Dăncilă, o nouă gafă la depunerea candidaturii: „Nicio mamă să nu-i fie frică că nu va primi salariul sau îi va fi tăiată alocația”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 19 septembrie 2019, 13:59 Actualitate | Politic


Viorica Dancila, in campanie la Bogati
Foto: Facebook/ Viorica Dancila
Viorica Dăncilă recidivează cu o nouă greșeală de exprimare. După ce în trecut spunea că „orice om îi e frică de o plângere penală”, joi, la depunerea candidaturii la prezidențiale ea a spus că este nevoie de un președinte care să susțină un pact pentru bunăstare astfel încât „nicio mamă să nu-i fie frică că nu va primi salariul sau îi va fi tăiată alocația”.

„Am convingerea că avem nevoie de echilibru în această țară. Avem nevoie de un președinte activ, care să fie de fiecare dată în mijlocul oamenilor, care să respecte instituția și care să aibă o relație interinstituțională corectă cu Guvernul și Parlamentul. Am convingerea că avem nevoie de un președinte care să susțină un pact pentru bunăstarea românilor, astfel încât niciun pensionar din această țară să nu se teamă că pensia îi va fi tăiată, nicio mamă să nu-i fie frică că nu va primi salariul sau îi va fi tăiată alocația”, a spus Dăncilă, imediat după depunerea candidaturii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12067 vizualizari

  • +58 (58 voturi)    
    vorbeste ca o agramata! saraca :( (Joi, 19 septembrie 2019, 14:07)

    anonim_2017 [utilizator]

    chiar imi este mila de ea, doamne, nu-i spune nimeni ca este penibila?

    si ca ocupa degeaba acest loc care este vital pentru orice tara? daca te uiti la LCK, pai cata carte, prestanta, moralitate are aceasta femeie fata de Veorica!!!

    Jos PSD, jos mafia! cand plecati definitiv din viata politica?

    suneti numai nulitati marsave care ati mancat banii a multe generatii de acum incolo, prin indatorare! voi nu stiti cat rau ati facut acestei tari!!!
    • +28 (28 voturi)    
      daca nu a invatat pina acum (Joi, 19 septembrie 2019, 14:41)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui anonim_2017

      slabe sanse pe viitor

      mai ales ca insista in prostia ei .... mai bine ar tacea
  • +44 (44 voturi)    
    Lipsuri esentiale (Joi, 19 septembrie 2019, 14:08)

    NoFive [utilizator]

    Nu are nicio scapare, nu se mai poate corecta la virsta ei, nu are repere. Astea nu sint greseli din cauza grabei sau a tracului. Sint dint cauza lipsei de educatie primara. Astea trebuiau invatate in scoala, si acasa, si printre oameni educati. Dar se pare ca sint prea multe conditii si cred ca niciuna nu a fost indeplinita la vremea ei. Rusine. Mare rusine. Pe care dinsa insa nu o simte.
  • +47 (49 voturi)    
    Dar nu sunt gafe! (Joi, 19 septembrie 2019, 14:09)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Nu sut nici gafe, nici greseli de exprimare!
    Veorica vorbeste pe limba electoratului dumneaei.
    Asa aratc clar ca este "de-a noastra, dintre noi, pentru noi"!
    • +30 (30 voturi)    
      Adevarat (Joi, 19 septembrie 2019, 14:33)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Felicitari pt comentariu, Scurt si la obiect. "Ei" o vor pe asta. Proasta satului a ajuns acolo exact ca un soarece intr-o capcana, neantelegand de ce cascavalul e la liber, gratis.
    • +15 (15 voturi)    
      "Veorica vorbeste pe limba electoratului dumneaei" (Joi, 19 septembrie 2019, 16:46)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Şi o face într-un mod atît de natural, cum niciun prim-ministru-al României n-a mai fost în stare!
      Ce urmeazǎ e adevârul gol-goluţ: toatǎ mitocanimea voteazǎ Dǎncilǎ!
      • +1 (1 vot)    
        Din pacate asa este! (Vineri, 20 septembrie 2019, 21:59)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        "toatǎ mitocanimea voteazǎ Dǎncilǎ!"

        O face natural, dar nu trebuie subestimata.
        Modul in care s-a comportat dupa ce Dracnea a intrat la puscarie arat clar ca mai curand a facut pe proasta, nu este CHIAR asa de proasta!
  • +27 (35 voturi)    
    doua greseli (Joi, 19 septembrie 2019, 14:09)

    T-Ora [utilizator]

    De fapt sunt doua greseli pentru ca a "servit" si o cacofonie: "frica ca".
    Cand o habarnista ajunge premierul unei tari, asemenea greseli fac parte din normalitate. La ce altceva te poti astepta? Iar vina o poarta toti cei care au facut posibila numirea acestei habarniste ca premier.
  • +11 (11 voturi)    
    comun (Joi, 19 septembrie 2019, 14:12)

    Ilidia [utilizator]

    A devenit un "fapt comun" ...
  • +15 (17 voturi)    
    Veorico, la mămicile bugetare trebuie să (Joi, 19 septembrie 2019, 14:12)

    Raoke [utilizator]

    le fie frică. Pentru că au salarii uriașe, multe sunt doar țiitoare de popi, milițieni, apeviști și securiști sau nepoate de politruci și care nu au nici-o treabă cu postul ocupat!
    Meseriile la stat trebuie să fie ca-n mediul privat: să nu fii pe viață și salariile să fie în funcție de munca prestată, calitatea sa și plata conformă cu piața. Una care bagă N.I.R.-uri la un S.R.L. să saibă același salariu cu cea care bagă N.I.R.-uri angajată la primărie sau la pompieri. Ori la spital.
    • -10 (18 voturi)    
      Dar (Joi, 19 septembrie 2019, 14:50)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Raoke

      una care "baga" NIR-uri la firma X ia un salariu diferit de cea care face acelasi lucru la firma Y. Dupa care firma ne luam? Nu ar fi mai bine ca salariile de la privat sa creasca, nu cele de la stat sa scada? Si asta mai ales acum, cand exista o penurie de lucratori in mai toate domeniile. Cu ce-l deranjeaza pe cel de la privat salariul de la stat al altuia, care este efectul negativ al ultimului fata de primul? Ba din contra, in multe cazuri privatii profita de majorarile de la stat. Sa mai lasam povestea cu capra si sa crestem noi, nu sa-i scadem pe ceilalti.
  • +19 (19 voturi)    
    Veorica nu face..... (Joi, 19 septembrie 2019, 14:15)

    gigiN [utilizator]

    .....greseli, ci asa este ea- o analfabeta tuta !!!
  • +19 (19 voturi)    
    Da da da. Cat mai tine propaganda? (Joi, 19 septembrie 2019, 14:20)

    IosifV [utilizator]

    Traim o noua era. Daca timp de 30 de ani, politicienii i-au mintit pe romani cu promisiuni pentru o viata mai buna, azi incearca sa le bage frica cu promisuni ca daca nu-i voteaza, vor pierde saracia, salariile si pensiile de mizerie.

    Viorico, cat crezi matale ca mai tine propaganda si minciuna?
    • -13 (19 voturi)    
      Nu, (Joi, 19 septembrie 2019, 14:54)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui IosifV

      daca nu-i voteaza, le vor castiga. Nu ne-a promis opozitia (si nu a mai facut-o?) salarii, pensii si alte venituri diminuate sau desfiintate? Noi pe cine sa credem: pe cei care promit cresteri in continuare ale acestora, sau pe cei care promit ca "vedem noi taieri si desfiintari"?
      • +6 (6 voturi)    
        La muncaaaa (Joi, 19 septembrie 2019, 17:47)

        vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Asa sunteti invatati la pomana!!!Nu conteaza ca va amanetati viitorul copiilor,nepotilor...aveti burta plina...votati anal-fabeta!
      • +4 (4 voturi)    
        Daca esti prost crezi Promisiuni Desarte (Vineri, 20 septembrie 2019, 3:59)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Daca te duce capul nitel, NU!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Corectie (Joi, 19 septembrie 2019, 14:58)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      Corect este "cit mai tin propaganda si minciuna", nu "cit mai tine propaganda... etc." Ca e doua substantive.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu, nu, se referea la bugetari. (Joi, 19 septembrie 2019, 15:08)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      Pe asistații de la buget, votanții lor, se bazează pizideaua.
    • +3 (3 voturi)    
      Va tine (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:43)

      just [anonim] i-a raspuns lui IosifV

      Atat timp, cat exista votanti ai acestei aliante nocive pentru Romania. Degeaba o acuzam pe aceasta tovarasa de habarnism, pentru ca vina o poarta cei care i-au votat si ii voteaza in continuare, cei care au fost si sunt manipulati intr-o realitate paralela cu realitatea vietii reale. Atat timp cat cetatenii au buzunarele goale si nivelul de trai din ce in ce mai scazut, dar ei cred minciunile, sf-urile si elucubratiile acestei grupari nocive ce a acaparat tara, sa nu avem pretentia, ca dezastrul va fi oprit.
  • +15 (17 voturi)    
    Greselile gramaticale (Joi, 19 septembrie 2019, 14:27)

    BibiAfricanul [utilizator]

    nu ar fi cea mai mare problema, pentru ca am inteles de o vreme buna ca vvd este analfabeta functionala.
    Inca odata, confuziile de esenta se mentin, atata timp cat ea se adreseaza numai unor categorii ale societatii, desi se pozitioneaza ca sustinator al tuturor romanilor.
    Noi intelegem ca nu este de dorit sa scada salariile mamelor, dar ce facem cu cele din mediul privat unde nu se aplica pactul propus si unde, ca potential Presedinte, nu are nicio posibiltate sa intervina.
    In general, cand spune "romani" ea se refera numai la bugetari si pensionari, care sunt (inca) in minoritate.
    Multa, multa ipocrizie si mult, mult populism ieftin.
    • +11 (11 voturi)    
      Corectie (Joi, 19 septembrie 2019, 14:56)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

      Corect este analfabeta functional, nu analfabeta functionala. Comparatie usor fortata: corect e pusti mitraliera, nu pusti mitraliere.
  • +23 (23 voturi)    
    Dancila (Joi, 19 septembrie 2019, 14:29)

    Cuca [utilizator]

    Orice om ii este teama de o plangere penala"

    Nicio mamă să nu-i fie frică in anul 20-20 !

    Decat zic: "Imunoglobina".

    Hehe, make a photo !
    • +16 (20 voturi)    
      ooo (Joi, 19 septembrie 2019, 15:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      O excelenta sinteza - va multumesc!

      M-am prabusit de ras.
  • +21 (23 voturi)    
    Calomnie (Joi, 19 septembrie 2019, 14:32)

    osica [utilizator]

    Și noi dacă strigăm la miting „A-nal-fa-be-ta” suntem acuzați de calomnie!
    • -19 (25 voturi)    
      Nu, daca (Joi, 19 septembrie 2019, 14:41)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui osica

      strigati pe silabe veti fi acuzati de iohannism>
      • +7 (9 voturi)    
        Slab de tot comentariul (Joi, 19 septembrie 2019, 18:11)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Nici umor nu are.
        Nu cred ca primesti vreo copeica azi.
        • 0 (2 voturi)    
          nu fiti rai! (Vineri, 20 septembrie 2019, 22:03)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          1. trollii kremlinisti (Mironescu Valeriu esteun nick nou, eu stiam bine pe mazeta, echidistantul, newlook, tony_ruzncia, etc) sunt platiti la numarul de cuvinte, nu li se poate cere sa fie logici, convingatori, coherenti, sau amuzanti ...
          2. sa fim seriosi, nu lucreaza ei pe ruble, ci pe valuta forte!
  • +19 (19 voturi)    
    yes, and (Joi, 19 septembrie 2019, 14:38)

    dailyshow [utilizator]

    gafa este atunci cand vrei sa spui ceva si iese altceva. femeia asta asa vorbeste. asa a iesit din fabrica, e gresita cu totul. ca si electoratul care o apreciaza/respecta/etc.
  • +9 (11 voturi)    
    Am facut update (Joi, 19 septembrie 2019, 14:52)

    RTK [utilizator]

    ziledelaultimagafaavioricai.ro
    • +1 (1 vot)    
      Multumesc (Joi, 19 septembrie 2019, 18:12)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui RTK

      :)
  • +11 (15 voturi)    
    Tzarancutza, tzarancutza .... (Joi, 19 septembrie 2019, 15:06)

    KTerinca [anonim]

    Da eu cred totusi ca e capabila de finete intelectuala.
    Vrea sa fie inteleasa perfect atunci cand se adreseaza celor 1,5 milioane de sustinatori ai candidaturii domniei sale.
    In loc de Respect ! .... un sincer: Sictir !
  • +14 (16 voturi)    
    va dati seama ca daca o lasam pe dansa (Joi, 19 septembrie 2019, 15:07)

    ..13 [utilizator]

    Sa isi scrie singurica speech-ul ce ar putea sa iasa???

    va ganditi ce pericol public este Dancila cand se prezinta in fata unui ambasador sau a unui alt reprezentatn strain si exista numai traducatorul strainului care nu este obisnuit cu stilul VD???

    Nu poate mai mult si deci sa o lasam la vatra, daca se poate.
  • +14 (14 voturi)    
    in esenta dansa este o inculta de nota (Joi, 19 septembrie 2019, 15:10)

    ..13 [utilizator]

    MAXIMA si ceea ce este grav, as spune extrem de grav este ca nu intelege o iota din modul de functionare al unei societati.

    Cum si de unde o sa dea ia pensii si alocatii si salarii pentru bugetari cand toata economia se scufunda si nu mai ramane un picior de firma sau de persoana care sa isi desfasoare activitatea fara sa depinda de stat ci numai de ceilalti cetateni si de alte firmele private???

    cred ca viitorul cu VD este un stat de tip Venezuela.

    Alegeti Venezuela daca va place - mie personal nu imi place si vreau altceva.
    • +1 (1 vot)    
      total irelevant! (Vineri, 20 septembrie 2019, 22:07)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ""Cum si de unde o sa dea ia pensii si alocatii si salarii pentru bugetari cand toata economia se scufunda" - foarte corect psus problema.
      Dar nu, nu cred ca Veorica este complet tampita!
      Doar ca este o buna politician, care stie sa spuna electoratului sau EXACT ceea ce acesta doreste sa auda!

      De aceea am zis ca este irelevant: singur, nu poti imparti cu generozitate ceva care nu exista, de unde pensii dublate si alocatii pentru mame daca economia se prabuseste?!

      Insa asta conteaza doar pentru NOI, nu si pentu electoratul pedesereului, ori Docila li se adreseaza LOR, nu este nevoie sa le spuna ceva logic sau posibil, ci doar sa fie promisiuni frumoase!
  • +4 (6 voturi)    
    dublu fault. (Joi, 19 septembrie 2019, 17:30)

    anion [utilizator]

    Intai s-a c...t (frica ca) si apoi a mancat (taiata alocatia).
  • +4 (6 voturi)    
    Rusinea tarii! (Joi, 19 septembrie 2019, 21:08)

    Alui [utilizator]

    Rusine romanilor!
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:07)

    chiuaua [utilizator]

    Foaie verde creier ud,
    Ai spic inglish veri gud.
  • +3 (5 voturi)    
    Astea nu sunt gafe . . . (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . mai fratilor! Asta este incultura si analfabetism moderat! Poate fi madama 50 de ani de acum inainte PM, ca tot asa va vorbi romaneste, stalcit! De engleza, nici nu poate fi vorba!
  • 0 (0 voturi)    
    Autohtonia, sursa (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 12:48)

    Namaste [utilizator]

    greselilor gramaticale; adesea, majoritarii vorbesc cu greseli; scoala e deficitara.
  • 0 (0 voturi)    
    Lovitura cu efect (Luni, 23 septembrie 2019, 14:03)

    Dr_Strange [utilizator]

    Aici faceti o eroare, ea se adreseaza marii majoritati de analfabeti din aceasta tara, de fapt se adresa electoratului tinta, prosti dar multi, vorba lui Voda Lapusneanu, se cheama sa vorbesti in "limbaj de interfata".