Orban se vede instalat la Palatul Victoria peste 10 zile: Am pregătit o strategie la boicotul PSD, avem şanse foarte mari să obţinem învestitura din prima

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 octombrie 2019, 14:41 Actualitate | Politic


Ludovic Orban, în Parlament
Foto: AGERPRES
Premierul desemnat, Ludovic Orban, a declarat că a stabilit mai multe strategii pentru a combate un boicot din partea senatorilor și deputaților PSD, dar şi pentru a mobiliza parlamentarii. ”Este stare de necesitate”, a apreciat liderul liberal. Potrivit estimărilor liberalilor, noul guvern s-ar putea instala la Palatul Victoria peste 10 zile, mai exact peste o săptămână, marți sau miercuri.

”Am stabilit o strategie în cazul în care ne vom confrunta cu un boicot. Am pregătit o strategie de mobilizare, am introdus în Programul de Guvernare lucruri solicitate de partenerii de a combate un boicot din partea PSD, dar şi pentru a mobiliza parlamentarii. discuţii, am mai făcut o evaluare pe fiecare partener şi o evaluare a situaţiei în plan parlamentar şi am mai stabilit exact cu cine vom vorbi săptămâna viitoare”, a declarat Ludovic Orban.

El și-a exprimat speranța că parlamentarii care au votat moțiunea de cenzură ”nu se vor opri la jumătatea drumului”.

”Încă Dăncilă şi resturile Guvernului sunt la butoane şi fac prostii în fiecare zi - strategia va funcţiona, sunt încrezător că avem şanse foarte mari să obţinem învestitura din prima”, a adăugat premierul desemnat.

El a mai spus că învestirea Guvernului ar trebui să se facă cât mai repede. „Cât mai strâns (calendarul -n.r.) , depunerea joi sau vineri, şi fie luni, fie marţi, audierea. Iar dacă se face audierea miniştrilor în Comisii luni, votul marţi, dacă se face marţi, votul să fie miercuri”, explicat premierul desemnat.

”E stare de necesitate. România are nevoie de un guvern cu depline puteri, un guvern legitimat prin votul Parlamentului, un guvern care să rezolve marile probleme cu care ne confruntăm în situaţia de astăzi. Obiectivul nostru este săptămâna viitoare să avem guvern”, a mai afirmat Orban.

Acesta consideră că toţi cei care nu votează învestirea Guvernului vor fi vinovaţi de situaţia creată.

”Cine nu votează, înseamnă că, de fapt, vrea să o ţină pe Dăncilă la Palatul Victoria şi resturile acestui guvern care a fost demis prin moţiuna de cenzură şi care în fiecare zi se ocupă de abuzuri, de angajări de cheltuieli, de fixarea clientelei politice PSD-iste în mod ilegal în funcţii publice, în special în funcţii publice de conducere. Cine nu susţine Guvernul propus de noi, de fapt o ţine pe Viorica Dăncilă la Palatul Victoria şi ajută PSD şi ajută candidatul PSD, pentru că Viorica Dăncilă este candidatul PSD la prezidenţiale şi cu cât este ţinută mai mult la Palatul Victoria, cu atât fiind în poziţia de prim-ministru îşi foloseşte funcţia de prim-ministru pentru a face campanie”, a afirmat Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8669 vizualizari

  • -4 (44 voturi)    
    Declaratia lui orban. (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:26)

    Theros [utilizator]

    Pe acsete elemente se sprijina acesta nulitate:Unul dintre obiectivele României normaaaale anunțat de acest IMPOSTOR iohannis în campania electorală este desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (SIIJ), a cărei existență sperie pe toți procurorii și judecătorii din câmpul tacticecum si pe acest TRADATOR!!
    Enumerând, la un moment dat, serviciile pe care le-a făcut păpușarilor din Statul paralel cărora le datorează funcția, iohannis anunța într-un rânjet general că „a rămas treaba cu secţia specială de rezolvat, o rezolvăm şi pe asta”.

    Prin urmare acest parat presedite iohannis intra din nou cu cizma în Constituție și ridica vocea la Guvern pe același subiect al desființării SIIJ: „Toată lumea (!?) a înţeles bine că SIIJ este o anomalie (!?), nu trebuie să existe! Deci guvernul trebuie să vină urgent cu o iniţiativă legislativă care să reglementeze această anomalie. Solicit Guvernului să elaboreze cu celeritate un proiect de lege în acord cu voința populară (!?) și cu recomandările GRECO, iar acestui demers să i se ralieze și CSM”, decreta vehement NUMITATEA DE iohannis, caaruia ii caanta in struna slogoi caa orban , traila ,gorghiu etc.

    Acest personaj întrece cu mult demagogia turnătorului plătit de securitate Băsescu –Petrov. În timp ce pozează în apărătorul independenței justiției, repetând mecanic sloganuri goale de conținut despre statul de drept, nenorocitul de iohannis se amestecă grosolan în Justiție atunci când este vorba despre mazilirea adversarilor politici (cum a fost declarația-avertisment dată judecătorilor în dimineața zilei în care urma să se pronunțe sentința împotriva lui Dragnea) sau invers, când trebuie să blocheze orice decizie care ar zdruncina existența cîmpului tactic și a Statului paralel. Așa face și acum, când cere pe față desființarea unei instituții autonome și independente, creată de CSM, compusă din magistrați numiți de CSM și aflată sub autoritatea Parchetului General.

    Ce-l mână în luptă, oare, pe marele
    • +4 (16 voturi)    
      LOL (Duminică, 20 octombrie 2019, 21:08)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Primesti bonus pt. acest comentariu lung banui :)
  • +4 (34 voturi)    
    Sica (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:31)

    Ozmo [utilizator]

    Va canta la mandolina ? O hora, ceva sa ii prinda pe toti parlamentarii in hora furtisagurilor ? Ca doar toti sunt pusi pe furtisaguri o data ce ajung in rusinea nationala numita Parlamntul Romaniei !
  • -3 (27 voturi)    
    Adevarata fata a (Duminică, 20 octombrie 2019, 15:55)

    Observatory [utilizator]

    PSD ului, ăștia sunt ei analfabeți și prosti , dar nu renunța la ciolan și hoție ...
  • +6 (10 voturi)    
    Nu cred ca avand in buzunar toate institutiile (Duminică, 20 octombrie 2019, 21:49)

    deval [utilizator]

    statului, dancileza nu ramane cat vrea haita la Victoria !
    Oricum daca nu reusiti in doua saptamani, va umpleti de penibil si puneti sub semnul intrebarii alegerile urmatoare !!
    Deasemenea daca faceti compromisuri abatandu-va de la decalogul din ziua motiunii -pe care sa-l realizati pana la locale, astfel incat sa fie si utile, iar ne ingropati, pe noi cetatenii ca voi primii 100 pnl-isti din structurile de partid nu aveti ce pierde.........
    • +5 (7 voturi)    
      motiune de cenzura (Luni, 21 octombrie 2019, 0:19)

      dolittle [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Eu cred ca motiunea a trecut din cauza lui Ponta care a avut o polita de platit lui Dancila. Vorba liderului UDMR, cred ca ar fi o minune sa fie votat guvernul orban.
      Ponta nu va sustine niciodata un guvern de dreapta ci tot unul PSD, dar mult mai loial lui.
  • -4 (14 voturi)    
    Duminica Orb(an)ului (Duminică, 20 octombrie 2019, 23:20)

    ww [utilizator]

    Probabil nu va fi niciun guvern Orban. Totul e doar un circ mediatic cu rol de a distrage atentia de la ceea ce ar trebui sa fie o campanie electorala. Reflectoarele trebuie puse pe Iohannis (candidatul comun psd-pnl) caruia trebuie sa-i fie oferita sansa de a vorbi mereu despre evenimente recente, fierbinti, ca sa nu-i puna nimeni intrebari privitoare la mandatul dezastruos. Cum sa il inviti la o dezbatere sau cum sa il intrebi pe Salvator si pe "eliberatorul" de comunism de ce a fost complicele psd-alde vreme de cinci ani? Sau de ce sa mai aduci in discutie transformarea unei tari in republica bananiera cand, fara alegeri parlamentare si fara nicio schimbare majora in structura forului legislativ, mass-media trambiteaza victoria (ca in romanele lui Orwell) iar competentul Orban-Mandolina prezinta deja liste cu viitori ministri? Nesimtire mai mare ca acestea nici ca se poate!
    Probabil tot "variante ale unor guverne de dreapta, pro-reforme" vom avea pana la rezultatele celui de-al doilea tur. Apoi, daca va iesi tot Iohannis, vom afla ca prin minune ca si Dancila e inca bine-mersi la palatul Victoria si ca se poate continua si colaborarea antiromâneasca fara probleme.

    Scoateti România din ghearele mascaricilor si ticalosilor! Votati Paleologu!
    • +4 (8 voturi)    
      Mai multa inspiratie ! (Luni, 21 octombrie 2019, 0:17)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Toti terminati postarile cu "Votati Paleologu !".
      Ne asteptam la mai mult de la un fin intelectual care se pretinde a fi Paleologu !
      Ii doresc sa obtine ca procentaj mai mult decat la ultima candidatura la Bucuresti !
    • -1 (13 voturi)    
      A blocat PSD-ul (Luni, 21 octombrie 2019, 0:24)

      dolittle [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Marea realizare a lui Iohannis a fost ca a blocat PSD-ul. Nu mai au nici ministrii la guvern. ura! hai sa-l votam!

      Realizari:
      - poze faine la Sibiu cu liderii UE
      - ii neamt; romanii is prosti
      - Schengen?
      - zona EURO?
      - pozitia romaniei in UE?
  • +4 (4 voturi)    
    deci nu am inteles nimic (Luni, 21 octombrie 2019, 6:44)

    young_e [utilizator]

    "am introdus în Programul de Guvernare lucruri solicitate de partenerii de a combate un boicot din partea PSD, dar şi pentru a mobiliza parlamentarii. discuţii, am mai făcut o evaluare pe fiecare partener şi o evaluare a situaţiei în plan parlamentar şi am mai stabilit exact cu cine vom vorbi săptămâna viitoare”
    • 0 (4 voturi)    
      Cum nu ai inteles? (Luni, 21 octombrie 2019, 9:20)

      Mobutu Sese Secu' [utilizator] i-a raspuns lui young_e

      Vorbeste despre polisilogismul reversibil in interpretarea secventiala a probabilitatilor de a aplica un algoritm menit sa pareze boicotul strategiei PSD, daca ar avea asa ceva.
  • -2 (6 voturi)    
    individul (Luni, 21 octombrie 2019, 8:13)

    Incomod3 [utilizator]

    e o nulitate care o sa-i faca pe toti idiotii care-l lauda sincer acum, sa planga dupa Dancila.. Nu mai vorbesc de subnulitatile care-l acompaniaza, Turcan, CHiparosu; Catu,,, abia acum incepe cosmarul... :) :) :)
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 21 octombrie 2019, 11:27)

    Reticentul [anonim]