Peste 7.000 de criminali, violatori și tâlhari liberi pe străzile României. 21.049 de deținuți au fost eliberați prin recursul compensatoriu - statistică de la Ministerul Justiției

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2019, 22:33 Actualitate | Politic


Florin Roman
Foto: Facebook
Deputatul PNL Florin Roman susține că avem peste 7.000 de criminali, violatori și tâlhari liberi pe străzile României. Aceste date ar rezulta din răspunsul oficial al Ministerului Justiției la o interpelare adresată de deputatul PNL, susțineacesta pe pagina sa de Facebook. Față de luna iunie, numărul celor eliberați mai repede de guvernul PSD a crescut cu 3.000.
  • La data de 18 septembrie, nu mai puțin de 21.049 deținuți au fost eliberați mai repede din pușcărie, in baza legii recursului compensatoriu. Din cei eliberați, 7003 deținuți au fost inițial încarcerați pentru fapte extrem de grave, precum crima, viol, tâlhărie, corupție etc. In acest moment, circula liberi pe străzile României: 943 criminali, 110 infractori condamnați pentru act sexual cu un minor, 2300 de deținuți eliberați mai repede după ce au comis fapte de tâlhărie, dar și 35 de persoane încarcerate pentru mita. Îngrijorător este și numărul violatorilor lăsați in libertate, nu mai puțin de 634.
  • Din totalul celor eliberați mai devreme din penitenciare, 1877 persoane au fost încarcerate din nou, fie pentru ca au comis noi fapte grave, fie pentru ca au fost condamnate in alte dosare. Cel mai grav este însă ca nu mai puțin de 507 infractori eliberați au comis noi fapte violente: 47 au comis omoruri și omor calificat; 357 au comis noi tâlharii; iar 47 au violat din nou!
  • Fata de luna iunie, numărul celor eliberați mai repede de guvernul PSD a crescut cu 3.000.
”PNL solicita PSDancila abrogarea in regim de urgentă a recursului compensatoriu. Solicitam totodata discutarea in regim de urgentă a proiectelor depuse de PNL in parlament, pentru sistemul de găsire urgentă a copiiilor dispăruți, pentru detenție pe viața pentru cei care ucid femei gravide și copii, introducerea brățărilor electronice. Fiecare ora de întârziere înseamnă noi drame pe străzile României, unde nimeni nu mai este in siguranța!”, susține deputatul PNL






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2108 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Multumim PSD! (Vineri, 4 octombrie 2019, 10:43)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Multumim partidului glorios ca are grija de infractori in defavoarea cetateniilor corecti! Dupa anii comunismului, PSD ne-a adus inca 30 de ani de bezna in care am reusit sa ajungem la coada Europei mai pe toate planurile.
    • +1 (3 voturi)    
      nu psdeul e de vina (Vineri, 4 octombrie 2019, 12:48)

      balamuk [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      ci concetatenii inepti, needucati, hoti si incapabili sa traiasca intr-o societate normala, morala. Acesti monstri de confrati ai nostri ne-au dus la fundul prapastiei...psd-ul nu este decat exponentul acestei paturi sociale semi sau total analfabete
  • +11 (11 voturi)    
    "Multumim" partidului... (Vineri, 4 octombrie 2019, 11:09)

    Olyx [utilizator]

    care pune interesul INFRACTORILOR mai presus decat interesul CETATENILOR onesti din Romania !!!...Exista o singura logica (!) dupa care un partid cu majoritate in Parlament, capabil sa modifice LEGEA dupa bunul plac, ar face acest lucru; printre INFRACTORII care sa beneficieze de prevederile unei astfel de legi ABERANTE sa se afle si unii dintre cei care au initiat-o sau ACOLITI de-ai lor !...
    • +10 (10 voturi)    
      antene (Vineri, 4 octombrie 2019, 11:16)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Privitorul de antene nu poate niciodata sa ajunga la o concluzie bazata pe logica proprie deci un astfel de mesaj nu are cum sa il atinga.
  • +10 (10 voturi)    
    acest gen de stiri (Vineri, 4 octombrie 2019, 11:13)

    gogpintenog [utilizator]

    Acest gen de stiri trebuie asociat intotdeauna (fara exceptie) cu fotografiile a minim doua persoane: Florin Iordache si Tudorel Toader
    • +5 (5 voturi)    
      La care (Vineri, 4 octombrie 2019, 12:30)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

      as adauga inca doua care, dupa parerea mea, sunt principalii vinovati: dracnea si tariceanu
      • +1 (1 vot)    
        vinovati (Vineri, 4 octombrie 2019, 13:19)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        mie mi se par mai vinovati cei care pur si simplu au executat decat cei care au ordonat. Pentru ca astia care au executat, au facut-o pentru functie si bani
  • -1 (5 voturi)    
    pai ! (Vineri, 4 octombrie 2019, 12:55)

    nash pandelica [utilizator]

    daca mai sedeau cateva luni, la mititica, sa'si termine pedeapsa, se schimba situatia radical, caci ar fi terminat programul de reeducare. ieseau apti pentru reincadrarea in societate.
    ca, dara, asta e rostul puscariilor sa reeduce raufacatorii.
  • -2 (2 voturi)    
    In cazul in care-ati uitat.... (Vineri, 4 octombrie 2019, 15:07)

    Cadillac [utilizator]

    Exista "popoare" cu care nu se poate face 'treaba' decat cu biciul.