Meleșcanu nu renunță la candidatura pentru șefia Senatului și vrea să se autosuspende din ALDE, după ce a fost amenințat cu excluderea din partid

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2019, 13:30 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Senatorul ALDE Teodor Meleșcanu nu renunță la candidatura sa pentru șefia Senatului din partea PSD, în pofida amenințărilor că va fi exclus din partid. Meleșcanu susține că o variantă ar fi să se autosuspende din ALDE pentru o perioadă de șase luni și să rămână afiliat grupului de la Senat condus de Călin Popescu Tăriceanu.

"Eu am discutat cu toată lumea. Sper să-mi înteleagă decizia. Eu am avut o ofertă pe care am acceptat-o și nu este vorba despre altceva.(....)Există o posibilitate foarte simplă: eu să mă suspend pentru vreo 6 luni sau cât este nevoie, dar să rămân afiliat grupului ALDE”, a declarat Meleșcanu, miercuri, la Senat.

Meleșcanu a mai spus că nu a vorbit cu Tăriceanu despre această propunere, dar că a discutat cu alți colegi din grup, care "sunt foarte interesați".

Teodor Meleșcanu refuză să renunțe la candidatura pentru șefia Senatului din partea PSD, motivând că atunci când ia o decizie o duce până la capăt. Mai mult, el nu crede că există o bază juridică pentru excluderea sa din partid.

"În niciun caz. Când iau o decizie, o duc până la capăt. E o decizie (excluderea sa din ALDE - n.r.) care după părerea mea nu are o bază juridică necesară. După părerea mea, nu există niciun argument pentru această excludere Am discutat cu toată lumea. Speram să înțeleagă. Eu am o candidatură, am acceptat-o, sper să obțin numărul necesar de voturi", a declarat Meleșcanu.

Reamintim că PSD a anunțat că îl susține pe Meleșcanu pentru funcția de președinte al Senatului. În acest context, conducerea ALDE a decis că membrii care acceptă numiri sau funcții din partea social-democrațiilor vor fi excluși din partid.

Călin Popescu Tăriceanu a declarat, miercuri, că a sesizat dorința Vioricăi Dăncilă de a prelua și destructura ALDE și că i-a dejucat acesteia "planul mârșav". Liderul ALDE a mai spus că speră ca Teodor Meleșcanu "să își dea seama" că propunerea venită din PSD îi afectează prestigiul și să renunțe la candidatura la șefia Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3797 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    fosila (Miercuri, 4 septembrie 2019, 13:55)

    Captain Obvious [utilizator]

    du-te acasa si mananca pensia aia babana
    • +7 (9 voturi)    
      Bosorog senil. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 16:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Da onoarea pe o iluzorie fudulie de sef de senat care poate sa dispara peste noapte.
  • +17 (19 voturi)    
    Smekerie (Miercuri, 4 septembrie 2019, 13:57)

    ber [utilizator]

    Melescanu da dovada de adanca lipsa de caracter.
    El crede ca cu aceasta smekerie va ajunge presedintele senatului iar el sa fie cu c__ul in doua luntri. Dar va fi vai de c__ul lui.
    • +1 (1 vot)    
      cine știe, (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ber

      poate mizează pe o înmormântare cu onoruri și copârșeu gratis, că la vârsta lui, mai curând se gândește la așa ceva, și nu-i ajung banii, că are o leafă modică.
  • +19 (21 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:03)

    SoulSearcher [utilizator]

    pana si fetele de pe centura au o moralitate mai buna decat tovarasul melesteanu....

    geez...
  • +15 (17 voturi)    
    Gata:sa zis si cu ALDE si Senat! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:18)

    lasa [utilizator]

    Cum sa votezi un personaj sinistru, avid de functii, care are aproape 80 de ani?
    Excluderea e o pedeapsa blanda!
    Sa se autosuspende din viata politica.
  • +15 (17 voturi)    
    ALDE sa-l dea afara azi, inainte de vot. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:18)

    Habermas [utilizator]

    Altfel ALDE nu este credibil ca este in opozitie.
    • +12 (12 voturi)    
      Vedeti cumva Alge o secunda in opozitie in raport (Miercuri, 4 septembrie 2019, 15:15)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      de orice putere ?!!!
      Alge si UDMR au declarat ca voteaza motiunea ! Sa vedem maine cate semnaturi si apoi cate voturi dau !! PNL sa faca publica imediat lista cu semnaturi !! Doua zile ajung , ca nu aveti ce dracu ''negocia'' !
  • +18 (20 voturi)    
    mdea... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:28)

    costinescu [utilizator]

    carpa kaghebista...
  • +15 (17 voturi)    
    (G)agamita Dandanache (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:34)

    U_swamp [utilizator]

    Ce simt enorm avea Caragiale... dupa 140 de ani.
  • +11 (13 voturi)    
    Sa-si ia concediu de "boala" (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:44)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Ca sa nu-l dea afara din partid, ca daca-i doar suspendat ce-i? Sta pe autostrada lu Oprescu?

    'ti-ai dracu' de boale sa fiti!
  • +10 (12 voturi)    
    Ce zice Melescanu ? (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:51)

    Rahan5 [utilizator]

    Sa se auto-suspende din ALDE ? 6 luni ?
    Adica jumate prostituata, jumate calugarita ?
    Dar si cu rang de ,,Papesa" (adica Presedinte al Senatului )
    :-))))
  • +12 (12 voturi)    
    Moralitate? (Miercuri, 4 septembrie 2019, 14:54)

    omezu [utilizator]

    Nu inteleg de ce vorbiti de moralitate, omul lupta pentru propria libertate. ALDE 4% e istorie si asta o stie si 'eleMele. Adica de la anul nu mai prinde inca un mandat si stim ce manarii a facut la alegerile din mai in diaspora. Fosila comunista isi apara fundul de un eventual dosar penal jucand cu p$d-ul. Probabil i-au promis un loc in parlament la anul, deci imunitate inca 4 ani.
    • +11 (11 voturi)    
      Tov. Mișeleșcanu... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 15:21)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ... părăsește hidrobicicleta ALDE tarficenilor care deja ia apă și se reorientează spre prima lui unitate militară, PSD. A fost de ajuns să-i spună Fifor sau Orlando: "Vino-ncoa', 'eleMele" și Beleșcanu s-a executat. Mare om, mare caracter! :D
  • +5 (7 voturi)    
    Poate sa-i ceara si pensie alimentara,manechinului (Miercuri, 4 septembrie 2019, 15:33)

    Plagarus [utilizator]

    d'Alde se poate dizolva si fara mosul Mele. !!!
  • +9 (11 voturi)    
    Securist la tinerete, lichea la batranete (Miercuri, 4 septembrie 2019, 15:39)

    KTerinca [utilizator]

    Sictir !
  • +1 (5 voturi)    
    Deci sa autopropus. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 18:28)

    asavreau [utilizator]

    Nu PSD la rugat si a insistat.Melescanu vrea sa arate ca nu sa saturat de mancat si mintit.
    • +3 (3 voturi)    
      ''la" si "sa" au plecat colea .... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 21:07)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Lasa-te de politica.
      E mai bine pentru toti.
      Este pe drumul cel bun .....totusi, un ''sa" e corect :)