Sondaj IMAS: Klaus Iohannis conduce în topul prezidențiabililor urmat de Mircea Diaconu. Dan Barna, pe locul al treilea / Cum stau partidele

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2019, 19:21 Actualitate | Politic


Sondaj-IMAS-prezidentiale-septembrie-2019
Foto: Europa FM
Klaus Iohannis ar fi votat de 45,3% dintre românii care ar merge la urne dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri prezidențiale, potrivit unui sondaj IMAS realizat la comanda Europa FM. Pe locul al doilea în opțiunile exprimate de respondenți este Mircea Diaconu, care ar lua 16,6% din voturi.

Al treilea clasat, potrivit barometrului Europa FM, este Dan Barna cotat la 14,2%. În top urmează Viorica Dăncilă cu 12,4%.

Theodor Paleologu care candidează din partea PMP ar obține 7,7% din voturi.




PNL, favorit pentru parlamentare

PNL rămâne favorit pentru parlamentare, iar dacă alegerile ar avea loc duminica viitoare, partidul condus de Ludovic Orban ar fi votat de 27,7% dintre români, potrivit sondajului IMAS.

PSD este creditat cu 19,5% în intențiile de vot, iar USR cu 17,9%.

Pe locul 4, dar la distanță considerabilă, se află parlamentarii Pro România, partidul fostului premier Victor Ponta, cu 9.1%, urmat de ALDE, cu 6,2%.

Formațiunea condusă de Dacian Cioloș – PLUS este creditată cu 5.7% în intențiile de vot, UDMR cu 5,3%.







Sondajul Europa FM a fost realizat în perioada 9-28 august pe un eșantion de 1.010 persoane cu vârste de peste 18 ani. Marja de eroare +/- 3%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30583 vizualizari

  • +34 (40 voturi)    
    Doamne (Luni, 30 septembrie 2019, 19:28)

    mitg [utilizator]

    Apara si fere. Diaconu ..
    • +4 (24 voturi)    
      normal, pt cei alergici la Klaus si occident (Marţi, 1 octombrie 2019, 0:36)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e cel mai fotogenic din restul plutonului.
      Ca e un profitor, ce sa-i faci nu poti sa le ai pe toate.
      Barna arogant si antipatic; Danciila, biata nesimtita; Paleologu, fanfaronul snob; Kelemen, e ungur saracul; Diaconu, un escroc cu aer de baiat bun.
      Deazamagurea e Barna, care cu candidatura lui inutila o sa traga in jos si USR-ul si va crea animozitati in opozitia democratica.
      • -3 (7 voturi)    
        Durerile mintii... (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:23)

        clauv [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        "opozitia democratica" :)))
      • -7 (9 voturi)    
        Numeste... (Marţi, 1 octombrie 2019, 11:38)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Numeste o escrocherie comisa de Mircea Diaconu. Va place sa va jucati cu vorbele … Din pacate pentru cine intelege cat de cat arhitectura statului (actuala) si rolul unui presedinte e singurul candidat prizabil. 30 de ani cu presedinti de la partide au fost destui.

        Daca democratia noastra nu este nici parlamentara si nici prezidentiala ci o struto-camila macar poate electoratul intelege ca trebuie impinsa spre o democratie parlamentara autentica si scoate presedintele din jocul politic partizan prin alegerea unui independent.

        Mi-ar fi placut sa vad candidat o persoana precum Ion Tiriac de exemplu dar nu intotdeauna primesti ce iti doresti.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu va iesi Diaconu,.. (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dimpotriva, cred ca nu il voteaza nimeni, mai putin cei de pe scara blocului unde locuieste.
  • -6 (26 voturi)    
    Adica sondaj comandat de PNL ? (Luni, 30 septembrie 2019, 19:32)

    Maspp [utilizator]

    De cand un post de radio isi permite sa arunce banii pe sondaje. E umflat bine Iohannis.
  • +20 (26 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 30 septembrie 2019, 19:34)

    polonyca [anonim]

    • +6 (10 voturi)    
      Uitete bine (Marţi, 1 octombrie 2019, 11:21)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Hidra PCR/PSD e Dancila + Diaconu ....Nu scapam usor de ei. Inca au o masa mare de tovarasi nostalgici care i voteaza. Din pacate! Au aplicat o groaza de trucuri si oameni au cazut in plasa....Cum au facut si dupa ordonanta 13 ...cati infractori au eliberat .....Au fiert broasca la foc mic, nu au aruncat-o direct in oala sa nu sara afara. Si acum se folosesc de "divide et impera" Mai multe capete, aceeasi hidra.
  • +2 (8 voturi)    
    scuzați limbajul (Luni, 30 septembrie 2019, 19:37)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Bă mă lași
  • +11 (21 voturi)    
    . (Luni, 30 septembrie 2019, 19:39)

    theo667 [utilizator]

    Sondajul e facut ca sa-i ''capaciteze'' pe sponsorii alde si proromania sa sara cu banu gros de tot.
    • +5 (5 voturi)    
      Da? (Marţi, 1 octombrie 2019, 8:43)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      care ALDE? Mai exista?
  • +19 (29 voturi)    
    Fiti seriosi! (Luni, 30 septembrie 2019, 19:43)

    Jolly Roger [utilizator]

    Nu mai dati sondaje de astea psd-iste.
    Auzi.. Diaconu...
  • -19 (25 voturi)    
    Mircea Diaconu presedinte va fi (Luni, 30 septembrie 2019, 19:43)

    Lucian Ilea [utilizator]

    nimeni nu o voteaza pe Viorica Dancila
    nimeni nu-l voteaza pe Iohannis in turul 2
    whoever candidtaes against him wins by a large margin
    asa ca
    e o conexiune intre arte si politica
    io Apollo mare zeu al Atlantiei zic asta
  • -1 (25 voturi)    
    daca era Barna presedinte (Luni, 30 septembrie 2019, 19:46)

    cucuveauamov [utilizator]

    juca el in rolul lui Mircea Diaconu
  • +10 (16 voturi)    
    Mircea Diaconu (Luni, 30 septembrie 2019, 19:48)

    PowerIon [utilizator]

    Nu-si anuntase "intentia" de candidatura in perioada sondajului. Dovada ca e un sondaj fictiv.
    • +2 (4 voturi)    
      Da, (Marţi, 1 octombrie 2019, 8:44)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      si pare comandat de pro romania
    • +2 (4 voturi)    
      Corect! (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:05)

      tonne [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Manipulare ordinara
  • +5 (25 voturi)    
    Diaconu - NR 2 (Luni, 30 septembrie 2019, 19:49)

    Itsoc [utilizator]

    De ce naiba l-ai vota pe Diaconu? - Noaptea mintii !
    Barna in cadere libera ca rezultat al non combatului si al gafelor facute.
    Docila are sanse sa-l bata pe Barna.

    Nu stiu ce sa zic dar nu vad bine USR-ul si pe Barna, un loc 4 pt Barna ar trimite usr la sub 15%

    Nu mai vorbim ca ficusul are sanse sa iasa din T1 desi nu a facut absolut nimic in mandatul lui, zero barat, presedintele zero. popandau ingrijorat!
  • -3 (27 voturi)    
    cifrele la ficus sunt umflate rau de tot (Luni, 30 septembrie 2019, 19:56)

    mnicku [utilizator]

    mai e un pic si depaseste 51% la cit de voinicel este.
  • -3 (21 voturi)    
    cum era de asteptat, Barna trage in jos USR (Luni, 30 septembrie 2019, 20:00)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si antagonizeaza opozitia democratica.
    Cine i-a pus sa vina cu un candidat separat la presedintie ? Greselile se platesc.
  • +12 (18 voturi)    
    IMAS pe islaz la pascut brasoave. (Luni, 30 septembrie 2019, 20:03)

    Plagarus [utilizator]

    Urmeaza sa-l dea si pe Cumpanasul pe un viitor loc 2 ?
  • +9 (31 voturi)    
    Nu mai votez aceeasi clasa politica! (Luni, 30 septembrie 2019, 20:14)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Toti sunt vinovati pentru halul in care a ajuns Romania! Indiferent ca se numesc PSD, ALDE, Pro Romania, PNL sau PMP, toti au facut Romania praf. Votez Barna la prezidentiale, USR-PLUS la locale si la fel la parlamentare!
    • 0 (2 voturi)    
      Ați început bine (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:10)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Dar la ultima frază ați dat cu copita în găleată. USR minus PLUS fac parte din aceeași clasă politică. Nu sunt nicidecum importați de pe Marte. Vă doresc să suportați ușor șocul atunci când o veți descoperi singur.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai decat ! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:16)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Dar daca cu adevarat nu votezi, atunci nu ai dreptul sa mai comentezi / postezi.
      Cum sa comentezi, daca n-ai opinie, daca ti-e indiferent cine va fi la guvern ?
      Este valabil pentru toti cei care spun ca nu vor vota.
  • +16 (24 voturi)    
    Diaconu pe 2 (Luni, 30 septembrie 2019, 20:14)

    demetru [utilizator]

    Multa lume proasta dusa de nas de aceasta sageata a interlopilor din politica. Sper sa avem o finala Iohannis-Barna. Totusi sunt cateva surprize placute, PSD se prabuseste, fie-i tarana usoara, USR-PLUS e pe locul 2 si impreuna cu PNL au peste 51%.
  • +6 (20 voturi)    
    Sondaje manarite (Luni, 30 septembrie 2019, 21:07)

    UncleSam [utilizator]

    Deci USRPLUS au spre 24% si le cam sufla in ceafa PNL-istilor. ALDE nu prinde pragul cum nu au prins nici la Europarlamentare, PSD se duce usurel in jos sub 19% cu tot cu mortii si ranitii din WW2 care voteaza pana in prezent.
    Momeala Diaconu se pare ca a prins, sigur o scoate pe Dancila din joc, numai ca Barna o sa produca surpriza si intra in turul 2 cu Kiolhannis pe care o sa-l bata de numa-numa.
  • +8 (14 voturi)    
    PE BUNE?! (Luni, 30 septembrie 2019, 21:32)

    schroedinger [utilizator]

    Alta porcarie! Diaconu al 2-lea? D-lui Alin Teodorescu ii este rusine cu Veiorica si-l arunca in lupta pe Diaconu!
    Disperare...
  • 0 (22 voturi)    
    O parte din voturile pt Diaconu vin de la Dancila (Luni, 30 septembrie 2019, 21:49)

    Habermas [utilizator]

    O parte din voturile lui Barna au fost pierdute prin modul in care a gestionat competitia interna cu Chichirau (care este mai desteapta si mai cu clasa decat el). Mi se pare mie sau i se cam urca la cap lui Barna succesul de la Alegerile pt parlamentul European?
    • -1 (13 voturi)    
      Pt. binele USR, Barna sa nu ajunga in turul doi (Luni, 30 septembrie 2019, 23:38)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Cine spera sa vada un USR puternic in viitoarele alegeri locale si parlamentare ar trebui, doar aparent paradoxal, sa voteze Diaconu sau Dancila in primul tur al prezidentialelor. Daca Barna ajunge in turul doi, el va ramane la conducerea USR, ceea ce ar fi un dezastru pentru partid. Omul nu are viziune si e mediocru; dar e totodata tiranic, nu suporta critici sau concurenta si are tendinta de a se inconjura de oportunisti incompetenti . Si in afara partidului s-a aratat neonest, in chestia cu salariul sotiei . Iar in manifestarile publice din ultima vreme a avut o prestatie remarcabil de slaba, presarata cu clisee si banalitati, cu gafe si razgandiri. Sunt simpatizant USR si tocmai de aceea as vrea sa-l vad inlocuit de la conducerea partidului.
      • -4 (4 voturi)    
        pai, dupa toate enumerate (Marţi, 1 octombrie 2019, 11:29)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        de ce ati mai vota usr? usr e psd2, simplu, un psd pentru 2019. "Antreprenori" care au avut doar contracte cu statul prin licitatii in care erau singuri concurenti, vesnici conectati la banii statului, cu ce sunt mai buni astia decat plumb, oprisan, cumpanasu sau badalau? I-am votat in 2016, erau partidul umbrela, acum m-am convins cine sunt
        • +5 (5 voturi)    
          USR e un partid cu multi oameni de calitate (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:11)

          Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Cata_

          Problema e doar ca Barna nu e un lider potrivit pentru un astfel de partid. Si se vede clar deja ca USR ar putea avea rezultate mai bune fara el la conducere. Pe de alta parte, sa fie clar: Barna in niciun caz nu e un hot, cum sunt atat de multi lideri PSDisti, care manipuleaza (ei sau rudele imediate) sume de bani exorbitante si care au proprietati intinse in tara si in lume, din Brazilia in Madagascar si din Monaco in Costa Rica. Astia-social democrati? Ar fi de ras, daca n-ar fi tragic.
          O ultima remarca. Absenta lui Barna din turul doi ar fi benefica si din alt punct de vedere: s-ar evita atacurile reciproce intre USR si PNL, atacuri daunatoare pentru viitoarea lor alianta contra PSD.
  • +20 (26 voturi)    
    PFFF (Luni, 30 septembrie 2019, 21:52)

    Werwolf1 [utilizator]

    Diaconu pe doi ? Pe bune? Nu ca as fi incantat de clasa noastra politica dar hai sa fim seriosi . Diaconu???
  • +18 (32 voturi)    
    OK, Iohannis, Barna, Dancila, ok ... (Luni, 30 septembrie 2019, 21:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ce ma sperie pe mine e sustinerea de catre electorat a lui Diaconu... E imensa. Jocul de imagine al lui Ponta a mers, se pare.

    Acum e momentul sa ne unim, ca vreti Iohannis, ca vreti Barna, nu conteaza, alegeti unul din ei. Important este sa dispara PCR2.
    • -4 (26 voturi)    
      De ce nu Paleologu? (Luni, 30 septembrie 2019, 23:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sau poate voi vreți cu orice preț niște președinți șterși precum Johannis sau Barna...
      • +6 (18 voturi)    
        cine e Paleologu? (Marţi, 1 octombrie 2019, 0:21)

        piros [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ???
  • -4 (18 voturi)    
    Din pacate... (Luni, 30 septembrie 2019, 22:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Din pacate Barna nu pierde nici o ocazie sa se faca de ras... faptul ca e la jumatate din intentiile de vot ale USR, arata cat de slaba e prestatia lui. E posibil totusi sa ajunga in turul 2 votat de multi care vor sa vada PSD-ul iesit din competitie dupa primul tur, eventual cu veorica dupa Diaconu, ca sa fie umilinta totala. Dar e trist ca in fruntea unui partid precum PSD a ajuns un personaj care nu e capabil sa produca nimic decent... Se gaseau altii mult mai vocali si cu idei...
  • +1 (17 voturi)    
    IMAS, (Luni, 30 septembrie 2019, 22:25)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Alin Teodorescu, face sondaje ok, in general. Le a nimerit pe 26 mai, mai putin pe cei care erau la 5%(dar, erau in marja de eroare). Am constatat/văzut si printre prietenii si cunoștințele mele, cu o singură excepție, toți cei care au votat USR in mai, votează Iohannis, nu Barna si pt la anu' spun ca vor vota iar USR. Acum stau si ma întreb: nu era mai bine sa nu candideze Barna?! ...ar fi fost primele alegeri prezidențiale fara tur 2!
  • +4 (16 voturi)    
    Mai incet... (Luni, 30 septembrie 2019, 23:09)

    Wheelwright [utilizator]

    Ciudat rezultat, nu pare corect, si totusi... Referitor la comentariile ca ar fi comandat de PSD, mai incet cu astfel de aprecieri. Sondajul e comandat de Europa FM, postul de radio cel mai puternic pro-USR.

    Se mai pot schimba multe pana la alegeri cand probabil va fi o finala Iohannis vs Barna.
  • +5 (21 voturi)    
    Daca Diaconu... (Luni, 30 septembrie 2019, 23:22)

    blackarrow [utilizator]

    e pe locul doi, e clar ca apartin unui popor de idioti.
    Daca eram un popor foarte destept, pe locurile doi-trei ar fi fost Paleologu si Barna , in ordinea asta sau macar cat de cat destept, daca era invers, Barna pe doi .Dar la ce sa te mai astepti cand Dancila are aproape cat Barna ?! Dar nu ma asteptam ca Diaconu sa prosteasca pe-atat de multi , el , care e o nulitate din multe puncte de vedere .
  • +8 (14 voturi)    
    DDD=ddd (Luni, 30 septembrie 2019, 23:29)

    anonimicus [utilizator]

    Dragnea, Dăncila, Diaconu = demență, dezastru, dezamăgire
  • +2 (8 voturi)    
    Dancila Diaconu & co (Marţi, 1 octombrie 2019, 0:28)

    muvis [utilizator]

    N-a mers cu Paleologu? E mai digestibil Diaconu pentru alegătorii cărora le-a fost rușine să voteze PSD Dragnea la europarlamentare?
  • +11 (11 voturi)    
    Barna trage in jos? (Marţi, 1 octombrie 2019, 2:48)

    Ademordna [utilizator]

    Nu e ok cand punctajul candidatului e mai mic decat punctajul partidului, e semn ca nu si-au ales cel mai bun candidat. Mai ales ca ar trebui adunat si Plus la USR.
    Dar e greu de spus daca acest sondaj e pe bune sau e comandat.
    • 0 (2 voturi)    
      Trebuiau împinși în față Nicușor Dan sau Clotilda (Marţi, 1 octombrie 2019, 17:30)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Ambii mult mai interesanți, în felul lor, decât Barna corporatistul aflat la criza vârstei de mijloc care se chinuie să fie cool.
  • 0 (12 voturi)    
    barna e furat de paleologu de fapt (Marţi, 1 octombrie 2019, 8:28)

    motanelul [utilizator]

    dar isi va reveni! Uitati-va ca PMP avea 1% in sondajul trecut. Asta a fost si intentia lui paleologu sa fure de la barna. E un pacalici si paleologu asta. Ce intentii are? Am nadejdea ca inca se va intra in turul doi. Sondajul are eroare de +-3% si la europarlamentare a avut eroare de -3% pt sur plus fata de realitate si PSd a iesit in sondaje +3% fata de realitate, semn ca diaspora conteaza si la telefon nu raspunde chiar o proportie realista. USR PLUs sunt cei mai sinceris si corecti! cei care votati Iohannis, nu va multumiti dandu-i succes din primul tur! votati Barna ca sa-i dati sansa in turul doi si il veti vedea pe iohannis cu adevarat in confruntare! nu cu dancila sau Diaconu, normal ca ii ia la confruntare! Nici eu nu stiu sigur daca votez iohannis in turul doiu, decat daca se impune (adica nu pot vota Diaconu, normal) dar vreau sa vad cum se comporta cei doi (cu Barna)
  • -3 (7 voturi)    
    Felicitari pedesereului! (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:10)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Daca "Ficusul" este creditat cu numai 45% intentie de vot, este clar ca "ceilalti", adica pedesereul, au diferenta - 55%!
    Deci o sa avem nu numai Parlamentul si guvernu, ci si presedintele de la pedesere ...
    • +4 (4 voturi)    
      nu ai dreptate! (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:26)

      motanelul [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Nu e adevarat, daca iohannis intra in turul doi cu dancila sau diaconu, toate voturile USR pLUS , PMP si o parte din UDMR merg automat la iohannis. deci iohannis va castiga detasat turul doi in conditiile acelea cu peste 65%.

      Puterea fostului PSD despartit in actualul PSD cu Pro Romania si ALDE nu mai insumeaza mai mult de 30-35%, din pacate pt ei, din fericire pentru noi.

      Abia scenariul cu barna in turul doi devine palpitant pt ca nu se stie exact incotro vor merge cei 35%. Iohannis in turul doi cu barna nu prea mai are de unde fura. In cazul asta vom avea din partea stanga un vot anti iohannis, ca il urasc, e clar.

      Procentele oricum sunt valabile doar la la o prezenta de 9-10 mil. daca prezenta scade de 9 mil, automat diaconu intra detasat in turul 2 si daca prezenta creste, barna are sanse tot mai mari, si il poate salva procentul in plus din diaspora ca sa iasa in fata lui diaconu sau dancila.

      Asa ca, hai la vot cat mai multi si dati-i sanse lui barna. Ei reprezinta NOUL, oricate problemute ar mai fi, nu pot fi perfecti de la inceput, ca sunt noi, si vor invata cu timpul, dar hai sa schimbam aerul asta, ca altfel, peste 6 luni aceleasi stiri din politica o sa le tot auzim pana murim! In turul doi mai vedem noi ce facem.

      Paleologu mai mult incurca si nu va lasati pacaliti de el. Oricum nu are sanse reale si a mai si declarat la Realitatea ca el nu vrea oricum al doilea mandat, deci pe bune? viziune pe 10 ani macar mai baietas, daca nu vezi-ti de cursurile tale oricat de doctor de sorbona ai fi. Si eu am doctorat in afara dar nu voi fi niciodata bun de politica. Macar USR-PLUS au crescut usor si sincer si nu s-au folosit in ultimul moment de un partid expirat ca al lui Basescu ca sa incurce si sa se razbune!
    • +1 (3 voturi)    
      Matematica (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:30)

      florin_petre [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Greu cu matematica de clasa a 2-a
  • 0 (2 voturi)