Dăncilă îi răspunde lui Iohannis: „Orice alt om cu responsabilitatea funcției ar fi demisionat de mult din fruntea statului român”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 14 octombrie 2019, 10:51 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Guvernul Romaniei
După ce președintele a declarat că este „în plin război cu PSD”, Viorica Dăncilă ripostează și susține că, dacă ar fi avut „responsabilitatea funcției și o minimă decență”, Klaus Iohannis ar fi demisionat.

„Klaus Iohannis se poate închipui în tot felul de războaie, însă adevărul este că președintele se află într-un război deschis cu Constituția României și cu legile, cu munca și bunul simț, într-un permanent război cu românii și cu drepturile lor. Ca și PNL și acoliții, care au adoptat un discurs de extremă dreapta periculos, acest om este într-un război declarat cu bugetarii, cu antreprenorii, cu pensionarii și cu toți aceia ce nu votează PNL și pe care vrea să îi arunce în sărăcie și izolare! Acestea sunt războaiele pe care le poartă actualul președinte și viitorul Guvern al României - cu legea, cu românii și cu democrația. Pentru că, atunci când un președinte își dorește dispariția unui partid politic, el devine cel mai mare pericol pentru democrație si istoria a dovedit-o de nenumărate ori. Orice alt om cu responsabilitatea funcției și cu o minimă decență ar fi demisionat de mult din fruntea statului român”, a scris Dăncilă pe Facebook.

Reacția sa vine după ce Klaus Iohannis a declarat la reuniunea PNL de la Timișoara că „despre reconstrucția unei țări se vorbește după un război. Noi suntem în război, în plin război cu PSD”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3462 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Dumnezeu (Luni, 14 octombrie 2019, 11:00)

    2016 [utilizator]

    s-o ierte, ca nu stie ce spune! Mincinoasa si incompetenta, in loc sa stea in banca ei, ii cere lui Johannis sa deminisioneze, iar ea foloseste un limbaj de mahala!
    Accident al politicii romanesti, va disparea incet-incet, precum "mentorul" ei, sultanul prea-marit Dragneev.
    Are totusi un merit cotcodacila: nu a furat si nu a semnat documente compromitatoare, gen HG pentru Belina, ca Plumb si Shaideh (sau cum s-o scrie!). Asa ca, la inchisoare nu va merge, insa la groapa de gunoi a istoriei politicienilor mioritici, este prima!
  • +12 (12 voturi)    
    Combatanta Ezoterica Dancila Veve Completa (Luni, 14 octombrie 2019, 11:02)

    qwerasdf [utilizator]

    si corect definita,

    Frati Pesedisti, Combatanti Ezoterici, adunati-va !!!
    Armata agresionala goriliana a lui KWJ si LCK l-a capturat pe trimisul nostru candidat, Dragnea, si il agreseaza la maximum intr-un bunker din Rahova. Cu ajutorul spionilor am reusit sa identificam celula exacta si prin intermediul postului meu de premier interimar al armatei energetice ma adresez celor ce au puterea necesara sa lupte contra indivizilor agresionali, sa se prezinte la sediul din Timisoara cat mai repede cu putinta. Va aduc la cunostinta ca asta este un ordin dat de la conducerea astrala si acesta nu depinde de mine ca si Combatant Ezoteric.
    Va multumesc pentru intelegere!

    text redactat de drh.c. emba Cumpanasu

    *drh. doctor de hartie
    *c-c..r
    *emba mama prostilor e mereu "embarazada"!
  • +14 (14 voturi)    
    Tanti Veorica (Luni, 14 octombrie 2019, 11:05)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Tanti Veorica, n-ai nici o treaba cu "responsabilitatea" si 'decenta" asa ca nu incerca sa tii lectii altora! Tot ce ai scris acolo este de o ura si indecenta iesita din comun! Cum naiba ai ajuns Prim Ministru??? Cred ca se aplica : "somnul ratiunii naste monstrii"...
  • +9 (11 voturi)    
    muuuuu (Luni, 14 octombrie 2019, 11:13)

    liviu_ [utilizator]

    da ai tupeu muuuuuu
    poate asa intelegi ca lume nu te vrea. pentur ca limba romania nu prea o stii.

    s-a votat impotriva ta, europenii te-ai facut de kkt. ce mm mai vrei?! marsh naiba si lasa-ne !

    PS: imi cer scuze tuturor vacilor care se simt lezata ca aceasta creatura este comparata cu specia lor!
  • +6 (6 voturi)    
    In tot acest delir care este relevant doar pentru (Luni, 14 octombrie 2019, 11:31)

    Habermas [utilizator]

    cei interesati de stabilitatea mintala 'post ludere' (after-play) a lu' Panselutza-Premier-Intamplator, retin un singur indiciu: a bagat chestia cu "fascistii".

    De ce este asta un indiciu interesant? Pentru ca este obsesia neo-comunisto-mafiotilor de la Kremlin. Si ca sa completez tablou, tot asa intamplator si Erdogan mai baga din cand in cand (cand e frustrat) in discurs ideea asta cu "occidentalii = fascisti" (asta cand nu sunt homosexuali sau necredinciosi ruso-ortodocsi sau turco-musulmani, dupa caz...)

    Atentie la Panselutza, ca este mai periculoasa decat lasa sa se vada. Nu mergeti pe ideea ca nu-i prea desteapta (asa ca ... x, y, z). Nici Erdogan nu este!
  • +9 (9 voturi)    
    „Orice alt om” îi este teamă... (Luni, 14 octombrie 2019, 11:40)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... de limba de lemn a tovarășei Veoreca
  • +4 (4 voturi)    
    Semantica pentru PSD-isti: (Luni, 14 octombrie 2019, 11:48)

    Habermas [utilizator]

    „Orice alt om cu responsabilitatea funcției ar fi [actiunea X]" insemna urmatoarele doua lucruri:
    1. Se implica (logic) a fi adevarata premisa ca Iohannis ARE responsabilitatea functiei;
    2. Se sugereaza ca dintre toti cei care au responsabilitatea functiei, toti minis Iohannis ar demisiona (fapt pt care Dancila pare a fi nemultumita, chiar frustrata).

    Intrebare pentru Dancila-PSD-isti:
    Asa, si?

    PS. Ma rog, eu stiu ca PSD-istii nu inteleg cuvintele pe care ei insisi le scot pe gura. Dar am zis sa-i pun fata in fata cu propriile cuvinte.
  • +2 (2 voturi)    
    veorikk nu se dezminte (Luni, 14 octombrie 2019, 13:20)

    midufi [utilizator]

    Oaie raioasa cu coada pe sus.
    Prostul, pamna nu-i fudul, nu-i prost destul.

    Madam, o sa ramai in memoria colectiva a romanilor, da' nu cum crezi matale, ci ca un exemplu de prostie, incultura si tupeu.