Condiția impusă de Barna pentru ca USR PLUS să semneze pactul de angajare că nu va tăia pensiile și salariile: Dacă Dăncilă își dă demisia din funcția de prim-ministru și PSD semnează pactul pentru anticipate

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:02 Actualitate | Politic


Dan Barna în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Dan Barna îi transmite Vioricăi Dăncilă, după ce aceasta a lansat partidelor o propunere de pact prin care acestea să se angajeze că nu vor tăia pensiile și salariile, că alianța USR PLUS se angajează ”să nu taie pensiile și salariile și să aducă bunăstare românilor” cu condiția ca președintele PSD să își prezinte demisia din funcția de prim-ministru al României, iar formațiunea sa semnează pactul pentru anticipate.

”Vă scriu pentru a vă transmite că Alianța USR PLUS se angajează să nu taie pensiile și salariile și să aducă bunăstare românilor. Doar dacă dumneavoastră și PSD semnați pactul pentru anticipate și vă prezentați demisia din funcția de Prim-ministru al României, considerăm se vor crea premisele pentru a putea discuta despre un astfel de pact. Dumneavoastră și Partidul Social Democrat ar trebui să dovediți responsabilitate și preocupare pentru situația României din prezent. Dacă sunteți, într-adevăr, preocupată pentru binele românilor, atunci aveți datoria să puneți capăt crizei politice actuale prin demisia dumneavoastră și a întregului guvern”, a scris liderul USR pe pagina sa de Facebook.

Potrivit acestuia, ”bunăstarea românilor poate fi atinsă doar eliminând, în primul rând, nedreptățile din sistem și înlăturând acele forțe politice care le-au creat”.

Pactul pentru anticipate la care se referă Barna este propus partidelor de Alianța USR.

Vineri seară, Viorica Dăncilă a propus pe Facebook și a transmis și mailuri prin care invită partidele să semneze un pact prin care acestea să se angajeze că nu vor tăia salariile și pensiile.
Victor Ponta, liderul Pro România, a anunțat deja că va propune colegilor să semneze acest pact.

Totodată, președintele Klaus Iohannis a inițiat pactul Pro Europa pe care l-au semnat toate partidele parlamentare, mai puțin PSD și ALDE.













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5205 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Taiati pensiile speciale! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:18)

    MVM [utilizator]

    Lasati jocurile politcianiste in care va atrage PSD si taiati pensiile speciale. Toate, pana la ultima.
    • +8 (10 voturi)    
      asteptam de la el o atitudine de barbat de stat (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 13:52)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      care nu negociaza cu ciuma

      toti au pensii speciale dar nu fac nimic special, politia negOciaza cu infractorii , judecatorii amina dosarele iar cind judeca dau sentitnte cu suspendare , procurorii sunt in vacanta, parlamentarii isi fac legi pt ei .... samd

      JOS CU PENSIILE SI PRIVILEGIILE SPECIALE !!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Si salariile nesimtite (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:37)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      ale bugetarilor!
      • +1 (3 voturi)    
        Corect. (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 20:47)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Trebuie redus și numărul foarte mare de bugetari. Plus închipuitele „sporuri”.
  • -2 (16 voturi)    
    Pac(a)tele unei clase politice antiromânesti (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:26)

    ww [utilizator]

    Bine ma ca ati rezolvat problema nivelului de trai, a migratiei, a statului de drept, justitiei, invatamantului, infrastructurii si sanatatii, sigurantei vietii si securitatii cetateanului. Ati reformat Constitutia si ati oferit romanilor una adecvata mileniului trei, ati oprit jefuirea sistematica a acestei tari, ati introdus legea lustratiei si punctul 8 de la Timisoara exact in forma dorita de initiatori, ati reformat statul si clasa politica. Toate le-ati realizat cu brio! Acum stam cu fruntea sus in fata umanitatii si putem discuta de anticipate fantasmagorice si de pensii si salarii.
    Ticalosi diversionisti ce sunteti toti!
    • -1 (9 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:11)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui ww

      alo domnu'!

      pe lîngă ideea cretină că "toți sînt la fel", pe care o etalezi în finalul diatribei, pun și io o mică întrebare:
      de unde ar fi trebuit să rezolve toate cele pe care cu revoluționară mînie le enumeri?
      din opoziție? cu procentele din șparlamentul actual?
      te rog io, nu mai posta după ce bei!
  • +7 (19 voturi)    
    Prostie! La plecare Dancila le poate mari cu 1000% (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:29)

    Alui [utilizator]

    Dupa aia, urmatorii trebuie sa le taie, altfel ajungem ca Zimbabue si Venezuela. Dancila le-a intins o capcana, iar astia au cazut ca prostii in ea! Aveam de gand sa votez cu Barna, dar pare cam prost. Asa ca o sa votez cu Iohannis.
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:14)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      barna le-a propus pesedeilor ceva inacceptabil. ceva ce știe că nici nu intră în discuție!
      da' nu prinzi tu subtilități de genu'!
      cît despre vot, bine că nu votezi cu veo! ;)
      • +1 (5 voturi)    
        Doar pentru ca a luat in considerare asa ceva! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 18:28)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        “Vă scriu pentru a vă transmite că Alianța USR PLUS se angajează să nu taie pensiile și salariile...”. Un guvern responsabil trebuie sa ia in considerare toate posibilitatile! Cum am zis, inainte de plecare, Dancila le poate mari in bataie de joc!
        E fraier, parerea mea! Mai ales dupa ce a intrat in alianta 50-50 cu PLUS, desi aia au o treime din votantii USR.
  • -6 (20 voturi)    
    Troc politic (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:32)

    Enoeth [utilizator]

    pe salariile si pensiile romanilor. Arata clar la ce sa se astepte poporul roman de la unul ca el si sleahta care il sustine.
  • 0 (14 voturi)    
    Santaj electoralist intre partide, cu "pacte" (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:46)

    animatron [utilizator]

    Pact cu PNL-Iohannis (pentru parcurs european), pact pt educatie propus de UDMR, pact pt anticipate propus de USR-PLUS, pact pt salarii si pensii propus de PSD.

    E agitatie mare cu aceste "pacte", in principiu binevenite daca se vrea o societate care promoveaza conlucrarea actorilor politici pentru binele comun.

    Cel pt "parcurs european" era necesar in fata discursului eurosceptic al gruparilor Dragnea din PSD si Tariceanu din ALDE.
    Romania e prea mica pt a-si permite sfidari si insulte la adresa celor doua mari organizatii din care are norocul sa faca parte, UE si NATO.

    Cel pt educatie are meritul de a tinti o reala problema a Romaniei (si in restul UE e la fel), aceea a nivelului de educare a populatiei.
    E domeniu strategic, e necesar sa fie dezbatuta tema si poate chiar semnat un pact national.

    Pactul pt pensii si salarii e unul care ar putea avea un imens impact asupra viitorului Romaniei, pt ca afecteaza direct politici bugetare si administrarea tarii.
    Nu ar trebui respins doar pentru ca vine din partea PSD, merita luat in seama cat se poate de serios, mai ales ca partidele nu pot face abstractie si de perceptia electoratului cand e vorba de "pensii si salarii".

    Pactul pt "anticipate" e unul pur electoralist, vine din partea singurei grupari politice interesate sa fie anticipate (restul nu au interes, unele doar mimeaza). E singurul pact propus fara legatura cu un domeniu strategic (apartenenta UE, educatie, buget-administratie).

    "Milenarismul" progresist (noi suntem viitorul, calea si adevarul) nu are ecou decat la o transa ultraminoritara din electorat, majoritatea alegatorilor fiind sceptici cu privire la afirmatiile apocaliptice (daca nu castigam noi sigur e dezastru total) si promisiunile "salvationiste" (daca castigam noi sigur rezolvam tot).

    Un astfel de pact national nu e o chestiune de persoane (semnez cu un pesedist dar nu cu Dancila), sau de context electoral (ar fi cinism, oportunism politicianist).
    • +1 (7 voturi)    
      Iti cam place PSD (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 14:00)

      Palax [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Daca pactul pentru anticipate e electorialist inseamna ca te multumeste majoritatea PSD-ista si guvernarea lor pro mafioti pe datorie publica.
      • +2 (2 voturi)    
        Este bugetar, cum să nu-i placă ciuma PSD!? (Duminică, 15 septembrie 2019, 11:45)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Palax

        Cine le-a făcut salarii uriașe, fără răspundere!? Vouchere, sporuri peste sporuri.....
    • +2 (6 voturi)    
      Bugetărică, este vorba de pensiile „speciale” (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 20:45)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      și salariile bugetarilor. Doar asistații sunt sensibili la acestea, sectorul privat nu!!!
      Nu există nici-un fel de pact inventat de mai știu eu ce pavian încet la minte.
  • -4 (18 voturi)    
    Păi atunci să rămână P.S.D.-ul și mai departe. (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 12:48)

    Raoke [utilizator]

    Ăștia sunt citovi la cap??? DE CE-AȘ ALEGE U.S.R.-UL ATUNCI??? Că zice Bârnă ăsta? Cine este Barna ca să-l aleg? Când schimb ceva, schimb cu ceva mai bun, obligatoriu, nu cu ceva de același calibru sau chiar mai prost.
    De ce să-și dea demisia Veorica? Să vină ăsta? Păi dacă ăsta nu face nimic, de ce s-o schimbăm pe Veorica??? Bag de seamă că între ăștia doi nu este nici-o diferență „intelectuală”. Niciuna!

    Eeeee.... și acum vedem de ce acest individ nu a dat nici-o lămurire în privința pensiilor „speciale” și nici n-a putut da vreun exemplu de măsură economică pentru a scoate țara din prăpastie. Știți, la interviul de pe HotNews.
    • +2 (12 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 13:08)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      tu nu vezi nicio diferenta intre Veorica si Barna,nu-i vina mea si nici alui Barna.
      Vai de noi!
      • -2 (6 voturi)    
        Ia zi tu care-i diferență!? (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 20:41)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Uimește-ne!
  • +7 (7 voturi)    
    o contra-reactie corecta. (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 13:40)

    g01an [utilizator]

    la urma urmei, nu pensiile romanilor trebuie taiate (marea majoritate trebuie chiar marite). cata vreme fondul de pensii ramane acelasi, promisiunea ar fi indeplinita si banii pot fi redistribuiti meritoriu asa cum ar fi nevoie. ne-am indatora ceva, dar raul este deja facut si ar merita doar sa scapam de astia.

    a fost un atac ieftin, dar merita o reactie prompta.
    • +3 (3 voturi)    
      E vorba de pensiile „speciale”! (Duminică, 15 septembrie 2019, 11:47)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Dar pavianul parșiv le bagă la grămadă și lașii, politrucii, tac din gură și merg pe brânci.
  • -3 (7 voturi)    
    No ca nu toti stiu de gluma (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 14:07)

    Yoi [utilizator]

    În primul rând pentru cei care nu ştiu PENSIILE BAZATE PE CONTRIBUTIVITATE NU SE POT TĂIA PENTRU CĂ LEGEA INTERZICE aşa că dacă nu eşti din-ăla cu pensie specială nu trebuie să îţi faci griji.
    Acuma orice partid va ajunge la putere O MAI SPUN ODATĂ nu vor putea tăia pensiile bazate pe contributivitate aşa că Barna pur şi simplu îşi bate joc de ei aşa că cei care nu prea aveţi reflexe la poante luaţi-o uşor că nu sunt motive de isterie.

    Măi băieţi problema nu e asta şi CÂT DE DISPERAŢI SUNT SPERIAŢII LUI DRAGNEA DE A RĂMÂNE LA PUTERE că s-ar putea ca săptămâna viitoare Dăncilă să meargă în genunchi la Tăriceanu şi să îi dea tot PARTIDUL PSD CU TOT CU GUVERN ŞI AMANTE ŞI SĂ PROMITĂ CĂ ÎI PUNE PE PSD-işti SĂ I-O ŞI SUGĂ DE TREI ORI PE ZI LUI TĂRICEANU ŞI SĂ NE TREZIM CĂ DE LA DINASTIA DĂNCILĂ SĂ TRECEM ÎN DINASTIA TĂRICEANU URMĂRIT DE MASCOTA MICKEY MOUSE MAI FUDUL CA O FUDULIE şi la mişcările care se cam fac în PSD zilele astea cam asta pare că se va întâmpla.
  • -1 (9 voturi)    
    marja de manevra (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:14)

    miculescu-rucar [utilizator]

    a #rezistentilor s-a redus considerabil dupa condamnarea lui dragnea.
    daca se elimina pensiile speciale, ce slogan anti pesede mai aveti?
    -ce constructie propuneti?
    -cum vedeti legea off shore, si soarta hidrocarburilor din marea neagra?
    -dar rosia montana?
    -ce politici fiscale propuneti?
    -cum asigurati respectarea Costitutiei Romaniei?
    -ce intelegeti prin prevederea constitutionala ca ROMANIA ESTE STAT SOCIAL?
  • +2 (2 voturi)    
    Cenzura (Duminică, 15 septembrie 2019, 12:15)

    Ovidiu Z [utilizator]