VIDEO Noua linie de comunicare a Vioricăi Dăncilă: Iohannis vrea să taie salariile bugetarilor / Acuzațiile premierului

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2019, 18:18 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Facebook
Viorica Dăncilă îl acuză pe președintele Klaus Iohannis că „s-a întors împotriva poporului” și că vrea să blocheze plata salariilor. „Nu-mi este teamă să mergem în Parlament”, a spus premierul fără a preciza când va face acest lucru.

„Fie dl Iohannis a hotărât să adopte tăierile și neplata ca proiect de țară de la domnii Orban și Cîțu, fie a ales să intre în jocul dlui Tăriceanu”, a spus Dăncilă, într-o declarație de presă de la PSD, la două ore după ce șeful statului a anunțat că nu acceptă remanierea propusă de premier, sfătuind-o pe șefa Guvernului să meargă la votul Parlamentului.



În scurta declarație, Dăncilă l-a acuzat pe Iohannis că disprețuiește bugetarii, că face totul să le blocheze plata salariilor, și că în tandem cu Tăriceanu s-a întors împotriva poporului.

Cele mai importante declarații:
  • Simțul urgenței pentru dl Iohannis se activează doar în campanie. Abuzul de putere continuă. E a treia piedică în trei săptămâni, a treia respingere a eforturilor guvernului de a funcționa normal. Din nou președintele se poziționează împotriva românilor.
  • Dacă nu am fi găsit soluția deblocării ministerelor, oamenii ar fi stat neplătiți mult timp.
  • A trebuit să amânăm măsuri ca să putem funcționa.
  • Am văzut un nou episod al nepăsării și disprețului prezidențial. E evident că partidul dlui Iohannis are o problemă cu bugetarii, că-i jignesc și-i amenință că o să le taie veniturile. Dl Președinte a dus aceasta la alt nivel: le refuză dreptul la plată.
  • Fie dl Iohannis a hotărât să adopte tăierile și neplata ca proiect de țară de la domnii Orban și Cîțu, fie a ales să intre în jocul dlui Tăriceanu.
  • Am văzut o nouă alianță de conjunctură între dl Iohannis și dl Tăriceanu: alianța ipocriziei.
  • Prin aceste lucruri care le fac, acești oameni s-au întors împotriva propriului popor.
  • Vreau să dau asigurări că nu voi ceda în fața acestui blocaj.
  • Vreau să dau încă o dată asigurări ferme că nu voi ceda în fața acestui blocaj, fiindcă am obligația să guvernez pentru România. Știu foarte bine că oamenii așteaptă de la noi să le plătim pensiile pe care le-am majorat, așteaptă să le plătim salariile, bursele, alocațiile, așteaptă să derulăm investițiile la care ne-am angajat.
  • Nu îmi este teamă să mergem în Parlament, am mai spus-o. Cu atât mai mult cu cât am arătat la votul din Senat de acum 2 zile că avem majoritate. Nu fugim de Constituție așa cum o face președintele, nu fugim de responsabilitate și nu vom da înapoi. Aceste speculații sunt ridicole, dar sunt ultimul resort la care pot să apeleze cei ce nu vor -România normală-, ci -România blocată.
Declarațiile premierului vin în contextul în care președintele Klaus Iohannis a anunțat că refuză cele șase propuneri de miniștri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8328 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    nu te mai obosi (Joi, 12 septembrie 2019, 18:43)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Stim deja: presedinte in campanie electorala (dar tu ce faci cand te dai cu helicopterul?), refuzul consensului (cel dorit de noi, evident), am facut lucruri marete (marete sunt imprumuturile) in timp ce presedintele e lenes (caci nu da din gura ca si noi), nu e patriot (caci nu nu e de acord cu noi), e rau-voitor (caci vrea cu orice pret sa trecem prin parlament inainte de a schimba structura si culoarea politica a guvernului, asa cum cere constitutia)

    Sa mai spun sau sa iti las si tie?
    • +5 (5 voturi)    
      Viorica ori este proastă,ori ne crede proști. (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Președintele nu are nici-o putere privind tăierea ori mărirea unor salarii.Curios,dar Viorica candidează pentru funcția de președinte și habar nu are ce are dreptul să facă un președinte.
      • +3 (3 voturi)    
        Ambele (Vineri, 13 septembrie 2019, 13:52)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        De la nivelul ei toti oamenii par a fi asemeni ei, adica prosti. Pur si simplu nu poate intelege ca exista oameni care pot gandi singuri.

        Mai grav este ca foloseste minciuna adresandu-se prostilor, anume ca Iohannis vrea sa taie salariile (marite de ea, impreuna cu guvernul ei, pe care il conduce). Si mai fabuleaza pe tema "nu ii pasa de romani ori de Romania" aducand argumentul blocajului guvernamental. Pentru blocaj vinovata e ea insasi, ea fiind incompetenta care nu a asigurat continuitatea in ministere.

        Combinatia dintre prostie, incompetenta si minciuna este funesta, insa prinde la multi care prefera sa lase pe altii sa gandeasca pentru ei.
  • +12 (12 voturi)    
    O ființă mai redusă ca asta cu greu găsești. (Joi, 12 septembrie 2019, 19:11)

    Raoke [utilizator]

    Dar cine i-ar putea reprezenta mai bine pe bugetari decât una care a fost toată scârbavnica-i viață tot bugetar. Ce-mi place cum ea și pizideaua se identifică cu bugetarii care numai ei sunt țara.
  • +11 (11 voturi)    
    lipsa de profesionalism si incompetenta... (Joi, 12 septembrie 2019, 19:43)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Mamaie,asa cum ati rezolvat azi cu modificarea codului administrativ pt.a debloca plata salariilor bugetarilor,ar fi trebuit sa faceti dupa primul refuz de la Cotroceni ,dar ce sa-i faci daca te-ai inconjurat de tot soiul de pitifelnici care nu stiu nici macar mersul hartiilor intr-un minister !Asa ca,nu mai da vina pe presedinte,blocajul a aparut din prostia voastra,a celor din guvern...,asta v-o spune un fost bugetar care,candva,a avut o oarece functie de conducere intr-un minister....
  • +10 (10 voturi)    
    Le exagereaza (Joi, 12 septembrie 2019, 19:55)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca stapinul ei Drac-nea. sa se duca in parlament si cu asta rezolva treaba. Johannis i-a spus asta de citeva ori. Nu semneaza nimic fara decizia parlamentului.
  • +12 (12 voturi)    
    Bai Vorika, las-o ca pute (Joi, 12 septembrie 2019, 20:06)

    Dalinar [utilizator]

    Tu vrei sa spui ca salariile se dau pe semnatura unui logofat ca in Evul Mediu??? Nu aveti instrumentele automate care is in link cu bancile pt plata salariilor? Trebuie un Gibon Analfabet sa semneze, altfel ciuciu salarii? Wooooow, Guvernarea lui Peshte!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Duamna , Duamna.. (Joi, 12 septembrie 2019, 20:15)

    Observatory [utilizator]

    Cine ne-a făcut rost de tine ?
    Ești Geniala !
  • +8 (8 voturi)    
    a uitat sa spuna (Joi, 12 septembrie 2019, 20:22)

    Kosmos [utilizator]

    A va mari salariile cu 500 de lei. Si ca .oh shit tanti veorica a venit helicopterul
  • +9 (9 voturi)    
    O sluga (Joi, 12 septembrie 2019, 20:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sluga infractorilor, mincinoasa si nesimtita, incompetenta si inulta, impostoare pe toata linia, o RUSINE ENORMA pentru ceea ce a mai ramas din RO (cu 5 milioan de romani plecati care au scuipat cu scarba in urma la o tara unde hotii voteaza hoti care dau legi pentru hoti)
  • +9 (9 voturi)    
    Numai gura e de tine , (Joi, 12 septembrie 2019, 20:58)

    kokos [utilizator]

    daca nu ti-e frica de parlament , du-te o data ce mai astepti?
  • +8 (8 voturi)    
    Numai tu vrei si poti sa tai ceea ce nu poti plati (Joi, 12 septembrie 2019, 21:25)

    Plagarus [utilizator]

    Bre Vasilico,o fi KIWI premier si boborul tau de bujetari nu stie ?
    Crezi ca sunt mai natangi decat matalutza ?
  • +6 (6 voturi)    
    Pai nu stie ca o paste puscaria! (Joi, 12 septembrie 2019, 21:35)

    Alui [utilizator]

    Daca Iohannis i-ar fi “aprobat” impotriva legii, ii pasc pe toti ani grei de puscarie pentru uzurparea de functii oficiale!
  • +5 (5 voturi)    
    ridicol si nivel de mahala (Joi, 12 septembrie 2019, 21:45)

    Dizidentul [utilizator]

    de doua saptamini spun multi oameni din sfera juritica,din mediul de afaceri ,opozitia,presedentia "drumul de mers este prin Parlament dupa articolul Constitutiei". Este mahalagism ordinar sa acuzi Presedintele ca salariatii nu primesc salariile, Dancila a jucat cartea asta a stiut unde se ajunge si astazi face acuzatii cu scopul de a pune Presedintele in lumina nefavorabila. Prima actiune trebuie sa concedieze toti consilieri juritici care au dat asemenea sfaturi daca au fost consultati,dar cred ca doamna Dancila s-a sfatuit numai cu gainele de la Videle. Curios ca lustruitorul de pantofi (Vifor si adjuntul Teodorovici) nu deschid gura.
  • +5 (5 voturi)    
    tristuk (Joi, 12 septembrie 2019, 21:48)

    Ilenuca1 [utilizator]

    E clar ca brucan i-a scris textu' chewing gum.
  • +9 (9 voturi)    
    Cum se încadrează Duamna (Joi, 12 septembrie 2019, 21:55)

    Observatory [utilizator]

    in stadartul PSD, minciuna , o calitate indispensabila acestui “partid” , hoția continua....
  • +7 (7 voturi)    
    asa, si? (Joi, 12 septembrie 2019, 21:56)

    codyrocco [utilizator]

    sa le "taie"? nu, domle, sa le lase la latitudinea pietei libere. ca doar n-oi plati io o tanti la stat sa bage nir-uri cu 3000 lei net, cand asta e job de 1200 la magazinul din colt.
  • +5 (5 voturi)    
    aiureli (Joi, 12 septembrie 2019, 22:32)

    Ilidia [utilizator]

    Tuta nu vede ca lumea s-a mai desteptat. Numai cei MAI incuiati la minte ca ea pot crede ca preseditle poate "poate taia salriile"...Dupa cate minte are nu-si da seama ca toate prostiile insirate n-o vor urca in sondaje, dimpotriva.
  • +4 (4 voturi)    
    tanti (Joi, 12 septembrie 2019, 22:34)

    simonn [utilizator]

    Hai sictir!

    (Pentru cine nu stie, expresia vine din limba turca si inseamna
    "pleacă! marș de aici! șterge-o!".)
  • -6 (6 voturi)    
    Blat! Blat! (Joi, 12 septembrie 2019, 23:02)

    ww [utilizator]

    Sunt singurul care traieste cu impresia ca "micuta cea fragila" ii face campanie electorala lesinatului de la Cotroceni? Sa speram ca nu ii ramane nici el dator si maine spune despre PM ca vrea sa creasca pensiile. Da, da, chiar si pe cele speciale!
    La cat de bine au lucrat impreuna trei ani pentru distrugerea statului de drept si justitiei, e ciudat cum au ajuns tocmai acum sa se ia de cap pentru nimicuri!
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Vineri, 13 septembrie 2019, 8:58)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui ww

      esti singurul.
  • +5 (5 voturi)    
    nici macar sa va taie capul nu poate (Joi, 12 septembrie 2019, 23:20)

    rov [utilizator]

    desi ar fi cea mai buna solutie.
  • +1 (5 voturi)    
    Ba chiar aia problema, nu vrea nimeni (Joi, 12 septembrie 2019, 23:47)

    Raoke [utilizator]

    să facă ordine, nu să taie, să facă ordine în salariile nerușinate ale asistaților de la buget. Că nu este firesc să ruinezi țara ca pizideaua să-și cumpere voturile asistaților dîndu-le salarii uriașe, pensii „speciale” și vouchere de vacanță.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu (Vineri, 13 septembrie 2019, 6:20)

    Coco_papagal [utilizator]

    va este evident ca veorica face tot posibilul sa intre in coliziune cu presedintele sperand ca macar o singura data KI sa ii pronunte numele? Astfel, crede ea ca va intra in turul 2 mai usor. Daca media va fi plina de veo vs KI are sanse mari sa ia fata USR ului.
  • +5 (5 voturi)    
    Același lucru vor și câteva milioane de cetățeni (Vineri, 13 septembrie 2019, 7:29)

    hic sunt leones [utilizator]

    sau măcar să fie optimizată schema de personal (adică să dispară măcar jumătate din funcții).
  • +6 (6 voturi)    
    incet dar sigur... (Vineri, 13 septembrie 2019, 9:16)

    USMarines [utilizator]

    cota electorala a PSD se duce catre 10%.
    Bravo, Veorico, tot asa!
  • +5 (5 voturi)    
    in discursul ..... (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:31)

    asada [utilizator]

    ,,,,,otrepei ,care la 4 -5 cuvinte repeta ca o masinarie strcata ..eu ca prim ministru ....urmeaza taierea de catre presedinte si dreapta politica a tuturor pensiilor ,(mai putin a celor speciale ) !!! Aveti numai putina rabdare !!!!