VIDEO Dăncilă anunță că PSD nu va participa la votul de învestitură a Guvernului Orban

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2019, 18:39 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura video
​Președintele PSD, Viorica Dăncilă, a anunțat, marți, că social-democrații nu vor participa la votul de învestitură a noului Guvern, lăsând pe seama opoziției asigurarea cvorumului de prezență.

„În calitate de președinte al PSD, după discuția cu liderii partidului, am luat decizia de a nu ne prezenta la votul de învestitură a noului Guvern”, a declarat Dăncilă.


Dăncilă a comentat că propunerea de premier „este chiar unul dintre cei mai vocali oameni care au anunțat măsurile de austeritate”. „Partidele care au votat moțiunea de cenzură au toată răspunderea privind formarea noului executiv, iar dacă nu își asumă repede această răspundere, înseamnă că și-au bătut joc de români. PSD nu va vota guvernul lui Iohannis”, a mai spus ea.

Liderul PNL, Ludovic Orban, este premierul desemnat de președintele Klaus Iohannis pentru formarea noului Guvern, după moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Viorica Dăncilă. Șeful statului a afirmat că „noul guvern trebuie instalat urgent” în condițiile în care fiecare zi în plus cu Cabinetul Dăncilă „este o zi pierdută pentru România”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5400 vizualizari

  • +15 (33 voturi)    
    Perfect! Sper sa faca la fel si alte partide. (Marţi, 15 octombrie 2019, 18:53)

    IoPaNet [utilizator]

    Hai la anticipate!
    • +11 (17 voturi)    
      Anticipatele nu sunt dorite de aproape nimeni (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:14)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Dan Barna (USR) este singurul care tot vorbește de anticipate. In rest: PSD, PNL, UDMR, ALDE, Pro-Romania, PMP se tem de ele. PSD-ul și PNL-ul deoarece poate pierde parlamentari în comparație cu câți poseda azi iar celelalte formațiuni menționate pentru ca au mari șanse sa nu intre deloc în parlament.
    • +6 (14 voturi)    
      n-ai inteles (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:41)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Daca nu e cvorum, mai stam cu Dancila ... cica cu ceva limitari, fara OUG.
      La a doua incercare, sa vezi cum se prezinta.
      • +9 (11 voturi)    
        Se poate (Marţi, 15 octombrie 2019, 23:12)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        face cvorum si fara PSD dacă participă toate celelalte partide... toate.
      • +1 (1 vot)    
        Nu se va (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:04)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        prezenta nici a doua oara cotcodacila! Guvernul trebuie sa cada de doua ori, asata inseamna doua desinte in plen cu cvorum si guvernul trantit de doua ori la vot! Daca nu se intruneste cvorumul, plenul se poate reuni de o mie de ori, timp in care cotcodacila ramane prim-ministru. Asta este si socoteala diabolica a pzdistilor, sa nu se asigure cvorumul si sa ramana guvrenul pzdist intermar pana la urmatoarele alegeri. Si se mai dau si mari patroti pzdistii, cica ei guverneza pentru cetateni! Prin jocul mafiot si cinic pe care-l fac, vor sa aratate ca opozitia nu exista si, de fapt, tot ei conduc tara!
        Daca opozitia asigura cvorumul si voteaza toti guvernul, atunci se termina circul si pzdistii merg acasa.
    • -4 (18 voturi)    
      pana la anticipate, traiasca interimara dancila (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:51)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      psd-ul recunoscator usr-ului.
      • +2 (12 voturi)    
        Dancila, ca si psdul (Miercuri, 16 octombrie 2019, 1:33)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        ...este fumata.
        Avand reactii lente, inca nu-si da seama ca programul ei s-a terminat de mult.
      • +2 (2 voturi)    
        Iohannis poate sa numeasca un alt PM interimar (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:44)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Dintre membrii Guvernului.
        Ce zici de o Birchall?
        Si uite asa Veorica o sa fie mai putin vesela si mai putin recunoascatoare.
    • 0 (6 voturi)    
      la a doua tura vor vota (Miercuri, 16 octombrie 2019, 9:56)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      acum vor da un semnal sa arate impotenta opozitiei

      Daca Orban nu reuseste sa-si treaca guvernul, va pierde consistent capital de imagine

      Caii pe care au venit nu vor mai parea asa mari, vor fi mai asa ca magarii
    • 0 (0 voturi)    
      Asta pentru-că sunt responsabili? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Se lăuda Viorica că ei,PSD,sunt un partid responsabil.Se vede cât de responsabili sunt dacă-i doare în cur dacă România are,sau nu are,guvern.Viorica și gașca ei se dovedesc niște indivizi preocupați de răfuieli personale.
  • -1 (9 voturi)    
    e loc si pt psd, usr va face loc in galeria lor (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:01)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Excelent, psd cu dancila interimar si cu sprijinul vajnicilor de la usr
  • +12 (16 voturi)    
    Proasta Romaniei (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:03)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ....
  • +10 (14 voturi)    
    Acum ... (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:31)

    Alius [utilizator]

    ...o sa vina niulukul sa ne spuna ca parlamentarii trebuie sa vina la munca, asa cum ne zicea si de procurori.
  • +6 (14 voturi)    
    manipulare (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:31)

    Dizidentul [utilizator]

    votul trebuie dat in Parlament si ca Primministru nu poti face presiune asupra parlamentarilor, asta este pur si simplu subminarea votului ,seful (Dragnea)stie mai bine trebuie numai consultat.
    • +6 (8 voturi)    
      din partea cui? (Marţi, 15 octombrie 2019, 21:50)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Fix asta se intampla la csm: lipsa cvorum. Aceeasi regula functioneaza si cand iti convine si cand nu, altfel se numeste dublu standard si este o chestie la moda printre virginii corecti politic.
      • 0 (0 voturi)    
        merele sint mere si perele pere (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:39)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Guvernul este cu totul altceva, CSM-ul este un serviciu al statului care nu trebuie sa fie politizat si trebuie sa serveasca Romaniei indiferent de culoarea Guvernului.Daca Primministrul ameninta membri PSD-ului cu excluderea nu face cinste Romaniei.
  • +6 (14 voturi)    
    Hai cu anticipatele! (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:46)

    AliKimiku [utilizator]

    .
    • +8 (12 voturi)    
      Ultimele 6 luni ale mandatului ...presedintelui (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:35)

      lider [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Parlamentul nu poate fi dizolvat, nici după respingerea a două propuneri de Guvern, decât dacă preşedintele României solicită expres acest lucru, după întrunirea condiţiilor constituţionale. Mai mult, potrivit Constituției, Parlamentul nu poate fi dizolvat decât o singură dată în cursul unui an şi nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României
      • +1 (1 vot)    
        Johannis mai are o luna de mandat, care e (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:49)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui lider

        Problema?
        Nimeni nu a zis anticipate maine!
        Vin alegerlle prezidentiale, un presedinte isi va incepe mandatul si va dizolva Parlamentul rusinii.
        PS daca cineva crede ca actorasu' ipocrit sau vacuta Veorica au vreo sansa la Presedentie vreau si eu ce fumeaza!
  • +13 (21 voturi)    
    Bine, reuniti-va in plen la Rahova,langa guru (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:56)

    Plagarus [utilizator]

    Fronda agaricilor / bizonilor, in cap cu tanti Vasilica
  • +10 (12 voturi)    
    Pașii constituționali (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:34)

    lider [utilizator]

    Potrivit articolului 103 din Constituție, candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului. "Programul şi lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor".

    În cazul în care Guvernul nu este validat în Parlament, preşedinţii celor două camere îl informează de îndată pe preşedintele României, în vederea desemnării unui alt candidat pentru funcţia de prim-ministru.

    Dacă Parlamentul respinge două propuneri de Guvern în termen de 60 de zile una de cealaltă, teoretic Legislativul poate fi dizolvat și organizate alegeri anticipate. Mai exact, potrivit articolului 89 din Constituţie, preşedintele "poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură".

    Dar Parlamentul nu poate fi dizolvat, nici după respingerea a două propuneri de Guvern, decât dacă preşedintele României solicită expres acest lucru, după întrunirea condiţiilor constituţionale. Mai mult, potrivit Constituției, Parlamentul nu poate fi dizolvat decât o singură dată în cursul unui an şi nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României.
  • +9 (13 voturi)    
    vipera blonda... (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:39)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Oare ce ar fi putut scoate pe gura aceasta vipera blonda,in afara de venin si prostie fara margini ?! Nici in al doisprezecelea ceas nu a inteles ca era in plus in acel guvern de marionete.vrea confruntare in direct cu Iohannis,poate la Suceava,in judetul Hunedoara sau la Pristina in...Muntenegru ?!
  • +6 (14 voturi)    
    Excellent, carare batuta spre Anticipate (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:41)

    Dalinar [utilizator]

    Pavi, nici nu stii, cat de mica o sa fii, curand!!!
  • +9 (13 voturi)    
    Bha da-i proasta rău ! (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:41)

    Observatory [utilizator]

    Încăpățânată , analfabeta, mincinoasa și pe deasupra frumoasa ca Muma Pădurilor !
    Locul tău este pa pensiunea Rahova, lângă shefutzul tău !
  • +9 (13 voturi)    
    A avut dreptate ala cu “proasta Romaniei” (Marţi, 15 octombrie 2019, 23:01)

    Klaus_ [utilizator]

    Iar o prostesc astia pe Dancila. Cea mai mare greseala a PSD ar fi sa nu voteze guvernul Orban si mearga la anticipate. Si PSD si ALDE vor pierde multe locuri in Oarlament (probabil ALDE nici nu nai jntra in Parlament) si va castiga Ponta mai mult decat se astepta. Iar USR-Plus cu PNL vor putea trece de 50%. Dar proasta Romaniei nu se prinde. Foarte bine! Tine-o tot asa!
  • +6 (10 voturi)    
    tovarasa... (Marţi, 15 octombrie 2019, 23:15)

    liviu_ [utilizator]

    pai si responsabilitatea fata de romani? respectarea principiiulor democratiei si a votului poporului?!\
    astea une sunt?!

    nu am nevoie de raspuns, stiu ca va pasa de noi si de tara asta la fel de mult cum imi pasa mie de gandacii de bucatarie!
  • +5 (9 voturi)    
    pai si ce e rau in asta? (Marţi, 15 octombrie 2019, 23:35)

    g01an [utilizator]

    dar sa o faca de mai multe ori.

    m-as gandi ca au interese sa mai ramana o vreme, cine stie ce mizerii mai pun la cale. dar de acum inainte nu mai sunt chestiuni care nu mai pot fi "desfacute". nu pot decat spera ca vor reusi sa blocheze toate variantele si sa ramana ei la guvernare cu atributiunile restranse si cu dancila pierzand in mod penibil la prezidentiale. ar disparea mai ceva decat pntcd. din pacate, nu stiu daca putem astepta atat corectarea unor probleme care s-au tot adunat.
  • +1 (3 voturi)    
    Dăncilă anunță (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:28)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Daca nemernica asta isi permite sa instige propriul partid la a nu participa la votul de investitura, trebuie data in judecata si condamnata ..
    iar psd trebuie scos din politic definitiv.
    In fond sunt platiti din bani publici si nu au ce cauta acolo, daca doar saboteaza... pana acum, de trei ani, nu au facut decat jocul penalilor..
    merita soarta familiei Ceausescu..