Paleologu: După președintele jucător și președintele spectator, e nevoie de un președinte învățător

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 25 august 2019, 13:28 Actualitate | Politic


Theodor Paleologu
Foto: Facebook
Theodor Paleologu, candidatul PMP la prezidențiale spune că va trata campania electorală ”pe un imens exercițiu de pedagogie națională”. ”După președintele jucător și președintele spectator, e nevoie, cred eu, de un președinte învățător”, scrie Paleologu pe blogul personal.

”Campania mea va fi, de fapt, un curs interactiv, pro bono, la scara întregii țări, un curs despre valorile care țin o societate împreună, despre moștenire și educație, despre legătura dintre justiție și pace socială, despre dreptate și libertate ca fundamente ale prosperității, despre grija pentru natură și criza demografică, despre diplomație și rolul României în lume. Îmi voi expune cu fermitate principiile și punctele de vedere, dar în primul rînd voi asculta, căci un bun educator trebuie să asculte și să faciliteze dialogul, să-i încurajeze pe ceilalți să spună ce gîndesc.

După președintele jucător și președintele spectator, e nevoie, cred eu, de un președinte învățător: un învățător care învață el însuși, care ascultă și pune întrebările cu adevărat importante, care intervine pentru a clarifica dezbaterea publică. Un președinte învățător este un educator și un inspirator, un continuator și un transmițător, un mediator și un moderator, un ascultător și un îndrumător. Doar un colosal efort de educație poate ridica această țară. În ultimă instanță toate problemele noastre încep și se termină cu educația”, spune candidatul PMP.

Mihail Neamțu a anunțat, sâmbătă, că se retrage din cursa internă a Partidului Mișcarea Populară pentru alegerile prezidențiale, în favoarea lui Theodor Paleologu.

Surse din interiorul PMP au declarat pentru Mediafax că în sondajele interne ale partidului Theodor Paleologu era favorit, însă exista o altă tabără care îl susținea pe Mihail Neamțu în cursa pentru prezidențiale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4114 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Altul cu mesaj constructiv (Duminică, 25 august 2019, 13:44)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Atacand contracandidatii cu temele preferate de clubul Dragnea avem sanse reale de a avea si un presedinte gafeur.
  • -2 (10 voturi)    
    Dinastia Paleologu (Duminică, 25 august 2019, 14:08)

    Rahan5 [utilizator]

    pe tronul Bizantului:

    • 1261–1282 Mihai VIII
    • 1282–1328 Andronikos II
    • 1295–1320 Michael IX
    • 1328–1341 Andronikos III
    • 1341–1376 Ioan V
    • 1347–1354 Ioan VI
    • 1376–1379 Andronikos IV
    • 1379–1391 Ioan V
    • 1390 Ioan VII
    • 1391–1425 Manuel II
    • 1425–1448 Ioan VIII
    • 1448–1453 Constantin XI (Caderea Constantinopolului)

    E bine ca nu s-a desfintat zidul din jurul Casei Poporului.
    Cand o sa vina tancurile lui Putin Teodor Paleologu, in calitate de Presedinte al Romaniei, va face acolo o utima actiune eroica de aparare.
    Paleologu va avea si oameni de incredere care vor pazii portile sa nu intre rusii: Tariceanu si Dragnea.
  • 0 (12 voturi)    
    Sa va ajute Dumnezeu, Dle Paleologu! (Duminică, 25 august 2019, 14:11)

    ww [utilizator]

    As da orice sa am un presedinte ca Dvs. Aveti insa grija cu cei care va "sustin". Basescu a stiut intotdeauna sa-si faca imagine adunand in jurul sau intelectuali de calibru, carora le-a intors pana la urma spatele.
  • +3 (7 voturi)    
    tot nu am aflat (Duminică, 25 august 2019, 14:16)

    vizirul [utilizator]

    cu ce se ocupa inprezent Th.Paleologu.Imi place aerul usor detasat al discursului de mai sus,intentia declarate de a-i invata pe potentialii alegatori si nu numai despre valorile unei societati, despre legatura dintre justitie sa starea de sanatate sociala etc.Minunat si mult succes!
  • +1 (9 voturi)    
    Ma bucur sa vad in viitor cum se va zgaria pe ochi (Duminică, 25 august 2019, 14:22)

    deval [utilizator]

    USR pentru ca nu a valorificat un adevarat posibil candidat care sa intre in turul doi pe forta sa si nu pe cea a partidului -asa cum se prefigura orice candidat usr, mai toti nefiind cunoscuti !
    Pentru multi alegatori, la alegerile Prezidentiale te duci sau datorita unui pericol maxim (cum a fost in 2014) sau daca stii exact ce faci ori voua usr fix dnul Paleologu-care a fost dat afara din pnl datorita sustinerii logice pe care a manifestat-o public pentru cadidatul vostru la Bucuresti- va lipsesea !!
    Desi consider ca pmp e tot o Ciuma Rosie, am atata incredere in dnul Paleologu incat cred ca il voi vota , votant usr fiind ....
  • -2 (8 voturi)    
    În conjunctura actuală nu-i dau șanse. (Duminică, 25 august 2019, 14:34)

    asavreau [utilizator]

    Paleologu merită să fie președintele României.Nu are șanse.Eu nu îl votez.Dacă în turul 2 ar fi Iohannis și Paleologu,l-aș vota pe Paleologu,dacă va fi Barna și Iohanniis,îl votez pe Iohannis.Pentru-că îl știu un om cumpătat,îi recomand lui Paleologu să-și mențină vocabularul civilizat și să nu facă prea multe remarci despre adversari.Acum a vorbit de Băsescu că este susținut de PMP,dar să rețină că Băsescu nu reprezintă nimic în ecuația actualelor alegeri.Despre Iohannis nu putem spune că nu a fost corect și principial,așa-că nu are ce să critice.Dacă vrea să arate că-i deștept.Sunt niște limite constituționale,așa că nu merită să faci promisiuni care nu depind de funcția de președinte.Să nu se ia după proștii care fac astfel de promisiuni.
    • -2 (6 voturi)    
      Te rog cauta pe internet sa vezi cate promisiuni (Duminică, 25 august 2019, 16:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      de-astea de care nu ii ceri lui Paleologu sa faca, a facut Werner ! :)))
  • +3 (7 voturi)    
    Aoleu, dom' Paleologu ! (Duminică, 25 august 2019, 16:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca ajungeti cumva la Cotroceni, trebuie sa ne asteptam ca treceti de la cursuri pro bono la d-alea platite ? :))
    • -1 (1 vot)    
      Pffff (Luni, 26 august 2019, 10:58)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pale, interesul poarta fesul.
      Se invarte tac-tu in mormant cand vede cum ii vinzi numele.
  • +1 (7 voturi)    
    Daca va candida,il voi.... (Duminică, 25 august 2019, 17:12)

    gigiN [utilizator]

    ...vota,fara nici o indoiala,in turul I.Cred ca are cateva clase peste toti ceilalti candidati,atat din punct de vedere intellectual ,cat si moral.
  • -2 (4 voturi)    
    interesant (Duminică, 25 august 2019, 17:19)

    Razvan_M [utilizator]

    .
  • -1 (3 voturi)    
    De nivelul acesta ar trebui sa fie un Presedinte (Duminică, 25 august 2019, 17:39)

    KTerinca [utilizator]

    E diferenta de clasa intelectuala clare fata de toti ceilalti candidati de pana acum.
    E mult, mutt peste ceilalti.
    Pacat ca romanii sunt inculti.
  • +2 (8 voturi)    
    Candidatura lui paleologu. (Duminică, 25 august 2019, 20:54)

    Theros [utilizator]

    Acest tinerel obraznic , carghios si tupeist ca mentorul sau nenorocitul de basescu , candidatul acestui srl pmp , paleologu este gol atat ca forma cat si continut in discursul sau. Din gresala sau poate ca o recunostinta a meritelor tatalui lui a ajuns si un parat de ambasador si n-a facut doi bani!! A fost dat afara!! In afara de tupeu si nesimtire de la acest individ pe care il cunosc personal NU AI LA CE SA TE ASTEPTI!!I!! IL SFATUIESC SA SE RETRAGA PENTRU A EVITA CA LUMEA SA-I DESCOPERE TOT SUFLETUL MURDAR SI CARACTERUL INFECT A ACESTUI paleologu care traieste din sacrificiile facute de tatal sau RUSINE PENTRU DECLARATIILE OBRAZNICE , FACUTE DE ACEST TENTELEU !!!