Dăncilă îi scrie lui Iohannis și așteaptă „cu preocupare” un răspuns: Fac un apel ferm pentru numirea unui ministru interimar la Interne. Voi trimite o serie de propuneri

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 24 septembrie 2019, 20:13 Actualitate | Politic


​Viorica Dăncilă i-a cerut președintelui Iohannis, printr-o scrisoare deschisă publicată pe Facebook, să numească un ministru interimar la Interne, precizând că îi va transmite șefului statului, în zilele următoare, „o serie de propuneri pentru această funcție”.


„Fac către dumneavoastră, domnule președinte, un apel ferm pentru numirea unui ministru interimar la Ministerul Afacerilor Interne, ca să putem continua reformele începute și lupta împotriva criminalității, ca să putem combate acest flagel, ca parte a datoriei noastre față de țară. Ministerul de Interne este fără un titular tocmai acum, când oamenii ne cer cu disperare să facem ceva concret pentru siguranța copiilor acestei țări. Sunt mamă și nu am cum să rămân indiferentă în fața acestui apel”, a scris Dăncilă pe Facebook.


Premierul îi reproșează președintelui ca a ales să fie „candidatul PNL înainte de a fi șeful statului”, susținând că atunci când apar blocaje „în domenii precum siguranța cetățeanului, vedem întâmplându-se adevărate tragedii”.


„Nu uitați să fiți om înainte de toate, domnule președinte! Nu cultivați între români sentimentul de frică pentru siguranța lor și a celor dragi! Nu permiteți ca oamenii să își piardă încrederea în autorități și în instituțiile statului! Nu ignorați aceste drame și nu uitați de poporul român! Aștept cu preocupare un răspuns din partea dumneavoastră”, își încheie Dăncilă scrisoarea deschisă, publicată pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2945 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    În SUA se află Iohannis, Dăncilă și Barna (Marţi, 24 septembrie 2019, 20:25)

    Mazeta [utilizator]

    După desemnarea președintelui, va începe și campania electorală.
    • 0 (4 voturi)    
      Durere mare la Moscova (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca nu le-a iesit planul cu Tariceanu.
      Au deja marionete instalate la Chisinau si Budapesta..
  • +16 (18 voturi)    
    nesimtito ! Unde e raportul privind cazul Caracal? (Marţi, 24 septembrie 2019, 20:35)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Asta ai promis impreuna cu Fifor !
    De ce n-a fost reperata locatia apelului 112 din primele minute?
    Cine e de vina ? Ce proceduri nu s-au respectat?
    Existau proceduri pentru asemenea situatii de urgenta?
    Cine trebuia sa se asigure ca aceste proceduri exista si sunt respectate?
    Exista proceduri acum ? Ce s-a schimbat ?
    Nesimtitilor !
    Nesimtire criminala.!
  • -15 (19 voturi)    
    zadarnic (Marţi, 24 septembrie 2019, 20:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    de la hotelul Mandarin Oriental din New York Klaus are urechi doar pentru valentul care-l intreba daca vrea cina in apartament sau la restaurant
    • +7 (7 voturi)    
      Zadarnic .. (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar de ce nu se duce ea linistita in Parlament sa-si treaca ce guvern vrea? De ce se milogeste la Iohannis, cand are in mana aceasta posibilitate?
      • 0 (2 voturi)    
        Fiindca... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:27)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Fiindca situatia numirilor de interimari e clar descrisa in Constitutie si daca poate trage de timp nu vad de ce nu ar trage.

        Pe tine ar trebui sa te arda grija de ce nu vin PDL-USR cu motiunea aia odata, nu de ce se agata Dancila / PSD de guvernare … Unii se comporta normal la faza asta iar unii nu. Ghici care cum.
        • +1 (1 vot)    
          De ce sa ma arda .. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 19:10)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ..chestia cu motiunea de cenzura? Cum veorica voastra trage de timp, asa si ei trag de timp. Mai ales ca nu te poti baza pe tradatori: aia semneaza, dar voteaza altceva. Asa ca ce rost are?

          Pe mine nu ma interseaza decat alegerile anticipate.

          Toti se comporta normal la faza asta: veorica stie ca nu poate trece guvernul in Parlament iar Iohannis prefera un guvern al veoricai.
  • +14 (16 voturi)    
    Urmasul lui Carmen Dan (Marţi, 24 septembrie 2019, 20:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Urmas al CRIMNALEI CArmen Dan, cea care a ordinat gazare in masa a mii de protestatari. Politia si Jandarmeria sunt SLUGI politice ale gruparilor infractionale psd+alde (proRom, mai nou)
  • +14 (14 voturi)    
    Pai normal (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:27)

    ranuhasu [utilizator]

    Zice asta acum ca sa acopere mediatic triumful lui Kovesi
  • +6 (6 voturi)    
    Baza legală (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:45)

    Furnicuta [utilizator]

    Diferența dintre un politician competent și corect, pe de-o parte, și proasta țării, pe de altă parte, este că primul ar respecta procedura prevăzută în legislație. Nu că l-aș ridica în slăvi pe Iohannis, dar i-a spus proastei de câteva ori că trebuie să urmeze procedura LEGALĂ pentru ca funcțiile vacante să fie ocupate de cei propuși. Păi, dacă legea spune că trebuie să te prezinți în parlament cu ei pentru a fi validați, iar tu o faci pe surda-n fân, e normal să fii refuzată. Știu, îi este frică de faptul că în parlament ar putea să cadă propunerile ei și ar fi grav pentru catindată. Dar dacă ai intrat în politică trebuie să înveți să-ți asumi și eșecuri. Deși..., e valabil în orice domeniu.
  • +7 (7 voturi)    
    Ca sa scapam de o dilema (Marţi, 24 septembrie 2019, 21:50)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Dancila isi da demisia ca nu poate fi primministru si candidat la "presedentie" simultan.
    Si nu mai face deplasari cu tot stafful guvernului in scop electoral.
    Si le zice americanilor care nu s-au prins inca: babaieti ce zic eu acuma e asa, la misto, ca de la anu' nu se stie.
  • +6 (6 voturi)    
    vai cucuveaua (Marţi, 24 septembrie 2019, 22:42)

    tenere [utilizator]

    voastra, s-a terminat vocabularul lui veorica
  • +5 (5 voturi)    
    Da' du-te, dna prim-ministru, în parlament (Miercuri, 25 septembrie 2019, 0:52)

    hic sunt leones [utilizator]

    dacă e așa de urgent.
    Ședință de urgență, iei aprobarea parlamentului în câteva clipe, președintele numește imediat miniștrii noi și te poți ocupa imediat cu salvarea tuturor copiilor.
    Apropo, nu mai există școală fără aviz ISU și toaletă în curte, nu-i așa? Cum, mai sunt câteva sute, păi și pe copiii aceia n-a reușit nimeni să-i salveze pana acum?!
  • +6 (6 voturi)    
    Mai ai un sofer, mai ai un ratat, o sluga ramasa (Miercuri, 25 septembrie 2019, 2:09)

    deval [utilizator]

    fara, tain ?
    Pai nu ai luat tu si Fifor masuri, fă ? Parca acum o luna ai chemat la ''lupta'' pe Nadia Comaneci, Micuta Picasso, femeile ........ Ai uitat insa sa mobilizezi si politistii (adica infractorii, pedofilii, analfabetii aia scoliti ca politisti patru luni )........... In loc sa trimiteti politistii locali la facut autostrazi, ati scazut deliberat nivelul de pregatire al politiei facand din toti o gelatina statuta...... Vrei un interimar peste alti interimari dupa desertul Carmendan ? Parca iti pusesei pantaloni ! Ce faci acum, cand ai inceput ''lupta'' ? Te strang la neuron ?!!
  • +1 (1 vot)    
    Cine dracu... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:55)

    Tepesul [utilizator]

    o mai asculta pe proasta asta!? Cine o mai baga in seama!? trebuia sa plece de mult acasa sa se apuce de clatite, lucrat la andrele... Nu mai are demult legitimitate in fata romanilor, dar e prea proasta ca sa isi dea seama.