PNL trage de calendarul învestirii noului guvern. Când vine Orban cu miniștrii în Parlament

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 15:55 Actualitate | Politic


Ludovic Orban, în Parlament
Foto: AGERPRES
​Ludovic Orban a declarat, sâmbătă, că lista de miniștri, precum și programul de guvernare vor fi prezentate la finalul termenului constituțional. Premierul desemnat a mai spus că are încredere în învestirea Guvernului și că miercuri și joi va avea noi negocieri cu partidele care au votat moțiunea.

Potrivit Constituției, premierul desemnat are la dispoziție 10 zile pentru a cere Parlamentului votul de încredere asupra programului și a întregii liste a Cabinetului. Conform regulamentului parlamentar, birourile parlamentului stabilesc data ședinței comune pentru votul de învestitură, la cel mult 15 zile de la primirea programului şi listei Guvernului.

Astfel, în condițiile în care Orban a fost desemnat pe 15 octombrie, lista și programul ar trebui depuse până pe 24 octombrie. Practic, luând în considerare declarațiile lui Orban, care are programete ultimele negocieri joia viitoare, documentele vor fi depuse în ultima zi a perioadei constituționale. Termenul limită pentru un vot de învestitură este cu trei zile înainte de turul întâi al prezidențialelor.
  • 10 octombrie - guvernul Dăncilă e demis prin moțiune de cenzură
  • 15 octombrie - Ludovic Orban este desemnat candidat la funcția de prim-ministru
  • 24 octombrie - termen limită de depunere la Parlament a listei miniștrilor și programului de guvernare
  • 7 noiembrie - termen limită pentru votul de învestitură
"În ceea ce mă privește pe mine eu sunt încrezător ca Guvernul va trece. Noi suntem în faza în care ne-am asumat răspunderea guvernării, PNL este singurul partid care a prezentat candidat de prim-ministru și am fost desemant să formez Guvernul. Suntem în procedura de formare a Guvernului, de realizare a programului de Guvernare, care va fi prezentat la finalul termenului constituțional și suntem, în mod evident, în faza de discuții cu partenerii noștri care au contribuit la victoria moțiunii de cenzură pentru a menține această unitate în învestirea unui Guvern de care este absolută nevoie în această perioadă în România", a declarat Ludovic Orban, citat de Mediafax, sâmbătă, după ședința de campanie la care a participat și Klaus Iohannis, la sediul central PNL.

Președintele liberalilor a mai precizat că urmează o nouă rundă de consultări cu partidele care au votat moțiunea de cenzură și că se așteaptă la un "boicot" al PSD, cu scopul de a menține Guvernul PSD la Palatul Victoria.

"Luni și marți sunt consultări cu societatea civilă și cu instituții importante în arhitectura statului român, iar după aceea, miercuri și dacă este necesar, și joi, vom avea discuțiile din runda a doua de negocieri. Ne așteptăm la un boicot al PSD și vom veni cu o strategie de a trece peste acest boicot rușinos, penibil, pe care încearcă să-l facă PSD pentru a menține în mod nelegitim rămășițele unui Guvern demis prin moțiune de cenzură", a mai completat liberalul.

Sâmbătă, la sediul central al PNL din Aleea Modrogan, a avut loc o ședință de campanie la care a participat și președintele României Klaus Iohannis.

Discuțiile șefului statului cu liderii liberali au avut, cel mai probabil ca teme, aspecte ce țin de campania pentru alegerile prezidențiale, dar și privind negocierile premierului desemnat pentru învestirea guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8021 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    Lui Orban (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 16:06)

    Unforgiven [utilizator]

    I-a intrat morcovul in fund, ca preia tara bine si o s-o lase prost de tot, pe masura lui Iohannis!
    • -3 (11 voturi)    
      pt ca nu era destul psd-ul, a aparut si usr-ul (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 16:54)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      aceeasi obedienta in jurul conducerii, aceeasi incapatanare in a duce tara de rapa.
      Sa multumim campaniei usr-iste din 2016 cu "toate partidele aceeasi mizerie". Oamenii au stat acasa si psd a luat totul.
      Si ce-a facut usr-ul dupa marele succes din 2016 ?
      Figuratie si teatru in parlamentul Romaniei.
      • -2 (10 voturi)    
        Eu insist sa-ti dau 1000 de puncte! (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 19:07)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Eu insist si tu #rezist!

        Ca tot veni vorba de Johannis,...
        ... ce zici, cand confunzi Franta cu Finlanda (asta-i Klaus, scapat in Europa), esti:
        - la fel de analfabet
        - mai analfabet
        - mai putin analfabet
        ...decat atunci cand confunzi Priștina cu Podgorița (Asta-i Dancila, tot prin Europa)

        Daca raspunzi la asta, ai 1000 de puncte!
      • +1 (5 voturi)    
        Spune-ne ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 22:10)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        ..totusi, ce-au facut si celalelate partide din opozitie, dupa alegerile din 2016, ca sa vedem o comparatie.

        Multam fain!
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 17:05)

    [anonim]

  • -3 (13 voturi)    
    nefericit.... (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 17:11)

    asada [utilizator]

    ....titlul !!!! Nu trage Orban de timp cat este obligat de faptul ca are deaface cu unul ca Barna (fripturist de mare clasa ),ca sa nu mai vorbim de Ponta ,Tariceanu si flacaul de la UDMR care acum cateva saptamani lingeau cu sarg pe Dragnea si au fost partasi la toate porcariile PSD !!!! Unde erati cu totii in 2016 cand iati adus la putere pe toti acestia !!!!
    • -1 (9 voturi)    
      El săracul vrea să facă dar îl lasă nenorociții (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 19:57)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui asada

      Toți vor să facă dar nu-i lasă ăilalții.

      Vai sărăcuții de ei. Mi se rupe... inima. Ar trebui să-i ajute cineva sărmanii.

      I-aș ajuta eu. Dar nu mă lasă ăilalții.
  • +4 (8 voturi)    
    zau? (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 17:19)

    miculescu-rucar [utilizator]

    "Luni și marți sunt consultări cu societatea civilă și cu instituții importante în arhitectura statului român"
    Si care sunt ma rog acele institutii importante in arhitectura statului roman?
    • -1 (5 voturi)    
      RiseProject si Antena 3 (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 19:55)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      RiseProject si Antena 3 si poate si Digi24 care face reclama PMB.
    • -1 (9 voturi)    
      Eee și tu acum (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 19:58)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Instituții! Importante! Cine știe înțelege.
  • +2 (12 voturi)    
    Lui (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 17:30)

    Coco_papagal [utilizator]

    Orban i au trebuit 4 incercari pt motiune. Sa isi instaleze un guvern n are cum in configuratia actuala. USR ul i a spus sa faca bine sa propuna anticipate dar chitaristul se tine sus si tare ca le stie el pe toate :))
    • +1 (3 voturi)    
      USR ce știe? (Duminică, 20 octombrie 2019, 8:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Eu constat că USR o vrea pe Viorica Dăncilă prim ministru.