Iohannis, despre comisarul european: Îi voi spune Ursulei von der Leyen că nu pot să accept ca un guvern demis să facă o propunere care să fie și acceptată

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 16:14 Actualitate | Politic


Ursula von der Leyen si Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
​Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, la Bruxelles, că Guvernul Dăncilă nu poate face o nominalizare pentru comisarul european, deoarece a fost demis, precizând că acest lucru i-l va spune și președintei alese a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. ​

„Un guvern care a fost demis de drept în Parlament nu poate face o propunere în numele României. (i..) Îi voi spune foarte clar doamnei președinte ales al Comisiei Europene că nu pot să accept ca un guvern demis să facă o propunere care să fie și acceptată. Iar despre portofoliu, eu am mai discutat și m-a asigurat că portofoliul pentru România rămâne valabil”, a declarat Iohannis.

Întrebat dacă guvernul nu poate trimite totuși o propunere, șeful statului a răspuns că nu poate împiedica fizic „să trimită o scrisoare”, dar va interveni pentru a împiedica demersul.

Iohannis a spus că nu a existat nicio discuție pentru o rocadă între portofoliile României și Ungariei.

După declarațiile de presă, președintele Iohannis a postat pe contul lui de Twitter o fotografie cu Ursula von der Leyen, alături de mesajul: „O întâlnire foarte bună cu președintele ales al Comisiei Europene”.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10068 vizualizari

  • -17 (33 voturi)    
    Declaratia lui iohannis. (Joi, 17 octombrie 2019, 16:52)

    Theros [utilizator]

    ALTA MARE TAMPENIE A CESTUI TRADATOR DE TARA!! nU STIU CINE IL INVATA , DAR MERGE DIN PROSTIE IN PROSTIE!! cE L-A APUCAT SA VORBESCA ACEST ANALFABET DESPRE SITUATIA POLITICA DIN ROMANIA !! aCEST INDIVID PLIN DE PELIN VREA DISTRUGEREA TARII!!Câștigătorii MOTIUNII INITIATA DE ACEST IMPOSTOR ne fericesc că ne-au scăpat de coșmarul „ciumei roșii“, putând de acum să ne înrolăm cu arme și bagaje, cu toată ființa, în europenismul mântuitor. De fapt, dacă analizăm cât de cât situația, nu s-a întâmplat nimic și nu se va întâmpla nimic!IOHANNIS ESTE PIERDUT!! România a intrat colonie în colimatorul schimbării guvernării pesediste și iese tot colonie din tampenia acestei acestei schimbări cu o posibila guvernare de rasul curcii cu sica mandolina, turcanu, rares bogdan si alte slugi!!! Ba perspectiva este că va deveni o colonie și mai și, căci asta este în fond semnificația ultimă a înrolării și mai profunde în europenismul mântuitor. Eram colonie pe vremea „ciumei roșii“ acuzată că ne împiedică să ne înrolăm în Europa, vă dați seama ce colonie vom fi pe vremea celor care ne cer tocmai să ne înrolăm în Europa, in urma actiunilor de tradare ale IMPOSTORULUI!
    De fapt, lucrurile sunt mai simple și mai clare. Transformarea României într-o colonie a dus la formarea în România a două economii: pe de o parte, economia străină, mai precis cea aparținând capitalului străin, îndeosebi vest-european, care deține proprietățile strategice, resursele strategice, activele strategice, pârghiile strategice și, deci, puterea și decizia, iar, pe de altă parte, economia românească, mai precis cea aparținând capitalului autohton, care rămâne să pună pingele și să dea mereu înapoi. Aceasta este o realitate obiectivă! Pe care n-o modifică o schimbare de guvernare! A nu se confunda puterea cu guvernarea! Suntem în capitalism și puterea aparține deținătorilor proprietatii si celor corupti ca iohannis, barna, rares bogdan si toata sleahta din jurul acestei nenorociri pentru Romania numita iohannis.
    • +15 (21 voturi)    
      Noaptea mintii (Joi, 17 octombrie 2019, 17:09)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Păcat că nu mai sunt ospicii in RO:
    • +5 (9 voturi)    
      Mare este gradina Domnului, (Joi, 17 octombrie 2019, 17:52)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      insa cred ca esti cel care se ocupa cu imprastierea balegarului, la cate ineptii si dejectii poti scoate din mintea bolnava!
    • +5 (9 voturi)    
      amice ... esti "vorba lui Caragiale" (Joi, 17 octombrie 2019, 18:48)

      Mileu [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      am citit comentariul pna la epitetul "esti analfabet ...", clar ca esti decuplat de la realitate, Iohanis fiind cu multe clase peste Zgonea - colegul lui Mihai Viteazu, strungar, Nicolicea - mare jurist la fara frecventa, Drangea - puscarie, Viorica Vasilica - agramata, Ministreasa de interne - Carmen Dan secretara de scoala sateasca, ... mai era ala micu' cu cap de "Sus domesticus" soferul infractrului Voicu, deci daca adunam scoala membrilor PSD, cu greu am gasi unul care sa aiba scoala mai mult decat a avut Iohanis vacanta ...
    • +1 (3 voturi)    
      Cine te-a botezat pe tine ? (Joi, 17 octombrie 2019, 22:09)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      toți neisprăviți își spun părerea pe internet ca deh... nu costa nimic....ca și mine acum ...
      Exista un protocol când re exprimi in public pe rețelele sociale :
      “ când folosești numai majuscule in exprimarea ta “ este ne politicos “tzipi și urli “

      Sau poate ai rămas de la Arena Naționala ?!
  • -7 (17 voturi)    
    Sa se opreasca toti si toate (Joi, 17 octombrie 2019, 17:31)

    holinessdani [utilizator]

    Marele strateg Iohanila a ordonat: doar el face si desface, el e conducatorul, el e alesul, el e carmaciul, el e (noul) geniul din Carpati.
    Iar UE sa taca si sa astepte, marele geniu a vorbit: toata lumea sa astepte in liniste pana ce Sica Mandolina isi acorda "gitarele".
  • -5 (11 voturi)    
    si ce rezolvi? (Joi, 17 octombrie 2019, 17:35)

    revo [utilizator]

    peste maxim 2 saptamani vei numi un nou guvern PSD. Ca va fi Dancila sau alt PSD-dist la conducere, chiar nu are nicio importanta.
  • +2 (16 voturi)    
    Parca vad... (Joi, 17 octombrie 2019, 17:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Parca vad ca nu va exista niciun comisar din Romania, respectiv cineva din alta tara va ocupa pozitia.
    • +3 (5 voturi)    
      Sigur, (Joi, 17 octombrie 2019, 18:06)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cineva din Kentucky!
  • -4 (8 voturi)    
    Imitatie ieftina a lui Trump (Joi, 17 octombrie 2019, 17:53)

    galeo [utilizator]

    Papagalul asta vrea sa il imite pe Trump.

    Se crede zeul, prea iubitul, prea maretul, idolul Romaniei...
    • +4 (6 voturi)    
      hehe (Joi, 17 octombrie 2019, 19:26)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De Phutin zici? Ei, nu numai ca se crede prea iubitul si zeul dar e convins ca e cel mai inalt lider pitic din lume.
    • 0 (0 voturi)    
      Papagalule (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:24)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      nu trebuie sa te superi, am folosit expresia ta.
      La adapostul unui nickname, poti injura de la Leningrad ?
  • +4 (8 voturi)    
    Theros, postacul atotcunoscator (Joi, 17 octombrie 2019, 19:13)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...baaa caricatura, iesirile tale pro PSD pot fi acceptate, doar faci parte din postacii ciumei rosii.
    Ca nu dispui de nici cele mai elementare cunostinte gramaticale, nevorbind de cele economice si politice injurand Presedintele, intrece orice mod rational de gandire. Prin zonele banatene se spune, marsh inapoi in scoala, dupa care poti sa comentezi.