Dispari în 30 de secunde. Cum n-a văzut Marcel Ciolacu peste 100 de pesediști doar ca să nu valideze mandatul unui deputat al opoziției / Turcan: Ce a creat Dragnea se perpetuează

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 8 octombrie 2019, 14:11 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Captura video
Ședință cu scandal la Camera Deputaților la votul pentru vacantarea locului unui parlamentar care se alăturase PSD și în locul căruia trebuia validat unul al opoziției. Președintele de ședință, Marcel Ciolacu, a suspendat ședința de plen invocând lipsa de cvorum.

Marcel Ciolacu a luat această decizie făcându-se că nu vede în sală peste 100 de parlamentari PSD care, cu 30 de secunde înainte, își înregistraseră prezența și votaseră, dar care au avut ordin de la liderul de grup să-și scoată cartele.

Astfel, dacă la primul vot figurau 111 deputați PSD în sală, peste 30 de secunde, la cel privind vacantarea locului de deputat al lui Octavian Goga - ales pe listele PMP și afiliat ulterior PSD și condamnat penal - au apărut înregistrați ca prezenți doar 3 pesediști.





Cu votul electronic afișat, Marcel Ciolacu a suspendat ședința invocând lipsa de cvorum.

„Astăzi în văzul tuturor, am primit dovada modului în care infractorii sunt protejați prin abuz în Camera Deputaților. Este o ultimă dovadă că ceea ce a creat Liviu Dragnea în Camera Deputaților se perpetuează”, a spus, după suspendarea ședinței, liderul deputaților PNL, Raluca Turcan.

Deputatul Octavian Goga, care a intrat în Parlament în anul 2016 pe listele Partidului Mişcarea Populară, a fost condamnat definitiv la 2 ani şi 4 luni de închisoare cu suspendare în septembrie 2018 pentru săvârşirea infracţiunilor de refuz sau sustragere de la prelevarea de mostre biologice şi conducere fără permis. Din iunie 2017 a activat în grupul PSD.

Goga urma să fie înlocuit de un membru PMP, Alexandru Teacă, care trebuia să depună jurământul. O astfel de mișcare ar fi însemnat un vot în plus pentru moțiunea de cenzură inițiată de liberali. Astfel, prin înlocuirea lui Goga, liberalii ar putea câștiga un nou vot pentru moțiunea de cenzură care se va dezbate joi.

Pentru demiterea Cabinetului Dăncilă este nevoie de cel puțin 233 de voturi, iar PNL anunțase luni că mizează pe 244 de voturi, la care este posibil să se adauge încă 3 voturi de la parlamentari transferați de la PSD la Pro România. PMP a anunțat că va vota la vedere în favoarea moțiunii de cenzură inițiate de PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13006 vizualizari

  • +40 (44 voturi)    
    va mira? (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:22)

    Ilidia [utilizator]

    Va mira cumva "stilul" marca PSD?
    • -21 (21 voturi)    
      Te mira? (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:32)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Ca nu realizezi ca de fapt oamenii aceia au ales sa nu participle la acel vot ca sa nu se realizeze cvorumul?

      De ce te miri si tot mai crezi manipularea rezistenta din titlul articolului?

      Tot asa ati fost prostiti si pe la toate celelalte "stiri" produse prin presa, atata doar ca altele au fost o minciuna cap-coada.
    • -5 (15 voturi)    
      opoziția trebuie să fi asigurat cvorum (Marţi, 8 octombrie 2019, 15:08)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Să zicem că PSD-iștii nu erau în sală, dar cvorumul ar fi trebui asigurat dacă într-adevăr partidele celelalte - PNL, USR, ProRomania, ALDE, UDMR ar fi avut parlamentarii în sală.
      Ce scuză are opoziția?

      Joi la votul pe moțiune va fi la fel?
      E clar că parlamentarii PSD nu vor fi joi prezenți în sală iar opoziția dacă nu e disciplinată va da un mare fail.
  • +26 (28 voturi)    
    Speedy Gonzales (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:24)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    "Cand e la furaciune" sau cum spunea Veoreca ieri "ne vom batea cu colegii nostri" pentru ca binili sa'nvingi... :)
  • +34 (36 voturi)    
    Dovada cardasiei (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:28)

    t_beriu [utilizator]

    O noua dovada ca Ponta sau Dragnea nu au fost un accident.
    Dintr-un morman de gunoi ca PSD-ul se va scurge mereu levigat de genul Dragnea, Nicolicea, Iordache, etc. Si daca scapi de ei, alte scursuri vor iesi din acelasi morman. Doar o curatenie generala ne poate scapa de mizeria numita PSD. Anticipate sunt solutia!
    • +6 (6 voturi)    
      pt astia exita dtt (Marţi, 8 octombrie 2019, 15:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      ... sau mai bland sau catusele
  • +7 (7 voturi)    
    ok,ce lege s-a incalcat, care sint regulile (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    si cine plateste si cum? este de necrezut ce fac unii in institutiile statului. daca nu se implementeaza in forta reguli nu se va ajunge nicaieri. asa e romania condusa de tigani, de minoritati care se aliaza cu grupari mafiote iar ceilalti fluiera de pe margine. nu e normal.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta nu-i caz penal? (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:35)

    Habermas [utilizator]

    Sa se explice acest episod, de catre opozitie, fiecarui muritor din circumscriptiile electorale. Sa stie si ultimul soarece ce hoti la drumul mare sunt PSD-istii.
  • +12 (12 voturi)    
    La smecherii (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:45)

    varavara [utilizator]

    si hotii nimeni nu intrece psd-ul.
    Pacat ca nu au aceeasi determinare si cand ar trebui sa faca ceva pentru tara, in afara de pomenile electorale pe carele dau, in final tot spre folosul lor.
  • +11 (11 voturi)    
    spiritul si litera legii (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:45)

    clencix [utilizator]

    Trebuie apel la justitie, dat Ciolacu in judecata ca au inselat la vot, au fost in sala si au votat ca sunt absenti prin scoaterea cartelei. Conteaza relitatea, nu formalismul. Prezenta in sala se poate dovedi prin foto/film/martori.
    • +1 (1 vot)    
      măcar ei ... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:39)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Am ascultat comentariile unora de la opoziție că și ei făceau la fel, tot pentru a nu fi cvorum. Mistificarea realității a devenit un mod de manifestare al aleșilor, copiat din modul de supraviețuire în teroarea comunistă. Dar nu mai suntem în teroare, ca să se justifice minciuna la orice nivel. Măcar ei, când fac legi, ar trebui să respecte adevărul, ar fi un început de schimbare a obiceiurilor sociale. Orice minciună dovedită trebuie să elimine calitatea de ales, pentru cei aleși să facă legi.
  • +16 (16 voturi)    
    ai de capu nostru (Marţi, 8 octombrie 2019, 15:28)

    liviu_ [utilizator]

    chiar nu exista nimic in codu penal pentru astia?!
    de fapt normal ca nu... pentru ca ei au facut codu penal!

    inca o dovada ca un psdist bun e un psdist mort!
    • +2 (2 voturi)    
      Codul penal e facut de astia (Marţi, 8 octombrie 2019, 17:27)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Imediat incropeste Nicaricea, Ciordache si Niciolaie o lege care stipuleaza negru pe alb ca asta este procedura normala de lucru.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce gunoaie (Marţi, 8 octombrie 2019, 18:45)

    dincannes [utilizator]

    … de oameni ne conduc !
  • +2 (2 voturi)    
    Jos palaria! (Marţi, 8 octombrie 2019, 23:02)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Geniala solutionare a problemei!

    Nu are decat sa preia Opozitia majoritatea, pedesereii vor putea oricand face astfel de "greva", asa ca nu se voteaza nimic, din lipsa de cvorum!

    Excelent spus: PENTRU CA PUTEM!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu iese Presedintele pe post??? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:03)

    ..13 [utilizator]