Tăriceanu impune PNL-ului 12 condiții pentru a vota noul Guvern

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 18:37 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu a spus, la finalul discuțiilor cu premierul desemnat Ludovic Orban, că partidul său are 12 condiții pentru a vota noul guvern și ca va hotărî săptămâna viitoare ce va face.

”Am venit pregătiți cu un document în 12 puncte de preocupare pe care le avem, condițiile pe care noi le punem pentru a acorda votul noului guvern. Printre condiții: menținerea cotei unice de impozitare, reținerea de a da ordonanțe în domeniul justiției, continuarea proiectelor majore de infrastructură începute, pentru că credem că trebuie să existe o continuitate, altfel am irosi resurse financiare, am cerut să se continue ceea ce este demarat, listarea la bursă a companiei Hidroelectrica, un guvern monocolor”, a spus Tăriceanu, care a adăugat că le-am lăsat celor ”de la PSD, ah..., celor de la PNL” să studieze condițiile și că va exista o discuție la începutul săptămânii viitoare pentru a trage concluzia definitivă”.

”Nu pot spune că am hotărât astăzi ceva. Săptămâna viitoare vom hotărî ce facem. Presupune și o reuniune o forurilor statutare. Țin cont de faptul că colegii mei au experiența politică pentru a rezolva această criză cât mai repede”, a mai spus Tăriceanu.

Liderul ALDE a declarat de asemenea că nu va negocia ”chestiunea guvernului monocolor”, pentru că altfel există riscul ca PNL să rămână minoritar.

Acesta a spus că nu acceptă intrarea PMP la guvernare, pentru că nu i se pare normal ca la 30 de ani de la căderea comunismului să existe în Guvern "turnătorii securității personalizați de Petrov, trebuie o curățenie morală".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4563 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    De la euro parlamentare, incoace... (Joi, 17 octombrie 2019, 18:45)

    MirceaCS [utilizator]

    Ma intreb, cine a Tariceanu asta de care vorbeste lumea? :))
    Desi putin abatut, e un om care vorbeste serios, pe un ton jos. Pare ca stie ce vorbeste... Duduie in idei.
  • +4 (4 voturi)    
    trantiti-i de doua ori ,chiar va rog! (Joi, 17 octombrie 2019, 18:50)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu aveti c...e!
  • +10 (10 voturi)    
    12 CONDITII (Joi, 17 octombrie 2019, 19:05)

    MirceaCS [utilizator]

    Bre, te joci!? Tariceanu are DOISPREZE CONDITII!

    Nene Tari, ce naiba bre, ai atatea milioane de euro in conturi, agonisiti corect dupa 30 de ani de condus Romania in toate formele si aliantele posibile, de ce nu pleci bre in tari calde?

    Stiu ca e plicitisitor in afara, ca nu te baga nimeni in seama in afara, nu vrea nimeni nici un selfie bre cu matale, nici un interviu, nimica.
  • +9 (9 voturi)    
    Trădiceanu-Târticeanu a luat-o razna. (Joi, 17 octombrie 2019, 19:16)

    prec [utilizator]

    Nu-i explică nimeni nulității că el și gașca sa sunt istorie? O istorie urât mirositoare.
  • +9 (9 voturi)    
    Imunitatea (Joi, 17 octombrie 2019, 20:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cât o mai are? Când va fi judecat si condamnat aceasta otreapă?
  • +4 (4 voturi)    
    "trebuie o curățenie morală" (Joi, 17 octombrie 2019, 22:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vorbeste omul despre moralitate. Gen dupa cate neveste a schimbat si cate dosare a avut, chit ca a fost achitat,

    Iar partea cu retinerea de a da ordonante in justitie e, de cum ar spune vechea generatie de tineri "LOL". Oare conditia asta i-a impus-o si mustaciosului? Ah, scuze, nu avea de ales nu. Era coalitie si ambii decideau, dar doar ce vrea Dracnev nu?

    Ce prostituata, ca sa nu ii zic altfel, de politician.
  • +3 (3 voturi)    
    Ca să vezi unde stătea moralitatea!? (Vineri, 18 octombrie 2019, 9:09)

    Rescator [utilizator]

    Cred că este mai bine cu *securistul* Petrov decât
    cu homo sovieticus Trădiceanu-Narâșkin.
    Moșule lasă-ne dracu in durerea noastră.
  • +1 (1 vot)    
    care sunt proiectele de infrastructura (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:39)

    ostrogotul [utilizator]

    incepute sau finalizate de voi? Tataie, ei 4%. Dute acasa, si stai in pat. Incearca sa te misti cat mai putin, ca sa nu consumi oxigen.Ar trebuii de fapt chiar sa itzi tzii respiratia. Amprenta ta de CO2 e mult prea mare.