Dăncilă a făcut o petiție online în care cere semnături pentru pactul anti-austeritate. „Pe oamenii politici ai opoziției nu ne putem baza”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 24 septembrie 2019, 12:06 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Facebook
​​O petiție online a fost lansată de Viorica Dăncilă care le cere românilor să semneze pentru pactul anti-austerite. În primele patru zile aceasta a fost semnată de 3.300 de persoane.

Șefa Guvernului susține că n
iciunul dintre partidele de opoziție nu a semnat pactul propus în urmă cu mai bine de o săptămână, iar acest lucru „ne îngrijorează și ne face să credem că pregătesc noi tăieri ale salariilor și pensiilor, concedieri și creșteri ale impozitelor și taxelor”.

„Și pentru că pe oamenii politici ai opoziției nu ne putem baza, invit membri ai societății civile - cetățeni și organizații - care își doresc cu adevărat binele public, să susțină și să semneze acest pact”, scrie Dăncilă.


Premierul a propus, pe 13 septembrie, partidelor să semneze un pact prin care să se angajeze că nu vor tăia pensiile și salariile.

„Vreau ca oamenii să primească o minimă asigurare scrisă din partea întregii clase politice că nu li se vor tăia salariile și pensiile, așa cum s-a făcut în guvernarea 2010-2012. Sunt prima care semnează acest pact, având credința că România trebuie să-și onoreze obligația de bază către cetățeni, aceea de a le asigura bunăstarea și un trai decent. Îmi asum în fața dumneavoastră acest lucru și aștept de la toți cei care vin și cer voturi să dea dovadă de același curaj al asumării, astfel încât, oricine ar ajunge la guvernare, măsurile de sprijin să fie continuate iar românii să nu mai fie niciodată sacrificați”, a scris, pe Facebook, Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1327 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    adica cum? (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:22)

    Mos Andrei [utilizator]

    Ea scrie o petitie si si-o trimite ei insasi?
    • +4 (4 voturi)    
      Praf in ochi. (Marţi, 24 septembrie 2019, 13:24)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      https://m.hotnews.ro/stire/23384799
    • +6 (6 voturi)    
      bre Dancila (Marţi, 24 septembrie 2019, 13:47)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      pe banii cui promiti matale ca nu va fi austeritate?
      Pe banii tai cumva sau pe banii contribuabililor?
      Cum iti permiti sa promiti cai verzi pe pereti pe banii nostri?
    • +6 (6 voturi)    
      La cat de TUTA e,,,, (Marţi, 24 septembrie 2019, 13:49)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      ce sa-i ceri saraca????
  • +7 (7 voturi)    
    Parsiva (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:40)

    2016 [utilizator]

    campanie electorala a sultanatului PSDragnea! Daca acum ceva ani doar spuneau in gura mare ca "ceilalti" daca vor veni la pueter vor taia pensiile, acum ozdistii vin cu mesaje subliminale si mai cer ca oamenii sa mai si semneze! Adevarul este ca vor gasi destui naivi sa semeneze si apoi se vor bate cu pumnii in piept ca milioane de romani ii sustin! Adevarul este ca avem cca 3-4 milioane de romani care nu stiu pe ce lume traiesc si pun botul la orice fel de minciuna sau capcana.
  • +5 (7 voturi)    
    Semnata doar de bugetari si PSD-isti. (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:53)

    Amad [utilizator]

    Am fost curios sa-i vad pe semnatari. Era o fufa acolo care afirma ca nivelul ei de trai din ultimii doi ani a fost unul foarte bun si nu vrea sa se schimbe nimic.
    Goooogle zice ca-i o PSD-ista, presedinta organizatiei de femei PSD de prin maramures.
    Deci ... fara deci, Q.E.D..
  • +6 (6 voturi)    
    romanii sunt sacrificati deja (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:53)

    Altiro [utilizator]

    Dancila nu se poate baza pe opozitie dar se bazeaza pe imprumuturile externe care maresc mereu datoria tarii si sacrifica generatiile viitoare.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu merge la infinit (Marţi, 24 septembrie 2019, 13:53)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Imprumuturile trebuiesc rambursate . Mai bine le scria creditorilor
  • +6 (6 voturi)    
    proasta fiinta (Marţi, 24 septembrie 2019, 13:16)

    adrian_rolland [utilizator]

    Idioata casei nu stie ca petitiile online nu au absolut nici o valoare ?
  • +2 (2 voturi)    
    fara valoare (Marţi, 24 septembrie 2019, 14:56)

    sareta [utilizator]

    N-a stiut coana ca nici macar Decizia CCR din 2012 referitor vointa poporului (adica 9 milioane)de a limita Parlamentarii la 300(nu 600), nu a avut nicio valoare ?CCR-ul tace si inghite minciuna cu : Deciziile CCR sunt general valabile .....ha,ha ,doar ptr.Presedinte ! Cica prin referendum ,boborul hotareste ....