VIDEO Viorica Dăncilă, după ce a anunțat că îl dă în judecată pe Iohannis: Nu am avut niciodată probleme de corupție

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 august 2019, 17:22 Actualitate | Politic


Dancila
Foto: Captura video
Viorica Dăncilă a declarat, sâmbătă, după CEx, că va depune plângere penală pe numele președintelui Klaus Iohannis, ca urmare a afirmațiilor acestuia cu privire la faptul că Guvernul este corupt. Președintele PSD nu a putut spune care este infracțiunea de care s-ar face vinovat președintele, dar a subliniat că guvernul nu a avut niciodată probleme de corupție.

Dăncilă a mai spus că Guvernul a fost ”unul dintre luptătorii statului de drept”.

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, de asemenea, la Mamaia, alocarea unor sume de bani, săptămâna viitoare, pentru școlile care nu au grupuri sanitare sau apă.

Principalele declarații:

  • A avut loc un eveniment care ne-a întristat pe toți. Este vorba de decesul colegei noastre, vicepreședintele organizației de femei de la Timiș, care a decedat în urma unui infarct, era pe litoral, împreună cu familia de pe 15 august, în această dimineață, aflându-se într-o vizită privată, i s-a făcut rău și din păcate nu a mai putut fi salvată. Condoleanțe familiei.
  • A avut loc Comitetul Executiv Național. Un prim punct de pe ordinea de zi a fost organizarea pentru alegerile prezidențiale, modul de organizare, stadiul strângerii de semnături. Deja avem un prim județ, Dolj, unde targetul a fost atins.
  • Am vorbit despre guvernare, remaniere și interimatele ministerelor, despre cum vom acționa.
  • În ceea ce privește interimatul celor trei ministere, voi avea o discuție telefonică cu președintele, dacă nu vom avea o nominalizare pentru interimate, vom merge la CCR.
  • Legat de afirmația președintelui că acest Guvern este corupt, vom acționa în judecată, pentru că e foarte ușor să lipim etichete, dar aceste etichete trebuie să aibă un fundament. Nu am avut niciodată probleme de corupție. Am luptat împotriva corupției, pentru statul de drept, dar și pentru drepturile și libertățile cetățenilor.
  • În perioada următoare, vom începe întâlniri cu primarii din județele țării. Vom avea discuții cu fiecare președinte de organizație, pentru a vedea în ce stadiu suntem cu mobilizarea electoratului și cum funcționează comunicarea.
  • Am discutat cu președintele Camerei Deputaților și colegii senatori despre începerea sesiunii parlamentare și care sunt obiectivele aflate pe ordinea de zi.
  • În momentul în care spui despre cineva că este corupt înseamnă că ai dovezile necesare pentru a demonstra acest lucru. În momentul în care spui că acest guvern este corupt, acest lucru este neacceptat, pentru se vede și în plan extern. Nu aș vrea ca această etichetă să fie lipită Guvernului.
  • Întrebată care este infracțiunea: O să vedem care este încadrarea, vorbim mâine cu avocații. (îi șoptește Teodorovici)
  • Dacă această afirmație se face de la tribuna administrației, acest lucru atârnă foarte greu.
  • Nu am discutat despre președinția Senatului, să își depună demisia domnul Tăriceanu și vom discuta despre nume. Avem vicepreședinți care pot asigura interimatul.
  • Nu văd de ce atâta grabă ca să luăm votul de încredere al Parlamentului.
  • Nu suntem blocați deocamdată.
  • Domnul președinte luni va nominaliza cei trei miniștri care să asigure interimatul.
  • Nu am discutat cu Daniel Zamfir, dar dacă sunt colegi care vor să vină la noi.
  • Am discutat cu deputații și senatorii, aproape toți sunt implicați în campania electorală.
  • Pentru ambasador în Israel, am făcut o propunere, nu am primit răspuns, am făcut a doua nominalizare, iar nu am primit răspuns.
  • Mutarea ambasadei este tot atributul președintelui.
  • Analiza a fost făcută și a fost făcută către domnul președinte.

    Despre rechemarea lui Maior

  • Nu am primit nicio decizie de rechemare a ambasadorului George Maior acasă. Am primit o informare prin poșta militară pe care am avizat-o legată de rechemarea ambasadorului, dar nu am primit nicio decizie.
  • Dacă nu trece remanierea, rămâne Guvernul în forma veche
  • Nu am vorbit despre Ministerul Justiției.

    Despre școlile fără grupuri sanitare

  • Săptămâna viitoare vom veni cu o propunere pentru alocarea fondurilor ca să rezolvăm această problemă a grupurilor sanitare.

    Fifor

  • A fost o analiză în teritoriu. Vineri am primit sintetizarea din fiecare județ. Fonduri pentru localități să rezolve problemele cu grupurile sanitare și cu apa până la începutul școlii.

    Dăncilă


  • Aș vrea să nu mai discut despre Victor Ponta. Nu am discutat cu el. Îl las cu aroganța și jignirile lui.
Fifor
  • Avem o discuție cu sindicatele din MAI, avem o situație în pregătire, să vedem care sunt costurile pentru a reveni la posturi de poliție în fiecare localitate, și nu secții care arondează mai multe localități.

    Dăncilă

  • Președintele Dragnea nu a ieșit public să jignească. Nu accept jignirile din partea nimănui. Nu mi-aș permite să jignesc niciun copil. Jignirile le știți foarte bine. Au venit din toate părțile. Asta a fost o etichetă.
  • Jignirile sunt atributul omului slab, oamenii puternici au argumente.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13889 vizualizari

  • +36 (44 voturi)    
    Esarfele Gucii (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:25)

    un domn [utilizator]

    Si alte fandaxii...din salariul de prim ministru s au cumparat ?
    • -28 (44 voturi)    
      din meditatii... (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:44)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sau din vanzari anterioare...
      • +28 (34 voturi)    
        Da Meditatii de Prostologie ? (Sâmbătă, 31 august 2019, 19:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Interesant !
        • -28 (32 voturi)    
          Plavane... (Sâmbătă, 31 august 2019, 21:45)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Plavane … stii cat castiga un europarlamentar, asa cum a fost Dancila pana de curand? Stii cat castiga un profesoras de fizica din provincie cu 6 case? Hai sictir ca nu mai pot cu prostia ta ...
          • +24 (28 voturi)    
            Despre alea sase case ... (Sâmbătă, 31 august 2019, 22:07)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            s-a mai scris, Iohannis nu le-a furat , au fost vanzari legale, pe sume mici, in perioada cand sasii plecau in corpore din tara. iohannis nu e primul care a facut asta, totul e legal. El nu e condamnat penal, desi are n-spe plangeri penale de la pupincuristi ai A3 sau alti detractori . Iohannis nu e nici vanzator de copii, mafiot, proxenet, indian , evreu , mexican , nu e vandut SUA, lui MAcron sau lui Merkel, el nu e decat un presedinte onest care isi face datoria destul de bine, totusi .
            Dar, in noianul de manipulari si toxicitati . e greu sa-ti pastrezi ratiunea daca te axezi doar pe un singur canal de stiri si daca n-ai un filtru propriu bun sau ceva intuitie .
            • -5 (7 voturi)    
              totusi justitia i-a luat o casa! (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:29)

              kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

              semn ca nu a fost kusher negustoria.
              • +5 (5 voturi)    
                Danciloaica n-a furat dar ii place tovarasia (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:30)

                cartofil [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

                hotilor. Hai sa ne aducem totusi aminte: taticul nu era decat un infractor, a avut o condamnare penala pentru furt pe vremea lui ceasca. In vreamea ai toti furau, daca s-a ales cu condamnare inseamna ca a iesit in evidenta, a furat mult, mult de tot. Iar acum , ia sa vedem: daddy parca tot la puscarie e. Creatorul politic al individei este decat un puscarias. Mare, mare de tot. Iar faptul ca in acest moment este sefa GIO P$D ne arata cu prisosinta ca Danciloaiei ii place tovarasia hotilor. Nu a sutilor marunti, ci a rechinilor mari in domeniu si a mafiotilor cu state vechi in serviciu. De-acolo ii mai iese si ei o brosa, un coc, o bluza Chanel....
              • +5 (5 voturi)    
                Justitia lui TT (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:03)

                PlutoniumBoy [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

                sau a lui Garbovan? Mai exista justitie?
              • +1 (1 vot)    
                Hai sa-ti spun... (Marţi, 3 septembrie 2019, 18:41)

                blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

                cum a ajuns sa-i ia o casa : acea casa a luat-o Iohannis cu acte in regula , facut acte la notar, etc, de la cineva care a avut acte falsificate (si notarul nu s-a prins ). Ei bine, la reclamatia fostului proprietar probabil, s-a dovedit ca tranzactia era ilegala , dar Iohannis a trebuit sa piarda casa si banii dati pe ea, desi nu avea nici o vina . Deci inca justitia are legi care prevad ca se sparg oalele in capul ultimului proprietar , chit ca a preluat la a 7-a mana niste acte false .
            • -9 (9 voturi)    
              or fi avut sasii si brose de vanzare! (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:32)

              kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

              cine stie?
          • +19 (19 voturi)    
            Jiji (Sâmbătă, 31 august 2019, 22:14)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Esti redus ca Becali, atat la vorba cat ai la port
          • +8 (8 voturi)    
            Corecteaza-ti limbajul, tov postac psdist (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:38)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Argumente subtiri, in schimb limbaj suburban.
            Tipic.
          • +12 (14 voturi)    
            Spune-ne de Domeniul Belina (Duminică, 1 septembrie 2019, 3:24)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Cumparat din salar de bugetar de Stapana'tu Hamster, lasa-ne bre cu niste case jalnice prin comparative. Din ce-am vazut rivalizeaza cu Malibu sau Bel Air in LA!!!!
            • 0 (2 voturi)    
              Buuun... (Duminică, 1 septembrie 2019, 18:19)

              Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

              Cand spui "comparative" vrei sa folosesti vechiul termen popular pentru cooperative sau vrei sa spui "comparatie"? Sau pur si simplu te-ai contaminat de danciloaza? Pareti din ce in ce mai multi....
        • -7 (7 voturi)    
          se pare ca te-au ajutat! (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:27)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          bravo!
      • +16 (22 voturi)    
        Chiar m-as (Sâmbătă, 31 august 2019, 21:31)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        bucura sa fii banat pentru adevar.
        Vad ca-ti apar toate ineptiile!
        Si tot tu faci galagie!
        Pesedist sadea!
    • +5 (5 voturi)    
      Hotul nu recunoaste ca este hot. (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Viorika nu are cvum sa recunoasca coruptia.Cand asa este stilul de viata a celor de la guvernare,nu poate sa vada coruptia.Sa obisnuit cu ea.Este ca cel care sta intr-o hazna si spune ca nu-i pute.Si modul cum se imbraca arata trufia si coruptia.
  • +37 (43 voturi)    
    Asta e mai mitomanca decat Phonta (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:33)

    Dalinar [utilizator]

    Minte cum respire si cum clipeste!!!
  • +36 (42 voturi)    
    Sluga d multi-infractor (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    deci o complice la furt si pesedista, In psd sunt doar hot si complici, caci un om onest nu poate face parte din aceasta cloaca fetida impropriu numita partud
  • +38 (44 voturi)    
    ai fost impinsa prim ministru de un penal! (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:39)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    toti ati fost locotenentii unui corupt care face puscarie!
    Il mai consultati in legatura cu planul de guvernare ?
  • +33 (39 voturi)    
    Imi intoarce stomacul pe dos poza asta (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:44)

    rov [utilizator]

    Si imi aminteste ca in timp ce aveam 300 de cartuse in ranita, 7 colegi de-ai mei au murit in UM 01047, fara sa-i pot apara, fara sa stiu oficial de ce....si mai trist FARA SA VAD INCA IN ANUL DE GRATIE 2019 UN VIITOR ROMANIEI...
  • +33 (39 voturi)    
    PDS-ul e disperat (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:46)

    CristianBalcanu [anonim]

    PSD-ului actual ii lipseste simtul realitatii.

    Nu au cum sa castige daca dau in judecata pe Iohanis pentru asa ceva. In primul rand afirmatia presedintelui a fost "guenare corupta". Si din guvernare nu fac parte doar ministrii ci tot aparatul guvernamental de la prim-miistru, ministrii si secretari de stat si cred au structuri locale. Daca ajung la proces este de ajuns sa dovedeasca ca unul din toti acesti oameni este corupt si actiunea PSD-ului cade. Oricum din cate stiu nu se pot deschide usor dosare presedintelui in functie. Probabli ca planul PSD-ului este chiar sa joace cartea asta, sa afirme ca este protejat de lege, mai ceva ca un parlametar si daca nu raspunde de fapt e chiar el corupt.

    PSD, partid ce are lepre, jegosi si corupti.
  • +36 (42 voturi)    
    Mai ai putin Mikutzo (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:46)

    vasile-roaita [utilizator]

    Citeva luni pina dupa alegerile prezindentiale pe urma vei fi aruncata de catre ai tai in hazna, acolo unde de fapt iti este locul. Ciuma rosie este pe cale de disparitie.
  • +18 (24 voturi)    
    ...primul punct pe ordinea de zi (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:56)

    Cocut [utilizator]

    Da, colega lor a suferit un infarct si nu a mai putut fi salvata....
    Primul punct pe ordinea de zi a fost organizarea alegerilor prezindentiale. Nu de ce nu a mai putut fi salvata colega: nu a ajuns la timp ambulanta, nu exista decat cateva defibrilatoare in ....toata Romania, in sistemul de educatie nu exista cursul de prim ajutor etc.
  • +29 (35 voturi)    
    Are dreptate “analfabeta” (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:02)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Nici un presedinte pe care la avut psd in ultimii 20 de ani NU a scapat fara ceva ani de puscarie...toti ptr coruptie. Cine e urmatorul hot din psd ?
    • +14 (16 voturi)    
      Eh (Sâmbătă, 31 august 2019, 22:29)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Eu te contrazic. Ilici nu a facut parnaie. Ponta nu a facut parnaie.
      Dar nici timpul nu-i trecut...
  • +27 (33 voturi)    
    Habarnista asta mai emite ineptii ? (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:20)

    Plagarus [utilizator]

    Acum doar lista infractorilor penali ex sefi ai psdeilor :
    1 Ion Iliescu, urmarit penal in dosarul mineriadelor ;
    2.Liviu Dragnea, presedinte PSD, condamnat definitiv ;
    3.Adrian Năstase, prim ministru, preşedinte PSD, condamnat definitiv
  • +26 (32 voturi)    
    Explicatii pt "corupt" (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:22)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Tanti, esti numita de Dragnea, om aflat in puscarie. Finantele au fost pe pana lui Valcov, care nici el nu se va simti prea bine in urmatorii 8 ani.

    Vrei sa iti facem si un desen?
  • +24 (30 voturi)    
    Analfabetii, hotii si prostii... (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:24)

    rov [utilizator]

    Au capatat un tupeu feroce din cauza neimplicarii noastre in societate, in politica.
    Judecatorii nu sunt straini de ascensiunea lor, traiesc ''belfereste'' ca infractorii si nu isi fac decat rar si accidental misiunea...
    Cu politia/jandarmeria e simplu, o noua echipa de conducere educa usor mamelucii astia...
    Dar IMPLICARE SOCIALA VA ROG OAMENI BUNI, ALTFEL NU SCAPAM DE PARAZITI.
  • +24 (30 voturi)    
    tuta absoluta strikes back (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:57)

    trandafil [utilizator]

    demonstrand inca o data (daca mai era nevoie) ca nu cunoaste lb romana. Conform DEX, coruptie inseamna abatere de la moralitate, de la cinste, de la datorie. Cred ca psd se incadreaza perfect in aceasta definitie. Klaus stie mai bine romaneste decat ea.
    Conform Dictionarului juridic, coruptie inseamna si "promovarea cu precadere in functii guvernamentale a unor persoane numai pe criterii politice". Sa dam exemple?
  • +22 (26 voturi)    
    adica pentru dancila coruptia nu e o problema! (Sâmbătă, 31 august 2019, 19:35)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +19 (21 voturi)    
    Coruptie . . . (Sâmbătă, 31 august 2019, 20:55)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . inseamna si sa iti angajezi odraslele proprii sau ale prietenilor de partid in functii cheie in guvern, Duamna Dancila! Iar ce faceti voi acum se cheama santaj, din moment ce pe de o parte il ameninti pe Presedinte cu para la CCR si pe alta parte anunti ca vei vorbi telefonic cu Presedinmtele. Convorbire care ii va sugera Presedintelui ca daca nu va numeste interimarii mergeti mai departe cu plangerea( de tot rasul) penala! Presedintele nu are dreptul la declaratii politice? Are! Si cum el nu va dat in judecata când nu v-ati sfiit sa il acuzati de inalta tradare, nici voi nu aveti acest drept! Eu zica sa il dati in judecata ca poate asa se va dezvalui musuroiul din guvern!
  • +19 (21 voturi)    
    de ce bagam nulitatea asta in seama? (Sâmbătă, 31 august 2019, 21:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +8 (10 voturi)    
    ba da (Duminică, 1 septembrie 2019, 2:13)

    Lake123 [utilizator]

    Cum cucoană nu aveți corupție? Da mărirea nejustificată a salariilor (la bugetari) și a pensiilor, numai ca să aveți votanți, cum s-ar mai putea chema? Eu cred că-i corupție cu ochi și cu sprincene, deoarece prețjuile au ținut pasul cu aceste majorări.
  • +10 (12 voturi)    
    „Dragnea nu a ieșit public să jignească” :D (Duminică, 1 septembrie 2019, 2:55)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Să-ți reîmprospătăm memoria, Duamna Veoreca?

    „Șobolani” și „cămăși negre naziste” la adresa demonstranților anti-PSD („Erau patru șobolani care puneau tot felul de întrebări", ”Curățăm țara de mizeria împrăștiată de acești șobolani!”, „"Mă uitam la aceste violențe și încercam să mă gândesc dacă este vreo diferență și n-am găsit nicio diferență în modul în care se comportau Cămășile negre (...) în anii '30, în Germania nazistă.", „Iohannis - slugă la străini”, procurorii - corupți („Procurorii corupți au rămas. I-ați văzut la televizor fabricând dosare. I-ați auzit falsificând declarații, i-ați ascultat amenințând martori”), jurnaliștii - sub acoperire („Jurnaliștii sub acoperire au rămas. Îi vedeți, îi citiți și-i auziți în fiecare zi, mințind în ziarele și televiziunile lor, care nu pot dovedi în fața niciunui inspector fiscal din ce bani trăiesc”).

    Veoreco, mai vrei și alte exemple?
  • +1 (1 vot)    
    Nuuuuu...PSD e ca lacrima! (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:16)

    John M. [utilizator]

    Vasilico din Bolintin,

    Ia intreaba-ti tu hoardele de marlani care au umplut palatul nebunului CINE SUNT CEI ANGAJATI LA BIROUL DEPUTATULUI SI O SA VEZI CA TOTI SUNT RUDELE LOR. PADUCHE LA PADUCHE TRAGE.

    Asta tot coruptie se numeste, Vasilico, si sper ca Presedintele sa-si ia o echipa de avocati buni ca sa te umileasca pe tine si pe banda ta de ticalosi incat la alegerile de anul viitor sa fim capabili sa va scoatem din istorie.
  • +1 (1 vot)    
    are dreptate madame ... (Duminică, 1 septembrie 2019, 19:01)

    sareta [utilizator]

    Are chiar foarte mare dreptate ,o tara care-i pe ultimul loc la autostrazi ,pe ultimul loc la alfabetizare,pe ultimul loc la viteza trenurilor(mai mica decat in urma cu 60 de ani),pe ultimul loc la numarul de scoli cu toalete ,pe ultimul loc la sanatate si protectie sociala,pe ultimul loc (adica invers) la nr de sali de jocuri de noroc,pe ultimul loc (adica invers) la nr.de Ministere,pe ultimul loc (adica invers) la nr.de parlamentari ,pe ultimul loc (adica invers) la nr.de doctori si masteranzi,pe ultimul loc (adica invers)la nr de functionari , si mai ales pe ultimul loc (adica invers) in randul tarilor ce nu pot sa-si exploateze singure resursele naturale NU POATE AVEA DECAT UN GUVERN INCORUPTIBIL !