Rise Project anunță un articol de investigație cu ”Adevărul despre Dan Barna” / Reacția liderului USR

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2019, 7:37 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
”Nu am nimic de ascuns”, spune Dan Barna, după ce jurnaliștii de la Rise Project au anunțat pe Facebook că urmează să publice un articol de investigație despre candidatul USR-Plus la președinție.

”Rise s-a concentrat pe câteva întreprinderi care nu au rezistat după perioada de sustenabilitate a proiectelor cu finanțare europeană”, a scris liderul USR pe Facebook, după ce Rise Project a anunțat că urmează un material cu ”Adevărul despre Dan Barna”.

”Am avut săptămâna trecută un interviu cu cei de la Rise. Am înțeles că au investigat proiecte pe care le-am desfășurat în perioada anterioară intrării în politică, când eram antreprenor și consultant în domeniul fondurilor europene. (...) Le-am răspuns deschis și onest la toate întrebările. Îl consider un exercițiu de transparență și normalitate într-o campanie electorală”, spune Dan Barna.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25687 vizualizari

  • -26 (52 voturi)    
    Corecție: Adevarul despre Preafericitul Dan Barna (Marţi, 15 octombrie 2019, 8:09)

    simplex1 [utilizator]

    Fericiți în Romania cu Preafericitul Dan Barna.
    Învățați-va voi ăștia de la ziare sa fiți respectoși. Nu scrii simplu Dan Barna.
    • -3 (13 voturi)    
      Se Scrie (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Bârna N Ochi
    • -2 (8 voturi)    
      variante (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:18)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ori barna e mancat de colegii de unitate ori se pregateste o mare actiune PR.barna nu prea e in carti,nici in alea de piticot,si se vrea o ridicare in sondaje,a prefericitului imparat gol.
      sau,simplu,a pus botu'!
      • 0 (8 voturi)    
        speculatii (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:46)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Nimeni nu te poate cobora decat tu, singur.

        de urcat este mai greu si de aceea accederea la o functie, mai ales la o functie de reprezentare este atat de dificil.

        Barna a picat pentru ca nu poate sa se sustina singur - nu are calibru, dar este drept ca nici JK nu are calibru dar a fost propulsat.

        Acum cred ca in aceasta campanie vom avea alti actori decat Veorika si Barna - dar daca in cazul lui Veo am 99,99% incredere in ceea ce am scris, nu acelasi lucru pot scrie si despre Barna.

        Parerea mea este ca Barna a fost prins cu ocaua mica ceea ce nu este tocmai greu mai ales cand ai scris si implementat proiecte cu finantare europeana.

        Dar astept cu mare interes sa citesc articolul de pe Rise. Nu prea au gresit oamenii de acolo si cred ca au si surse sigure,reliable, deci...
      • +2 (6 voturi)    
        ehem (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:57)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

        revenim:intrati direct pe rise.te doare caputul ce face barna cu ciracii lui:
        '' Dragoș Jaliu, 50 de ani, conferențiar la SNSPA''
        https://www.riseproject.ro/articol/adevarul-despre-dan-barna/
    • +6 (10 voturi)    
      Barna... (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:01)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      A distrus USR.
      Un nimeni nu are ce cauta acolo.
      Un partid de viitor cu un nimeni la conducere va fi un partid de trecut.
      Decat Barna mai bine Nicusor sau altcineva.
      Asta e un oportunist.
      Va distruge partidul.
      Pacat.
  • -15 (53 voturi)    
    Nu înțeleg de ce (Marţi, 15 octombrie 2019, 8:34)

    rectificare [utilizator]

    multora dintre cititorii Hotnews le este atât de greu să accepte o realitate, anume că Barna nu este decât un alt habarnist în căutarea unui ciolan mai consistent.
    • +8 (14 voturi)    
      Oare de ce? (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Cititorii astia de la Hotnews dom'le.. De ce oare nu vor ei sa accepte "realitatea", asa cum a fost ea construita de mass-media partidelor neocomuniste - "Toti sunt la fel, deci trebuie sa ne votati tot pe noi!".

      Clar?..
      • +1 (7 voturi)    
        Daca (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:01)

        rectificare [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        prin "tot pe noi" îl înțelegi pe Johannis (că doar de prezidențiale e vorba acum), atunci da, l-am votat în 2014 și o să îl votez și acum. Nu e perfect, dar Barna e minuscul pe lângă el.
      • +1 (7 voturi)    
        "Tot mai bine cu ai nostri" (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:45)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        "comunistii a ridicat tzara, distrusa de imperialistii Maniu si Bratianu"
        "regele e un golan"
        "i-a omorat si bine a facut, pentru ca avea"
        "nu ne trebuie straini, suntem bine singuri la noi in tara, duca-se dreaq' "
        "ce bine era daca Ceausescu ne lasa un pic mai multa libertate"
        "aveam de toate sub rusi"
        "macar fura, da ne dau si noua ceva, mai fac o scoala, d-astea"
        "suntem prea mici, tacerea e de aur"

        et caetera

        din panseurile slugilor

        Vorba Domnului: "dar Cuvantul meu va ramane".
        Si, ar fi trebuit sa adaugeasca: prostia romanashilor, eterna s'il en est.
    • +4 (8 voturi)    
      Pentru ca (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:05)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Pentru ca asa e cind iti faci iluzii si-ti pui toate sperantele in cineva (mare greseala), iti e greu - unora le e chiar imposibil - sa accepti ca ai gresit cind se dovedeste ca persoana respectiva nu merita increderea.
  • -19 (45 voturi)    
    Despre neamtul cel smecher, nimic? (Marţi, 15 octombrie 2019, 8:40)

    ww [utilizator]

    Chiar nu ne face nimeni un bilant al mandatului acestui individ? Ca dupa cinci ani de trandaveala si complicitate cu psd-alde, vine iarasi sa ne ceara votul. A luat un stat functional si lasa in urma o republica bananiera.
    • +2 (4 voturi)    
      "stat functional"? (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Dupa 2 ani de guvernare Ponta?
      "Functional", pa dracu'!
      Ce "complicitate cu PSD+ALDE"? Ca, daca nu era el sa le tina zid impotriva....
    • 0 (0 voturi)    
      Banane... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 0:05)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Ai mancat tu...
      Johannis a fost printre putinii care si-au facut treaba. Ia tras de urechi pe dobitoci asa cum face un profesor, iar launii a dat si nota doi.
      Din pacate e greu sa accepti ca fara el tara asta era chiar bananiera cu parlamentarii si guvernantii nostrii.
      Este cred ca singurul care arata a fi domn in politica niastra de dupa 90.
  • -12 (40 voturi)    
    Nu are nimic de ascuns dar (Marţi, 15 octombrie 2019, 8:44)

    Ed___ [utilizator]

    Dar în primă instanţă nu a vrut să declare veniturile soţiei şi sursa acestora !!
    • +2 (16 voturi)    
      pai ca toate nevestele de secu (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:53)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      lucreaza consultant la OMV

      pai nu?
  • -12 (32 voturi)    
    Sper ca nu vor sa il spele. (Marţi, 15 octombrie 2019, 8:54)

    Lok [utilizator]

    Dar in general ma indoiesc ca vor gasi ilegalitati. Daca nu le-au gasit PSD si PNl nu vor gasi ei mai multe. Doar un "afacerist" pe fonduri europene.
    • +5 (19 voturi)    
      Rămâne de văzut (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Cât Afacerist, cât “ penal” in funcții europene
      • 0 (12 voturi)    
        Nu trebuie sa fii penal sa faci bani din FE (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:49)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Practic nu te verifica nimeni si daca nu faci nimic banii sunt ai tai. De asta nu vad ca o valoare sa fi expert in FE. E mai degraba de nivelul de profitori de joasa spetza. Dar cine stie daca ajungi sus poate or sa te anunte din UE ce ai facut in trecut si ce vei face in continuare.
        • +1 (7 voturi)    
          Consultanții FE mulg de doua ori (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:11)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Odată pe Beneficiar ( prin un fee de “consultanta” ) apoi un Procent din Finanțarea UE asta este Imoral vecin cu Penal
          • -1 (5 voturi)    
            Moralitatea este irelevanta. (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:36)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Daca e ilegal vorbim daca nu ne vedem de treaba.
            • +2 (2 voturi)    
              Aha, te gândești la idolii tai din P$D (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:28)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Te inteleg
              • +3 (3 voturi)    
                Pururi da. (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:27)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Dar nu am idoli in PSD. De fel nu prea am idoli.
            • -1 (1 vot)    
              Nici macar nu-i "imoral"! (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:01)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              E vorba de plata unei MUNCI!
          • -2 (8 voturi)    
            e parte legala din contract! (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:00)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Mi se pare normal ca, daca l-ai ajutat pe beneficiar sa castige o finantare (de cele mai multe ori foarte buna!) sa iei un "comision de succes"!
            Si care e ideea ca ia o "fee de consultanta"? Ar trebui sa munceasca gratis? Ai scris vreodata in viata ta vreun proiect? Si inca unul de succes?
            Comunistilor!
            • +2 (4 voturi)    
              finalul (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:41)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              este pentru familia ta !

              in rest NUMAI de Bine !

              p.s am precizat ca incaseaza de DOUA ori :
              1 procent din suma finantata de UE
              2 fee de consultant

              daca renunta la O sursa de venit era altceva !
        • +9 (13 voturi)    
          Clasa muncitoare, mandra ca o floare (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:16)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          In ochii romanului crescut in comunism, daca faci bani si nu esti primar, medic sau popa, nu e bine!.. Trebuie sa suferi, alaturi de toti idiotii cu 3 clase si doi dinti in gura (dar cu drept de vot!).

          Daca ai lucrat pe proiecte cu fonduri europene esti "afacerist", zice Lok. Nu conteaza ca ai adus in Romania milioane sau zeci de milioane de euro, fonduri nerambursabile. Nu conteaza ca ai facut totul legal, ca ai muncit efectiv sa-ti castigi banii. Mai bine sa stea fondurile alea europene acasa la ele, in vistieria UE, decat sa castige Dan Barna mai mult decat turma.
          Prosti, da multi...
          • +1 (5 voturi)    
            Exact. Munca cinstita nu cersit. (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:32)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            FE sunt o cumparare de putere. Nu sunt gratis, trebuie sa renunti la autoritatea locala pentru ei. Si nu sunt asa de multi, am luat aproximativ 15-20 de miliarde pe in ultimi 10 ani. Intre timp Romania a produs aproximativ 2000 de milarde in acelasi timp. Sub 1%. Insignifiant.
            • +2 (6 voturi)    
              Am gresit. E doar 0.3%. (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:31)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Au fost doar 7.2 miliarde accesate. Din suma totala de 26-28 miliarde accesibile. Patetic oricum.
            • +1 (3 voturi)    
              Ce zici, cersea flaushat ? (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:48)

              ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Cam rapid a urcat de la caraus de patrunjel la smecher mondial.
              Dar tuta, de unde bani de brose si vile la Predeal ?
              Ai donat tu ?

              Nu pui mana pe pistol sa ne-mpusti pe toti "aia care e hoti" ?
              Vezi ca s-ar putea sa fii ciuruit primul.
  • +7 (27 voturi)    
    De cand a inceput nebunia cu USR. (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:08)

    Marionette [utilizator]

    Toti care ne-au adus aici, dar toti dau in Barna si USR. Acum hai sa o luam pe logica: daca ascultam de cei care ne-au adus in mocirla de azi, cu 10 milioane de romani imigranti de razboi al hotilor impotriva bunului simt si muncii ne va fi bine sau rau? Vom emigra si ceilalti 10 milioane si-i vom lasa doar pe borfasi, amante, nepoti? Unde te uiti, la Realitatatea, B1, unde asculti, unde citesti pe net este demonizat USR si Barna, pentru ca nu vrea sa se amestece cu borfasii. Este cel mai bun semnal ca daca vrei ALTCEVA decat violul colectiv de 30 de ani al hotilor contra oamenilor normal cu bun simt, violul, crimele, rapirile, despaduririle, etc atunci VOTEAZA USR si VOTEAZA BARNA!
    Nu va asteptati la ceva bun de la PNL: desi teoretic de dreapta ei sufera de USL-ism si vor veni cu mariri de taxe pentru privati prin mariri de salarii minime si vor lasa birocratia sufocanta ca sa ia voturi, ca deh, in micimea lor gandesc ca cei din privat si angajatii lor nu voteaza.
    • -4 (12 voturi)    
      Nici Bârna N Ochi, Nici Penel€ (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      NU merita Respectul Nostru ! Bâlbâiala Lor din 26 05 2019, bâlbâiala ce continua in Prezent arată Ca Nu Știu Ce Vor ( nota bene : apreciez reacția lui Stelian Ion de ieri, însă e una izolata )
    • +1 (1 vot)    
      sa fim seriosi... (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu este o nebunie la adresa USR-ului.

      Ci este adresat exclusiv mesajul lui Barna - USR-ul are meritul lui, la fel cum si Barna are meritul de a fi contribuit la strangerea de semnaturi pentru #farapenali.

      Poate ca Barna stie foarte bine fenomenul si ca este studiat din interior... Ma pot astepta la orice - vremurile sunt incarcate rau de tot si daca cineva isi inchipuie ca a ajunge la o astfel de demnitate precum cea de Presedinte este usor o sa poata sa inteleaga relativ repede exact contrarul...Asta daca doreste...

      In rest numai de bine sa avem parte!

      Masa este plina de catindati la functia cea mai inalta in statul roman!
  • -3 (11 voturi)    
    Valiza (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:10)

    florinos [utilizator]

    Rise Project a mai gasit o valiza cu acte aruncata strategic de un securist, avantaj Iohannis, Dancila si Cumpanasu.

    Toti candidatii au bube,
    - Iohannis 6 case care a vandut copii pentru organe, s-a ascuns dupa imunitatea prezidentiala cand trebuia sa dea cu subsemnatul la Parchet, a dat multe sanse pentru PSD si Dragnea care au distrus Romania, e concediat-o pe Kovesi prea usor, acum toate dosarele asteapta un presedinte adevarat.

    - Viorica Dancila care a facut donatii la PSD cat venitul pe un an pentru a ajunge la Bruxelles, a fost marioneta lui Dragnea inchizand ochii la toate ilegalitatile si aproband mutilarea Justitiei si eliberarea violatorilor si criminalilor doar pentru a-i scapa pe Ghita, Udrea, Popoviciu etc.

    - Cumpanasu - care danseaza pe mormantul nepoatei, un oportunist cu contracte la MAI, care delireaza pe Facebook, cu dosare si bani incasati ilegal de la Facultăți de stat
  • +4 (18 voturi)    
    Rise si altii.. (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:16)

    sim18 [utilizator]

    Ati aparut, vulturilor! Chiar nu inteleg alegerea momentului. Rise Project ?! Nu ma asteptam...
    • +1 (3 voturi)    
      Cum va permiteti sa va luati de Sf Barna (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:50)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      ?
  • +3 (21 voturi)    
    cumva (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:33)

    cucuveauamov [utilizator]

    Rise Project sunt aia care gaseau pe camp o valiza cu documente despre Dragniiia? poate tot pe camp au gasit si ceva despre Barna ... campurile tarii aur poarta
  • +8 (12 voturi)    
    Să vedem (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:13)

    fokerul [utilizator]

    despre ce e vorba, n-are rost sa ne pripim cu concluziile. Să nu uităm că a început campania electorală deci rahatul se îndreaptă spre ventilator. Lupta cu fake news nu e uşoară.
  • +3 (5 voturi)    
    deocamdata avem un text confuz (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:57)

    dessik [utilizator]

    Din care nu e clar deloc de ce se face Barna vinovat. De faptul ca sunt cateva firme pe care le-a ajutat sa primeasca finantare europeana si care ulterior au dat faliment? Asa, si? Unde e infractiunea?

    Cei de la Rize atata au avut sa scrie sau hotnews atata a dorit sa citeze?
  • +5 (5 voturi)    
    Pe site-ul Rise nu exista articole cu Barna (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:00)

    dessik [utilizator]

    deci unde au publicat? Sau arunca cu "concluzii" inaitne ca lumea sa le poata verifica?
  • +2 (4 voturi)    
    tara saraca cu politruci bogati (Marţi, 15 octombrie 2019, 14:16)

    Razvan_M [utilizator]

    "Macar asta a facut ceva si pentru altii".

    Rezumat:

    Din peste 160 milioane cheltuiti pe proiecte din banii nostri (bugetul UE si al Romaniei), inca nu este clar cati oameni defavorizati chiar au ajuns sa aiba un loc de munca si o meserie - si cat din bani s-au dus la astia - si cati din acesti bani au fost sifonati de "Antreprenoru'" si amicii sai pe "consultanta", "scolarizare", echipamente cumparate la suprapret, licitatii trucate si diplome de doi bani. Eu inteleg ca preafericitul din Romania si-a tras minim 25% din aceste fonduri pe "consultanta", alaturi de alti preafericiti. Nu-i rau pentru un "antreprenor" care presteaza servicii pentru stat.

    Evident, se poate spune, pe drept cuvant ca fie "daca nu lua el, luau altii", sau ca "altii au facut magarii si mai mari si nu-i trage nimeni la raspundere", sau ca "sa-i verifice intai pe altii, dupa aia sa se ia de baietii astia care fac opozitie la Partidul-Stat". Oricum, observ cu placuta surpriza ca acum nu se mai folosesc cuvinte urate precum "spaga" si "parandarat", ci cuvinte elegante, europene, precum "consultancy" si "training". Expertii astia moderni stiu sa colaboreze de minune si cu autoritatile astea corupte. Totul perfect legal, acoperit cu documente, semnaturi si stampile. Rezultatul este acelasi, dar fraie... pardon, cetatenii se simt bine.
    • +1 (3 voturi)    
      nu uitati ca daca este bine cautat (Marţi, 15 octombrie 2019, 16:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      in afara de Barna mai este si Paslaru...

      Lunecos, as spune de mare derapaj, dar in rest numai de bine!

      Corect scris: cetatenii se simt bine!