PNL pregătește noul guvern. Orban: Avem disponibilitate la dialog cu formațiunile care au susținut moțiunea. Am văzut că dl. Ponta are alte gânduri

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 11 octombrie 2019, 10:48 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Înainte de a merge la Cotroceni unde va fi propus ca premier de PNL, Ludovic Orban a declarat că liberalii au disponibilitatea de a discuta pentru formarea noului guvern cu toate formațiunile care au susținut moțiunea de cenzură.

Întrebat despre cooptarea Pro România la guvernare, Orban a spus că „deocamdată, am văzut că dl Ponta are alte gânduri”.

Liderul PNL a precizat că există o schiță a noului guvern, dar și că măsurile pe care acesta le va lua în primă instanță vor fi unele „corective”.

CITEȘTE ȘI: 10 măsuri urgente pe care liberalii vor să le ia când se instalează la Palatul Victoria

De altfel, Ludovic Orban le-a spus liberalilor că trebuie să facă o analiză, o fotografie a situației la zi după măsurile guvernării PSD. Liderul PNL a precizat că situația este gravă, deoarece gradul de îndatorare al României este mare, deficitul bugetar la fel.

„Trebuie să știți că am stabilit o premieră în ultimii 30 de ani de democrație șchioapă și tranziție care sper sa se termine odată cu plecarea PSD. Am reușit să dăm jos o guvernare PSD, din opoziție. Este pentru prima data când se reușește dărâmarea partidului comunist, sub diferitele forme pe care le-a luat, de la FSN încoace”, a declarat Ludovic Orban, vineri, citat de Mediafax.

Orban a atras atenția și asupra ritmului de îndatorare publică care a crescut dramatic în ultimul an, astfel încât veniturile la buget nu pot acoperi cheltuielile. Acesta a adăugat că deficitul este la 2,9% din PIB, lucru destul de grav. „Acuma trebuie să vă spun că în analiza pe care o facem trebuie să avem o fotografie a situației la zi. Este o guvernare eșuată și situația este extrem de gravă”, a explicat liderul PNL.

„Nu suntem într-o situație politică foarte simplă. Am reușit să obținem 238 de voturi la moțiunea de cenzură. Aceste voturi au fost pentru a pune punct acestei guvernări. În evoluția ulterioară a situației, părerea celor implicați în demersul de a opri PSD, trebuie luată în considerare”, a mai spus liberalul.

Avem disponibilitatea la dialog si colaborare cu orice formațiune care a susținut moțiunea de cenzură.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7388 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    Video: Ludovic Orban dansand inconjurat de romi! (Vineri, 11 octombrie 2019, 11:10)

    simplex1 [utilizator]

    Liderul PNL Ludovic Orban dansează cu romii:
    Vezi:
    https://www.youtube.com/watch?v=GgetJ8Qsaoo

    Asta este personajul care vrea sa fie primul ministru al României.
    • -3 (7 voturi)    
      Mai bine cu romii, (Vineri, 11 octombrie 2019, 11:48)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      care sunt oameni cinstiti, in comparatie cu mafiotii PSDragnea!
    • +1 (5 voturi)    
      incearca (Vineri, 11 octombrie 2019, 11:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      sa faci rost si de o filmare cu hamsterul la "plimbare" prin curtea de la Rahova, sau cu shaideh cugetand pe malul lacului Belina, impreuna cu plumbuita.
      Nu-mi explic cum de-i dai in cap colegului de la USL? Chiar asa de tare v-ati suparat, mai rau ca pe tradiceanu?
      • -1 (3 voturi)    
        . (Vineri, 11 octombrie 2019, 14:03)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Si pozele cu Kovesi la crama impreuna cu "penalul" Ghita?
    • +3 (7 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 11 octombrie 2019, 12:57)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Din pacate liderul celui mai mare opozant PSD, este Ludovic Orban :(

      As fi vrut ca PNL sa fie un partidul mare opozant PSD, dar fara oameni gen Orban, Flutur, Falca, Busoi, doar ca sa zic cativa.

      E incredibil cum un partid mare si vechi e incapabil sa aiba oameni noi la varf.
  • 0 (14 voturi)    
    tzeapa (Vineri, 11 octombrie 2019, 11:13)

    noi2013 [utilizator]

    Iaca cum PNL l-a adus pe Ponta pe cai mari.... Exact ce ne doream
    • +1 (5 voturi)    
      Exact (Vineri, 11 octombrie 2019, 13:42)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Ca sa vezi pe cine vrea liberalu' sa aduca la guvernare. Abia iesim din rahat sa ne bage astia in altul.
  • +11 (21 voturi)    
    parere (Vineri, 11 octombrie 2019, 11:31)

    sorvas [utilizator]

    ca liberal, nu-mi place ideea de Orban prim ministru. Sincer, ce mi-e Orban, ce mi-e Dancila. De fapt, hai.. sa nu exagerez, cel dintai e ceva mai inteligent, dar tot cu aer de dinozaur cu gandirea fixa. Am votat si voi vota USR, voi vota Iohanis, dar nu-mi place deloc linia fruntasa a PNL-ului.
    • +6 (6 voturi)    
      Mda (Vineri, 11 octombrie 2019, 13:01)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      Sunt de aceeasi parere.

      PSD / ALDE / PNL / PD(L) = aceiasi minciniosi si furaciosi. In plus, multi din ei au navigat intre aceste partide.

      Imi pare rau ca PNL nu e partidul mare care nu a scapat de Flutur si Falca.

      USR = As fi vrut pe altcineva in locul lui Barna, i-au iesti pe gura cateva tampenii, dar in fine, sa zicem ca trebuie sa le dam ocazia sa guverneze, doar pentru ca trebuie sa dovedeasca ca ce spun, vor si face.

      Romania nu are alta sansa decat sa schimbe foarte repede politicienii care nu fac ce spun. Fara sa treaca 20-30 de ani. Daca nici USR nu face treaba, ii dam afara si pe ei.
  • +2 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 11 octombrie 2019, 12:07)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    acu' incepe jumuleala interna ...