Candidatul Paleologu, atac la Iohannis și Dăncilă: Au agende personale legate de alegeri. Urmează trei luni de zăpăceală maximă în care nu se gândesc decât cum să-şi facă strâmbe unul altuia

de DG     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2019, 16:23 Actualitate | Politic


Toader Paleologu
Foto: Facebook
Theodor Paleologu, candidatul PMP la alegerile prezidențiale, susține că premierul Viorica Dăncilă şi preşedintele Klaus Iohannis au "agende personale" legate de scrutin, iar la vârful statului s-a intrat într-o stare de "disoluţie a autorităţii". El mai spune că, din această cauză, ne așteaptă trei luni de zăpăceală maximă, în care cei doi candidați la președinție vor încerca ”să-și facă strâmbe unul altuia”.

"Ce e foarte păgubos în momentul de faţă este că doamna Dăncilă şi domnul Iohannis au fiecare agende personale legate de alegeri. Şi atunci, practic, la vârful statului am intrat într-o stare de disoluţie a autorităţii. Cât putem să rămânem în această stare de disoluţie a autorităţii? Adică trei luni de zile de zăpăceală maximă, trei luni de zăpăceală totală în care principalii actori ai puterii - preşedinte şi prim ministru - nu se gândesc decât cum să-şi facă strâmbe unul altuia", a spus Theodor Paleologu, în conferinţă, relatează Agerpres.

El a adăugat că este inadmisibil că premierul Viorica Dăncilă să meargă "peste tot" în campanie electorală cu miniştri importanţi din Guvern. "Mi se pare absolut inadmisibil că se duce peste tot cu miniştri importanţi din Guvern în campanie electorală. Cred că este o chestiune de minimă decenţă să-şi delege atribuţiile şi să nu mai ia după dânsa pe ministrul de Interne, pe ministrul de Finanţe, pe alţi miniştri importanţi pentru că ţara nu mai e guvernată, başca miniştri care nu sunt încă numiţi. Eu, de exemplu, mi-am suspendat cursurile la Casa Paleologu. Cred că doamna Dăncilă ar face bine să-şi suspende şi ea activitatea pentru că este evident că este în campanie electorală. Şi să nu mai folosească mijloace net superioare celorlalţi candidaţi. Eu am fost ieri la Braşov, am făcut patru ore jumătate până acolo. Dânsa merge cu elicopterul. Ceva nu prea este în regulă în această totală inechitate", a mai susținut candidatul PMP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3304 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 septembrie 2019, 16:36)

    [anonim]

  • +2 (10 voturi)    
    Cu asemenea (Duminică, 1 septembrie 2019, 16:36)

    vasile-roaita [utilizator]

    atitudine nici 3-4 % nu vei lua.
  • +5 (13 voturi)    
    "Agende personale" (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:03)

    fdaniel [utilizator]

    Păi .... alegerile prezidentiale sunt eminamente "personale". e alege o persoana, nu un partid sau un grup, deci DA, agenda e pur personală!
  • +3 (13 voturi)    
    sa nu te dai si la Uderea... (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:17)

    rov [utilizator]

    ca te scopeste marinelu'
  • +2 (12 voturi)    
    Așa si? (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:25)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Si apa e udă si focul arde. Ce ar trebui sa faca într-o campanie electorală? Si precampanie. Da, stiu, sa lucreze pt popor :))))))
  • +3 (13 voturi)    
    Lol (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:33)

    mitg [utilizator]

    Asta inca cerseste 90 de lei sa-ti predea 2 ore despre Hannah Arendt?

    O lichea mai scarboasa la prezidentiale este doar nenea cumpanasu, in rest proctologul este pe locul 2 detasat. Nu la alegeri, nu.
  • +3 (5 voturi)    
    pai, (Duminică, 1 septembrie 2019, 18:06)

    Cezy [utilizator]

    noroc cu catindatu' nostru care baga drepte! Nu reusesc sa pricep, satisfactia de a candida o fi mai mare decat jena de a aparea undeva la etc la rezultatele votului?
  • +6 (8 voturi)    
    Nu bas (Duminică, 1 septembrie 2019, 18:30)

    tontu [utilizator]

    Klaus ar dori-o pe Viorica in turul doi pentru ca ar avea victoria asigurata. Teo vota-te-ar tata nu le prea ai cu politichia...
  • +1 (9 voturi)    
    Hai sa-i dam (Duminică, 1 septembrie 2019, 19:08)

    Rahan5 [utilizator]

    un elicopter si lui Theodor Paleologu !.
    Saracul Paleolog Constantin al -XI-lea la Caderea Dinastiei si a Constantinopolului, in 1453, daca avea un elicopter putea scapa mult mai ieftin.
    Lasand gluma la o parte Theodor Paleologu se preface ca nu
    i-a vazut impreuna pe Dancila, ,,Printul Mostenitor" Fifor si Teodorovici pe podiumul in forma de hexagon rosu de la Lansarea in Cursa Presidentiala de la Palatul Parlamentului de acum 1 saptamana.
    Grupul asta de 3 formeaza de acum incolo ,,conducerea ruseasca a PSD" si este si va fi nedespartita pana la caderea lui Dancila.

    Paleologu:
    ,,Eu, de exemplu, mi-am suspendat cursurile la Casa Paleologu. Cred că doamna Dăncilă ar face bine să-şi suspende şi ea activitatea pentru că este evident că este în campanie electorală".
    Ce naiv este Theodor Paleologu !.
    Daca tot atat de naiv au fost si Imparatul Constantin al -XI-lea nu e de mirare ca a cazut Constantinopolul !.
    • +1 (5 voturi)    
      Deci inca nu te-ai saturat de smecheri... (Duminică, 1 septembrie 2019, 19:29)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Din moment ce un "naiv" iti provoaca o asemnea criza de compatimire. Cind de fapt tu esti de compatimit pentru halul in care au reusit smecherii sa te intoxice cu stilul, cu gindirea si cu filozofia lor. Spune drept, asa-i ca suferi cumplit fiindca nu candideaza Dragnea? Resemneaza-te, in viata omul mai are si dezamagiri.
    • -1 (3 voturi)    
      Si de ce a cazut Constantinopolul? (Duminică, 1 septembrie 2019, 21:33)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Turcii aveau niste mega-tunuri (zarbuzan) capabile sa darame orice zid. Tunuri facute de un tip cu numele de....Orban! Deci, daca istoria se repeta, Paleologu trebuie sa lupte impotriva tunurilor lui Orban.
  • -2 (6 voturi)    
    Conjuratia imbecililor (Duminică, 1 septembrie 2019, 20:28)

    ww [utilizator]

    Sunt tot mai numeroase indiciile si semnalele ca, intr-adevar, Paleologu este candidatul nedorit de sistem.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce de fani Dăncilă au apărut dintr-odată ! (Luni, 2 septembrie 2019, 15:47)

    Tescovin [utilizator]