Kelemen Hunor a venit pe trotinetă pentru a-și depune candidatura la prezidențiale: Astăzi e puțin să avem o țară normală, e nevoie de mai mult

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 12:27 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor, cu trotineta la BEC
Foto: Agerpres
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a venit pe o trotinetă electrică la Biroul Electoral Central pentru a-și depune candidatura la alegerile prezidențiale din noiembrie. Candidatul Uniunii a spus că a strâns 266.000 de semnături.

”Am venit cu această trotinetă electrică pentru a da un mesaj să folosim mai puțin mașinile, să avem grija de mediu și de viitorul copiilor noștri și să nu limităm nimănui dreptul de a folosi bicicleta sau trotineta”, a spus Hunor, adăugând că este nevoie de reglementări, dar nu de interzicerea trotinetelor.

Liderul UDMR a făcut aluzie și la sloganurile de campanie ale lui Klaus Iohannis (Pentru o Românie normală) și Dan Barna (Fericiți în România).

”Astăzi e puțin să avem o țară normală, e nevoie de mai mult. Nu prin politică se asigură fericirea cetățenilor. Trebuie să avem viziuni, proiecte mărețe, atunci vom ieși din mediocritate”, a declarat Hunor.

În ceea ce îl privește, candidatul Uniunii Democrate a Maghiarilor din România a spus că sloganul său este ”Respect”: ”Oamenii așteaptă respect din partea instituțiilor statului, după aceea și cetățenii vor respecta statul. Așa apare încrederea”.

”Mi-e dor de o țară mai bună, mai faină”, a adăugat Kelemen Hunor.

Acesta a spus și că avea așteptări mult mai mari de la președintele Iohannis atunci când a câștigat alegerile prezidențiale din 2014.

"Domnul președinte Iohannis a fost un pompier atomic, așa cum el singur aici în fața dumneavoastră a spus ieri. Atunci trebuie să luăm de bună, că a fost un președinte atomic. Eu cred că președintele României nu trebuie să fie pompier. Nu trebuie să fie nici jucător, nici altceva, așa cum am avut 10 ani de zile. Nu vreau să-l caracterizez pe domnul Iohannis, nu vreau s-o fac în campanie electorală, pentru că n-o să atac personal pe niciunul dintre candidații mei. Aveam așteptări mult mai mari de la Klaus Iohannis atunci când a câștigat alegerile din 2014. Mai multă implicare, mai multă preocupare față de problemele societății. Mai multă prezență", a declarat, sâmbătă, Kelemen Hunor, citat de Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1987 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    comm, toujours plus de comm et rien que de comm (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 13:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...this speaks volumes, cum spune franglezul, despre apreciarea(not) pe care o poarte politicienii intelectului populatiei locale.

    trista tara si (din ce in ce mai ) fara umor.
    • +1 (5 voturi)    
      are mai mult umor decat Barna (Duminică, 22 septembrie 2019, 0:45)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si e mai politicos. Si e mai mai putin vanitos. Si e mai putin arogant.
      Si, mi-e teama, ca e si mai corect.
  • +7 (13 voturi)    
    glumetzu umedemerist (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:09)

    mnicku [utilizator]

    as vrea sa iasa toti romanii, sau cel putin 60% la vot si sa vad ca nu mai intrati in parlament .....

    in 4 ani va desfiintati uniunea smecherilor defecti
    • +1 (5 voturi)    
      Nu-i vina lor. (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      PSD-ALDE care au fost la guvernare și au dat nas UDMR purtând discuții//politice//cu UDMR,dându-le legitimitate,PNL,PMP,USR ca partide de opoziție care ar trebui să preia problemele maghiarilor ,să le discute politic,luând UDMR argumentul că reprezintă maghiarii.UDMR trebuie convins să se autodizolve și să se înscrie în partidele politice cu reprezentare în parlament.
  • +4 (10 voturi)    
    Kelemenitz (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 14:11)

    Kosmos [utilizator]

    Ar face bine sa raspunda acuzatiilor care vizeaza gruparea de infractori condusa de Dragnea
  • +4 (8 voturi)    
    Cred (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 15:09)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca si ungurii din Romania s-au saturat de asta.
  • +3 (7 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 16:01)

    gelu antigelu [utilizator]

    din aceasta prezentare atipica inteleg ca UDMR vizeaza din nou ministerul mediului, iar se duc banii POIM-ului la ONG-urile secuiesti.
  • +3 (9 voturi)    
    Daca venea calare pe magarii sai penali,era bine (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    Poate era tras cu asinii penali : Mate Andras Levente,Kerekes Károly,Olosz Gergel,Marko Attila.................

    Partidul Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) critica dur UDMR pentru că a votat alături de PSD și ALDE pentru ”a scăpa penalii din politică de închisoare” și spune că ”prin votul său a făcut de ruşine întreaga comunitate maghiară din Transilvania”.!!!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Circul Evreiesc de Stat (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 17:37)

    Rahan5 [utilizator]

    -
  • +1 (7 voturi)    
    Serios?! (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 18:33)

    pardalian [utilizator]

    Pe trotineta? Pe ungur il doare de planeta acum? Isi face griji probabil pt padurea furata, ursii impuscati, apele poluate? Nu mai spune!! Voi, ungurii sunteti cei mai mari hoti de lemne si cei mai sangerosi vanatori! Ca nu va ma saturati. Cand te tragea de sfori Verestoi Attila zis si Securea Lui D-zeu, nu mai erai ingrijorat. Ca sa nu amintesc de Marton Arpad, mana dreapta a lui Iordache si contributia lui majora la masacrarea justitiei. Sau cum te afisai cu Orban, cainele lui Putin. Sau de intalnirile de taina de la Budapesta ale udmr-istilor mai mari si mai mici. Rusine!
  • -1 (5 voturi)    
    Iar? (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 20:14)

    consumator2 [utilizator]

    Mai bine sa candideze in ungaria