Barna, la o dezbatere de la Iași: ”Toți din alianța USR PLUS vom face tot ce depinde de ficatul nostru” / Ce replică i-a dat un fost boxer din sală

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 octombrie 2019, 15:05 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Liderul USR, Dan Barna, a fost admonestat la o dezbatere la Iași să nu folosească expresii legate de ficat, după ce a spus că va face tot ce depinde de ficatul său ca România să devină civilizată. Un bărbat din public i-a spus lui Barna că sugerează „un sac de box pregătit să încaseze”, transmite Mediafax.

Dan Barna a afirmat, duminică, la o dezbatere la Iași, că a vorbit cu mulți români din diaspora și cu mulți tineri din țară care declară că vor să plece, nu pentru că vor o altă țară, ci pur și simplu un alt stat.

„De fapt, ceea ce noi trebuie să facem și ceea ce noi vom face este un alt stat, un stat care chiar începe să funcționeze. Pentru că eu nu promit că România va deveni Elveția în 3 ani, 5 ani, dar pot să vă promit că și eu și colegii mei și Dacian Cioloș, toți din alianța USR PLUS vom face tot ce depinde de ficatul nostru ca România să înceapă să fie țara aceea civilizată care se modernizează, care folosește tehnologiile digitale, care pune documente pe internet astfel încât să nu trebuiască să mai mergi pe la ghișee decât în situații excepționale, o țară în care antreprenorii sunt susținuți de către stat și sprijiniți să își înființeze firme, să poată să demareze afacerile care au succes și nu să fie urmăriți doar ca și vacă de muls taxe sau ca potențiali evazioniști cumse întâmplă în momentul de față”, a spus Barna.

Un bărbat din public i-a spus liderului USR că, din punctul de vedere al unui fost boxeur, „să ai un ficat bun înseamnă să fii rezistent la lovituri, să fii bun pe sac de box”.

În opinia acestuia, nu este nevoie de un candidat care să fie bun pe post de sac de box, ci de un candidat care să atace, deoarece „atacul este cea mai bună apărare”.

Acesta l-a rugat pe Barna să își reformuleze declarația.

„Când vorbeam de ficat mă refeream nu la încasat, ci la energie. Pentru că ficatul e și furnizorul de energie al nostru. Și într-adevăr, pot să reformulez la cererea publicului și să completez: ficatul cu inima și mintea, pentru că da, vom folosi tot ce ține de ficatul, mintea și inima noastră pentru a duce România în direcția de modernizare prin care să devină țara în care putem să fim fericiți, aici la noi”, i-a replicat Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16326 vizualizari

  • -3 (37 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:13)

    Sah [utilizator]

    barna, un penal cu ifose de persoana inteligenta! ;)
    • 0 (34 voturi)    
      Posibil (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:47)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      A avut cateva calcule incorecte si cateva declaratii pote nu ideale. Caramitru nu l-a ajutat... Sigur, nu este perfect. Sunt sigur ca multi usristi de aici vor confirma. Toti avem defecte iar experienta lui in politica nu este foarte mare.

      Dar stii ceva? Decat un PM mincinos, presedinte CD dublu condamnat, unp resedinte de tara somnambul, un marina presedinte, care desi a facut lucruri ok, cand si-a dat arama pe fata am vazut cu totii cum e, ca sa nu mai zic un PM analfabet si garamat, il iau pe Barna oricand la vot.

      Fiecare cu prioritatile sale, stii?
      • -8 (28 voturi)    
        credeti-ne pe noi, ca suntem noi nu voi (Duminică, 20 octombrie 2019, 16:37)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        aceeasi demagogie ieftina.
        Gica-Contra-Hagi de pe tusa.
        • +4 (18 voturi)    
          Crede-o tu pe Pavi (Duminică, 20 octombrie 2019, 17:47)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Care se screme sa citeasca de proasta ce e!!!
    • +5 (19 voturi)    
      Internetul... (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:55)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      "Penal" se refera la cineva dovedit sau macar sa exista o indoiala serioasa ca a furat.

      Asa zisa "dezvaluire" RISE Project e o acuzatie neclara, un articol de "presa" in care in loc sa se arate dovezi clare, sunt mai degraba concluziile proprii ale unei ziariste de la Antena 3.

      Cum zicea si Barna, din pacate e greu sa dai in judecata pe un ziarist, caci o sa zica ca fie e pamflet, fie e doar, asa, o scriere, ca n-a zis nicaieri ca a furat, e doar "un semn de intrebare".

      Romanii vor avea de ales anul viitor: fie spun da inca o data acelorasi partide si acelorasi politicieni care de 30 de ani au condus Romania in toate formele si aliantele posibile sau spun da unor politicieni tineri care au demonstrat prin initiativele legislative concrete (ex. Fara Penali) ca vor altceva.

      Schimbarea intr-o tara, aparent complicata, pleaca totusi de la ceva simplu: de la vot.

      Eu unul as fi vrut ca parintii si bunicii mei sa aiba pensie sa poate merge in concedii macar in Romania. Dar cand o camera e 100-150-200 de RON pe noapte, este imposibil.
      Si vorbim de o pensie reala, si nu aia artificial pompata de PSD si ALDE.
    • -7 (15 voturi)    
      Candidati (Duminică, 20 octombrie 2019, 16:15)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Dintre Candidați doar Diaconu 4 case nu este încă suspect penal.
    • -1 (21 voturi)    
      penal nepenal (Duminică, 20 octombrie 2019, 16:41)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Are un discurs care prinde si alianta cu noul partid format PLUS sustinut e Ciolos creste increderea si mai mare. OOmul votrbeste concrete pe argumente fara sa jigneasca. Il voi vota pe Barna desi ultima oara l-am votat pe JOhannis.
      Motivul e simplu PNL a fost in cardasie cu PSD -ul timp de 30 de ani si in tara nu s-a facut absolut nimic. E timpul sa fie trasi pe tusa
  • +4 (16 voturi)    
    Pe DB il asculta oameni care pot sa aiba opinii (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:44)

    Susufler0 [utilizator]

    proprii, indiferent ca la viata lor au incasat pumnii in cap (la propriu) ! Dane, nu te voteaza doar intelectualii ! :)) Cand ajungi la Suceava, adauga la partea asta din discurs "ficatul, uzina energetica a organismului uman " si nu o sa mai ai probleme ! PS. Asta bineinteles daca nu o sa te apuci sa vorbesti de cele patru camere ale inimii in care useristii tin....
  • -4 (30 voturi)    
    Nu promite nimic (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:48)

    holinessdani [utilizator]

    Dar in schimb critica pe altii care au promis si n-au reusit 100%.
    Buna strategie.
    Dealtfel asta-i linia partidului USR, un partid politic fara politicieni(!), care nu promite nimic si nu-si asuma nimic.
  • 0 (28 voturi)    
    Fonduri europene pentru ficați! (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:51)

    Houthi [utilizator]

    Nea Taticu,lasă ficatul in pace.Dacă vrei să faci ceva,bagă un program de ficați,ca să atragi ceva fonduri de la eropa,ca să te voteze cineva.Bre,dar esti un izvor de perle,o depășești pe Vaselica.
    • -5 (23 voturi)    
      mai bine (Duminică, 20 octombrie 2019, 16:17)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      mai bine ca Iohannis care isi trimite purtatorul de cuvant sa citeasca ce a hotarat Klaus
  • +6 (24 voturi)    
    gargara si aburi, aceeasi superficialitate (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:54)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    balcanica. O sa facem, o sa dregem.
    Se vede ce faceti chiar in aceste momente. O tineti in geam pe Viorica.
  • -2 (24 voturi)    
    Ficat woman (Duminică, 20 octombrie 2019, 16:07)

    ww [utilizator]

    Viteazule, istetule, te asteptam in ring. Si pe tine si pe prietenul tau de la Cotroceni. Lasati razboiul declaratiilor de doi lei, lasati mesajele inregistrate si intalnirile cu fani si cu groupie. Am vrea sa vedem live cate o dezbatere saptamanala Barna-Iohannis, Barna-Paleologu, Iohannis-Paleologu etc. Sa vedem cat va tine ficatul, tovarasi.
    • +3 (11 voturi)    
      Doar (Duminică, 20 octombrie 2019, 19:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Paleologu are curaj sa intre in dezbatere. Cu oricine.Se pare ca Kelemen a acceptat. Barna, Johanis sunt niste iepuri fricosi. Nici macar cu Dancila nu au curaj sa intre in dezbatere !
      • -2 (2 voturi)    
        KJ a avut de luptat (Luni, 21 octombrie 2019, 12:43)

        mazzola [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        si cu Victor Ponta. Astia de acum sint niste glume.
  • +1 (1 vot)    
    Mediu antreprenorial (Luni, 21 octombrie 2019, 14:30)

    Airwaves [utilizator]

    Cand aud politicieni vorbind de "mediul antreprenorial" ma ia cu dureri la ficat. Vreti sa se dezvolte? Lasati naibii "mediul antreprenorial" in pace si concentrati-va pe constructia URGENTA a infrastructurii din tara asta. Asta e prioritatea ZERO!