Vosganian cere ca Parlamentul să adopte o declarație de recunoaştere a genocidului armean / Cum a reacționat Turcia la deciziile similare luate de Germania și Franța

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:57 Actualitate | Politic


Varujan Vosganian
Foto: Facebook/ Varujan Vosganian
Deputatul ALDE Varujan Vosganian a făcut un apel, în plenul Camerei Deputaţilor, pentru "o declaraţie politică în Parlament de recunoaştere a genocidului armean", transmite Agerpres.

Genocidul armean este un subiect extrem de sensibil pentru Ankara, care reacționează vehement când este folosită această sintagmă. În 2016, când Bundestag-ul a adoptat o declarație similară cu cea solicitată de Vosganian, Erdogan a lansat o serie de acuzații la adresa Germaniei, iar Turcia a luat mai multe măsuri de retorsiune, inclusiv cea de a refuza accesul parlamentarilor germani în baza NATO de la Incirlik. De asemenea, la începutul acestui an, Ankara a intrat într-o dispută diplomatică aprinsă cu Parisul după ce Franța a stabilit o zi de comemorare a ''genocidului armean'' din 1915.

Declaraţia de miercuri a lui Varujan Vosganian a fost făcută în cadrul dezbaterilor la Proiectul de Lege privind înfiinţarea Muzeului Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România.

"Avem o atitudine unanimă de condamnare a Holocaustului. Vă rog să includem pe agenda partidelor şi o declaraţie politică în Parlament de recunoaştere a genocidului armean. Este o temă pe care până acum partidele din România au evitat să o ia în seamă. Sunt zeci de parlamente din întreaga lume, Parlamentul European şi mai toate parlamentele din Europa care au făcut astfel de declaraţii de recunoaştere a genocidului armean", a afirmat miercuri preşedintele Uniunii Armenilor din România.

El a afirmat că nicio tragedie de o asemenea dimensiune "nu are o limbă maternă".

"Atunci când vorbim despre o tragedie de acest fel, vorbim în acelaşi timp de toate tragediile lumii şi nicio tragedie de acest fel nu are o limbă maternă. De aceea eu cred că recunoaşterea Holocaustului trebuie în mod simetric însoţită şi de un demers politic de recunoaştere a genocidului armean care, chiar dacă nu va avea un muzeu în România, pentru că acest genocid nu s-a petrecut pe teritoriul României, ci, dimpotrivă, teritoriul României a fost sălaş pentru supravieţuitorii genocidului, pune însă în faţa noastră ideea, provocarea unui tratament egal pentru toate aceste traume ale umanităţii", a adăugat Vosganian.
  • Armenii estimeaza că un milion si jumatate de semeni de-ai lor au fost ucisi in mod sistematic la sfarsitul Imperiului Otoman. Numerosi istorici si peste douazeci de tari, inclusiv Franta, Italia si Rusia, au recunoscut ca a avut loc un genocid. Turcia a afirmat la randul sau ca a fost un razboi civil, insotit de foamete, in care au murit intre 300.000 si 500.000 de armeni si tot atatia turci.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2221 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Holodomorul ucrainean (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:02)

    Kosmos [utilizator]

    A fost cel mai crunt si este destul de recent . comis de bolsevici care sperau sa-si faca noua tara acolo dar poate si de asta este Ucraina destabilizata astazi si nimeni nu este tras la raspundere
    • +4 (8 voturi)    
      declaratii, recunoasteri, statui, plachete, etc. (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:15)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ceremonii si memoriale fara numar in Romania.
      Pe cand si km fara numar pe autostrazile tarii ?
  • +4 (12 voturi)    
    Vosganian asta.... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:02)

    polonyca [utilizator]

    E un tip de-a dreptul periculos !!!! Si , desigur , profund nociv.....
  • +12 (12 voturi)    
    Nu-l supărați pe Sultan ! (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:04)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă se enervează Erdogan, nu mai pupăm noi veci Otokare de-alea bengoase și va trebui să ne mulțumim cu jafurile de Mercedes sau Iveco. Bașca ne pune embargo pe livrările de gumă Turbo și copăi de plastic.
    • -2 (10 voturi)    
      nu rade tu, (Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      dar Romania are relatii comerciale excelente cu Turcia. Din punct de vedere economic, nu e bine sa condamnam genocidul armean ptr ca riscam sa pierdem aceste bune relatii. Turcia e printre putinele tari cu care avem balanta comerciala excedentara (exportam mai mult decat importam de acolo).
      Pe de alta parte Romania a fost tara care in 1915 a primit cu bratele deschise pe refugiatii armeni. Gratie acestei ospitalitati ii avem azi pe Vosganian, Pambuccian si toata comunitatea de machidoni de la noi. Daca nu erau ai nostri, ii omorau turcii pe toti.
      Cineva ar trebui sa ii aminteasca acest lucru lui Vosganian, inainte de a dezgropa mortii istoriei.
      Da, imi pare rau ptr genocidul de acum 100 ani, dar parca nu imi vine sa ma cert cu turcii de acum ptr ce a fost atunci.
      • +6 (8 voturi)    
        Dezinformări crâncene (Miercuri, 11 septembrie 2019, 16:30)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        În primul rând faceți o gravă confuzie între armeni și aromâni (machidoni). Aceștia din urmă nu au nici o treabă cu genocidul armean, Vosganian și ai lui sunt armeni, nu machidoni (ziși și armâni, ceea ce creează confuzie printre cei mai ageamii, ca dvs.)

        În al doilea rând, sunteți pe arătură cu excedentul comercial. În 2018 am exportat în Turcia de 2 miliarde și am importat de 3.6. Vă las dvs. plăcerea să calculați „excedentul”...

        Oricum ar fi, ceea ce înțeleg eu este că dvs. puneți niște interese economice (și alea îndoielnice) mai presus de principii morale. Mai mult, preferați să ne avem bine cu Recep Tayyip Otokar decât să fim pe aceeași poziție cu aliații noștri din UE, care au condamnat respectivul genocid. E bine că măcar sunteți sincer...
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:07)

    liviu_ [utilizator]

    hotul scapat prin bocit si de alde incearca sa obtina voturi si sa se dea mare aparator al dreptatii...

    nustiu daca este dragutz sau penibil... probabil ambele...
  • +9 (17 voturi)    
    Intai TREBUIE recunoscut Genocidul de la Ip (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:10)

    un domn [utilizator]

    si Treznea, in acelasi timp TREBUIE declarata Ziua de 15 Martie ca Zi de Doliu National pentru Comemorarea Victimelor Genocidului de la Ip si Treznea, apoi armenii
    • +2 (10 voturi)    
      nu comparam (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:26)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      oamenii nu-s cartofi, evident, dar trebuie pastrata o definire corecta a genocidului. cum ar veni, 100 != 1000000.
      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_genocides_by_death_toll
      • +1 (9 voturi)    
        lasa o asa (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

        barabulele sunt la Lunguletzu ! iti doresc spor la cumparaturi !
  • +9 (9 voturi)    
    nu te ascunde dupa etnie, esti un aldist nenorocit (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:12)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si corupt
  • +9 (9 voturi)    
    simte ca si'a incheiat cariera (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:21)

    nash pandelica [utilizator]

    in politica si isi pregateste o iesire eroica, sa fie pomenit in odele patriotice ale armenilor.
    poate scrie chiar el una, ca e si poet.
    dupa ce a fost uns, adica miruit, vrea si pomenit !
    sa fie primit !
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:31)

    ipolitic [utilizator]

    Sigur ca a fost genocid, e adevarat, problema e ca multi parlamentari au genunchii sensibili, nu se stie cand ai nevoie de un tratament.
  • +2 (8 voturi)    
    de ce trebuie Romania (Miercuri, 11 septembrie 2019, 12:59)

    AndJorj [utilizator]

    sa se implice intr-o disputa intre tuci si armeni. Cand eram mic circula o vorba printre copii: "cine s-a bagat, a mancat c**t". Asa o sa mancam si noi daca ne mai bagam intre turci si armeni, evrei si arabi, etc...
  • +5 (9 voturi)    
    Ar trebui (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:21)

    vasile-roaita [utilizator]

    recunoscut genocidul pe care l-a facut bolsevismul si mafia khazara impotriva Romaniei si romanilor ca nici acum nu ne-am revenit. Stalin ar trebui declarat oficial cel mai mare criminal al um,anitatii, inaintea lui Hitler. Iar procesul lui Ilici ar trebui terminat pentru ca vreau sa moara rusinos in puscarie.
  • +3 (3 voturi)    
    vad io bine? (Miercuri, 11 septembrie 2019, 13:41)

    codyrocco [utilizator]

    ...sau in lista aia de pe wikipedia, rusii si turcii is in frunte ca autori ai genocidelor?
  • +4 (4 voturi)    
    Este un oportunist... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:02)

    Nonidem [utilizator]

    Este un oportunist si venal de clasa,d-l Vozganian.Dar in acest caz, are dreptate!Genocidul armenilor-infiorator,inimaginabil chiar dupa standadele epocii-a fost o catastrofa majora a stravechiului, primului popor crestin al umanitatii.Pe langa colosalele pierderi umane,au pierdut 80% din patria lor istorica.Exemplul turc l-a "inspirat" pe Adolf Hitler:"mai vorbeste azi cineva de genocidul armean? asa va fi si cu evreii"!
  • +2 (2 voturi)    
    Ca nuca-n perete ... (Miercuri, 11 septembrie 2019, 15:31)

    Habermas [utilizator]

    ...