Kelemen Hunor: Se conturează un guvern PNL monocolor / Nu îi dăm un cec în alb lui Ludovic Orban

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 9:48 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: facebook
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că "se conturează un guvern liberal monocolor", dar precizează că Uniunea nu îi va acorda un "cec în alb" lui Ludovic Orban, relatează Agerpres.

"Se conturează un guvern monocolor liberal, probabil. Vom vedea. Probabil că marţi va fi cunoscută propunerea, desemnarea primului ministru de către preşedintele Iohannis şi vom vedea dacă va fi Ludovic Orban. Sigur, nu dăm un cec în alb, nu au fost discuţii aplicate, în acest moment nu ştiu ce doreşte să facă Ludovic Orban, ce doreşte să facă PNL la guvernare într-un an de zile. După ce vom cunoaşte intenţiile vom putea spune dacă votăm un astfel de guvern sau nu votăm un astfel de guvern. E mult prea devreme să spunem cum ne vom poziţiona, dar, în principiu, asta se conturează: un guvern PNL monocolor, cu un mandat de un an de zile", a declarat, pentru AGERPRES, Kelemen Hunor.

Acesta a reiterat faptul că e nevoie cât mai repede de un guvern care să pună capăt "crizei politice".

"Noi am spus la consultări (cu preşedintele Klaus Iohannis - n.r.) că cea mai urgentă provocare este să avem un guvern votat în Parlament, să se termine criza politică, fiindcă sunt probleme care trebuie rezolvate: rectificarea de buget, un proiect de buget pentru anul viitor, organizarea alegerilor, administrarea ţării şi asta trebuie să fie şi mandatul noului guvern, care va avea un mandat limitat de un an de zile într-un an electoral când nu trebuie să faci reforme, nu trebuie să atingi toate domeniile. Pur şi simplu, fără ordonanţe de urgenţă gestionezi problemele actuale şi problemele care trebuie într-un un an de zile rezolvate. Noi am şi propus soluţii - am spus că prima variantă ar fi un premier din UDMR. Noi am reuşi să formăm o majoritate, credem noi, dar, desigur, depinde de preşedintele Iohannis", a mai spus Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2467 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Adică ce vrea hunul ? (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 10:01)

    mopsu [utilizator]

    Să ceara autonomii , limbi , alipire la Ungaria ? Sa învățăm limba lor in Romania ? N-are curajul să spună-n față cu ce preț voteaza un nou guvern !!!!
    • +3 (7 voturi)    
      De ce nu? Din țara lor nu au plecat peste 25%. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 10:55)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Ei nu dau pensii „speciale”, bugetarii lor nu cîștiga dublu față de un Istvan de la privat și nici nu au vouchere de vacanță ca ai noștri.
    • -7 (9 voturi)    
      udmr, cel mai rational si civilizat partid (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:53)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      O realitate pe care o neaga doar manelistii cu tricolorul in suflet.
      • 0 (4 voturi)    
        UDMR ceste cel mai fals partid (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 16:00)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        in comparatie cu numele.
        In realitate sunt Un Partid Etnic Ungar (si nu numai maghiar !), dar care are numele de ,,Maghiar ", iar ,,maghiarii" sunt doar o parte din triburile unguresti care au venit din Asia Centrala.
        Si in prezent U.D. a Maghiarilor (!) din Romania este condus oficial de un iudeu cu mama secuianca (secuii astia nici macar nu sunt maghiari- ci sunt etnie turcica impreuna cu cumanii).
  • +1 (9 voturi)    
    Este gravă situația. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 10:04)

    prec [utilizator]

    Săsălăul a zis că nu vor tăia pensii și salarii. „Bun”. Cu ce le vor acoperi? Păi dacă nu distrugi sursa răului, nu astupi gaura, cum salvezi economia?
    Se vor împrumuta și ei pe mai departe? PĂI ATUNCI MAI BINE RĂMÂNEA VEORICA.
    Că noii deja știm, ne-a arătat ce poate Orban. Și nu a putut mai mult decât Cuc. ZERO KILOMETRI DE AUTOSTRADĂ A AMÂNDOI.
    • +2 (8 voturi)    
      de dat afara...nu dau pe nimeni (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 10:49)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui prec

      decat poate dupa parlamentare. Pana atunci e vorba de voturi

      Eu mai degraba zic ca baga o devalorizare a monedei, pentru ca asta convine tuturor


      Salariile se diminueaza, profiturile patronilor cresc, contabilitatea bugetului se ajusteaza

      O iau in mana creditacii corporatisti #resist care inca mai au credite in CHF si EUR, dar stii cum se spune: GHINION !
  • +3 (7 voturi)    
    El (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 10:22)

    Kepler [utilizator]

    ii da cec in alb numai lui Viktor Orban.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 11:51)

    dumnezeu [utilizator]

    minunat, bă kelemen. sper ca formațiunea voastră etno, lipsită de sens într-o democrație, să dispară rapid. avem și așa destulă prostituție politică!
    e vremea ca psd să meargă la gunoi. înclusiv aripa magyară!
  • +2 (6 voturi)    
    Calm.Are dreptate Kelemen. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:21)

    asavreau [utilizator]

    Nici-un guvern nu merită un cec în alb.PNL nu vor rezolva imediat tot ce nu a făcut PSD,dar trebuie să fie obligați să schimbe harababura,hoția ,mitocănia.Să facă ordine,să fie respectată și aplicată legea,las fel indiferent de persoană și funcție.
  • 0 (8 voturi)    
    Keletrotineta (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 12:55)

    Rahan5 [utilizator]

    de Hunorcirc nu are in Acest Moment decat un singur vot de senator + At-iztik Korodi un alt vot de perciunat.
    In rest toti parlamentarii UDMR sunt in aceasi familie etnica cu Ludovic Orban, adica unguri get-beget.
    Acesti parlamentari decid sustinerea sau nu a Guvernului lui Ludovic Orban si nu Keletrotineta care la faza asta nu mai conteaza deloc.
    Dupa caderea lui Dancila adevaratul sef al UDMR-ului este Ludovic Orban.