Eroare de soft la USR: voturile de la alegerile interne, renumărate. „Dacă vreți să dăm vina pe cineva, este vorba de IT-ști”

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 17 septembrie 2019, 17:41 Actualitate | Politic


USR
Foto: Captura video
Ionuț Moșteanu, membru în Biroul Național al USR, a declarat, marți pentru Mediafax, că a fost reluată numărătoarea voturilor de la alegerile interne din cauza unei erori de soft. Astfel, la o primă numărătoare, Ștefania Petre era în Biroul Național, iar la o a doua intra Andrei Corbu.

„Acum încercăm să lămurim, să instituționalizăm o renumărare a voturilor. Ștefania Petre este o victimă colaterală a acestei erori. La prima numărătoare era în Biroul Național, iar la următoarea, intra colegul Andrei Corbu”, a explicat Ionuț Moșteanu, marți, pentru Mediafax.

Acesta a explicat că a existat o eroare la nivelul softului, deoarece nu au fost toate buletinele electronice scanate corect, inversându-se niște numere, iar la numărătoarea buletinelor în format fizic, membri ai USR au sesizat greșeala.

„A fost vot pe liste deschise, preferențial, câteva buletine cu multe liste, multe nume și s-a făcut un soft de scanat buletinele, iar la numărătoare, câteva au fost numărate greșit, nu au scanat complet, iar numărând corect, pentru că există buletinele în format fizic, se face o reordonare, iar una din celelalte liste a prins un număr în locul numărului 9 de pe lista lui Cosette Chichirău. A fost o eroare a softului de numărare. Mâine (miercuri - n.r.) avem Biroul Național, vom lua act de renumărare și vom vedea rezultatele finale”, a completat Moșteanu.

Ionuț Moșteanu a mai spus că nu a fost vina Ștefaniei Petre pentru eroarea numărării voturilor, ci este posibil să fi fost greșeli la testarea sistemului în cadrul echipei de IT. „Dacă vreți să dăm vina pe cineva, este vorba de IT-ști care au testat sistemul, poate nu și-au dat seama. La numărătoarea paralelă, ne-am dat seama că există niște greșeli”, a conchis Moșteanu.

Surse din partid au declarat, pentru Mediafax, că, la ședința Biroului Național de miercuri, este posibil să fie validat Andrei Corbu ca membru al Biroul Național, în locul Ștefaniei Petre. Totodată, există posibilitatea ca USR să valideze un proces verbal prin care să fie luată în considerare numărătoarea oficială, au adăugat sursele citate. La Congresul Național din week-end, USR a ales cei 24 de membri ai Biroului Național și au validat alegerea lui Dan Barna ca președinte al formațiunii. De asemenea, potrivit unui anunț oficial al USR, au fost aleși și cei nouă vicepreședinți care fac și ei parte din Biroul Național: 1. Iulian Bulai, 2. Claudiu Năsui, 3. Cristina Prună, 4. Stelian Ion, 5. Nicolae Ștefănuță, 6. Liviu Mălureanu, 7. Cătălin Drulă, 8. Cristian Seidler, 9. Allen Coliban. BN are în componență 24 de membri plus președintele USR, Dan Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















22400 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    buahahahaha (Marţi, 17 septembrie 2019, 17:53)

    Point [utilizator]

    usr si-a inceput dezmembrarea.barna si ciracii lui si-au facut datoria.
    pt aia care inca mai cred in usr:nu mai sperati,usr a murit o data cu bietul nicusor.ucis de infiltrati si conserve.remember pnt,pln?
  • -1 (27 voturi)    
    Asa, asa...soft facut de IT-ica romanesc (Marţi, 17 septembrie 2019, 17:56)

    newlook [utilizator]

    Asa, asa...soft facut de IT-ica romanesc. IT-sti d'aia care nu platesc impozite!

    Si mai vor unii #rezisti "vot electronic universal"...
    • +7 (11 voturi)    
      Suntem cei mai tare din parcare in IT (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:42)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      insa nu suntem in stare sa facem un amarat de soft functional nu conteaza ca vorbim de anaf, sistemul de sanatate sau de usr.
      • +1 (1 vot)    
        Evident (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:26)

        mihaitha [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Normal, ca softurile de la anaf si sanatate sunt facute de firmele lui Ghita. Lucrezi cumva in IT sa stii cat de usor e sa testezi un soft si sa prinzi toate scenariile posibile? Nu?
        • -1 (1 vot)    
          Hahaha, tot "Firmele lui Ghita" ! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:35)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui mihaitha

          Hahahaha, de parca "Firmele lui Ghita" au scris acest program ordinar, al USR-ului pentru 6000 de utilizatori, nu niste IT-isti mioritici neplatitori de impozite.

          Mai IT-ica #rezistica, "Firmele lui Ghita" NU au scris nimic, nici macar o linie de cod.

          Programele alea care pica, care nu functioneaza, in care nu ai nicio baza sunt scrise toate de IT-isti de Romanika, nu de Firme si extraterestri.

          Asta-i realitatea mai #rezistilor, oricat v-ati umfla intre voi pe FaceBuci, printre pozele cu salata de vinete: sunteti la nivelul salatei, total incompetenti.

          In cazul particular al incompetentei #rezistului IT-ist mioritic, Romania a ales sa recompenseze prostia si incompetenta doar pentru ca astea doua au o aura de fudulie mai mare decat a altora.
  • 0 (24 voturi)    
    la ce-ti trebuie sistem electronic (Marţi, 17 septembrie 2019, 17:58)

    AndJorj [utilizator]

    cand ai doar 6000 de voturi? Raspuns: numai ca sa poti fura.
  • +4 (20 voturi)    
    votul electronic (Marţi, 17 septembrie 2019, 17:59)

    of of [utilizator]

    Deocamdată, tot votul clasic rămâne mai bun.
  • -6 (24 voturi)    
    daca era Barna presedinte, (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    IT-istii primeau scutire si la gandire
    • -5 (7 voturi)    
      Scutire la gandire le-au dat toate guvernele! (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "daca era Barna presedinte, (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:01)
      cucuveauamov [utilizator]

      IT-istii primeau scutire si la gandire"
      ============================
      Scutire la gandire le-au dat toate guvernele! Inclusiv-si/sau MAI ALES pesedoii!
      D'aia tara este varza dpdv informational.
  • +9 (23 voturi)    
    Greseli (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:02)

    noi2013 [utilizator]

    pot aparea oriunde, dar daca nu poti administra un vot intern al partidului, cum sa poti conduce o tara?!
    • -2 (10 voturi)    
      Corect. (Marţi, 17 septembrie 2019, 21:47)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Tot borfasii USL sunt de incredere! Hai sa votam USL!
      • -2 (4 voturi)    
        mai usor cu USL! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:40)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Cred ca postacul pedesersit se referea strict la partidul lui Dracnea, ALDE sau liberalii au fost doar "tovarasi de drum"!

        Jos USR care "nu poti administra un vot intern al partidului", sa triasca pedesereul, care are infinit mai multa exoerienta la guvernare!!!
  • -1 (17 voturi)    
    simptomatic! (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    eh....sigur va fi salvata tara!
  • +5 (23 voturi)    
    "Fara hotie ajungem departe!" Dar nu la vot la USR (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:04)

    Miky60 [utilizator]

    Pai, ce-ai facut Bobita? Tocmai la USR sa fie vorba de hotie, furt si coruptie si tocmai la vot? Pai daca la un amarat de partid (amarat ca numar de membrii) sunt probleme cu votul electronic, cum o sa fie la ditai tara? Nu vreau sa ma gandesc ca Barna si-a folosit influenta ca sa fraudeze voturile si sa castige nemeritat in fata lui Cosette Chichirau...
  • -7 (25 voturi)    
    A da, uite gata s-a rezolvat ... (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:09)

    Habermas [utilizator]

    Am simpatizat USR. Nu mai este cazul.
    Au luat-o razna cu multa convingere. Par a avea talent, dar nu par a intelege ce se intampla cu ei insisi.

    Din pacate, USR-ul reproduce tarele culturale ale farsei istorice numita Romania, pusa la cale de Bucuresteni prin furtul moral de la 1859-1862 si perpetuat ulterior (si confirmat la 1920).

    Nu mai am incredere in niciun partid nascut la Bucuresti sau condus de la Bucuresti. In toate acestea, Moldova este marginalizata si umilita sistematic prin urmatorul mecanism: un Bucurestean/Sudist propune, sudistii aproba, apoi racoleaza rapid Ardeleni (naivi si super-incantati sa serveasca "servus" conducerea - Bucarest, Budapest, nu conteaza, sef sa fie) si 2-3 Moldoveni alesi foarte atent de sudisti pe profil specific: sa se asigure sa nimic nu se incheaga in moldova: adica sabotaj costant); daca nu-i gasesc, implanteaza niste sudisti "versatili" in Moldova. Apoi se asigura ca tin Moldova in saracie, adica impiedica orice proiecte de dezvoltare, si pe de alta parte sa-i spuna ca este intretinuta.

    Si gata partidul. Este "national"!
    • 0 (2 voturi)    
      Esti fumat? (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:58)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Sau esti pe tratament?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Habermas (Miercuri, 18 septembrie 2019, 21:38)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Si ? Care este scopul ? De ce vor sa tina Moldova in saracie ? Scenariul tau nu are final.
  • -4 (6 voturi)    
    ca si pe adevarul.. (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:04)

    newhot [utilizator]

    psd + pnl si-au marit armata de postaci.
  • -3 (13 voturi)    
    lol (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:29)

    muciflenduri [utilizator]

    Ce navala au dat postacii, unii se dau chiar fosti simpatizanti. Erori pot aparea oricand, important e sa ti le asumi, nu sa le dai sub pres.
    Scanarea si interpretarea datelor de pe foi nu e o chestiune chiar triviala, pot aparea erori, mai ales cand echipa IT lucreaza benevol (presupun ca nu sunt it-sti angajati)
    Nici sistemele IT din Estonia nu au mers perfect de la inceput, imi imaginez ca au fost destule cozi de topor si acolo, care sa spuna ca e mai sigur cu vrafuri de hartii, ca alea nu mint, nu se fura etc etc. Important e sa fii onest, iar cand gresesti sa admiti si sa corectezi.
    • -1 (7 voturi)    
      Tu ma faci pe mine postac, bai mucif?! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 8:44)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Or fi unii, dar nu le lua de mine ca prostu.
      Poti sa nu fii de acord, asta da. Dar ideea este ca multi, inclusiv eu, nu cred ca a fost doar o problema de soft, si ca asta este doar o scuza.
  • -2 (10 voturi)    
    mai rasfirati baieti... (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:29)

    minos [utilizator]

    ...ma refer la comentatorii de mai sus...
  • +5 (7 voturi)    
    aitistii e cu noi?! (Marţi, 17 septembrie 2019, 21:08)

    nash pandelica [utilizator]

    e, nu e ?~
    pai, ei e grosu' uniunii salvaplus.
    tz tz !
  • -4 (10 voturi)    
    debug (Marţi, 17 septembrie 2019, 21:34)

    Ademordna [utilizator]

    Unii sunt dezamagiti de USR pentru povestea asta. Si eu am fost cand am auzit de reclamatiile legate de alegeri.
    Ca s-a bushit softul folosit la alegeri nu e deloc bine.

    Dar ca s-a descoperit problema, ca s-a comunicat public, transparent si s-au luat masuri de corectie a rezultatului e exceptional de bine. Ce alt partid mai e capabil de o asemenea transparenta si autocorectare? Nu numai din Ro, de oriunde.

    Cine vreti sa conduca tara, unii care trebuie sa se dea infailibili de team ca altfel pierd puterea sau unii care nu sunt politicieni de meserie si spun cinstit ce si cand au gresit si cum vor repara situatia?
    • +1 (5 voturi)    
      Las-o jos că măcăne (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:29)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Începe să devină plictisitoare placa asta, sincer.

      Ăștia nu-s în stare să numere 6000-ish de voturi și să-și mențină o comunicare semi-decentă într-un partid minuscul (știu, știu, ei se vor partid de mase dar mai au mult până acolo - dacă vor ajunge vreodată acolo).

      Nu-s în stare măcar să aplice intern 50% din ce au pretenția de la toți ceilalți - dar cumva trebuie să le dau/dăm un cec în alb să conducă țara?! Really?! Da' de ce?

      Și mai ușor cu transparența că încă nu ne-a lămurit nimeni ce-i cu e-mail-urile de Yandex și cu serverul de e-mail al lui Chichirău cu care s-a votat masiv în alegerile lor interne. Au pus (la fel ca PSD) batista pe țambal pe subiect.
      E în regulă - toate partidele își iau votanții (și potențialii votanți) de proști măcar o dată. Da' USR-ul insistă că ei nu-s așa. Deocamdată dovedesc din plin că și ei îs fix tot așa.
  • 0 (4 voturi)    
    Vorba e stiuta (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:29)

    Fobul Cristian [anonim]

    De cand lumea si pamantul : Hotul striga: "HOTII!" !