Tăriceanu caută soluții pentru a recâștiga controlul partidului. Nemulțumiții cer congres extraordinar. Cum s-au împărțit taberele în ALDE

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2019, 9:14 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: InquamPhotos / George Călin
Călin Popescu Tăriceanu și liderii care i-au rămas fideli se întâlnesc, vineri, într-o ședință informală pentru a discuta despre situația din interiorul ALDE. După trădarea lui Meleșcanu și a parlamentarilor propuși miniștri de către Viorica Dăncilă, partidul lui Tăriceanu este scindat. Cei care au acceptat pactul cu PSD au susținerea organizațiilor din care provin și cer congres extraordinar și menținerea ALDE la guvernare, iar Tăriceanu și apropiații acestuia vor excluderea "trădătorilor" și oprirea revoltei. În acest context, președintele ALDE își numără susținătorii înainte de a convoca Delegația Permanentă a partidului.

Surse din interiorul ALDE au explicat pentru HotNews.ro că, prin întâlnirea informală stabilită la sediul partidului, Tăriceanu vrea să-și stabilească strategia de atac și să identifice organizațiile pe care se mai poate baza pentru a-i exclude din partid pe cei care s-au alăturat PSD. Hunedoara, Bihor, Cluj, Buzău, Iași, Constanța și Giurgiu sunt organizațiile care îi sunt fidele liderului ALDE, potrivit surselor citate.

Conducerea ALDE intenționează să convoace Delegația Permanentă a partidului la începutul săptămânii viitoare, însă data va fi stabilită după întâlnirea informală din Kiseleff.

După anunțul excluderii lui Teodor Meleșcanu din partid, grupul ALDE de la Senat s-a desființat, iar Tăriceanu riscă să piardă și grupul deputaților. Sursele HotNews.ro susțin că alți 7 deputați sunt alături de cei trei (Ion Cupă, Alexandru Băișanu și Gabriela Gavrilescu), care au acceptat nominalizările PSD pentru ministere.

Nemulțumiții din ALDE contestă modul în care Tăriceanu a gestionat partidul și îi reproșeză acestuia că nu a prezentat un proiect politic și o strategie după ieșirea de la guvernare. Un alt reproș pe care aceștia i-l aduc liderului ALDE este alianța cu partidul lui Victor Ponta. De asemenea, lideri precum Daniel Chițoiu, Varujan Vosganian și Norica Nicolai sunt contestați de revoltații din partid, fiind considerați "combinatori".

În tabăra contestatarilor se numără organizațiile Oradea, Dolj, Teleorman, Prahova, Gorj, Suceava, Timiș și Olt. Liderii acestora cer organizarea unui congres extraordinar pentru stabilirea unei strategii clare și revenirea la guvernare alături de PSD.

Vicepreședintele ALDE Teleorman, Samuel Calotă, a declarat public că îl "sfătuiește pe dl Tăriceanu să se debaraseze urgent de combinatorii din jurul domniei sale", el făcând referire la Daniel Chițoiu, Varujan Vosganian și Norica Nicolai.
  • Samuel Calotă, ALDE Teleorman: ”Îl sfătuiesc cu modestie pe domnul președinte Tăriceanu să nu abandoneze proiectele mari pe care le-a susținut în timpul acestei guvernări, care au adus bunăstare românilor, să nu renunțe la ideile liberale care l-au consacrat pe scena politică și să se debaraseze urgent de aceia care l-au influențat în rău în luarea unor decizii și care sunt combinatorii din jurul domniei sale! Altfel, ca partid, riscăm să nu mai contăm pe scena politică și efectiv să dispărem."
  • Ion Cupă, ALDE Dolj: "Drumul corect pentru ALDE nu poate fi fuziunea cu partidul lui Victor Ponta, ci consolidarea noastră ca partid al drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor, partid al creşterii calităţii vieţii românilor, partid al sprijinirii iniţiativei şi capitalului românesc."
  • Grațiela Gavrilescu, ALDE Prahova: "Mi-am dat demisia și am plecat de la guvernare pentru un țel, ca ALDE să aibă un candidat. Acest lucru nu s-a întâmplat. (...) Fac parte dintr-o echipă, am creat un partid care a ajuns în Parlament, a avut rezultate, alegătorii nu pot fi purtați pe drumuri. Am considerat că e bine pentru ALDE ca proiectul început în 2016 să se încheie la finalul mandatului Guvernului."
  • Dorin Corcheș, ALDE Oradea: "Cum de s-a ajuns să renunțăm la grupul parlamentar de la Senat? Cum am ajuns să-i scriem scrisori președintelui Klaus Iohannis – cerându-i «ajutor» împotriva propriilor colegi de partid? Toate aceste întrebări trebuie să-și primească răspunsurile în cadrul unui Congres ALDE în care primarii, consilierii locali, consilierii județeni, dar și membri simpli ALDE să aibă ocazia să-și spună punctul de vedere."
Reamintim că decizia ALDE de ieșire de la guvernare a fost votată de către Delegația Permanentă a partidului din care fac parte liderii de organizații. Decizia a fost luată aproape în unanimitate fiind doar două abțineri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10274 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    Asta e soarta tuturor tradatorilor (Vineri, 13 septembrie 2019, 9:33)

    rapidz [utilizator]

    Ajung sa fie tradati la randul lor. Sa dea Dumnezeau ca ALDE si PSD sa se rupa in mii de bucati. Amin.
    • +18 (18 voturi)    
      Hahaha (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:12)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui rapidz

      Doar Tariceanu in inocenta lui a crezut ca va fi candidatul pentru președinție pentru PSD, Viorica Dancila si Liviu Dragnea l-au folosit pentru voturi si apoi l-au aruncat ca pe un ciorap rupt si mirositor.

      Sa ne amintim cum se ruga de colegi sa nu-i ridice imunitatea si sa raspunda ce a facut cu milioanele de euro delapidate dar si cand aparea la TV sa ii planga pe infractori, hoti, violatori si pedofili care sunt nevoiti sa stea la inchisoare. Acum se uita in oglinda si realizeaza ca a picat la sub 4% din voturi iar partidul se va destrama fiind inghitit de PSD si Pro Romania.

      La revedere domnul Tariceanu, vei ramane in cartea neagra a istoriei post decembriste ca un atarnator si un oportunist.
  • +29 (29 voturi)    
    Tradatorul tradat (Vineri, 13 septembrie 2019, 9:49)

    snowflake [utilizator]

    Merge la fel de bine si tradatorul pradat :)
  • +24 (30 voturi)    
    revolutie intr-o cutie de chibrituri , who care (Vineri, 13 septembrie 2019, 9:55)

    mnicku [utilizator]

    astia se cred Einsteii cel putin

    " sa nu abandonam marile proiecte" .......... la tomberon cu voi bai psd-istilor vopsiti
  • +28 (30 voturi)    
    dizolvare (Vineri, 13 septembrie 2019, 9:57)

    rsbl [utilizator]

    cel mai simplu ar fi sa se dizolve partidul si sa se duca toti acasa :)
    • +5 (7 voturi)    
      O fi piatra, o fi drob de sare (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:39)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Cand un partid ca ALDE se dizolva, toata ciorba asta de clasa politica va fi imbibata de moleculele lui. E un partid de fripturisti, nu de ideologi.
    • +4 (4 voturi)    
      imagine patetică (Vineri, 13 septembrie 2019, 13:50)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Așa o imagine patetică mai rar. Membrii unui partid, refuzând să se alinieze cu decizia de ieșire de la guvernare. De ce?
      Pentru că vor să rămână în funcții vremelnice, să mai câștige 1 leu până la alegeri.
      Ăștia nu se pot numi politicieni, sunt fripturiși cu acte.

      Lăcomia își spune cuvîntul.
  • +22 (24 voturi)    
    ALDE este controlat de PSD. (Vineri, 13 septembrie 2019, 10:04)

    asavreau [utilizator]

    Situația de acum confirmă că PSD ia dat câți-va parlamentari lui Tăriceanu ca să-și poată face grup parlamentar și să-și facă alianță de guvernare.Tăriceanu a mințit cu liberalismul lui și acum se minte pe el.Nerușinat și fudul crede că mai are șanse.Sincer nu-i mai dau.Fudulia și prostia l-au învins.
  • +15 (23 voturi)    
    Dezbină-i, drace! (Vineri, 13 septembrie 2019, 10:06)

    Raoke [utilizator]

    În cât mai multe fărâme. Să rămână câți am botezat eu!
  • +20 (24 voturi)    
    intotdeauna tariceanu mi s-a parut cel mai (Vineri, 13 septembrie 2019, 10:19)

    qwerasdf [utilizator]

    antipatic personaj din viata politica (dupa varan si dragnea)

    amoebele astea cu 4% se tradeaza intre ele... cui ii pasa?
  • +14 (14 voturi)    
    decalotare (Vineri, 13 septembrie 2019, 10:46)

    nalbaroiu [utilizator]

    Adevarul e ca taricelu' merita un mesaj de genul ala din partea lui calota.....adica fix a fost luat peste picior...public.....hahahaha
    • +4 (4 voturi)    
      Ii lipseste (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:48)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      mult prietenul” din spatele lui . Ala era cu adevarat DESTEPT si potent financiar (Patri.....) . Tradiceanu !!! carpa de sters pe jos pt psd ...................
  • +8 (10 voturi)    
    asta sunt ca in game of trones (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:10)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    fac concurs, care e mai nenorocit decat celalalt
  • +13 (15 voturi)    
    abia astept alegerile (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:14)

    mazgalici [utilizator]

    ca sa trimitem PSD si ALDE la tomberonul istoriei. Sa vedeti ce frumos va fi cand toti spurcatii astia de la #ciumarosie vor fi cautati de procurori si adusi cu mascatii la DNA, si apoi bagati la parnaie ca in vremurile bune.
  • +17 (17 voturi)    
    statu' paralel (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:24)

    gg_frone [utilizator]

    Mama lui de stat paralel.
    A intrat perpendicular in ALDE si i-a dus tangential la adevarata lor valoare - niste curve politice.
  • +2 (8 voturi)    
    combinator (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:38)

    vodatepes [utilizator]

    Combinatorii? Astia lucreaza in agricultura pe combine de cules prorumbul? Pai mari combinatori sunt : Ponta care il are in spate pe Maior - nasul sau la propriu si la figurat- Tariceanu. Cand s-a rupt USL nu Ponta si Tariceanu s-au combinat? La munca de jos la Combinat cu voi ma combinatorilor.