UPDATE Ludovic Orban s-a întâlnit cu Mugur Isărescu. Tabloul macro al economiei prezentat de guvernatorul BNR și îngrijorările imediate

de C.D., D.P.     HotNews.ro
Luni, 14 octombrie 2019, 12:34 Actualitate | Politic


Orban, la BNR
Foto: Hotnews
Înainte de nominalizarea premierului unui guvern PNL, Ludovic Orban s-a întâlnit în această dimineață cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu la sediul Băncii Centrale. Discuțiile au durat circa o oră iar temele abordate au fost legate de evoluția economiei europene și situația macroeconomică a României.

„Am abordat problemele economice importante”, a declarat Ludovic Orban.

​​Potrivit unor oficiali din BNR, Guvernatorul Isărescu i-a expus președintelui liberal tabloul macroeconomic al țării, evidențiind punctele vulnerabile și cele în care stăm confortabil din punct de vedere economic. ”Asemenea întâlniri între Guvernator și liderul principalului partid care ar putea da premierul este o uzanță comună, Banca Națională colaborând cu orice Guvern pe care îl dă țara”, mai arată oficialii Băncii de emisiune. Potrivit participanților la discuții, Isărescu s-a arătat îngrijorat de dimensiunile deficitelor gemene (cel bugetar și de cont curent), arătând că pe termen scurt situația este gestionabilă, dar e nevoie de reforme structurale. ”Dacă aceste reforme nu se fac, corecțiile vor fi făcute de forțele pieței cu mai mare brutalitate”, i-a mai transmis Isărescu lui Ludovic Orban.

Liberalii doreau să știe cum este situația economică, în momentul în care-și asumă guvernarea.

Discuțiile cu Isărescu vin în contextul în care președintele Klaus Iohannis urmează să nominalizeze marți noul premier, Ludovic Orban fiind singurul nume avansat.

Liderul PNL a declarat la sfârșitul săptămânii trecute că elaborarea bugetului pe anul viitor şi negocierea exerciţiului financiar pe anii 2021-2027 cu UE reprezintă cea mai mare provocare.

Și prim-vicepreședintele Raluca Turcan a declarat că„ trebuie să le spunem în primul rând românilor ce am găsit, că s-ar putea nu doar vistieria să fie goală, ci să se fi furat și vistieria”.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15746 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Nu doar atat (Luni, 14 octombrie 2019, 12:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Și prim-vicepreședintele Raluca Turcan a declarat că" trebuie să le spunem în primul rând românilor ce am găsit, că s-ar putea nu doar vistieria să fie goală, ci să se fi furat și vistieria".

    Nu doar atat - trebuie investigat cu maxima celeritate si, daca este cazul, luate masuri drastice impotriva celor care au subminat economia.
    • -24 (30 voturi)    
      Ceea ce inseamna (Luni, 14 octombrie 2019, 13:22)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ca nu ai inteles nimic din situatia economica a tarii si din expunerea simplista facuta in acest articol.

      Nu e nimic de mirat ca nu inteleg Iohannis, Raluca Turcan si cu #rezist situatia reala din economie.

      Vor mai trece cativa ani pana vor intelege si cand vor intelege vor pleca de la guvernare pe motiv ca au inteles ca sunt prosti.
      • +9 (15 voturi)    
        ;-) (Luni, 14 octombrie 2019, 13:48)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Gata, acum ia-ti pastilele si fugi inapoi la sanatoriu.
      • +5 (13 voturi)    
        chiar ca n-ai inteles, trebuie aratata situatia (Luni, 14 octombrie 2019, 14:39)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        financiara in care se afla Romania....cu date clare

        in ultimii 4 ani psd-ul afacut pomeni cu duiumul , ca doar nu au dat de la ei ca sa se mentina la putere

        si pt asta au luat imprumuturi la greu dar zero investitii...autostrazi =o, spitale=0 ...

        ex: Grecia se imprumuta la dobanzi gen: 0,1 in tmp ce RO la dobanzi de 4% ..... o mare diferenta
    • +10 (10 voturi)    
      cerem urgent ! (Luni, 14 octombrie 2019, 15:00)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Publicarea situatiei financiare reale a tarii !
      • +1 (1 vot)    
        Pentru CINE?? (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:29)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Pe votantii pedesere oricum nu ii intereseaza, si ei cred numai ca vad la Latrina 3, asa ca publicarea situatiei financiare REALE nu va avea niciun efect!
  • +20 (26 voturi)    
    Nu numai ca au furat si visteria cu totul, dar (Luni, 14 octombrie 2019, 13:00)

    Habermas [utilizator]

    au mais si plantat cateva bombe care sa detoneze cand vor veni altii sa vada ce s-a intamplat cu visteria. Scopul PSD a fost distrugerea Romaniei.
    • -12 (20 voturi)    
      Șefule, ai fost la pupat de moaște? (Luni, 14 octombrie 2019, 13:40)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Gata? A crescut bugetul local cu încasările acestor „turiști”!?
      • +8 (12 voturi)    
        Nu vad legatura intre pupatul (Luni, 14 octombrie 2019, 14:15)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui prec

        moastelor si faptul ca nu mai sunt bani in visteria guvernului. Sau tu vrei sa spui ca mai sunt?
        • -3 (7 voturi)    
          Nu-i Paraschieva? (Luni, 14 octombrie 2019, 15:09)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Voiam să știu dacă ți-ai făcut datoria de bun moldovean. Că tot voiai capitala la Iași.
        • -4 (8 voturi)    
          Oltene, sunt de-ai tăi ș-ai Mulguței. (Luni, 14 octombrie 2019, 15:10)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Voi n-aveți nimic de pupat?
      • +4 (10 voturi)    
        Pt Propria ta curiozitate, am trecut si eu candva (Luni, 14 octombrie 2019, 14:19)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

        pe-acolo din pura curiozitate, nu in Octombrie ci in timpul anului cand nu-i nimeni pe-acolo - am vrut sa vad ce anume "pupa" pupatorii. Si mi-am zis ceva de genul "Aha, deci acesta este nimicul adorat de cei saraci cu duhul".

        Revenind la subiect,

        1. Te-as baga in ... dar ma cenzureaza astia. Asa aca te las sa-ti imaginezi singur urarea ce ti-am facut-o in meareata mea milostivie (ca sa-l parafrazez pe Sfantu Trump, Ocrotitorul Americii pe bune).

        2. Un guvern inteligent, deci prin definitie ne-PSD-ist, se ocupa si cresterea bazei economice, nu numai de biruire si distribuire. Daca intelegi economie nu ai nevoie de mai multe explicatii.
  • -9 (27 voturi)    
    sarmanul Orban (Luni, 14 octombrie 2019, 13:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    pus mereu in situatii jenante. Mereu pus sa joace in filmele altora.
    • -9 (13 voturi)    
      Saracul (Luni, 14 octombrie 2019, 13:14)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      joaca in filmele pe care si le alege, nu-l tine nimeni acolo
    • +11 (17 voturi)    
      Cuculet, (Luni, 14 octombrie 2019, 13:22)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      canta la alta masa! PSDragneev a la lada de gunoi si nu mai are ruble sa va plateasca, asa ca sunteti in criza de idei si nu mai stiti ce sa vomitati pe forumuri. PSDragneev a avut cateva sanse (vreo 3) sa arate ce stie si am vazut: mafioti, prost crescuti, neconflictuali, incompetenti, manipulanti, fara caracter si lista poate continua. Singura care a facut exceptie, este Birchall, care este din aluat, nu cel de telemorman.
      Asa ca, gurita mica si joc de glezne!
      • -3 (9 voturi)    
        asa e (Luni, 14 octombrie 2019, 14:33)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        Birchall e aluat framantat la K14
    • +9 (11 voturi)    
      ipocrizia pesedista... (Luni, 14 octombrie 2019, 13:35)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ,,,este o stampila care nu se sterge usor. Nenorocirea este ca tusul stampilei intra in sangele victimei si-i provoaca mutatii ireversibile.
    • +8 (12 voturi)    
      Sarmanul de tine (Luni, 14 octombrie 2019, 13:43)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pus mereu sa posteze pro-psd, respectiv sa arunce cu mizerii in toti ceilalti.
  • -5 (13 voturi)    
    liberalii (Luni, 14 octombrie 2019, 13:15)

    noi2013 [utilizator]

    Trebuiau sa doreasca sa stie care e situatia inainte de motiune nu acum....
    • -4 (8 voturi)    
      Toată țara știa, ce naiba. (Luni, 14 octombrie 2019, 14:55)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Se vedea și de pe Marte, vorba unui „ilustru” pizidist.
      • 0 (0 voturi)    
        pai atunci (Luni, 14 octombrie 2019, 17:15)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        la ce mai pierd vremea cu discutii.... sa vina cu guvernul mai repede
  • +2 (10 voturi)    
    Faceti mereu la fel (Luni, 14 octombrie 2019, 15:34)

    consumator2 [utilizator]

    Oare de ce, de fiecare data, cei care vin dau vina pe cei care au plecat? E cumva o justificare in avans, poate un motiv pt a fura si ei ce a mai ramas?
    P.S. Intreb pentru un prieten
  • +5 (5 voturi)    
    ce sa gasesti la vistierie (Luni, 14 octombrie 2019, 15:58)

    cugetatorul [utilizator]

    ceva bani imprumutati pe care ii va cheltui PSD pana de sarbatori; pe urma cand preiei guvernul trebuie cel putin cativa ani sa te imprumuti masiv si tu, ca trebuie sa mentii o vreme indelungata salariile si pensiile la acelasi nivel (cel putin pana dupa alegeri) si mai trebuie ceva in plus pentru investitii ca sa castigi bani sa mai platesti din datorii
  • -2 (6 voturi)    
    2 SRI-sti infecti (Luni, 14 octombrie 2019, 17:23)

    matematics89 [utilizator]

    mai ales orban, cine il vrea pe acest dinozaur corupt? Sincer, chiar nu mai este nimeni in tara asta?
  • 0 (2 voturi)    
    dar dvs de ce nu ati fost la serviciu? (Luni, 14 octombrie 2019, 23:01)

    N.S. [utilizator]

    ca doar sunteti platiti din banii nostrii ca sa stiti ce se intampla! zici ca ati picat din nuc si abia acum v-ati dat seama unde ne aflam...folclor ieftin USL-ist! v-ati intalnit cu mamutul de la BNR sa negociati ceva combinatii, nu sa va interesati de soarta tarii!
  • 0 (0 voturi)    
    vai de capul meu - 25 de comentarii (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:40)

    ..13 [utilizator]

    SI atat de putina substanta si atunci ne mai intrebam de ce oare nu progreseaza RO???

    Pai are cu cine sa progreseze???

    AU fost copiii/tinerii/adultii astia la scoala sau au practicat cititul si adunatul ca si Veorika Noastra??

    Ma intreb degeaba.
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca in Romania (si in toata Europa) (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:59)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      lipsesc discutiile pe modele concrete ca alternative (scenarii) structurante ale conversatiilor;

      - cu datele pe masa
      (cineva mai sus a exprimat aceasta nevoie publica atunci cand a scris ca ne trebuie neaparat sa bazam toate consersatiile si politica publice pe transparenta)

      - si cu discutii pe fiecare model in sine (adica matematica sa) si presumtiile care se iau in cazul fiecarui model specializat si fiecarui scenarui si de ce.

      Cu alte cuvinte, ne trebuie Knowledge. Definitia de baza (ma rog, de lucru; inca se dezbate incepand cu 1964 cred) Knowledge: Justified True Belief. Adica cine, ce crede si de ce. Totul avand in vedere rezultatele si optimizarea politicii publicii.

      Esti de acord?
      • 0 (0 voturi)    
        da, cred ca aveti dreptate (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Lipsesc discutiile cu privire la alternativele posibile si chiar daca ele exista de multe ori se aluneca catre alternativele care satisfac cerintele momentului fara nici o privire catre viitorul imediat si apropiat.

        Este regretabil.

        De aceea nu ma mir ca
        1. oamenii pleaca din RO - nu vad viitorul in acest loc -
        2 inregistram o scadere dramtica a ratei natalitatii .

        M-as bucura sa vad discutii cu argumente si date despre ceea ce se poate face si cum, si in ce orizont de timp.

        Multumesc.