Dăncilă, un nou atac la adresa lui Iohannis: Președintele comite un abuz și reinterpretează decizia CCR în cheie electorală

de DG     HotNews.ro
Joi, 19 septembrie 2019, 10:34 Actualitate | Politic


Dancila
Foto: Captura video
Viorica Dăncilă l-a acuzat, joi, la începutul ședinței de guvern, pe președintele Klaus Iohannis de comiterea unui abuz prin refuzul de a numi miniștrii interimari, afirmând că șeful statul ”reinterpretează decizia Curții Constituționale în cheie electorală”.

Ea a mai spus că președintele Klaus Iohannis nu are mare respect nici pentru constituție, nici pentru români, singura sa miză fiind una electorală.

Dăncilă a mai spus că românii trebuie să știe că prezența în parlament a guvernului, pentru a cere votul pe o nouă formulă, nu are nicio legătură cu numirea miniștrilor interimari, precizând că șeful statului este obligat să facă acest lucru după decizia judecătorilor de la CCR.

”Domnul președinte comite un abuz prin refuzul de a numi miniștrii interimari. Este obișnuit să încalce Constituția, dar a trecut la următorul nivel: reinterpretează în cheie electorală o decizie CCR care este obligatorie pentru toată lumea”, a mai declarat Dăncilă, la debutul ședinței de guvern.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1716 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    Veo e in eroare (Joi, 19 septembrie 2019, 10:44)

    cucuveauamov [utilizator]

    Klaus a citiiiit si nu a inteleeees
    • +2 (8 voturi)    
      cucu (Joi, 19 septembrie 2019, 11:18)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Bre creeras de cucuvea, hotaraste-te. Ori "Veo" e in eroare, ori johanis n-a inteles. Au inteles amandoi, doar ca tuta de Videle face pe proasta...
      • -2 (8 voturi)    
        Scuze .. (Joi, 19 septembrie 2019, 11:55)

        tonne [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        ..te rog sa citezi unde scrie in comunicatul curtii ca Veorica trebuie sa se prezinte de indata in fata parlamentului. Multumesc
        • 0 (4 voturi)    
          Credeti (Joi, 19 septembrie 2019, 12:50)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui tonne

          ca se impiedica cineva de niste argumente pertinente? Setarile lor nu contin aceasta posibilitate.
        • 0 (2 voturi)    
          Scuze.. (Joi, 19 septembrie 2019, 13:32)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui tonne

          .. te rog sa citezi unde scrie ca Iohannis trebuie sa Respecte / Apere Decizile Curtii Constitutionale in locul Respectarii Constitutiei in sine.
          Ca putea sa scrie in Constitutie :
          ,, Ca Presedinte al Romaniei jur sa apar Decizile Curtii Contitutionale etc......................."
          Atunci Iohannis probabil nici nu ar fi candidat la ,,Prezidentiale".

          Iohannis trebuie sa respecte Poporul, adica adevaratul ,,Spirit al Contitutiei". Care Popor va respinge la Referendum ,,Demiterea" lui Iohannis, adica Poporul respinge Decizia Curti Constitutionale al lui Dragnea si Dorneanu. Punct.
          • 0 (2 voturi)    
            Ok... (Joi, 19 septembrie 2019, 14:35)

            tonne [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            .. atunci spune-mi unde scrie in Constitutia Romaniei ca Veorica trebuie sa se prezinte in fata parlamentului. Multumesc
            • +1 (1 vot)    
              Dar cine a zis ca (Joi, 19 septembrie 2019, 15:09)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui tonne

              trebuie sa se prezinte (neaparat) Dancila ?
              Ceausescu insusi a ajuns sa ceara (cand a fost ,,prins intr-un colt" de Tribunal) sa ,,se prezinte" in fata Marii Adunarii Nationale in 24 decembrie 1989.
              Dar atunci a fost prea tarziu pentru el.
              Asa si cu Dancila. Cand va Accepta sa mearga ,,in fata Parlamentului" va fi prea tarziu pentru ea.
              • 0 (0 voturi)    
                Ok... (Joi, 19 septembrie 2019, 15:29)

                tonne [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                Poate nu am fost destul de clar: Presedintele a spus: " ...Guvernul Dăncilă și-a pierdut legitimitatea și trebuie să meargă de îndată în fața Parlamentului ca să ceară un vot de validare".

                Deci, intrebarea era unde scrie in comunicatul CCR sau Constitutie acest lucru?

                Sper ca nu e prea complicat!
                • +1 (1 vot)    
                  Nu scrie ! (Joi, 19 septembrie 2019, 16:56)

                  Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui tonne

                  Nici ca ar fi prea necesar sa scrie.
                  Iohannis o sfatuieste ,,de bine'' pe Dancila sa mearga ,,in fata Marii Adunari Nationale" comform art. 85 din Constitutie, si sa nu se ia dupa Dorneanu care ,,nu o sa se aseze in fata ei" cand o sa ajunga la ,,zidul de la Targoviste".
                  Daca se duce mai repede Dacila mai poate salva parti importante din procentele electorale ale partidului.
                  Dar Dancila se vede ca a ales calea Confruntarii cu ,,Marea Adunare Nationala" , care a pus-o premier.
                  E si asta o varianta pentru Dancila.
                  Probabil ca Dancila se gandesta ca fata de Ceausescu are ,,o piele mai groasa" si care rezista la ,,7,62 x 39 ale parasutistilor" trase catre ,,zidul Cazarmii de la Targoviste".
            • +2 (2 voturi)    
              Nu cred ca stii sa citesti, dar incerc (Joi, 19 septembrie 2019, 15:28)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui tonne

              Constitutia Romaniei

              Cap II - Presedintele Romaniei

              Articolul 85 Numirea Guvernului

              (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

              (3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.




              Sa nu uiti sa citesti pana la capat, partea aia cu structura sau compozitia politica a Guvernului (schimbata pentru ca nu mai exista ALDE la guvernare), respectiv aprobarea parlamentului.
            • +1 (1 vot)    
              mda, da... (Joi, 19 septembrie 2019, 15:32)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tonne

              Art. 85 - aliniat c -

              este asa de simplu de citit Constitutia...
              spor si mult succes
              • 0 (2 voturi)    
                In sfarsit.. (Joi, 19 septembrie 2019, 16:36)

                tonne [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                Multumesc.

                si

                Art 107: aliniat 3 si 4:

                (3) Dacă primul-ministru se află in una dintre situatiile prevăzute la articolul 106, cu exceptia revocării,
                sau este in imposibilitate de a-si exercita atributiile, Presedintele Romaniei va desemna un alt membru al
                Guvernului ca prim-ministru interimar, pentru a indeplini atributiile primului-ministru, pană la formarea
                noului Guvern. Interimatul, pe perioada imposibilitătii exercitării atributiilor, incetează dacă primulministru isi reia activitatea in Guvern.
                (4) Prevederile alineatului (3) se aplică in mod corespunzător si celorlalti membri ai Guvernului, la
                propunerea primului-ministru, pentru o perioadă de cel mult 45 de zile.

                Deci Iohanis trebuie sa numeasca interimari pentru 45 de zile timp in care Dancila trebuie sa se prezinte in Parlament.

                Daca Iohanis numea interimarii de la inceput totul era mult mai simplu.
                • 0 (2 voturi)    
                  Puisorule ! (Joi, 19 septembrie 2019, 18:04)

                  Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui tonne

                  aliniatul 3 . ,, Presedintele Romaniei va desemna un alt membru al Guvernului ca prim-ministru interimar, pentru a indeplini atributiile primului-ministru, pană la formareanoului Guvern "
                  Adunat cu
                  aliniatul 4 . ,,Prevederile alineatului (3) se aplică in mod corespunzător si celorlalti membri ai Guvernului, la
                  propunerea primului-ministru, pentru o perioadă de cel mult 45 de zile."

                  Sa insumam acestea doua ,,Texte Constitutionale" si sa vedem ce iese:
                  Combinat:
                  ,,Presedintele Romaniei va desemna un alt membru al Guvernului ca MINISTRU interimar, pentru a indeplini atributiile UNUI MINISTRU, pană trec 45 de zile."
                  Buuuun.... Si acum bagam Art. 85 din Constitutie din care rezulta Combinat :

                  ,, Presedintele Romaniei DACA PRIN PROPUNEREA DE REMANIERE SE SCHIMBA COMPOZITIA POLITICA A GUVERNULUI va desemna un alt membru al Guvernului ca MINISTRU interimar, pentru a indeplini atributiile UNUI MINISTRU, pană trec 45 de zile, NUMAI CU APROBAREA PARLAMENTULUI."
                  Q.E.D.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Bine puisorule... (Luni, 23 septembrie 2019, 11:55)

                    tonne [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                    Niciodata nu poti raspunde la obiect fara alte comentarii inutile.

                    De cand PUISORULE numirea ministrilor interimari trebuie supusa aprobarii Parlamentului?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu auzi că are cheie? (Joi, 19 septembrie 2019, 13:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Viorica spune că Iohannis a aplicat greșit cheia electorală.Cheia lui Viorica,că a lui Iohannis nu spune așa.
  • 0 (8 voturi)    
    se pune singura intr-o pozitie dificila (Joi, 19 septembrie 2019, 11:00)

    Mos Andrei [utilizator]

    Imediat dupa ce Iohannis o sa semneze, dupa decizia CCR ministrii interimari, oricine o sa poata sa zica ca ea e cea care nu respecta decizia CCR: sa mearga in fata Parlamentului.

    Nu va mai merge cu amanari si cu.. "mergem cand vrea muschiu' meu".

    Decizia CCR o pune tot pe ea in offside.
    • +2 (4 voturi)    
      Dar (Joi, 19 septembrie 2019, 12:43)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Mos Andrei

      pana acum cine a fost in offside? Cine nu a semnat pentru demiterea lui Augustin Lazar desi era obligat s-o faca? De ce sa comentam ce va fi si nu ce este sau a fost? Chiar nu putem sa judecam corect lucrurile?
    • +1 (1 vot)    
      Ia stai ! Mos Andrei. (Joi, 19 septembrie 2019, 15:24)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Este ca si cand Politia elibereaza un Criminal Piroman (care a dat foc la o cladire unde au murit oameni) pentru 45 de zile pe motivul ca Judecatorul a hotarat (prin absurd) ca Inceperea Executarii Pedepsei de 25 de ani de Inchisoare sa se faca doar dupa 45 de zile de la data Condamnarii.
      Cine garanteaza ca in aceste 45 de zile Criminalul Piroman nu da foc la tot orasul ?
      Deci este o gresala daca Iohannis numeste Ministrii Interimarii.
      Atunci Iohannis ar INCALCA Constitutia (Art. 85). Iar Iohannis a jurat la inceperea Mandatului SA APERE CONSTITUTIA !
      Deci Poporul trebuie sa decida la Referendumul de Demitere al lui Iohannis cine are dreptate: Iohannis sau Dorneanu de la CCR.
      Mai ramane ,,sa facem un pariu" cine castiga.
  • +6 (10 voturi)    
    Vrem o tara pentru hoti (Joi, 19 septembrie 2019, 11:11)

    Hababaeba [utilizator]

    In legatura cu diploma aluia de l-a numit Badalau sef la Transelectrica: ba da pe cucoana asta verificat-o cineva daca chiar a terminat liceul? De citit se pare ca a invatat recent, cu dictia inca nu s-a prins mare lucru de ea.
    • -2 (4 voturi)    
      Poate (Joi, 19 septembrie 2019, 12:36)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Hababaeba

      o sa ajunga sa silabiseasca, ca neamtul.
    • +1 (3 voturi)    
      Chiar (Joi, 19 septembrie 2019, 12:47)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Hababaeba

      va inchipuiti ca daca statul paralel gasea ceva in legatura cu dna Dancila nu profita? Numai Iohannis are voie sa fie penal. El poate face fals si uz de fals, poate sa nu respecte constitutia in mod repetat, toate atat timp cat statul paralel l-a ales candidat la presedentie. Daca nu ar fi fost santajabil in ce priveste casele nu l-ar fi ales candidat.
      • 0 (0 voturi)    
        Și ai găsit? (Joi, 19 septembrie 2019, 13:43)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Unde te crezi ,de vezi state paralele?
  • 0 (4 voturi)    
    E isterie mare daca nu e o zi sa il pomeneasca (Joi, 19 septembrie 2019, 11:37)

    Yoi [utilizator]

    Aş comenta ce spune Dăncilă dar asta ar însemna să fiu în mintea ei şi oamenii ar spune că sunt nu neuronii turmentaţi aşa că prefer să vă spun o bârfă.
    Cică o sursă ne-a şoptit la ureche ca Dăncilă pare să îi crească pe zi ce trece mustaţa iar la ultimul "sex" i-a ameninţat pe faţă de nici Dragnea nu avea curajul să o facă că ştia şi el care e efectul unei ameninţări că prefera să o facă silenţios cu cuţitul la spate ca să nu se prindă toţi ce se află în spatele mustăţi.
    Cică Dăncilă le-a lăsat două alternative:
    -------------------
    1) Dacă nu performează se va uita ia în ochii lor şi le vor da un şut în dos şi cum băieţii ştiu că nu poate că chiar Dăncilă e vinovată instinctiv i-au luat durerea de dos.
    2) Dacă oricum nu vor performa vor arunca resurse inutil iar dacă tot vor fi aruncaţi nu e mai bine să fie cât mai slab scorul că dacă dispare Dăncilă mai mult ca sigur dispare şi durerea din dos?
    -------------------
    Iar sursa noastă a aflat că toţi au ajuns la aceeaşi concluzie: dacă oricum nu pot merge în sus o să o ia în jos până Dăncilă va ajunge să ia ea şuturile în dos că tare ia speriat că vedeau cum îi creşte mustaţa în timp ce se uitau în ochii lor şi îi ameninţau.
    • +4 (4 voturi)    
      N-am înțeles nimic... (Joi, 19 septembrie 2019, 12:06)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui Yoi

      ...din ce-ai scris. Fără virgulă, cap și coadă, fraze interminabile, ești analfabet functional!
      • +1 (3 voturi)    
        Hai ca ii fain (Joi, 19 septembrie 2019, 12:37)

        Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui modream

        Aia ca mustata "s-a luat" dupa ultimul "contact intim cu partidul" m-a binedispus. Am si vazut in ce tip de contact ii priceputa.
        Nu ca m-ar interesa foarte tare, da cum dreq chiar nu au gasit ciumetii alt candidat mai reprezentativ?
        Ma gandesc ca nu i-a amenintat cucoana cu tigaia de i-a convins. Nici aia nu ar fi o imagine rea, i s-ar potrivi clar mai bine decat mustata...
    • 0 (2 voturi)    
      Asta (Joi, 19 septembrie 2019, 12:39)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Yoi

      a fost o dovada de inteligenta? Ce poti sa raspunzi la asa ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      super tare... (Joi, 19 septembrie 2019, 15:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Yoi

      Este multa imaginatie pusa in joc -

      VD la mai mare privind spre puturile gandirii!!!

      zic ca merita distribuita povestea si chiar intreprinsa o miscare avangardista: analfabeta functionala sa fie intrebata daca este o lauda sau o critica - constructiva (ca nu poate sa fie altceva - intri automat in incidenta legii daca cumva te iei de mareatza conducatoare- conductoare...
  • -2 (6 voturi)    
    Abuz, dar nu HOȚIE (Joi, 19 septembrie 2019, 12:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Așa cum practică gașca de iinfractori numită pesede.
  • +2 (6 voturi)    
    unghiuri de nevedere (Joi, 19 septembrie 2019, 12:39)

    clencix [utilizator]

    Fiecare e liber sa înțeleagă după cum îl duce capul și sa spună ce a înțeles după cum ii e interesul. Dar nu toți înțeleg ce li se spune ca ar trebui sa înțeleagă, ca interesul și l-ar ști bine. Ar trebui ca fiecare să-și detalieze lanțul logic a ce zic ei ca înțeleg de la ce spune CCR la ce vor ei sa se înțeleagă, dacă sunt în stare. Dar ei doar afirma interpretarea lor și atât, nu vor sa se vadă ca nu sunt în stare sa explice.
  • +1 (1 vot)    
    imi pare ca CCR nu mai are (Joi, 19 septembrie 2019, 15:15)

    ..13 [utilizator]

    Nici un respect pentru Constitutie.

    Astept cu mare interes motivarea CCR-ului la ultima decizie - unde si cum a putut sa vada alb CCR-ul acolo unde era scris clar si deslusit negru pe alb????

    Este cea mai mare atrocitate care se intampla in acest moment in RO in afara de atacul permanent si mentinut asupra justitiei si asupra firmelor private cu capital strain.
    • -1 (1 vot)    
      Poti te rog... (Joi, 19 septembrie 2019, 15:57)

      tonne [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ..sa-mi spui ce articol din Constituie nu a respectat CCR-ul in ultima decizie?

      Intrebarea e pe bune, chiar nu inteleg. Nimeni nu explica de ce CCR-ul nu are dreptate.

      Multumesc
  • +1 (1 vot)    
    cred ca este clar ceea ce a comunicat CCR-ul (Joi, 19 septembrie 2019, 15:47)

    ..13 [utilizator]

    reiau din comunicatul de presa al CCR-ului:

    "3. Preşedintele României urmează să răspundă, de îndată, în scris şi motivat, cu privire la REFUZUL propunerilor de numire în funcția de MINISTRU TITULAR, înaintate de primul-ministru prin adresele nr.5/5321, nr.5/5322, nr.5/5323, nr.5/5324, nr.5/5325
    din 26 august 2019.

    4. Constată că NU EXISTA CONFLICT JURIDIC de natură constituțională între primulministru, pe de o parte, și Președintele României, pe de altă parte, generat de refuzul Președintelui de a numi miniștrii titulari propuși de primul-ministru prin adresele
    nr.5/5321, nr.5/5322, nr.5/5323, nr.5/5324 și nr.5/5325 din 26 august 2019"

    Pe de alta parte cred ca este important de aratat si cine a inteles si cine nu prea intelege despre ceea ce este scris acolo -

    Cred ca Presedintele a inteles si aceata opinie este confirmata prin declaratia de presa de ieri - deci coana mitza VD este intr-o mare eroare de intelegere, in fapt ea este intr-o mare eroare de intelgere in general si nu numai acum, in mod particular...Mai jos extras din declaratia Presedintelui:

    "Constat astăzi, cu satisfacție, că și Curtea Constituțională a României a ajuns, în mod corect și inevitabil, exact la aceeași concluzie pe care o spun de trei săptămâni: Guvernul Dăncilă și-a pierdut legitimitatea și trebuie să meargă de îndată în fața Parlamentului ca să ceară un vot de validare."
    • -1 (1 vot)    
      Chiar nu inteleg... (Joi, 19 septembrie 2019, 16:05)

      tonne [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De un rezulta ca: "Guvernul Dăncilă și-a pierdut legitimitatea și trebuie să meargă de îndată în fața Parlamentului ca să ceară un vot de validare"?

      Poti te rog sa explici?