Deputatul Cosette Chichirău îşi anunţă candidatura în competiţia internă a USR pentru Primăria Iaşi

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 20:15 Actualitate | Politic


Cosette Chichirau
Foto: Facebook
Deputatul USR Cosette Chichirău anunţă că şi-a depus candidatura în competiţia internă a formaţiunii pentru desemnarea candidatului la funcţia de primar al municipiului Iaşi, transmite Agerpres.

Prin intermediul unui anunţ manifest postat pe pagina sa de Facebook, deputatul USR Cosette Chichirău anunţă că vrea să fie primarul Iaşiului "pentru a recupera rapid anii pierduţi şi pentru ca Iaşiul să devină un oraş european".

"Mi-am depus candidatura în competiţia internă a USR pentru Primăria Iaşi. Vreau să fiu primarul Iaşului pentru a recupera rapid anii pierduţi şi pentru ca Iaşul să devină un oraş european, viu, generos cu locuitorii săi, ospitalier şi atractiv pentru turişti, un centru cultural major şi un oraş cu o identitate puternică. Iaşul are vocaţie de centru şi de capitală. Avem obligaţia de a realiza proiectele mari care să facă din oraşul nostru un oraş modern. Generaţiile trecute ne-au dat Palatul Culturii. Avem obligaţia de a construi noi simboluri arhitecturale, o nouă infrastructură şi o nouă economie. Oportunităţile sunt abundente, pentru că sunt atâtea lucruri esenţiale care ne lipsesc: autostradă şi şosea de centură, autogară, muzeu de ştiinţă, muzeu de artă, sală polivalentă", spune deputata USR pe pagina sa de socializare.

Prin intermediul aceleiaşi postări, Chichirău îşi exprimă mândria şi bucuria de a se fi născut la Iaşi, un oraş pe care aceasta susţine că îl simte "ca pe un oraş tânăr, plin de energie şi speranţă, un oraş mândru, cu istorie bogată, dar mai ales un oraş gata să renască prin munca şi inteligenţa oamenilor săi".

"Sunt mândră că m-am născut şi am crescut aici. Le spun tuturor, români şi străini, cât de minunat este oraşul nostru şi cât de mult se poate dezvolta, cât de talentaţi sunt oamenii şi cât de calde sunt inimile lor. Am vorbit cu ieşenii, cu reprezentanţii ONG-urilor, cu specialiştii în domeniile gestionate de Primărie şi am schiţat un plan de acţiune. Este un plan pe care îl pun în dezbatere şi pe care vă invit să-l citiţi. Orice idee bună, orice propunere viabilă îl va face mai valoros şi sunt gata să le discutăm. Îmi doresc ca până la alegerile locale să definitivăm împreună acest plan. Dacă voi primi încrederea colegilor şi apoi a ieşenilor, vreau să începem munca la Primărie încă din prima zi de după alegeri", mai spune Chichirău prin intermediul aceleiaşi postări.

Deputatul USR afirmă totodată că vrea să revitalizeze zonele abandonate din oraş prin soluţii de regenerare urbană selectate în urma unor concursuri internaţionale.

"Vreau să aducem tehnologia în administraţie, de la aplicaţii mobile până la soluţiile geospaţiale de management edilitar. Vreau să intensificăm viaţa culturală a Iaşului cu un festival de jazz şi o bienală de artă contemporană, plus un sprijin constant şi real pentru artişti. Vreau un brand puternic pentru Iaşi care să ne ajute să atragem investitori şi turişti. Şi, evident, vreau să punem în practică toate soluţiile bune pentru dezvoltarea urbană responsabilă, pentru mobilitate urbană şi transport public, pentru mediu şi spaţii verzi, pentru utilităţi şi servicii de calitate", conchide Cosette Chichirău.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















440 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    FLIT (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce a făcut la viata ei acesta politruca?
    • +2 (2 voturi)    
      Daca nu stii ce a facut, atunci de ce "politruca"? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:19)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      CV Experienta profesionala Cosette Chichirau (surca: vezi mai jos):


      In anul 2000, dupa Licenta in Economie (Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iasi), a plecat la studii in Statele Unite, unde a obtinut un MBA (2002) si un doctorat în finante (2007) de la University of Massachusetts Amherst.

      - 10 ani de experienta în industria financiara, lucrând la companii din Fortune 100 în calitate de analist cantitativ si de risc si ca lider de echipa pe analiza riscului portofoliilor de peste un miliard de dolari.

      Stabilita in Cambridge, Massachusetts, USA:
      - Co-founder, CEO – Wellington Solar, October 2014 – January 2016
      - Managing Director – The RISConsulting Group, September 2011 – July 2014
      - Vice President, Risk Analytics – State Street Bank, January 2008 – March 2011 (Cambridge, Massachusetts, USA)
      - Director of Enterprise Risk Management – MassMutual Financial Group, June 2002 – March 2007


      Ce-ar fi sa te informezi. Uite te ajut eu ca te vad neputincios:
      - Info de la Camera Deputatilor: http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura2015.mp?idm=66&cam=2&leg=2016
      - Info cariera pe un sait Romanesc: https://www.vedeteblog.com/2016/10/biografia-cosette-chichirau-moldoveanca.html

      - pagina personala a lui Chichirau, unde prezinta viziunea si actiunea in politica: https://www.cosettechichirau.ro/

      - interview cu Chichirau, la Cafeneaua Natiei: https://www.youtube.com/watch?v=jkA56xuFHfM&t=1109s
      • +2 (2 voturi)    
        Da ! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 16:42)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Am vazut interviul la Cafeneaua Natiei .
        Cea mai desteapta femeie din politica romaneasca pe care am ascultat-o vreodata !
        Greu de crezut ca exista asa ceva in Ro !
        Bravo la mama ei !
  • -2 (4 voturi)    
    pacat (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:27)

    cucuveauamov [utilizator]

    eu o vedeam presedintele tarii. Valorile tarii se irosesc ... daca era Barna presedinte, aveam o conducere bicefala cu un singur creier.
    • -1 (3 voturi)    
      Dar așa avem un pavian PM cu un neuron. (Marţi, 1 octombrie 2019, 21:36)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Oare cum o fi mai bine?
  • -2 (4 voturi)    
    Frumos. Gospodina Chichirau... (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:30)

    newlook [utilizator]

    Frumos. Gospodina Chichirau...ar putea avea al doilea job din viata ei, dupa primul - cel de parlamentar de Romanika - obtinut la 39 de ani.
    Da, raii astia, pana la 39 de ani n-au simtiti diamantul din ea si nu i-aiu dat un leu/dolar/euro pe competentele ei (cu care prigoneste vizual diversi #rezisti pe FaceBuci, In-stan-gran, Linchedin (asa pronunta romanasii) )
    Asa ca, la numai 43 de anisori va avea sansa celui de-al doilea job din cariera ei, platit de Romanika, bineinteles...
    Sper sa aduca retete de sarmale bune in Iasi!
    • +2 (2 voturi)    
      Informeaza-te inainte sa vorbesti analfabetule. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:20)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Vezi info in raspunsul pe care l-am facut la primul comentariu de pe forum (Ochii_pe_voi)
      • -2 (2 voturi)    
        Vira, papagalule (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:37)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Vira, papagalule.

        A lucrat si cu Sf. Petru, dupa CV-ul ei...problema e ca nimeni n-amdat un leu/euro/dolar pe ce a lucrat ea. Asa arata propria ei declaratie de venituri (inainte sa fie platita de romansi in Parlamentul romaniei). Declaratia de venituri e scris da propria ei manuta.

        Vira, papagalule. Te simtisi bagat in seama?
        • +2 (2 voturi)    
          Hai care-te ca esti prost. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:45)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ocupi spatiul degeaba.
  • +2 (2 voturi)    
    Chichirau este un om care gandeste. Si actioneaza. (Marţi, 1 octombrie 2019, 21:12)

    Habermas [utilizator]

    Inteligent si eficient. Ii urez success!

    Cu cat Iasiul se revigoreaza mai repede, cu atat va putea sa impinga Romania in directia cea buna, Europena Occidentala.

    Deocamdata Romania este impinsa in directii periculoase de catre Bucuresti.
    • -3 (3 voturi)    
      Iașiul este orientat spre Răsărit. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:13)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Nu-i mai „deviați” voi direcția....
      • +2 (2 voturi)    
        In mintea halucinanta a unor, toata Europa Central (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:51)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ba chiar toata Europa este orientata spre Est. Si nu numai rusofili ci si sinofili (adica chinezofili). In planurile Drumurilor Matasii, Chinezii au considera Romania a fi doar o veriga intre ... Istanbul si Moscova. Asta spune mult despre intentiile pro-rusilor si pro-chinezilor din Romania.

        In realitate, Rusii mai ales (dar si altii) se tem de Iasi. Daca Iasiul se dezvolta, si mai ales daca preia leadershipul in dezvoltarea Romaniei se intampla doua lucruri desptul de rapid:

        1. In dinamica creata de Iasi i se va conflua dinamica creata de Cluj, ceea ce va trezi dinamica altor orase care vor fi atrase in mod natural in aceasta dinamica, in primul rand orasele aflate direct pe axa Oradea - Cluj - Iasi Chisinau - Odesa.

        2. R. Moldova va deveni majoritar in favoarea unirii cu Romania,

        2b. Aceasta mentalitatea va contamina in sensul bun si Ucraina - mai ales in Vestul ei (de la Odesa la Lvov) dar chiar si Kievul. Rusii detesta aceasta perspectiva. De aceea si-ar dori ca Iasiul sa fie A. tinut in sub-dezvoltare si B. fortat intr-o orientare pro-rusa-estica.
        • -3 (3 voturi)    
          "Rusii se tem de Iasi"...si de Socola (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:39)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          "Rusii se tem de Iasi"...si de Socola, ca au cablat-o si uite ce iese!
  • +2 (2 voturi)    
    Da chiar, Dna Chichirau, "cum indrazniti sa creati (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:54)

    Habermas [utilizator]

    un model si motor Occidental de dezvoltare chiar "in coasta" R. Moldova si Ucrainei? Cum indrazniti sa deranjati Rusia cu astfel de ideii?"

    Asa ca sculele rusilor din Bucuresti se vor activa rapid pentru sabotarea politica a lui Chichirau si a celorlati Romani care doresc o viata normala, demna, prospera de tip Occidental.