VIDEO Dăncilă sesizează Curtea Constituțională pentru că Iohannis nu-i numește miniștrii interimari

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2019, 20:30 Actualitate | Politic


Dancila
Foto: Captura video
Guvernul va sesiza Curtea Constituțională, reclamând un conflict juridic de natură constituțională cu președintele care nu a numit încă miniștrii interimari propuși după plecarea ALDE de la guvernare. Anunțul a fost făcut miercuri seară de premierul Viorica Dăncilă, la câteva ore după ce șeful statului a criticat dur Guvernul, într-o declarație susținută la Cotroceni, fără spune ceva despre numirea interimarilor.

„Suntem într-o situație fără precedent, de confuzie, generată de comportamentul iresponsabil și egoist al președintelui. (...) prin întârzierea numirii miniștrilor interimari, Klaus Iohannis încalcă deciziile CCR (...) Guvernul României va sesiza CCR pentru a reclama un conflict juridic cu șeful statului. Românii nu au de ce să asiste la acest spectacol de prost gust pe care îl fac cei cărora le-au dat votul”, a spus Dăncilă, acuzând că președintele nu a fost ales pentru a bloca Guvernul.

Premierul a răspuns și criticilor șefului statului în privința măsurilor insuficiente luate în cazul Caracal, susținând că este „rușinos și indecent” ca președintele să vină după atâta timp să vorbească despre tragedia de la Caracal, când el nu a făcut nimic. „Ioahnnis a întârziat nepermis o ședință CSAT și a ezitat să îl demită pe șeful STS. După care a a venit și nu a spus nimic. Așa cum a venit și astăzi și nu a spus nimic. Nu statul trebuie resetat, ci președintele României trebuie resetat”, a spus ea.

Dăncilă a declarat sâmbătă că va avea o discuție telefonică cu Iohannis în ceea ce privește interimatele, iar dacă șeful statului blochează în continuare numirea interimarilor intenționează sesizarea Curții Constituționale.

”În ceea ce privește interimatul celor trei ministere, voi avea o discuție telefonică cu președintele, dacă nu vom avea o nominalizare pentru interimate, vom merge la CCR”, a declarat Dăncilă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5530 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Vasilica vorbeste ?! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:44)

    Plagarus [utilizator]

    Infiereaza mai " draga ",caci voi sunteti lumina guvernarii de tip freegans.
    • +2 (8 voturi)    
      Presedintele are interes sa prelungeasca situatia (Joi, 5 septembrie 2019, 8:31)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Se cauta o modalitate de a bloca guvernul actual pentru a forta schimbarea si/sau alegeri anticipate (dupa o eventuala demisie a premierului, ceea ce nu e sigur).

      Dna premier a inteles "capcana" si spera sa blocheze jocul politicianist al presedintelui Iohannis prin apelarea la o decizie a CCR, definitiva si obligatorie de pus in aplicare.

      E convenabil pentru toate partile implicate in aceasta disputa cu scop electoral.

      De pierdut are doar Romania, vazuta ca "instabila politic" si "nesigura pentru investitii in climatul politic actual".

      Vad ca Opozitia nu pare sa fi strans cele "233 semnaturi" de care vorbea dl Orban drept conditie prealabila depunerii unei "motiuni de cenzura".

      Asa ca nu e deloc sigur sa vedem prea curand o motiune de cenzura sau o demisie a premierului.
      S-ar putea ca nici "confirmarea majoritatii" in Parlament sa nu se faca prea curand, ca nu e nici o graba pt PSD.

      Sa speram ca macar o parte a problemei va fi transata rapid de CCR, pt ca Romania fie sa aiba guvern functional 100%, fie sa aiba alt guvern.
      • +1 (1 vot)    
        Guvern " functional " ? O adunatura de...... (Joi, 5 septembrie 2019, 15:35)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        .....necalificati !
        Avem cele mai multe ministere din Europa: 24 (bulgarii au 21, germanii doar 13) și cei mai mulți miniștri - 27
        "Performante " de rasul - plansu pt RO ;
        1. slabirea Justitiei si atacarea statului de drept.;
        2. revocarea sefei Directiei Nationale Anticoruptie fara avizul Consiliului Superior al Magistraturii a atras ingrijorarea tuturor partenerilor europeni.;
        3. guvernul Vasilica Dancila a ales sa reactioneze ca intr-un regim nedemocratic si a atacat cu bastoane si gaze lacrimogene mii de protestatari care, la data de 10 august 2019, militau pasnic tocmai pentru respectarea statului de drept si a independentei Justitiei.;
        4. masuri in dezacord cu regulile economiei de piata si din cauza lipsei reformelor structurale, PM Vasilica Dancila si majoritatea PSD - ALDE au dus Romania la un prag de recesiune, incheind anul 2018 cu un deficit de aproape 3%, desi am avut o crestere de peste 4%.;
        5. masuri fiscale ce ne-au indepartat de aderarea la zona euro.prestatii ridicole pe plan intern si extern;
        6. ..... 7.......8......fara numar !
  • +5 (5 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:47)

    Loverraft [utilizator]

    S-a decis sa dea o mana de ajutor parlamentului britanic pentru iesirea din criza cu Brexit...
  • +7 (11 voturi)    
    Bau-bau sau CCR?! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 20:06)

    Lucky1 [utilizator]

    Asta mai trebuie - Viorica Dancila sa solicite CCR, iar CCR-ul obedient astazi PSD-ului, sa confirme neconstitutionalitatea Presedintelui si sa dea drumul unui proces de suspendare a lui. Cred ca Viorica si PSD-ul vor avea atatea bube negre de vindecat ca nu le va ajunge urmatoarea suta de ani, asta daca PSD-ul va mai exista dupa alegerile Parlamentare viitoare.
    Toata lumea, cu exceptia Rusiei si acolitilor ei, vor sterge cu guvernul pesedist toate dusumelile astfel ca Oceanele Planetare nu vor mai putea spala pesedismul, vreodata.
  • +7 (11 voturi)    
    nu se dezminte (Miercuri, 4 septembrie 2019, 21:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu o duce capu'!
  • +3 (11 voturi)    
    Cate minciuni (Miercuri, 4 septembrie 2019, 21:03)

    Akylas [utilizator]

    Tu te lupti pentru marirea pensiilor, pentru care nu aveti bani si bagati tara in criza economica, tuto
    Atatea minciuni la o singura prelegere, mai rar
    Hai, mai ai putin timp sa te dai in spectacol, continua
  • +3 (11 voturi)    
    Hai ca ai spus si ceva adevarat (Miercuri, 4 septembrie 2019, 21:05)

    Akylas [utilizator]

    Romanii nu trebuie sa asite la acest spectacol pe care il dau cei pe care i-au ales, adica TU, analfabeto, si hoarda ta de mincinosi incompetenti, ahtiati de putere !!! Normal ca o sa faceti totul sa ramaneti la ciolan cat mai mult, dar timpul va este numarat !!!
  • +7 (9 voturi)    
    Art.85 (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:15)

    Rahan5 [utilizator]

    (3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.

    Un ,,Ministru Interimar" este tot ,,Minstru", avand aceasi valoare a semnaturii. Deci speculatia lui Dancila ca ,,Ministrul Interimar" poate fi pus direct de Presedinte este o speculatie aiuristica care duce la un circ politic.
    Deci CCR nu poate in mod normal sa dea un alt verdict.
  • +5 (11 voturi)    
    cata prostie... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cata prostie...
  • +5 (11 voturi)    
    Atunci nu mai este nevoie! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:30)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Daca Presedintele este OBLIGAT sa numeasca ministrii, intermari sau nu, atunci ce sens mai are functia dumnealui!?

    Ce rost are o functie ce nu paote decat sa aprobe, ca daca nu aproba este sesizata CCR?
  • +6 (12 voturi)    
    nu este de invidiat (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:38)

    Dizidentul [utilizator]

    saraca seara inainte de culcare se intreaba(poate) "nu stateam eu linistita la Videle" aveam rosiile mele,cautam castraveti,puneam varza la acrit",acum sint agasata de toti si toti fac numai glume, noroc ca nu le inteleg pe toate.
  • +5 (13 voturi)    
    Sluga infractorilor (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tzatza chiar nu pricepe pesedeaua nu mai e nimic, decât ultimii mohicani din Ciuma Rosie. Restul dja sunt in barca celuilalt infractor-plagiator, dottore Pontac.
  • -7 (15 voturi)    
    oops (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:41)

    srpc [utilizator]

    iar incalca Joianis Constitutia! premierul are voie sa numeasca ministri interimari pt 45 de zile, si de-abia apoi sa mearga in Parlament
    • +8 (8 voturi)    
      Voi, borfasii .. (Joi, 5 septembrie 2019, 1:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ..sunteti la pamant.

      "e trebuie sa-l ceara in Parlament conform art 85 din Constitutie. Potrivit acestuia: "Daca prin propunerea de remaniere se schimba structura sau compozitia politica a Guvernului, Presedintele Romaniei va putea exercita atributia prevazuta la alineatul (2) numai pe baza aprobarii Parlamentului, acordata la propunerea primului-ministru"."

      Poti sa citesti si sa intelegi ce spune acest articol (Nr. 85) din Constitutie?

      Nu are legatura ca sunt interimari. Daca s-a schimbat compozitia politica aguvernului, atunci trebuie mers in parlament, indiferent ca sunt ministri interimari sau nu.
    • +6 (6 voturi)    
      Ba nu. (Joi, 5 septembrie 2019, 10:56)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Inainte sa ajunga la Iohannis ministrii interimari trebuie sa ajunga la Parlament:
      Art. 85 :
      ,,Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului "
      ,,Ministrul Interimar" este tot ,,Ministru".

      ,,Guvernul Dancila" este un ,,produs" al Parlamentului.
      Cat timp ,,fuge" de Parlament Dancila nu are legitimitate sa mai solicite singura numiri de Noi Ministri, chiar si Interimari.
  • -9 (15 voturi)    
    pai (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    si ce daca e neconstitutional? e campanie, nu se pune.
    • +9 (11 voturi)    
      Ce conteaza . (Joi, 5 septembrie 2019, 1:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. ca spun borfasii ca nu e Constitutional? Stim bine ca borfasii spun numai bazaconii si minciuni, ca si tine.
    • +5 (7 voturi)    
      Tu te intelegi cand spui ceva? (Joi, 5 septembrie 2019, 3:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca nu are sens pt aproape nimeni altcineva!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Exista o scadenta (Joi, 5 septembrie 2019, 0:55)

    Clop [utilizator]

    vin alegeri din nou si toxic mos gerila melescanu. Sa ne amintim ce-a fost prin 2014 cu corlatean si batranul sacal comunist care vrea Senatul, via pesede in cadere libera. Troaca este recipientul ideal pentru partidele cu epoleti din Romania. Porc la porc trage.

    altfel, tantina AF (analfabeta functional), in loc sa demisoneze ca sa-si puna linistita bureti in par - la coafor - si brose ca regina Angliei, a luat-o totalmente razna.
  • +3 (7 voturi)    
    Veorica se crede acasa la ea! (Joi, 5 septembrie 2019, 8:55)

    DanBruma [utilizator]

    Foloseste un limbaj cu presedintele de zici ca e barbat-su care nu merge sa faca cumparaturile! Ce faci draga, esti asa de egoist ca nu mergi sa faci cumparaturile!