PNL propune acordarea unui sprijin financiar anumitor părinţi pentru a-şi angaja bonă​

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 19:00 Actualitate | Politic


Copii
Foto: pixabay.com
PNL a iniţiat un proiect legislativ în care propune acordarea unui ajutor financiar pentru unii părinţi pentru a-şi angaja o bonă.

"PNL susţine familia şi creşterea natalităţii. Tocmai de aceea, am iniţiat o propunere legislativă prin care urmărim să încurajăm acele familii care îşi doresc copii, dar care de multe ori sunt descurajate de costurile ridicate pentru angajarea unor bone, în contextul în care ne confruntăm cu o lipsă acută de creşe şi grădiniţe pentru copiii de vârstă preşcolară. Chiar dacă, în ultimul timp, numărul creşelor şi al grădiniţelor private este în creştere, trebuie să recunoaştem că mulţi părinţi nu îşi permit să îşi înscrie copiii la o astfel de instituţie privată. Singura soluţie este să le oferim sprijin financiar acelor părinţi aflaţi în dificultate pentru a-şi putea angaja o bonă", afirmă deputatul liberal Florin Roman, într-un comunicat transmis vineri, citat de Agerpres.

El arată că, potrivit proiectului, pot beneficia de ajutor pentru plata bonelor categoriile de persoane ale căror venituri nete lunare pe membru de familie nu depăşesc 3.500 lei, iar suma propusă a fi acordată se va stabili în mod diferenţiat, variind între 250 de lei şi 710 lei pentru fiecare copil de vârstă antepreşcolară.

Potrivit comunicatului, de acest sprijin financiar va putea beneficia părintele sau reprezentantul legal la care copilul locuieşte în mod statornic şi care nu beneficiază de concediul şi de indemnizaţia acordate pentru creşterea copilului în vârstă de până la doi ani, respectiv de până la trei ani în cazul copilului cu handicap.

"Adoptarea acestei propuneri legislative va reprezenta, de fapt, o investiţie în viitor prin susţinerea familiei şi prin creşterea natalităţii. Consider că România are nevoie de o strategie pe termen lung, precum şi de politici de dezvoltare a serviciilor sociale în vederea stimulării natalităţii, cu respectarea şi promovarea cu prioritate a interesului superior al copilului", mai spune Roman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1196 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    aaaa (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:08)

    liviu_ [utilizator]

    L vine de la liberal, nu?!
    ca din masuri nu prea pare....

    e un psd cu galben si putin mai putin hot
  • 0 (0 voturi)    
    Cineva are fantezii cu bona filipineza (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:14)

    jorj_bv [utilizator]

    Deci cine nu isi permite sa dea 1000 lei pe luna pentru cresa/gradinita privata, are sa dea 2-3-5000 bonei daca e cu contract si trebuie sprijiniti?
    Inteleg intr-un fel avantajul financiar de a degreva gradinitele de stat care sunt gratuite mai putin mancarea pentru program prelungit, uneori sunt insuficiente locuri, unele zone nu au, dar nu e program social la 3500 pe membru, mai ales la o familie cu 2 copii.
  • 0 (0 voturi)    
    luați modelul germani (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:32)

    falcoind [utilizator]

    oare cineva din PNL s-a interesat in alte tari cum funcționează ? Nemții au un sistem FB pus la punct eu zic sa va documentați. Nu descoperiți iar roata exista de 7000 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Iata, griji importante (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:38)

    newlook [utilizator]

    "El arată că, potrivit proiectului, pot beneficia de ajutor pentru plata bonelor categoriile de persoane ale căror venituri nete lunare pe membru de familie nu depăşesc 3.500 lei"

    ==============

    Deci: "venituri nete pe membru de familie"<3500 inseamna de fapt

    3499x3 (unul dintre membrii familiei e chiar copilul) = 10.497 lei pe luna NET pentru 2 salariati...deci cam 5248 lei /luna/ salariat. Venit NET, inca o data!

    In intelepciunea sa, PNL a stabilit ca:

    - daca o familie (familia A) are venituri de 10500 pe luna dar nu are gradinita la doi pasi sa mai primeasca "intre 210 si 710 lei / copil"
    - Familia B, care are venituri de 6150= 2x3075 (salariul mediu in martie), dar are gradinita aproape (pe care o plateste, nu e gratuita) nu primeste nimic.

    Intreb si eu, pentru un prieten: Pentru ce prieteni o fi facuta legea asta?

    PS: Trec peste considerentele psihologice si de dezvoltare sociala a copilului care e crescut de bona versul copilul care merge la gradinita.

    PPS:Tocmai in lumina celor de mai sus, trebuie sa se intample cat mai rapid guvernarea PNL+URSS+. Sa dea legi multe si bune!
  • +2 (2 voturi)    
    Oamenii Organului sunt zdraveni la cap!? (Vineri, 6 septembrie 2019, 19:48)

    prec [utilizator]

    Un partid care se pretinde, doar se pretinde, liberal ar trebui să fie cu inițiative economice, nu cu pomeni.
    Iar pomeni? Auzi: bone. Nu le-ar vrea și din Asia?
    Nu le spune nimeni redușilor că populația va începe să facă și să crească copii atunci când vor fi asigurate condițiile necesare creșterii lor!? Nivel de trai, grădinițe, creșe, școli. spitale și dispensare. Când tu, în țară, ai salarii omenești doar la bugetari iar cei ce muncesc trăiesc de azi pe mâine, aceștia vor migra sau nu vor face copii. Clar. Doar magraunii se puiesc indiferent de situația materială.
  • +3 (3 voturi)    
    ooo da (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:16)

    sorinnc [utilizator]

    Hai sa incurajam natalitatea in randul familiilor sarace unde vor face acum copil doar pt ajutorul social.
    Hai mai bine sa il incurajam printr-o scadere de impozit sa incurajam si famillile in care oamenii muncesc(cum a facut Ungaria).
    • +1 (1 vot)    
      Poftim logică. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 0:00)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      Cui nu are copii, deși i-ar putea întreține, îi dăm degeaba bani. Poate i-ar trebui o scatoalcă după cap, să se deștepte.

      Să încurajăm financiar natalitatea acolo unde are limite financiare și ajutorul ajută, nu acolo unde are limite de ordin moral.
  • +1 (1 vot)    
    pnl nu mai poate de dorul usl (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:36)

    Captain Obvious [utilizator]

    ce idee e asta ?
  • +2 (2 voturi)    
    zxzxzxz (Vineri, 6 septembrie 2019, 20:36)

    solar [utilizator]

    Si domnului Ludovic Orban îi trebuie o bonă ? N-am stiut ! Sa i se dea.
  • +2 (2 voturi)    
    PNL (Vineri, 6 septembrie 2019, 22:12)

    adrian88000 [utilizator]

    are habar cum va reusi sa plateasca datoria externa de peste 100 miliarde de euro lasata de PSD ? Mai intai sa ne spuna asta si apoi sa vina cu mituiri.