator]

    sa ne tii si pe noi la curent cu discutia: adica sa stim si nopi ce I-ai spus tu lu' Merkel, si ti-a spus ea tie.