Dăncilă, primul candidat la alegerile prezidențiale care și-a depus dosarul la BEC. PSD a strâns aproape 1,5 milioane de semnături

de DG     HotNews.ro
Joi, 19 septembrie 2019, 12:43 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dăncilă și-a depus, joi, la Biroul Electoral Central, candidatura pentru alegerile prezidențiale, social-democrații reușind să strângă 1.486.000 de semnături.

La eveniment au participat mai mulți lideri ai PSD, dar și primarul general Gabriela Firea și președintele Senatului Teodor Meleșcanu.

”Am convingerea că românii își doresc un alt fel de președinte, că avem nevoie de echilibru, un președinte care să fie de fiecare dată în mijlocul oamenilor, să respecte Constituția și să aibă în vedere o relație interinstituțională corectă cu guvernul și parlamentul României. (...) Avem nevoie de un președinte care să susțină un pact pentru bunăstarea românilor, astfel încât niciun pensionar din această țară să nu se teamă că pensia îi va mai fi tăiată”, a declarat Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1315 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Pariu, (Joi, 19 septembrie 2019, 12:47)

    mazzola [utilizator]

    ca nu va avea atatea voturi !
    • +10 (12 voturi)    
      Pariez că ai dreptate. (Joi, 19 septembrie 2019, 13:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

      Prevăd vreo 400-5000 de mii de voturi pentru Viorica.Fanaticii PSD plus cei care dau votul de frică,că au primit un mic și o bere.
      • -9 (9 voturi)    
        Nu stiu, (Joi, 19 septembrie 2019, 14:10)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui asavreau

        daca primesc 2 (doi) mici pot vota de doua ori? Dar daca aduc cateva mii de voturi "electronice" din diaspora inseamna ca sunt din USR?
    • +1 (5 voturi)    
      Pe ce va bazati? (Joi, 19 septembrie 2019, 15:48)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

      Cum sa nu aiba atatea votrui, in 2016 nu a castigat pedesereul alegerile?!

      Inainte de 1989 erau 4 (patru) milioane membrii PCR, majoritatea lor s-au facue membrii ai Partidului lui Ilici.

      Si in fine, Olgutza a dispus sigilare tabletelor: far acest mijloc de control al dublei votari, cei 1,5 milioane de morti din Teleorman au din nou liber la vot!
  • +18 (20 voturi)    
    lol (Joi, 19 septembrie 2019, 12:48)

    Soljenitin [utilizator]

    Foarte interesant. Ca eu nu am vazut nici pe dracu strangand semnaturi.
    Poate cei care au verificat semnaturile pentru campania "Fara Penali" pot impune aceleasi rigori in cazul pavianului cum au impus in cazul campaniei mentionate?
    • +9 (11 voturi)    
      Exact (Joi, 19 septembrie 2019, 14:56)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ma pregateam sa spun si eu asta. N-am vazut pe nimeni la cortul PSD. Niciodata. E doar de forma.
  • +10 (12 voturi)    
    si tot cu alea sa ramana la final (Joi, 19 septembrie 2019, 12:57)

    danco [utilizator]

    sau poate mai pierde pe parcurs, ca mai sunt doua luni pana la alegeri, se mai pot intampla multe
  • +14 (16 voturi)    
    Multumim Veorica ! (Joi, 19 septembrie 2019, 12:57)

    KTerinca [utilizator]

    Pentru ca reusesti sa ingropi definitiv PSD -ul !
    Sincer, te apreciez pentru asta.
    Au incercat altii inaintea ta, dar n-au fost la fel de inteligenti ca tine.
  • +11 (13 voturi)    
    riiiight (Joi, 19 septembrie 2019, 13:03)

    liviu_ [utilizator]

    Barna a strans vreo 400k-500k cu o GRaMADA de corturi si voluntari...

    dancila a strans 1.5 mil cu 3 corturi goale 90% din timp...

    siiiiiiiiiiigur ca da!
    daca cineva chiar s-ar obosi sa verifice semnaturile alea.... hai sa zicem ca 2/3 din partidele in romania ar ajunge la puscarie pt frauda!
    • +8 (10 voturi)    
      ba le-a strans (Joi, 19 septembrie 2019, 13:28)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Numai membrii de partid si s-a facut milionul. Astia-s multi, nu tre' sa stea la cort ci doar sa semneze ordinul pe unitate.
      • +4 (6 voturi)    
        Bugetarii (Joi, 19 septembrie 2019, 13:55)

        Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Au obligat ca de obicei toti bugetarii sa semneze pentru PSD. Jale mare cu partidul stat. O sa sarbatorim ziua cand acest partid va pierde guvernerea.
        • -4 (6 voturi)    
          Bugetarii (Joi, 19 septembrie 2019, 14:29)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Radub1000

          au, intr-adevar, obligatia morala sa voteze PSD sau Dancila, cu fluturasul de salariu in mana. Si pensionarii cu talonul fluturand. Si studentii de asemenea, cu biletele CFR in mana. Nu stiu cate familii nu au macar un membru din aceasta categorie. Dar nu, noi il votam pe "vrednicul" Iohannis, pe autorul "guvernarii zero" Ciolos, oameni care si-au "dovedit" competentele. Partidele de opozitie nu sunt in stare nici sa faca opozitie (si nu pentru ca nu ar avea, matematic, numarul de membrii necesari), nu sunt in stare sa se inteleaga si sa actioneze unit macar pentru initierea unei noi motiuni. Nu e prea greu sa anticipam cum se vor comporta daca vor ajunge la guvernare, unde e muuult mai greu decat sa stai deoparte si sa critici. Macar bine ca opozitia intuieste asta si nu semneaza pactul propus de PSD. Nu pot promite ca nu vor face ceea ce stiu cel mai bine (lucru pe care l-au si dovedit): sa diminueze, sa taie, sa desfiinteze.
          • +2 (4 voturi)    
            Normal ca e greu acum (Joi, 19 septembrie 2019, 14:56)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

            ...dupa ce au dat "fara numar" pe datorie, au impanzit sistemul cu pulifricii lor de care va fi greu de scapat probabil...e si normal c animeni nu prea vrea sa deconteze (au invatat de la nenea Traian care si i-a pus pe toti in cap cand a taiat, de nevoie salariile, unitar). Acum trebuie venita cu alta strategie: concediati 25% dintre bugetari, macar nu ti-i pui pe toti in cap. Important e ca acele concedieri sa fie facute cu cap si nu pe linie d epartid, amente si cumatrii...
      • +6 (8 voturi)    
        Doar ca PSD nu are 1.5 mil membrii (Joi, 19 septembrie 2019, 14:55)

        skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Le-au pus din burta. Garantat
  • 0 (10 voturi)    
    Batalia (Joi, 19 septembrie 2019, 13:19)

    vasile-roaita [utilizator]

    Se va da intre Dancila si Johannis. Si de data asta romanii vor vota cu raul cel mai mic. ca si datile trecute de altfel. Votam Johannis ca sa nu iasa Dancila.
    • -6 (8 voturi)    
      Nu, (Joi, 19 septembrie 2019, 14:33)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui vasile-roaita

      votam Dancila, pentru ca a facut ceva (si nu putin). Si asta nu e raul cel mai mic, ci e binele. Interesant ce poti spune de bine sau de rau despre cel care 5 ani a schiat sau s-a plimbat (in functie de anotimp).
      • +7 (9 voturi)    
        Bineinteles (Joi, 19 septembrie 2019, 15:08)

        vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        ca voi pesedistii votati Dancila. Noi ceilalti, impotriva ei. Ca iese Barna ca iese Johannis nu conteaza, ci sa nu iasa Dancila.
      • +3 (3 voturi)    
        interesant (Joi, 19 septembrie 2019, 22:43)

        Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        acest scurtcircuit la valerica cu veorica. Baiete , tu esti cu tiglele pe cap? ajunge coapta asta in turul 2?
  • +11 (13 voturi)    
    de s-ar verifica (Joi, 19 septembrie 2019, 13:27)

    falcoind [utilizator]

    la nimereala 1000 semnături surpriza ar fi ca 100 sa fie ok . PSD fura la toate nivelele .
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Joi, 19 septembrie 2019, 13:48)

    tudorr [utilizator]

    Zero indivizi vazuti pe strada care sa stranga semnaturi la chioscurile alea de pe strazi! Semnaturile cu siguranta in marea lor majoritate sunt false, cumparate din baze de date sau semnaturi adunate de psd acum 20 de ani pentru alte alegeri!
    • -5 (7 voturi)    
      Eu (Joi, 19 septembrie 2019, 14:36)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui tudorr

      am fost la Cotroceni sa semnez pentru Iohannis, dar nu era nimeni acolo...Si nu era weekend...
  • +4 (6 voturi)    
    ahahahah (Joi, 19 septembrie 2019, 14:07)

    liviu_ [utilizator]

    ”Am convingerea că românii își doresc un alt fel de președinte, că avem nevoie de echilibru," - pai da... deci NU unu din psd sau alde

    " un președinte care să fie de fiecare dată în mijlocul oamenilor, " - pai dancila nu merge in mijlocu oamenilor decat daca oamenii sunt adusi de partidul ei... poasta isi da seama cat de aberant e discursul?!

    "să respecte Constituția" - "uita" ca si ea trebuia sa obtina vot de incredere din parlament... deci nu se califica nici ea!

    " și să aibă în vedere o relație interinstituțională corectă cu guvernul și parlamentul României. (...) " - looooool tehnic vb. avem nevoie de un parlament si guvern care sa sustina interesele romanilor, nu ale interlopilor... dar nice try

    "Avem nevoie de un președinte care să susțină un pact pentru bunăstarea românilor, " - pact?! avem nevoie de actiune, ca avem proomisiuni de 30 de ani... vorbe goale!

    "astfel încât niciun pensionar din această țară să nu se teamă că pensia îi va mai fi tăiată” - cu alte cuvinte acest discurs nu este adresat tinerilor , ci numai pensionarilor... parca se vroia presedintele tuturor romanilor... inca o dovada ca psd nu are nici o treaba cu salariatii sau cu meritele in munca! aceeasi placa de 30 de ani
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 19 septembrie 2019, 14:12)

    Sarmis [utilizator]

    1.500.000 de semnaturi pentru o planta?

    Maine imi iau bilet doar dus pentru Frankfurt.
    • +1 (3 voturi)    
      Hey... (Joi, 19 septembrie 2019, 15:59)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Take it easy...Pun pariu ca au fost luate in Teleorman, iar mai mult de jumate sunt false.
      Ia-ti bilet daca primeste tot atatea voturi la alegeri. Aia ar fi foarte grav pentru un tanar care-si doreste sa traiasca intr-o tara normala.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu lua (Joi, 19 septembrie 2019, 16:02)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      1 200 000 is de la persoane îngropate de 20 ani măcar. De le-ar controla și pe astea ca cele pt votul nu penali in funcțiile publice .

      E un punct unde ar trebui de exemplu sa intervină USR-ul , PNL -ul etc și sa ceara listele respective , sa ia la nimereala 10 pagini și sa verifice autenticitatea .
    • +1 (1 vot)    
      Tie (Joi, 19 septembrie 2019, 22:48)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      chiar ti-e frica de tampila, pe bune?
  • 0 (2 voturi)    
    Lăsând gluma deoparte (Joi, 19 septembrie 2019, 21:00)

    Observatory [utilizator]

    dacă idioata asta ajunge președintele României, după atâta hoție și incompetenta !
    Va meritați soarta !
    România se duce repede in prăpastie !

    Vai de viitorul copiilor și nepoților voștri !
    Nu aveți un gram de conștiința !