UPDATE PNL a depus moțiunea de cenzură - calendarul, stabilit miercuri dimineață / Opoziția acuză PSD că împinge votul într-o zi nelucrătoare / Marcel Ciolacu: „Zilele sunt constituționale, credeam că e o urgență”

de C.D., L.P.     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 18:15 Actualitate | Politic


PNL - Raluca Turcan
Foto: Facebook
PNL a depus moțiunea de cenzură, susținută de USR, UDMR, PMP, Pro România și ALDE. Textul a fost semnat de 237 de parlamentari. Birourile Permanente urmează să se reunească miercuri pentru a stabili calendarul, după ce inițial trebuia ca o decizie să se ia marți seară, însă nu a fost cvorum.

Opoziția acuză PSD că împinge votul într-o zi nelucrătoare, în condițiile în care moţiunea de cenzură se dezbate după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere.

„Nu a fost cvorumul îndeplinit pentru a lua hotărârile privind calendarul moțiunii. Mâine vom convoca din nou. Eu credeam că e o grabă de a scăpa de acest guvern, dar cele cinci partide de opoziție nu au venit”, a declarat președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, comentând că „este o mascaradă”. „Se joacă cu această moțiune. Dânșii nici nu participă să facem calendarul. Eu am înțeles că e o urgență și am zis că noi pesediștii să nu încurcăm”, a adăugat el ironic.

Întrebat de acuzațiile opoziției că se încearcă impunerea votului într-o zi nelucrătoare, Ciolacu a răspuns: „Zilele sunt constituționale, nu lucrătoare sau nelucrătoare”.

Anterior, prim-vicepreședintele liberalilor Raluca Turcan a susținut că PSD încearcă să șicaneze opoziția și să impună votarea moțiunii într-o zi nelucrătoare. „Intenționează, noaptea ca hoții, să impună citirea acestei moțiuni noaptea și să se voteze într-o zi nelucrătoare”, a spus Turcan.

Ea a susținut că PSD și Viorica Dăncilă „exercită presiuni uriașe asupra semnatarilor” moțiunii.

Parlamentarii PSD nu vor veni la vot

PSD a decis ca la votul moțiunii în plen parlamentarii săi să nu se prezinte. Deși inițial decizia oficială a PSD a fost ca parlamentarii partidului să stea în bănci, social-democrații au decis să nu riște. Aceștia se tem ca nemulțumiții de actuala conducere să nu producă surprize. Decizia este ca o parte din parlamentarii PSD sa vina doar sa se asigure cvorumul de sedință. Reamintim că 3 parlamentari PSD au părăsit partidul în ultima saptamâna și au si semnat motiunea de cezură.

Potrivit legii, moţiunea de cenzură iniţiată de cel puţin o pătrime din numărul total al deputaţilor şi senatorilor se prezintă birourilor permanente şi se comunică Guvernului de către preşedintele Camerei Deputaţilor, în ziua în care aceasta a fost depusă. Moţiunea de cenzură se prezintă în şedinţa comună a celor două Camere în cel mult 5 zile de la data depunerii. Dezbaterea moţiunii de cenzură are loc după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere.

Guvernul este demis dacă moțiunea de cenzură este adoptată prin votul a jumătate plus unu din numărul total al deputaților și senatorilor, respectiv 233 de parlamentari.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12922 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    Iarasi Turcan ? (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gaița asta chiar nu are unul simt sa nu mai apara si sa faca un deseviciu PNL, cu moaca ei de mafiota portocalie?
    • -9 (15 voturi)    
      Iarasi USR? Au dormit timp de 3 ani de zile! (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:20)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Teatru cu pancarte in timp ce ciuma rosie acapara justitia si statul roman.
      Au facut parte din parlament ? Parlamentul rusinii care a aprobat toate nenorcirile din justitie.
      Dar USRul a incasat salariile nesimtite si fondurile pt partid.
      Eh ? Cum e cand cobori discursul la nivelul Barna / antena3 ?
    • +3 (3 voturi)    
      Pe langa tatele vulgare din psd (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:23)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Turcan este o zana.
      De ce nu spui nimic de alea?
  • -10 (14 voturi)    
    Turcan a punctat bine (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:29)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    O comunicatoare eficienta. Spre deosebire de barba-su
  • +8 (20 voturi)    
    De când e vinerea zi nelucrătoare? (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă PNLul și USRul nu se pot mobiliza chiar și într-o zi nu de vineri, ci de duminică pentru a vota o moțiune de cenzură, poate că ar fi mai bine să rămână în opoziție.
    • 0 (4 voturi)    
      Exact... (Marţi, 1 octombrie 2019, 23:13)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      mme Turcan se teme ca nu vor avea voturi suficiente. Pai, despre ce este vorba? O motiune de cenzura, mai ales in cazul asta, este ceva obisnuit, cotidian???
      Faceti bine sa va miscati fundul si sa veniti in Parlament cu totii, fara exceptie, sa decideti soarta natiunii! Sau, va este gandul numai la vacante, timp liber, distractie?!
    • +1 (1 vot)    
      cam de (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cand nu mai gasesti picior de parlamentar provincial, prin cladirea Parlamentului, toti fiind "plecati in teritoriu" de joi de pe la pranz.
  • +9 (13 voturi)    
    Vinerea este zi „nelucrătoare”!!!??? (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:45)

    prec [utilizator]

    Uaaauuuu.... În ce țară trăim???
    • +6 (6 voturi)    
      asa e (Marţi, 1 octombrie 2019, 21:54)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      E semi-lucratoare, in cel mai fericit caz. Dar nu pt. tine, pt. tine sau altii de aici. Doar pt. ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Traim in tara... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 6:31)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ... in care parlamentarii s-au obisnuit ca in weekend - care la ei incepe joi - sa mearga, vezi-doamne, in teritoriu, chestie la care nu prea ai ce sa comentezi, e legal, chiar daca nu si moral si in care puterea s-a obisnuit cu tertipuri si smecherii la care nu ar trebui sa ne alaturam si noi. Opozitia e vai de lume acum, dar asta nu inseamna sa aprobam smecheriile psd-istilor care se grabesc acum cu motiunea, chiar daca pica intr-o zi pe care ei nu o petrec in mod uzual in parlament.
  • +9 (11 voturi)    
    Draga Raluca... (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:59)

    Sthelian [utilizator]

    Daca ai sa citesti Constitutia zice ca o motiune de cenzura trebuie votata la 3 zile dupa ce a fost citita.
    Stiu ca de peste 25 de ani va bazati TOTI PARLAMENTARII de o interpretare facuta de Hrebenciuc ca 3 zile sunt 3 zile lucratoare, generata si asta de interpretarea din legea vis-a-vis de termenele din justitie. Lucru pe care nu l-ati contestat niciodata la CCR, ca v-a avantajat pe toti in manevrele de culise de cumparat parlamentari pentru vota sau nu o motiune de cenzura.
    Doamne fereste sa aveti vreodata de discutat vreun ultimatum ca cel din 1940, ca dupa voi l-ati discuta dupa ce armata cotropitoare a ajuns la Bucuresti.
    Cred ca de data asta PSD respecta litera si spiritul Constitutiei. Evident, e tot o manevra, ca sa va taie din timpul de cumparare de voturi.
    Iar voi parlamentarii ati avut destula vacanta. Iar vinerea e zi de lucru, nu-mi amintesc sa va fi gasit vreodata la biroul teritorial. Ala e asa, de ochii lumii si de mintit prostii.
    Pe de alta parte e campanie prezidentiala, deci voi parlamentarii trebuie sa fiti la munca.
    Deci fara comentarii si la treaba!
    • +1 (1 vot)    
      Dar... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:25)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      ...daca citesti cu mai multa atentie Constitutia, zice ca motiunea se voteaza DUPA 3 zile, nu LA 3 zile de la data depunerii. DUPA poate fi si la 5-7-10 zile. Dupa ora 12 nu inseamna la ora 12. In rest e asa cum spui, doar ca nu cred acum e cazul sa lovim tot in opozitie, vinerea e zi de lucru, dar obisnuinta e a doua natura, practic, concret, nu ii poti aduna intr-o zi de vineri, asa ca mai destept e sa presam puterea sa lase tertipurile ieftine.
  • +5 (5 voturi)    
    nu va platim orele suplimentare? (Marţi, 1 octombrie 2019, 20:02)

    N.S. [utilizator]

    cu varf si indesat?
  • +2 (6 voturi)    
    In sfarsit, au depus-o. (Marţi, 1 octombrie 2019, 21:15)

    Reticentul [utilizator]

    Au rasuflat usurati, ca parea cam impovaratoare. Acu... o cafea, o sueta... nu e nicio graba, greul a trecut. Au, trebuie si votata?! Nasol. Macar sa fie votata de in da ta, macar dupa 25nov, daca nu chiar dupa Anul nou.
    PS. Emotionanta scena declaratiilor, la cum se-nghesuiau sa nu scape careva nevorbit la sticla, parea TvRL in decembrie 89. Motiunea trece sigur ca numai vorbitorii pareau destui. Stai sa vezi la portofolii. Pariem ca scade numarul ministrilor la 15?! De caciula de vorbitor.
  • +3 (5 voturi)    
    Vrem sa vedem semnaturile (Marţi, 1 octombrie 2019, 22:00)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    din 237 cel ptin 100 sunt amprente :)..
  • 0 (2 voturi)    
    S-ar putea (Miercuri, 2 octombrie 2019, 0:11)

    Unforgiven [utilizator]

    Sa se razgandeasca majoritatea si sa nu mai voteze nimic.

    Toti sa fie razgandraci?
  • +2 (4 voturi)    
    Nu m-ar mira (Miercuri, 2 octombrie 2019, 1:29)

    AculMorarului [utilizator]

    De PSD, de hoțiile lor, de justificările și explicațiile lor în care nici măcar ei nu mai cred mi-e demult lehamite, dar nici cu opoziția nu mi-e rușine. Nu m-ar mira să rămână Veorica‘n post pentru că fiind sfârșit de săptămână unii dintre deputații cu pricina vor fi preferat să plece acasă decât să stea să participe la vot în parlament. Ar fi dovada incontestebilă a capacității lor organizatorice și de a duce o misiune până la capăt.
    • +1 (1 vot)    
      stai sa vezi (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui AculMorarului

      cati vor vota motiunea, din cei 237 care au semnat-o.
  • 0 (2 voturi)    
    Dar tu ce credeai Raluca? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 1:42)

    AculMorarului [utilizator]

    Așa de bine ai organizat treaba Raluca și atâta încredere poți avea în proprii camarazi, că ție frică că o să vă pună PSDul bețe-n roate? Dar tu ce credeai, că ei nu vor face nimic?
  • +6 (6 voturi)    
    my 2 cents (Miercuri, 2 octombrie 2019, 7:08)

    Jolly Roger [utilizator]

    Sa vedem:
    - vine lumea la vot si guvernul pica.
    - nu exista plan decent legat de ce se face dupa.
    - nu se ingramadeste nimeni la guvernare.
    - doua incercari esuate de a forma guvernul si avem anticipate.
    - Romania are sanse sa revina pe drumul cel bun.

    Dar... Asta inseamna ca:
    - toti actualii parlamentari isi termina mandatul înainte de vreme, foarte multi cu sanse zero de a mai ajunge vreodara in parlament. Prin foarte multi insemnand nu numai parlamentari psd, ci si pnl, alde(nu mai pupa nimic), etc.

    Concluzie:
    - la vot vor gandi la modul practic "bai, imi tai singur craca?"
    - o vor lalai cat se va putea, facand circ pe seama lui docila inca un an de amu incolo.
    - motiunea nu va trece.

    Daca strange 210-220... E varianta optimista :(
    Au pierdut momentul. A fost, nu au actionat, s-a dus.

    Intrebarea e... Dar chiar au vrut sa actioneze?