Viorica Dăncilă spune că va susține un nou Guvern dacă PNL va semna pactul pentru bunăstare

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:36 Actualitate | Politic


Viorica Dăncila, în Parlament
Foto: Guvernul Romaniei
Viorica Dăncilă a declarat, înainte de evenimentul de lansare a candidaturii la alegerile prezidențiale, că atât ea, cât și PSD vor susține formarea unui nou Guvern dacă PNL va semna pactul pentru bunăstare pe care l-a propus.

„M-aș bucura pentru acest lucru, dar noi am mai auzit astfel de lucruri și pe urmă s-a întâmplat altfel. Dacă într-adevăr nu vor să taie pensiile și salariile să semneze pactul pentru bunăstarea românilor. Dacă semnează vom susține (noul Guvern – n.r.). Noi nu vrem ca țara să stea în instabilitate”, a afirmat Viorica Dăncilă, sâmbătă, înaintea participării la evenimentul de lansare a programului de candidat, la Romexpo, potrivit Mediafax.

Aceasta a adăugat că PSD dorește să existe cât mai rapid un nou guvern, deoarece pe primul plan este stabilitatea țării.

„Așa cum am spus, noi vrem să vină un guvern cât mai repede, să fie desemnat cât mai repede un premier, să își formeze repede Cabinetul, pentru că pentru mine, pentru PSD, este important în primul rând ce se întâmplă în această țară”, a completat Dăncilă.

Social-democrații au acuzat PNL și pe șeful statului Klaus Iohannis că doresc să taie pensiile și salariile românilor. Opoziția a infirmat, de fiecare dată acest lucru.

Încrederea Cabinetului Dăncilă a fost retrasă, după adoptarea moțiunii de cenzură în plenul reunit de joi al Parlamentului.

Anterior, Viorica Dăncilă a propus partidelor politice un pact pentru bunăstarea românilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2119 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    luate-ar cu bunastarea (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe lumea asta exista doar bugetari? ceilalti romani care muncesc nu au niciun fel de drepturi?
    • -11 (11 voturi)    
      Prietene, DEJA au semnat pactul ala (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Prietene, DEJA peneloii au semnat pactul ala. Ei nu stiu, dar e deja semnat.

      Peneloii au aflat ca in momentul in care se duc spre reduceri de salarii si pensii, au pierdut viitoarele alegeri legislative.
      Chiar si Klaus le-a spus sa-si bage mintile in cap pe ideea asta.

      Deci PNL va continua politica PSD, indiferent ca matale iti place sau nu.

      Inteleg ca patronul tau pretuieste munca pe care o faci la jumatatea unui bugetar. Ghinion, ca sa zic asa, prezidentiabil.

      Dar stai, mi-a venit o idee: ce-ar fi sa schimbi ceva? De exemplu, in loc sa fii coafeza, sa inveti vreo 6 ani si sa devii medic, bugetar, cu salariu gras!
      • 0 (2 voturi)    
        Ghiolbi, puțini sunt medici. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 21:24)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Problema-i la ăia de la ghișeu și la restul de 85%-90%.
    • +6 (6 voturi)    
      Pentru pizidei nu au nici-un merit. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:38)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ei trebuie să crape muncind întru huzurul bugetarilor și pensionarilor „speciali”!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Pactul pentru “Bunăstare “ = Sărăcie (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:43)

    un domn [utilizator]

    Și Ignoranta
    • +5 (7 voturi)    
      Bunăstare pentru bugetari. Pentru „speciali” (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 15:25)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pentru „acoperiți”.
      IAR PENTRU RESTUL SĂRĂCIE.
    • -6 (6 voturi)    
      PNL, continuatorul PSD (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 16:12)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PNL, continuatorul PSD.

      Cel putin asa sustine Klaus i ceea ce priveste pensiile si salariile.

      Tu esti impotriva lui Klaus?
      • -1 (1 vot)    
        Da. Păi Klaus a fost ales împotriva halbanezului. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 21:27)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Să-i vedem cum se vor descurca.
  • +4 (6 voturi)    
    Și acum, în ceasul 12, când mai are puțin și (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:44)

    prec [utilizator]

    zboară, tot cu „bunăstarea” bugetarilor o arde.
    Noi vrem ca ca banii dați statului să se vadă și-n investiții, nu doar în pensionări la 40 de ani, vouchere de vacanță și pensii de mii de euro.
    Vrem o autostradă, un spital, o școală, ceva acolo. În schimb pizideaua ne oferă doar huzurul bugetarilor.
    • -4 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 16:42)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ce faci viermuș, muști mîna care te hrănește?! :)
  • +7 (7 voturi)    
    nu intelege ca (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:56)

    Dizidentul [utilizator]

    nu poate pune conditii,sint deja la groapa de gunoi,cel putin Docila ,poza cu campania electorala (ptr. presedentie) este numai sa prelungeasca agonia.
  • +3 (7 voturi)    
    semnati in cartea de colorat si trimiteti-o (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:01)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    lui Dancila.
  • +7 (9 voturi)    
    Viorica denaturează niște cuvinte. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:02)

    asavreau [utilizator]

    Viorica nu știe ce înseamnă bunăstare.Păcat că nu o întreabă nimeni ce vrea să spună ca să te crucești de răspunsul primit.PSD o țin în față la prezidențiale ca pe un paratrăsnet.Au motiv să scape de ea și acumulând în campanie toate criticile,să dea vina pe ea pentru toate hoțiile lor.Hai să nu ne lăsăm fraieriți,nici Viorica,nici PSD.
  • +8 (10 voturi)    
    Penibilă (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Viorico... cum să-ți spui... lasă-neeee, lasă-neeeeeee! :-)
  • +9 (9 voturi)    
    Bunastarea (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 13:23)

    vasile-roaita [utilizator]

    Nu vine de la bani imprumutati ca mita electorala ci rezultatele investitiilor si promovarii oamenilor competenti. la voi pesedistii nu se pune problema competentei.