Pandele anunță că se retrage din cursa pentru prezidențiale: Nu vreau să îi fac rău soției mele

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2019, 19:11 Actualitate | Politic


Florentin Pandele si Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Florentin Pandele a anunțat că, deși a strâns peste 250.000 de semnături, se retrage din cursa pentru alegerile prezidențiale, scrie Mediafax. El a afirmat că face un pas înapoi pentru a nu îi face rău soției lui, Gabriela Firea, care a revenit la conducerea PSD și se ocupă de campania electorală a partidului.

„Când am anunțat intenția de a candida, Gabi nu mai era în conducerea PSD. Fusese eliminată din CEx și BPN. Am fost de acord cu intrarea Gabrielei în politică. Am susținut-o, am îmbărbătat-o în multele momente când i-a fost foarte greu. Ca orice familie întemeiată pe iubire și respect, hotărârile decisive le luăm împreună. Nu pot să-i fac un rău lui Gabi prin deciziile mele. Dar ea mi-a garantat că va duce mai departe luptă pentru valorile care pun în centrul atenției oamenii, nevoile lor, problemele de zi cu zi și dorința legitimă de a avea o viață mai demnă și mai bună. Mă opresc aici pentru moment cu acest demers. Dar bazați-vă pe mine pentru orice bătălie benefică țării noastre!”, a scris Florentin Pandele, pe Facebook.

El a adăugat că a strâns peste 250.000 de semnături necesare înscrierii sale în cursa pentru Cotroceni.

„ Am fost întotdeauna un om loial unor valori pe care unii le consideră perimate : credința, patrie, familie. Nu mă voi schimbă, la această vârstă! Nu aș putea. De aceea am și anunțat, acum câteva luni, că intenționez să candidez ca independent la cea mai înaltă funcție în stat. Ca să mă bat pentru o țară în care să nu ne fie frică să ne creștem copiii și nepoții. O țară liberă și sigură. O țară frumoasă și respectată. Sunt mulți cei care cred în aceste idealuri. O mână de oameni inimoși au strâns și 259 950 de semnături pentru mine. Din toată țara. Le mulțumesc din suflet și îi asigur că nu voi abandonă principiile care m-au călăuzit întreagă viață. Sper să nu-i dezamăgesc. Dar înțeleg actualul context politic, sunt matur și responsabil, îmi iubesc familia, am analizat situația și, prin urmare, nu am cum să continui cu depunerea candidaturii”, a adăugat Pandele.

Acesta a afirmat că face un pas în spate pentru a nu da naștere unor întrebări insinuante pentru soția lui, Gabriela Firea, care face parte din echipa de campanie a PSD.

„ În această perioadă, ea este implicată, prin prismă funcțiilor în care a fost aleasă, în campania electorală prezidențială a PSD. Prin urmare, fac un pas lateral, din bun simț, pentru a nu da naștere unor întrebări insinuante pentru soția mea. Cred într-o Românie în care oamenilor să nu le fie frică nici pe stradă, nici la muncă, nici în casă. Cu siguranță sunt mulți bărbați adevărați și femei puternice în România care gândesc așa! Să ne ajute Dumnezeu! Să aveți toți sănătate, pace și liniște sufletească!”, a conchis Pandele.

Primarul orașului Voluntari anunțase la finalul lunii mai că intenționează să candideze la prezidențiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8216 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Lasa vraja... (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:16)

    rov [utilizator]

    Mai bine te retrageai din afacerile murdare in care ai bagat-o pe duamna firea...
    • +14 (14 voturi)    
      pe bune?! (Duminică, 22 septembrie 2019, 21:13)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui rov

      cum sa te retragi?! si aia 250mii care si-au pus sperantele in tine ...
  • +26 (28 voturi)    
    Lol (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:17)

    mitg [utilizator]

    250,000 de placute de inmatriculare suedeze a strans poate.
  • +25 (25 voturi)    
    .... (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:26)

    tirolez [utilizator]

    Adica n-a vrut sa-l faca de ras BEC.
  • +20 (20 voturi)    
    Valori (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:32)

    Jolly Roger [utilizator]

    Nu uita de minciuna!
  • +19 (19 voturi)    
    Mincinosule (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:44)

    Noiembrie [utilizator]

    Mai bine spune adevarul, ca ai obtinut semnaturile, la fel ca Catarama si Luceafarul Carpatilor (Cozma), adica falsificandu-le. Iar, BEC este cu ochii si softul informatic, pe listele voastre.
  • +23 (23 voturi)    
    Inchisese la xerox (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:44)

    aladdin [utilizator]

    Ca mai strangea 250.000
  • +15 (15 voturi)    
    " Preacucernicii " caraghiosi,o dau la intors ? (Duminică, 22 septembrie 2019, 19:50)

    Plagarus [utilizator]

    O pereche manusa,dedicata hotiei bratara de aur
  • +13 (13 voturi)    
    D/na Primar nu ar trbui sa locuiasca in Bucuresti? (Duminică, 22 septembrie 2019, 20:30)

    D-or [utilizator]

    Primarul care isi schimba domiciliul din circumscriptia in care a fost ales e demis de drept.

    Nicaieri nu se spune ca aceasta schimbare de domiciliu trebuie sa fie doar in acte, deci...

    Ar trebui sa locuiasca in Bucuresti, preferabil linga Gara de Nord, la etajul 10 si sa respire fumul de la Grozavesti noaptea.
    • +5 (5 voturi)    
      Ei na! (Luni, 23 septembrie 2019, 9:29)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Dumana Fuerea cum a juns Primaritza Capitalei, desi locuiesti in Volunari!?

      la noi se poate!
  • +15 (15 voturi)    
    Mi-au dat lacrimile (Duminică, 22 septembrie 2019, 20:40)

    gemart [utilizator]

    E impresionant sa vezi un sot atat de devotat facand sacrificii in favoarea... oamenilor??? Really Pandele?
  • +12 (12 voturi)    
    Sotiei? (Duminică, 22 septembrie 2019, 21:58)

    Jolly Roger [utilizator]

    La naiba, puteam sa jur ca doamna Florentin vorbeste de sot!!!
  • +3 (3 voturi)    
    :)))) (Duminică, 22 septembrie 2019, 22:27)

    I [utilizator]

    astia se screm sa faca si ei ceva "evenimente" ca sa le creasca popularitatea.
  • +6 (6 voturi)    
    am vrut sa comentez mai devreme... (Duminică, 22 septembrie 2019, 23:18)

    mbembe [utilizator]

    nu am putut ca am plans si lacrimile cadeau ca in timpul unei furtuni tropicale!

    Pando, pai noi pe cine mai votam???

    (bocesc iarasi cu lacrimi amare: cui ne lasi Pandele?)
  • +5 (5 voturi)    
    xerox penal (Duminică, 22 septembrie 2019, 23:54)

    dandra [utilizator]

    vrajeala pandele tata, ai vazut cum au aparut la stiri ca alti pseudo canditati, prietenii tai din liceu au fost prinsi cu semnaturi false, si nu ai vrut sa fii si tu ridicol.

    ai aruncat cele 250.000 de semnaturi in wc ul tau din spatele curtii sau le-ai ascunt in zecile de taxiuri pe care pe detii, cu numere de ilfov dar care au voie in bucuresti, get it geti?

    o sa vina si vremea voastra sa faceti puscarie pentru cat ati furat din tara asta

    este singurul lucru care ma tine in viata, este singurul incentive care ma face sa nu plec din tara asta.

    famlia PSD la puscarie!!!
    • +4 (4 voturi)    
      iluzie (Luni, 23 septembrie 2019, 0:46)

      reddry [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      daca te uiti prin istoria romaniei nimeni n a platit....de ce acum ar fi altfel? multe probe/evidente au fost distruse de generatiile care nu mai sunt; obiectul jafurilor dispare.... cei au furat/fura/vor fura nu astepata pedepse...ci alte oportunitat!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Pacat, mare pacat! (Luni, 23 septembrie 2019, 9:28)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Ar fi fost SINGURA familie din tara cu doi candidati al Cotroceni!