Iohannis, despre introducerea de noi tehnologii în administrație: Ori acceptăm aceste provocări, ori dormim pe noi, ceea ce mie, personal, îmi displace

de DG     HotNews.ro
Marţi, 8 octombrie 2019, 11:53 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis vrea introducerea de asistenți virtuali vocali în administrația publică, comentând că ar trebui să acceptăm aceste provocări tehnologice sau ”dormim pe noi, ceea ce mie, personal, îmi displace profund”.

Întrebat ce părere are despre folosirea asistenților virtuali vocali în administrația publică, Iohannis a răspuns: ”Eu cred că ar fi foarte bine să-i convingem împreună pe câțiva conducători de instituții să implementăm așa ceva. Vedeți, aici avem o evoluție rapidă, globală, și avem doar două variante de a reacționa. Ori rămânem în frunte și atunci, sigur, trebuie să acceptăm aceste provocări și să încercăm să fim între cei care implementează sau să dormim pe noi, ceea ce mie, personal, îmi displace profund. Deci, haideți să încercăm!”.

Președintele a participat marți la evenimentul de lansare a proiectului „România TechNation”, care a avut loc la Universitatea Politehnica București.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1135 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Poanta zilei (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:11)

    Soljenitin [utilizator]

    "ori dormim pe noi, ceea ce mie imi displace", zise ficusul de la Cotroceni

    :)))))))))))))))))))))))))
    • -1 (1 vot)    
      usr doarme in parlament de 3 ani ! (Marţi, 8 octombrie 2019, 18:14)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      opozitie de opereta in timp ce psd-alde a masacrat justitia, administratia si finantele.
      Asta au facut si la alegerile din 2016, teatru, cu sloganele lor "toate partidele aceeasi mizerie" au demotivat electoratul si au permis psd-ului sa ia tot.
      Dar erau foarte incantati de scorul pe care l-au facut.
      USR - un partid foarte balcanic.
  • +5 (11 voturi)    
    Păi și bugetarii??? Ăia peste 1,2 milioane. (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:11)

    Raoke [utilizator]

    Ce facem cu ei? Îi trimitem în privat, la muncă? Fără „sporuri”, fără „vouchere”!?
    Nu se poate așa ceva.... Tocmai când vrea pizideaua să facă voucherul 2000 de lei?
    Ieri auzeam că migrează cei din „învățământ” către miliție, la buletine, permise, pașapoarte. Bine-nțeles, tot cadre de nădejde: tuta lui tata sau țiitoare de milițieni, apeviști, acoperiți ori popi.
  • -2 (8 voturi)    
    Un pic paradoxal (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:11)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Nu este paradoxal ca tocmai cel pe care pedesereistii il acuza ca este un Ficus si ca doarme in fotoliul de la Cotroceni sa zica "ori dormim pe noi, ceea ce mie, personal, îmi displace"???

    Oricum, cu afirmatia "introducerea de asistenți virtuali vocali în administrația publică" clar si-a pierdut orice sansa de a castiga algerile!

    Pai daca vor fi asistenți virtuali, cum mia iau functionarii shpga?!
    • -3 (9 voturi)    
      Stai bland cu "asistentii virtuali" (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Stai bland cu "asistentii virtuali". Romanika nu-i in stare sa intretina si sa exploateze o baza de date ordinara (vorbesc despre "Sistemul de sanatate"). Asta-i valoarea IT-istilor de la Romanika, neplatitori de impozite. Pana la "asistenti virtuali", distanta e aceiasi ca si cum Nea Ion Carutasu ar planifica zborul spre Marte.
      • +3 (7 voturi)    
        De (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:02)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        cand coruptia psd a devenit neputinta it istilor?
  • +4 (14 voturi)    
    despre funie in casa spanzuratului (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:15)

    revo [utilizator]

    ..."ori dormim pe noi".
  • +5 (13 voturi)    
    ori dormim pe noi, ceea ce mie, personal ... (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    imi place foarte mult
    • -2 (10 voturi)    
      Și tu te-ai uitat în oglindă. (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:27)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sparge-o, ce naiba.... Că visezi urât noaptea.
    • -3 (7 voturi)    
      ai luat plus (Marţi, 8 octombrie 2019, 13:00)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca votam pe barna, nu de alta
  • +2 (10 voturi)    
    Somnila despre Somn (Marţi, 8 octombrie 2019, 12:26)

    Itsoc [utilizator]

    Presedintele Ghinion - Ficuseala - Somnila spune ca lui ii displace somnul.
    Pai sa iasa public si sa comunice pe realizarile mandatului sau. 5 ani.
    Sa spuna efectiv ce a facut ca sa ne dam seama daca a dormit sau nu pentru ca eu unul aud doar ca a impiedicat PSD sa acapareze Justitia ceea ce mi se pare complet fals, DNA nu mai exista dupa ce Iohannis a validat destituirea lui Kovesi, le-a numit 3 guverne din care ultimul cu cea mai incompetenta prim ministra.
    Care sunt reusitele plantei de la cotroceni?
  • +2 (8 voturi)    
    normal (Marţi, 8 octombrie 2019, 13:41)

    nash pandelica [utilizator]

    ii place sa doarma confortabil, in viloiul in care si'a facut un dormitor triplu. sa aiba aer.
    a avut un consilier care dormea pe el, mai ales cand pleca din tzara, dar la pedepsit, l'a facut ambasador la londra. si tot cu ghinion, in timpul sau se face brexit. :-)
    dar, pt. inca cinci ani in patul confortabil, merita un pic de oboseala in campania asta, mai ales ca are competitori numerosi si bine sustinuti.
  • -1 (3 voturi)    
    aberatii (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:38)

    Dedalus [utilizator]

    IT?!!!

    Informatizarea va exacerba problemele si tampeniile administratiei romanesti, nu le vaq rezolva.

    Cine vrea un argument paote sa citeasca spicuirile di ncaietul de sarcini referitor la spatiile verzi din sectorul 5, publicat aici dfe HN.

    Este absolut de necrezut ca astfel de ineptii vor fi rezolvate de informatizare.

    Semidoctul care face me smecherul incercand sa fie evaziv intr-un caiet de sarcini din care este clar ca se doreste reducerea spatiilor verzi este aceeasi persoana care va furniza IT-istului ce are de pus in licitatie. Din motivul simplu ca IT-ul nu decide asupra continutului.

    Dar ce sa mai zic - de la vladica la opinca toti romanii sunt prosti ca noaptea. Dar bine platiti din imprumuturi.
  • +2 (4 voturi)    
    Declaratiile lui iohannis. (Marţi, 8 octombrie 2019, 14:46)

    Theros [utilizator]

    CA SA VEDEM CA ACEST IMPOSTOR ESTE DE RASUL CURCII ESTE BINE SA FACEM O SCURTAtrecere in revista: CA SA VEDEM CA ACEST IMPOSTOR ESTE DE RASUL CURCII ESTE BINE SA FACEM O SCURTA PREZENTARE A CANDIDATILOR FUNCTIA SUPREMA IN STAT DE LA LOVOTURA DE STAT PANA AZI .
    >
    > În 1990 aveam de unde alege. Îl aveam pe Ion Rațiu, nepot de memorandist cu rădăcini istorice în Ardeal, milionar în lumea liberă, democrat cu papion,
    >
    > absolvent de Cambridge și militant anticomunist. Îl aveam pe Radu Câmpeanu, șef al Tineretului Liberal înainte de război, deținut politic, organizator al
    >
    > rezistenței în exil și un minunat vorbitor. Îl aveam, în fine, pe Ion Iliescu, deviaționist acuzat de intelectualism, complotist anticeaușist, consumator de
    >
    > operă și teatru, gorbaciovist și unul dintre puținii cititori pînă la capăt ai lui Marx.
    >
    > În 1992 puteam alege între Iliescu și un profesor universitar, Emil Constantinescu. Mai erau pe listă Caius Traian Dragomir, poet, medic și cercetător
    >
    > științific, sau Ioan Mînzatu, profesor universitar, cercetător și scriitor.
    >
    > În 1996 a cîștigat Emil Constantinescu, dar i-am fi putut vota pe Adrian Păunescu, pe profesorul universitar Petre Roman sau pe
    >
    > ungurul european György Frunda. Ba chiar și în 2000, pe lîngă neobositul Ion Iliescu, pus la punct cu Alvin Toffler și Lester Brown, îi puteam vota pe
    >
    > Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naționale, neatins încă de supranumele Manole, și pe Corneliu Vadim Tudor, un nebun cu sclipiri incontestabile și
    >
    > cu o vastă cultură de almanah.
    >
    > În finala din 2004, însă, doar Adrian Năstase mai putea scrie corect “Mămucă, iacătă-mă-s”. Băsescu părea să fi citit cel mult “La steaua”, din greșeală,
    >
    > crezînd că-i despre fotbal. În 2009, cînd a văzut că merge și fără școală, doar cu Levantul răsfoit, s-a înscris și Gigi Becali. A doua oară.
    >
    > În 2014, klaus iohannis a dus la Cotroceni tăcerea care nu ascunde nimic și singurul care s-a găsit să-i opună rezistență a fost u