VIDEO Ce a înțeles Dăncilă după ce opoziția a răsturnat planul PSD pentru moțiune: „N-au numărul suficient de voturi” /„Rămâneți aceeași adunătură de interese, oportunism și ipocrizie”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2019, 18:42 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
La câteva ore după ce Marcel Ciolacu a anunțat că, matematic, PSD a pierdut majoritatea, Viorica Dăncilă a ieșit public de la sediul partidului ca să spună că, de fapt, opoziția n-are voturile necesare pentru a dărâma guvernul. Cele 194 de voturi prin care aceasta a reușit să răstoarne planul PSD de a programa votul la moțiune sâmbătă sunt, pentru Dăncilă, un semnal că demersul opoziției va fi sortit eșecului.

„Singurul lucru pe care cei din opoziție au reușit să-l demonstreze până acum e că n-au numărul suficient de voturi pentru moțiune. O demonstrează cele 194 de voturi exprimate în Parlament. Nu PSD trebuie să adune voturi. Opoziția trebuie să își asigure 233 de voturi împotriva acestui Guvern și adevărul este că nu există acest număr de voturi. Această tărăgănare arată cât de tare își doresc să vină la guvernare”, a spus Dăncilă.



Premierul a insistat că parlamentarii opoziției nu vor să vină la muncă în weekend, preferând că să mențină starea de instabilitate. „Rămâneți aceeași adunătură de interese, oportunism și ipocrizie” , a spus Dăncilă,adăugând că, în ciuda tărăgănărilor, „moțiunea nu va trece”.

Premierul l-a acuzat de ipocrizie și pe președintele Klaus Iohannis, cerându-i să numească „imediat” ministrii interimari, ținând cont de motivarea Curții Constituționale pe tema conflictului cu guvernul.

Îi cer președintelui să numească miniștrii interimari imediat, nu de îndată, pentru că am văzut cu toții ce înseamnă asta la Klaus Iohannis. Îi cer, așa cum a decis CCR, să motiveze în scris respingerile făcute, așa cum i-a cerut Curtea de la început. Să ia o pauză de la campanie, de la poze de campanie și să își aducă aminte că are obligații constituționale pe care e obligat să le exercite”, a spus ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13433 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    DEMISIA DEMISIA DEMISIA !!!!!!!!!!! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 19:07)

    rov [utilizator]

    PLACUTA MAFIEI GENERALIZATE pezede !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Daca mai iesim o data in strada plecam cu voi in tapa
    • -12 (26 voturi)    
      Cu 194 voturi motiunea nu trece! (Joi, 3 octombrie 2019, 0:59)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Adevărul este ca nu va trece motiunea doar cu 194 voturi iar opoziția tocmai a demonstrat ca nu are 233 oameni care sa răstoarne actualul guvern.

      Venirea lui Orban ca prim ministru este o varianta foarte proasta. Individual este un infractor. Nici macar Iohannis nu il doreste.
      • +4 (6 voturi)    
        Da, e la mintea viorichii (Joi, 3 octombrie 2019, 8:24)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Va amagiti singuri.
        De parca trebuiau mai multe voturi aseara...
      • +2 (6 voturi)    
        Nu mai baga gogosi (Joi, 3 octombrie 2019, 9:13)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ieri au lipsit multi parlamentari de ambele parti, nu te amagi.
        Cand vor fi la votul final vor veni toti si atunci vom vedea.
        In ritmul in care parlamentari din PSD migreaza la pro romania, motiunea aproape sigur va reusi.
  • +27 (27 voturi)    
    Se asteapta cineva sa-si dea demisia? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 19:50)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    ?
    Intreb asa ca sa treaca timpu'
    • +6 (6 voturi)    
      Cu sau fara demisie (Joi, 3 octombrie 2019, 9:18)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      zilele veoricai sunt numarate in postul de prim ministru. E sapata si din psd, nu numai de opozitie asa ca vom scapa curand de ea.
      Bine ar fi sa-si aranjeze postul de la scoala din Videle, sa aiba si ea o ocupatie ulterioara.
      • +3 (3 voturi)    
        Ntz!! Numai la scoala NU! (Joi, 3 octombrie 2019, 9:52)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Iti dai seama, cu derbedeii astia micii de 15-19 ani ca ajunge de iese plangand de la ore, dupa notorietatea pe care si-a capatat-o?
        Poate la schela Videle, ca acolo poate sa se inchida intr-un birou iar colegii n-or indrazni s-o ia la misto pe fata de frica lsa nu-si piarda ei postul.
        Oricum salariul nu mai conteaza la cat a fost platita pana acum, ii mai ajunge pentru 10 vieti
  • +24 (26 voturi)    
    Nu a avut curaj să meargă în Parlament. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 20:06)

    asavreau [utilizator]

    Mai are o săptămână de șefie și după steaua lui Viorica va apune.Se pare că inclusiv candidatura la președinție este compromisă.Candidatul PSD va fi Mircea Diaconu.
  • +23 (25 voturi)    
    Pavi incearca sa fie dura, hahahaha (Miercuri, 2 octombrie 2019, 20:17)

    Dalinar [utilizator]

    Si bineinteles ca ea chiar crede ca guitza de pe o pozitie de forta. Ma duc sa-mi fac popcorn si sa deschid o sticla de bere.
    • +1 (1 vot)    
      Dură pe dracu. (Joi, 3 octombrie 2019, 14:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Viorica își pune poalele în cap să ne arate ce încă nu ne-a arătat.Că-i nesimțită,impertinentă iar lipsa vocabularului o compensează cu expresii de mahala cu oameni fără carte.
  • +22 (22 voturi)    
    dancila (Miercuri, 2 octombrie 2019, 20:23)

    ------ [utilizator]

    dancila tot asa ai facut si la Bruxelle,cerinta imperativa,diplomatia nu este pentru tine,preferabil sa te retragi pentru ca esti o haslie penibila.
  • +30 (30 voturi)    
    Alooo..Alooo. Stati Linistiti la Locurilii Voastre (Miercuri, 2 octombrie 2019, 21:40)

    un domn [utilizator]

    Elicopteriliii ! Unde ie Elicopteriliii ?
    • +16 (16 voturi)    
      TOTI (Miercuri, 2 octombrie 2019, 22:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Drancila, Carmen Dan, Teodorovici si toti acolitii lor - LA PUSCARIE !
  • +15 (15 voturi)    
    HOTI ORDINARI (Miercuri, 2 octombrie 2019, 22:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    NU mai au ce cauta la guvernare, ci in PUSCARII, in frunte cu sluga penalului Dragneve si CRIMINALA Carmen Dan,
  • +15 (15 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 3 octombrie 2019, 0:06)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    va zboara pernele de sub cur ...
  • +8 (8 voturi)    
    ba (Joi, 3 octombrie 2019, 6:39)

    Lake123 [utilizator]

    Cine zice, ăla e, ca s-o știi.
  • +6 (6 voturi)    
    Vasilico, (Joi, 3 octombrie 2019, 8:53)

    John M. [utilizator]

    Daca te grabesti oleaca mai prinzi inca sezonul muraturilor la Bolintinul din Vale. Hai, repejor...Cu putin noroc faci si zacusca!
  • +7 (7 voturi)    
    M-am saturat sa vad cat de proasta e (Joi, 3 octombrie 2019, 8:59)

    KTerinca [utilizator]

    Da' nu-I rau.
    Cu cat e Dancila mai mult la conducerea PSD-ului, cu atat se scufunda acest partid de infractori.
    Sper sa dispara aceasta scursura a comunismului, acum, la 30 de ani de la Revlolutie.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce a inteles..... (Joi, 3 octombrie 2019, 10:00)

    astronaut [utilizator]

    VV Dancila , va dati seama cata ''inteligenta''zace in ''tartacuta blonda'', ba chiar daca ar fi fost gandirea securistilor consilieri ar fi trebuit s-o respinga , dar disperarea intuneca judecata si asa deficitara !!
  • -3 (5 voturi)    
    majoritae (Joi, 3 octombrie 2019, 10:20)

    gpavel [utilizator]

    majoritatea simpla de 194 voturi,suficienta pentru schimbarea programului,nu-i suficienta pentru schimbarea guvernului,unde e necesara o majoritate absoluta(233 voturi)!deci trebuie o mai buna "mobilizare"!!
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuie să fii prea prost să aștepți. (Joi, 3 octombrie 2019, 14:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Când ai 237 de semnături,pleci până nu vine furtuna.Numai prostia te mai poate face să stai că poate nu-i așa.Oamenii aceia au semnat și sunt dintre cei hotărâți,nu nehotărâții din obligație care mai stau cu Viorica.Partea proastă pentru Viorica,este că va trebui să plătească din propriul buzunar cheltuielile de campanie electorală,inclusiv plimbarea în SUA,pentru-că azi începe legal campania și Viorica nu va mai fi candidatul PSD.La ce cheltuieli sau făcut,cei care mai vor să o susțină pe Viorica ar face bine să plece,ca să nu fie părtași la cheltuieli.