Meleșcanu, Daniel Zamfir și Sibinescu se alătură grupului PSD din Senat. Alți patru deputați ALDE urmează să demisioneze din partid - surse

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 16:29 Actualitate | Politic


Tăriceanu si Melescanu
Foto: AGERPRES
Senatorii Teodor Meleșcanu, Daniel Zamfir și Ionuț Sibinescu au anunțat luni, în plen, că se afiliază grupului PSD. La Camera Deputaților alți 4 parlamentari urmează să părăsească partidul lui Tăriceanu, susțin surse din interiorul ALDE pentru HotNews.ro. De altfel, Călin Popescu Tăriceanu a anunțat că 10 deputați ALDE se vor alătura grupului Pro România condus de Victor Ponta. De precizat este că la Camera Deputaților există oficial 14 parlamentari ALDE și doar 10 vor să activeze în grupul lui Ponta.

„Urmare a desființării grupului ALDE de la Senat, voi activa în PSD, dar mă consider membru ALDE.”, a anunțat Meleșcanu la ședința de luni a plenului Senatului.â

Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu a anunțat că în prezent partidul mai are 20 de parlamentari, mai exact 14 la Camera Deputaților și 6 la Senat.
"20 de parlamentari au semnat moțiunea împotriva PSD dar 5 dintre acestia nu vor vota alături de opoziție. Încă patru deputați urmează să părăsească partidul. O parte refuză să se asocieze cu Ponta, alții vor merge la PSD", au explicat surse din partid pentru HotNews.ro.

ALDE a pierdut în ultima perioadă 8 parlamentari. Conducerea ALDE, la propunerea lui Tăriceanu i-a exclus pe Teodor Meleşcanu, Graţiela Leocadia Gavrilescu, Ion Cupă şi Alexandru Ştefan Băişanu, cei care au acceptat funcţii în Senat, respectiv Guvern, din partea PSD.

De asemenea, senatorii Daniel Zamfir și Ionuț Sibinescu și deputații Mihai Niță și Marian Cucșa au părăsit partidul.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3095 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    decat hot singur, (Luni, 23 septembrie 2019, 17:04)

    bancher [utilizator]

    mai bine hot in gasca.
  • +5 (5 voturi)    
    brontozauri (Luni, 23 septembrie 2019, 17:06)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    ciubucaru' colhoznic si chilotaru'
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 septembrie 2019, 17:34)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    cum..... (Luni, 23 septembrie 2019, 17:43)

    asada [utilizator]

    ....pun ele lichelele de o cooperativa ,mai rar bibicule !! "Liberalul " Zamfir si mai "liberal-democratul " Tariceanu s-au colorat deodata in rosu mai ceva ca niste oua vopsite de paste !!!! Partea proasta este ca atunci cand se vor sparge va puti a clocit in jurul lor !!!
  • +5 (5 voturi)    
    In sfarsit au revenit la matca (Luni, 23 septembrie 2019, 18:07)

    trandafil [utilizator]

    Era clar ca astia trei nu se potriveau nici macar cu pretinsii "adevarati liberali" ai lui tariceanu. Locul lor este in haznaua psd.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai stiti? (Luni, 23 septembrie 2019, 23:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cum se lauda Tradi ca ALDE e cel mai liberal partid. Nici nu zici ca e format din hotii PCRisti de pe vremuri. Sobolanii parasesc corabia.
  • +4 (4 voturi)    
    Bătrânul securisto-comunist Moș Mele (Marţi, 24 septembrie 2019, 7:45)

    Rescator [utilizator]

    s-a intors la prima lui dragoste,după ce a bântuit
    prin mai multe coterii politice.Asta dacă a plecat
    vreodată,cu adevărat,din PSD/PCR,numit și
    Ciuma Roșie.Mai rar așa moralitate!
    • +1 (1 vot)    
      la Mele e simplu: (Marţi, 24 septembrie 2019, 11:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Interesul poarta fesul. S-a dus acolo unde a fost ciolanul mai mare...chiar cand, penalizata prin vot, Alianta ptr Romania s-a destramat, Mele a gasit el o cale sa se lipeasca la pSD si sa devina ministru de externe.