Legea USR pentru alegerea primarilor în două tururi, respinsă de Senat cu votul PSD și UDMR

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:23 Actualitate | Politic


Plenul Senatului
Foto: Hotnews
​Senatorii au respins, miercuri, propunerea legislativă a USR, care prevede revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin în cazul în care niciunul dintre candidați nu întrunește majoritatea de voturi. Proiectul a fost respins cu 47 de voturi "împotrivă" și 33 de voturi "pentru", potrivit Mediafax.

Împotrivă au votat PSD și UDMR. Legea merge la Camera Deputaților, decizională în acest caz.

Potrivit inițiativei legislative, un al doilea tur de scrutin pentru alegerea primarilor ar putea fi organizat dacă niciunul dintre candidați nu întrunește majoritatea de voturi. Turul doi se organizează la două săptămâni de la primul tur de scrutin. De asemenea, doar primii doi candidați în ordinea numărului de voturi intră în al doilea tur de scrutin, fiind ales primar candidatul cu cele mai multe voturi.

Proiectul a primit raport comun de respingere de la Comisia juridică și cea de administrație publică pe 9 octombrie 2019. Proiectul face parte din categoria legilor organice.

Alegerea primarilor în două tururi este una dintre condițiile pe care USR le-a pus pentru susținerea unui Guvern Orban. UDMR a anunțat că nu susține inițiativa și nici PSD nu este de acord cu ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12644 vizualizari

  • +49 (57 voturi)    
    psd-istii si udmr-istii au interes maxim (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:30)

    qwerasdf [utilizator]

    pentru ca ei au electoratul stabil

    dar o sa aiba o supriza anul viitor cand nici unii, nici altii nu vor mai castiga din primul tur (de forta).
    • +22 (34 voturi)    
      UDMR (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      O adunatura de infractori si ticalosi care vor dispăaritia Romaniei ca stat national
      • -17 (21 voturi)    
        inca un succes usr, ca si in 2016 (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:53)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        nu conteaza ca psd castiga, important este sa para ca usr se lupta cu sistemul.
        • +1 (3 voturi)    
          Ai ramas dator .. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:40)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          cu niste explicati: cam care ar trebui sa fie succesele USR-ului si cum s-ar materializa acestea?

          Dar succesul PNL-ului, care este? De ce numai USR-ul are un insucces? Guverneaza USR-ul, are majoritate USR-ul?
          • -5 (5 voturi)    
            cand nu stii, invata de la cei care stiu (Miercuri, 16 octombrie 2019, 18:03)

            Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Pai sa-ti raspund in stil Barna ?
            Sa fie mai prezenti, mai activi, mai implicati.
            Lasand la o parte ironiile, ce fac republicanii sau democratii in SUA ?
            Ce fac conservatorii sau laburistii in UK ?
            Urmezi regullile si PRACTICILE jocului democratic.
            In provinciile dunarene tzafna tine loc de politica.
            Stiu ca doare, dar din pacate, partidul care se apropie cel mai mult de un comportaqment european e mult hulitul UDMR. De ce romanii nu sunt capabili sa vina cu un partid similar ?
            • 0 (2 voturi)    
              Ba sunt in stare .. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 21:41)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

              si chiar este un paryid ca UDMR-ul, adica aproape 5%.

              Conservatorii sau laburistii cat si republicanii si democratii fac ceva atunci cand au majoriate pentru a face, restul timpului, cand nu au majoritate, fac exact ceea ce face si USR-ul.

              In stil Barna mi-ai raspuns, in stil Barna au si fost implicati: activ si .. rezultatele sunt la fel. Nu poti sa treci o lege in parlament cand ai doar 12% sustinere pentru acea lege.
          • -1 (1 vot)    
            Chestiunea (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:00)

            Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Alius

            e alta. Cand a guvernat, PDL a sustinut sus si tare (si a obtinut) ca alegerea intr-un singur tur e cea normala, democratica etc. Sa fim clari: alegerea intr-un singur tur s-a facut sub Basescu. Acum varianta asta nu mai e buna.
            • +1 (1 vot)    
              Stiu foarte bine ce a facut Basescu. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 23:57)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

              Exact ce a facut si nascase cand a marit mandatul de presedinte de la 4 la 5 ani: s-a crezut pe cai mari si a vrut sa profite de o situatie. O magarie. Nu am fost de acord atunci si nu sunt de acord nici acum.

              Nu este normal, ajunge unu' (indiferent de la ce partid) sa castige cu 20%. Ce reprezentare mai e aia? Iar tu, tii cu borfasii, ca asa si-au castigat multi dintre ei mandatele. Nu faci un lucru care te avantajeaza pe moment, faci ceea care este corect, normal si moral, caci stii tu: cine sapa groapa altuia...
    • -25 (35 voturi)    
      Ce ne facem, fetelor? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:04)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      "Alegerea primarilor în două tururi este una dintre condițiile pe care USR le-a pus pentru susținerea unui Guvern Orban."
      =================
      Ce ne facem, fetelor? URSS nu mai voteaza guBernul Orban?
      Eu zica ca-l voteaza, URSS+ a latrat si el un pic si... si gata...
      • +12 (14 voturi)    
        Ai gresit adresa.. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:52)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Trebuie "ce ne facem borfasilor?".

        Nu conteaza cine nu voteaza guvernul, pentru ca oricum o sa-l voteze borfasii vostri. Doar nu renunta ei la inca un an de furt.
      • +6 (8 voturi)    
        URSS! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:23)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        E cea care iti plateste tie postarile!
    • +3 (3 voturi)    
      @ Tescovine Daca vor, pot. Dar, vor?! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:22)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Pasii de urmat pentru votarea alegerilor locale in doua tururi de scrutin:
      1. Fac primul guvern si-l lasa sa pice, eventual votand toata opozitia contra lui;
      2. Fac al doilea guvern, cu aceiasi compozitie, eventual oo virgula mutata. Asta e de neatins de catre PSD, Pro si Alde, ca-si pierd ciolanele si pensiile de parlamentar.
      Daca-l dau jos,
      urmeaza ALEGERI ANTICIPATE.
      3. Isi asuma raspunderea pe Alegeri locale in doua tururi de scrutin.
      3.bis Isi asuma raspunderea pe desfiintarea Sectiei Speciale (SS).
      3. tris samd. Isi asuma raspunderea pe buget, etc, in general pe ce a promis opozitia adevarata (nu vorbesc de aldisti si psdistii vopsiti in roz).
      Daca Parlamentul nu voteaza 3, 3bis, 3tris samd --->> vezi pct2. ALEGERI ANTICIPATE.
      QED.
      • 0 (2 voturi)    
        Puțină logică (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:37)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui danduta

        Adică ce facem, ne jucăm de-a guvernarea și parlamentarismul ? Noi ne facem că facem guvern, iar voi îl trântiți, pe urmă baletul da capo... Scuze, asta nu e politică serioasă într-o țară UE, ci caterincă de republică bananieră.

        Ca să merg totuși pe logica dvs - în acest moment suntem înainte de finalizarea pct. 1. Deci dacă planul dvs. e ca guvernul Orban să pice oricum, la ce ar fi necesar să-i pui condiții să-și asume ceva ? Să așteptăm guvernul de la pct. 2, nu ? Între timp, inutil să spun, Dăncilă joacă tontoroiul electoral pe ce a mai rămas din bugetul României. Bun plan !
        • 0 (2 voturi)    
          Tescovine, meciul se joaca pe goluri. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:15)

          danduta [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Vorba unui clasic in viata "industriei fotbalului".
  • +51 (55 voturi)    
    Unde au fost ceilalti senatori? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:32)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Scor 47 - 33. Adica au votat 80 de senatori.

    Unde au fost restul pana la 136 ?

    &%(#$@*&+^% mama voastra si &^*$#@)^& neamurile voastre de putori ordinare. Unde umblati ma pe banii contribuabililor?
    • -5 (9 voturi)    
      la raspandiri (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      .......................
      in campanie.
    • -5 (13 voturi)    
      De exemplu, senatori PNL = 10 din 25 (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:40)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      De exemplu, azi fura la Senat 10 senatori PNL din 25!

      (Oups, am zis "fura" si "PNL" in aceiasi fraza? Nu se poa'; sa se citeasca "au fost", ca vine Guvernu' anticoruptie!)

      https://senat.ro/VoturiPlenDetaliu.aspx?AppID=627f3618-fef2-482f-b8bd-a71b2580a8ef
    • 0 (4 voturi)    
      Penele a stat acasa (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:36)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      O parte, nu toti...Uselismul e inca puternic acolo.
  • +38 (42 voturi)    
    clasic pesedism (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:33)

    tahomir [utilizator]

    nemernicii aia normal ca au respins si la fel de ticalosi sunt si cei din UDMR
    • -1 (1 vot)    
      Sigur ca e normal. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:05)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui tahomir

      Ce ati vrea? La validarea guvernului sa zica Nu: ALDE, UDMR, PRO sau USR si sa zica Da PSD-ul ?
  • +49 (55 voturi)    
    Bravo USR (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:37)

    Zimbru [utilizator]

    ca se bat sa obtina un lucru normal si anume alegerea in doua tururi. PSD si UDMR trebuie sa fie sanctionati la urne pentru felul in care boicoteaza democratia.
    • +18 (26 voturi)    
      Corect (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Așa se Face activitatea parlamentara !
      Ma aștept ca USR sa iasă public cu detaliile votului, mai ales cine a absentat ! Penel€ aici a jucat murdar !
    • +4 (10 voturi)    
      Teleormániak (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:59)

      aspirin [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Da, numai ca e foarte greu sa sanctionezi UDMR-ul daca Teleormanul voteaza cu ei.
  • +45 (53 voturi)    
    Sa nu uitam (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:40)

    dasim [utilizator]

    PNL a votat legea cu un singur tur, acum are obligatia sa-si repare greseala.
    • -12 (20 voturi)    
      Corect. Și cum propuneți să facă asta ? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:05)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      Au votat pentru legea cu 2 tururi, alături de USR, dar nu au putut trece de zidul PSD-UDMR. Ce ar putea să facă ? Să dea OUG ? Lăsând la o parte hazardul moral ridicat de instituția OUG-urilor, chiar și dacă ar vrea să dea OUG, trebuie mai întâi să ajungă la Guvern. Ceea ce se pare că nu poate fără votul USR, care își condiționează sprijinul de... adoptarea legii în 2 tururi. Al naibii cerc vicios !
      • +3 (5 voturi)    
        ba e foarte simplu (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:50)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        USR vrea ca guvernarea sa-si asume public ca in prioritatile ei sa fie si schimbarea alegerilor in 2 tururi.
        • -1 (3 voturi)    
          e si mai simplu sa gandesti (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:50)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui murangura

          daca baga chestia asta asa ca vor ei, atunci cae ar mai fi diferenta intre ei si psd care facea acelasi lurcu ? Iti aduci aminte OUG-urile alea ? Parca tam tam ul era ca nu-s votate de parlament. Acum insa e ok sa nu votam asta ca noi stim mai bine nu ? Asta e democratia de pahar pe care o intelegeti
          2. daca pnl chiar isi asuma asta atunci va cadea guvernul iar in secunda 2 ca nu mai are sustinere. Care e partea buna la asta ? Alegeri anticipate nu se pot face acum (asa zice legea indiferent ce prostii iti zice Barna) deci ce facem. Stam 3 luni fara guvern in plina iarna ? Da asta ar fi foarte inteligent
        • -1 (3 voturi)    
          Repet - și cum să facă asta ? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:02)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui murangura

          Au căzut cu toții de acord că OUG pe teme sensibile nu trebuie să se mai dea (și chiar dacă dă, Parlamentul actual o va trânti din nou). Dacă OUG nu, legea deja a picat, ce ar trebui să facă un eventual guvern PNL pentru ca legea asta să fie „în prioritate” ? Eu nu văd altă soluție decât alegeri anticipate, apoi un parlament rezonabil să rediscute legea. Dacă vedeți altă soluție, nu vă sfiiți.
          • +3 (3 voturi)    
            simplu (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:40)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            De la USR au lipsit la vot 2 senatori. Daca lipseau si de la PNL doar 2, ar fi fost 45 de voturi pentru lege.

            Oricum, votul decisiv se da la Camera Deputatilor, nu la Senat. Deci mai au timp sa ajunga la munca..
      • +4 (6 voturi)    
        Gigele Tescovina (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:56)

        MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Tescovin, Tu n-auzi ori de faci. PNL a votat legea pentru UN SINGUR TUR, adica exact ca PSD si UDMR!
        • -5 (9 voturi)    
          E la caterincă, nu ?... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:57)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

          Bre, tu citești articolul la care comentezi, sau te trezești vorbind ca Safta-n târg ?

          „Senatorii au respins, miercuri, propunerea legislativă a USR, care prevede revenirea la alegerea primarilor în două tururi”
          și
          „Împotrivă au votat PSD și UDMR”

          Sper că plusul de la comentariul tău e chiar al tău, și că nu mai e altul atât de abulic ca tine.
          • +2 (2 voturi)    
            Offf (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:36)

            MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Omule, PNL in trecut a votat pentru alegeri intr-un singur tur.
        • +1 (1 vot)    
          Normal, (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:11)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui MirceaCS

          doar legea cu un singur tur e "opera" PDL, sub Basescu. PSD doar a preluat-o si, fiind avantajat, a mentinut-o. Sigur, numai PSD apare ca "vinovat".
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e nimic vicios (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:27)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        USR voteaza guvernul, daca pana la Craciun nu se adopta cererile lor, cea mai importanta fiind alegerea in 2 tururi, isi retrag PUBLIC sprijinul si lasa PNL sa isi asume tot ...ul pe care il va arunca PSD si pe care l-au creeat ei cand au votat un tur!
        • -2 (4 voturi)    
          Aham... și cum anume „se adoptă” ? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:13)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          Hai, faceți un exercițiu de gândire, știu că puteți !
          1. Guvernul PNL dă OUG (deși a spus explicit, și USR este de acord, că nu ar mai trebui guvernat prin OUG). Bun.
          2. OUG trebuie validat de Parlament.
          2a. Dacă OUG ajunge pe masa ACESTUI parlament, va fi trântită exact ca legea de ieri. Degeaba vor fi dat OUG-ul, care oricum și-ar fi produs efectele abia la vară, la alegerile locale.
          2b. Dacă ajunge în dezbatere abia după alegerile anticipate, când în mod normal un Parlament rezonabil o va valida, de ce să mai dea OUG (știți de la ce vine U, sper), când poate lăsa direct următorului Parlament sarcina de a vota o astfel de lege, așa cum e și normal ? Cum spunea și magul fondurilor europene Dan Barna - o zi de muncă la Parlament, atâta tot.
          • +1 (1 vot)    
            Tare (Miercuri, 16 octombrie 2019, 21:09)

            john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Esti cam greu de ... inteles, se adopta = se adopta de parlament, daca nu guvernul isi depune mandatul, sa vina PSD iar
    • +3 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:21)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      Pentru ei nu mai este greseala, au toate sansele sa scoata 30% primari dupa ce Iohannis va fi ales presedinte. Sa vezi ce interesant cand o sa pune PNL candidat la primaria Bucuresti impotriva credincioasei Firea si impotriva lui Nicusor Dan
    • +1 (1 vot)    
      dar să nu uităm nici că (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:32)

      Beausergent.Wordpress [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      dar să nu uităm nici că PDL a desfiintat al doilea tur în 2011, iar in 2017, cineva din PNL+PDL a venit in parlament cu propunerea de revenire la două tururi și o parte din PNL+PDL (care oare?) a picat-o la vot :).
  • +17 (19 voturi)    
    UDMR = magyar PSD (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hoti care au furat sub toate guvernarile, santajisti si tradatori ai RO.
  • +13 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:47)

    dumnezeu [utilizator]

    hai cu anticipatele, să scăpăm de gunoaiele din parlament!
    • -1 (1 vot)    
      Scapam (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:12)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui dumnezeu

      de Barna?
  • +5 (11 voturi)    
    nimic nu ne va mai insanatosi, (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:49)

    revo [utilizator]

    decat o raceala puternica - de plumb.
    Ma rog, merge si niste funie.
    Si chiar niste coase si topoare. Acolo se va ajunge intr-o zi.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu este departe Acea Zi (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Benzina și Chibritul sa se Cunune este Necesar
  • +7 (11 voturi)    
    psd + udmr = faradelege = desfiintare (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:57)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +1 (11 voturi)    
    CINE !!! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:10)

    sipu [utilizator]

    are de CASTIGAT ca nu a trecut propunerea legislativa , USR si udmr sunt singuri care au ceva de castigat . USR-ul castiga prin faptul ca au avut dreptate ca nu se poate guverna la momentul actual cu ce este in parlament” si udmr-ul era normal sa se opuna , lor (si psd-ului) le este bine intrun singur tur .PS psd-ul sa nu se bucure ca toate miscarile astea inraieste lumea si o sa fie prezenta mare la vot.
    • 0 (6 voturi)    
      lasa ca si penalii (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:35)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      de la pnl au de castigat,aia vor alegeri in 2 tururi doar declarativ,doar nu crezi ca Boc de ex.,ar dori sa participe la 2 runde de alegeri.
  • +1 (9 voturi)    
    HOTII TOT HOTI RAMAN! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:11)

    Brutus2 [utilizator]

    Eu propun eliminarea partidelor extremiste din viata publica....
    • -3 (7 voturi)    
      ??? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:55)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      vezi ca ai luat-o pe aratura grav de tot
    • -1 (1 vot)    
      Metoda (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:13)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Brutus2

      se numeste "vot".
  • +13 (19 voturi)    
    alegeri anticipate (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:11)

    Paleopterix [utilizator]

    Tocmai de asta era nevoie de alegeri anticipate. O sa tot vedem circul asta, cu piedici puse de psd, alde, udmr, etc, in parlament, la orice initiativa de revenire la normalitate.Doar pentru ca, apoi, sa arate cu degetul guvernul, ca nu a "facut nimic", nu ca "iei" pesedeii, care, daca ar fi fost lasati inca 2 zile sa guverneze, ar fi adus atata "bunastare" si "penzii" de nu puteam duce...
    • -1 (7 voturi)    
      "Democratie" e cuvantul care-ti scapa (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:51)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Tu ai folosit "circ". Probabil ca vocaburarul tau e limitat. Ceea ce numesti tu "piedici" in democratie se cheama opozitie si aceasta propune propriile idei care sunt contrare celor care guverneaza.
      Tu probil esti un nostagic al vremurilor celelalte cand era un partid unic si nimeni nu punea "piedici" niciodata.
      Desi rezultatul e cunoscut iata ca unii oameni nu reusest nici dupa 30 sa inteleaga notiunile minime ale democratiei.
      Sa nu mai spun de dublul limbaj: cand pnl punea "piedici" era in regula nu?
      Dar psd, alde, udmr nu au voie cu aceleasi "piedici"!
      • -1 (1 vot)    
        Sa nu-l (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:16)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui holinessdani

        uitam pe seful PNL, Iohannis, presedintele tuturor romanilor si abonamentul la strambe facut la CCR.
  • -4 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:34)

    nash pandelica [utilizator]

    un exercitiu pt. confirmarea guvernului propus.
  • +3 (5 voturi)    
    Orice jumatate de adevar este o minciuna (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:50)

    adi_69 [utilizator]

    Ca PSD si UDMR vor alegeri de primar intr-un singur tur nu e absolut nicio surpriza. Au spus-o raspicat mereu. Asta e interesul lor.
    Ce nu spune articolul este ca din 26 de senatori PNL au fost la vot 10.
  • +2 (4 voturi)    
    la urmatoarele alegeri sa iesiti la vot! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:11)

    cristi_an [utilizator]

    le rarim randurile!
  • +4 (6 voturi)    
    Deci, (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:15)

    Rdu [utilizator]

    are Barna dreptate? Este o majoritate care vrea sa faca ordine (far penali, doua tururi, recursul,alegeri )si vointa sa scape de PSD? Nu prea se vede...Mai multi fripturisti...
  • +2 (2 voturi)    
    vedeți votul electronic (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:29)

    DanStoica [anonim]

    44 contra, nu 47

    VOTUL ELECTRONIC 16/10/2019
    L393/2019

    https://www.senat.ro/VoturiPlenDetaliu.aspx?AppID=627f3618-fef2-482f-b8bd-a71b2580a8ef
  • +2 (2 voturi)    
    Anticipate (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:57)

    Capac1947 [anonim]

    Anticipate!
  • 0 (2 voturi)    
    unde a fost majoritatea???!! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:38)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    tot psd e de vina si acum?