Schimbare în CEx. Dana Gîrbovan, propusă ministru al Justiției / Ana Birchall se va ocupa de parteneriatele strategice / Șerban Valeca preia Educația, Mihai Fifor ministru plin la Interne

de Luminița Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 23 august 2019, 13:49 Actualitate | Politic


Viorica Dancila - PSD
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dăncilă a venit, vineri, în fața social democrațiilor cu noile propuneri de miniștrii pentru portofoliile rămase vacante în Guvern și a reușit să-și impună favoriții. Marea surpriză a social-democrațiilor a fost propunerea de remaniere a ministrului Justiției Ana Birchall. Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că pesediștii au fost luați prin surprindere de înlocuirea acesteia și de nominalizarea Danei Gîrbovan. În final, social democrații au agreat toate propunerile făcute de președintele PSD.

UPDATE 1 Ana Birchall va fi schimbată de la Ministerul Justiției urmând a fi înlocuită cu Dana Gârbovan. De altfel, social democrații nu au agreeat-o deloc pe Birchall în funcția de ministru al Justiției și i-au cerut în repetate rânduri Vioricăi Dăncilă înlocuirea din minister. În partid se știa că Birchall era împotriva secției speciale iar pesediștii se temeau că va face demersuri în privința desființării acesteia.

Cu toate acestea, în ședința CEX, liderii PSD au fost luați prin surprindere când Dăncilă a anunțat că propune înlocuirea acesteia de la minister. „Nu s-a mai discutat în ultima perioadă despre plecarea lui Birchall, mai ales că a fost numită recent pe post. Nu a fost anunțat înaintea ședinței CEX nimeni s-a spus doar că este pentru pregătirea congresului de mâine și stabilirea miniștrilor pe portofoliile vacante. Justiția nu era liberă", au explicat sursele HotNews.ro.

Ana Birchall va prelua portofoliul de vicepremier pentru Parteneriate strategice, iar Iulian Iancu va fi vicepremier pentru Economie.

UPDATE Premierul Viorica Dăncilă a propus social-democraților pe Mihai Fifor ministru plin la Interne și pe Florin Lixandru la Educație. Social democrații l-au respins la vot pe Lixandru, primarii de București fiind principalii oponenți ai nominalizării acestuia. Daniel Florea, Gabriel Mutu, Dan Tudorache și-au exprimat nemulțumirea la adresa activității acestuia.

În acest context, Dăncilă a venit cu cea de-a doua propunere în persoana lui Șerban Valeca care a fost adoptată, au declarat pentru HotNews.ro surse social-democrate.

Mihai Fifor urmează să fie propus de către PSD drept ministru plin la Interne și după votul în Comitetul Executiv premierul va trimite către Klaus Iohannis nominalizarea. Fifor va renunța la portofoliul de vicepremier pe parteneriate strategice, susțin sursele citate.

De asemenea, Dăncilă le-a spus liderilor PSD ca pentru portofoliul de la Educație îl susține de Florin Lixandru, în prezent secretar de stat pe domeniul preuniversitar.

Surse social democrate au declarat pentru HotNews.ro că pentru Ministerul de Interne este favorit actualul ministru interimar, Mihai Fifor. Acesta ar fi susținut chiar de premierul Viorica Dăncilă.

De asemenea, pentru portofoliul rămas vacant la Educație există mai multe propuneri în interiorul partidului.

Potrivit surselor citate, inițial a fost vehiculat numele lui Radu Szekely, fost consilier al ministrului Andronescu însă pesediștii nu sunt de acord cu nominalizarea acestuia. Lui Szekely i s-ar fi reproșat că a publicat postări împotriva PSD.

Un alt nume discutat în interiorul PSD este cel al rectorului Universității Craiova, Cezar Ionuț Spânu. "Dăncilă i-ar fi promis Olguței Vasilescu când a fost săptămâna trecută la Craiova că îl va susține pe rectorul de acolo", au explicat sursele HotNews.ro.

O altă propunere vehiculată printre membrii Guvernului este cea a secretarului de stat Florian Lixandru. Acesta este un apropiat al Ecaterinei Andronescu și susținut de senatorul PSD Liviu Pop.

Potrivit surselor citate, se pare că printre opțiunile președintelui PSD s-ar mai afla Ioana Mihaela Neacșu, inspector școlar și apropiată de primarul Gabriela Firea.

De altfel, înaintea ședinței CEx, preşedintele PSD Viorica Dăncilă a declarat că viitorul ministru al Educaţiei trebuie să fie "un om care să cunoască sistemul".

Întrebată de jurnaliști pe cine susține la Ministerul Educației, premierul a răspuns: "O să vă spun după ce o să am votul CEx-ului. Un om care să cunoască sistemul".

Liderul PSD a mai spus că în ședința CEx vor fi discutate și propunerile de vicepremieri pe probleme economice și parteneriate strategice.

Reamintim că întâlnirea are loc în contextul în care social democrații își validează candidatul la prezidențiale, iar partenerii de Coaliție amenință cu ieșirea de la guvernare dacă premierul Dăncilă nu vine cu un nou program politic și cu o restructurare a Executivului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18088 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    de ziua nationala a intoarcerii armelor (Vineri, 23 august 2019, 13:57)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    asteptam cu interes noi evolutii.
    Si poate un comunicat important pentru tara.
    • +4 (4 voturi)    
      intr-adevar (Vineri, 23 august 2019, 18:15)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      o schimbare simbolica pentru 23 august
    • 0 (6 voturi)    
      am intors armele si am primit ce-am vrut (Vineri, 23 august 2019, 22:54)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      in loc de autoband avem cimitirul de E85, in loc de TUI avem Venus, Saturn, Olimp in deriva, etc..Un singur lucru a putut sa faca majestatea sa pACALICI rEGELE si l-a facut!
  • +14 (18 voturi)    
    Favoritii (Vineri, 23 august 2019, 14:05)

    dcotoara9 [utilizator]

    vor fi personaje cu un IQ si EQ cu mult peste medie :)
  • -11 (19 voturi)    
    Un ministru care sa stabileasca 16 septembrie (Vineri, 23 august 2019, 14:20)

    D-or [utilizator]

    Candidatii pentru portofoliul de la MEN sa spuna daca sunt in stare sa stabileasca inceperea scolii pe 16 septembrie 2019.
    Ar fi o prima dovada de normalitate.
  • +49 (65 voturi)    
    Dana Gârbovan (Vineri, 23 august 2019, 14:41)

    omezu [utilizator]

    E varianta feminina a lui Tumorel. Acelasi tupeu de infractor combinat cu slugarnicie. Nu e decat alta trompeta a lui Dragnea!
    • +36 (48 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 23 august 2019, 15:08)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui omezu

    • +17 (29 voturi)    
      Cam asa ceva... (Vineri, 23 august 2019, 15:08)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      N'are negi da' e blonda sau cum spune un amic "Ei las, nu'i frumoasa dar macar e batrana :)"
    • +8 (18 voturi)    
      Gresit (Vineri, 23 august 2019, 16:10)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Tudorel cel putin era roman moldovean get beget.
      Dana Garbovan are se pare radacini rus-rutene, ca si Liviu Pop.
      Deci, ca si Livu Pop se va supune fara obiectii fata de Dragnea sau Dancila.
    • +13 (15 voturi)    
      solutia (Vineri, 23 august 2019, 16:12)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Sa speram ca presedintele o va respinge.
      • +4 (4 voturi)    
        sa speram? (Vineri, 23 august 2019, 21:40)

        DMR [utilizator] i-a raspuns lui ber

        trebuie! daca nu a incurcat-o rau de tot! Va garbovim spatele la toti daca nu va potoliti! Pana se rupe!
      • +2 (2 voturi)    
        OK, dar... (Sâmbătă, 24 august 2019, 7:20)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Legea trecuta acum cateva luni ii da dreptul sa respinga o singura propunere. Deci, dupa ce o va respinge pe dna. Garbovan, PSD va veni cu o alta varianta horror (las la alegere daca Florin Iordache sau Eugen Nicolicea), si atunci va trebui sa iesim noi in strada, pentru ca Iohannis nu va mai avea parghii legale.
        • +2 (2 voturi)    
          si ce pateste, il suspenda infractorii?! (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:32)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

          .
    • +2 (2 voturi)    
      + Trompeta URSS (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      https://ro.sputnik.md/analytics/20190626/26586563/Judecatoarea-Dana-Garbovan-declaratii-exceptionale-si-curaj-maxim-e-atacata-murdar.html


      De la Pleshoianuu nu a publicat asa Omagiu ....vuvuzeaua URSS

      ++ vuvuzea a Varanului....

      @susufler...ce mai este de spus ?
  • +28 (38 voturi)    
    ... (Vineri, 23 august 2019, 14:43)

    mihai_mi [utilizator]

    Hm... trompeta lui dragnea ministra la justitie... cam nasol!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Șerban Valeca (Vineri, 23 august 2019, 14:44)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ăsta n-a mai fost ministru? Sună cunoscut.
  • +14 (30 voturi)    
    Care "ultima ora" ??! (Vineri, 23 august 2019, 14:45)

    Habermas [utilizator]

    Este haosul tiganesc al Bucurestiului - asa este condusa Romania de 150 de ani.
    • +7 (11 voturi)    
      Ma rog, cu un mic intermezzo intre 1916 si 1918 (Vineri, 23 august 2019, 15:49)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      cand a fost condusa de la Iasi.

      - de fapt salvata de la Iasi (dupa acel fiasco sudist in urma caruia Muntenia, Oltenia si Dobrogea au fost ocupate).

      - si apoi intregita de la Iasi (dupa negocierile purtate la Iasi cu Ardelenii, Banatenii, Bucovinenii si Basarabenii si cu Puterile Beligerante). Sigur a venit apoi iar razboiul si Bucurestiul (redevenit capitala - de ce dracu??!) a abandonat basarabia si Bucovina de Nord.
  • +36 (46 voturi)    
    Dana Gîrbovan (Vineri, 23 august 2019, 14:45)

    gebica [utilizator]

    e tot ce poate avea mai abject o justiție mutilată ca a noastră. Dacă Iohannis o acceptă cred că pierde mult din sprijinul celor cărora le mai pasă de țara asta și o mai suportă din interior.
    • +25 (35 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 23 august 2019, 15:09)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui gebica

      • -10 (14 voturi)    
        ai mai vazut tu ficus dinamic?... ce crezi (Vineri, 23 august 2019, 16:00)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        nu da el bunatate de somn pe discutii

        mai ales ca acuma a venit obosit din suaasa ca musai un concediu de vre-o 3 luni
      • +13 (13 voturi)    
        Are voie sa respinga o data motivat, nu ? (Vineri, 23 august 2019, 16:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Apai o va respinge ! It's clear !
  • +34 (42 voturi)    
    valeu!!! (Vineri, 23 august 2019, 14:59)

    nellino [utilizator]

    cand cauti dana garbovan pe google, primele rezultate vin de la sputnik!

    m-am lamurit.
    • +12 (12 voturi)    
      ai dreptate! (Vineri, 23 august 2019, 15:35)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      daca filtrezi ziua de azi gasesti sputnik la greu
  • +26 (34 voturi)    
    si Iulian iancu vicepremier (Vineri, 23 august 2019, 15:09)

    subcultura [utilizator]

    cum e asta nene?

    Dupa vizita in SUA, parteneriate strategice, energie nucleara, gaze in Marea Negra etc. il pune pe omul Gazpromului vicepremier, adica pe ala care a ingropat proiectele din marea neagra.
    • -6 (6 voturi)    
      Proiectele nu sunt (Vineri, 23 august 2019, 22:02)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui subcultura

      deloc ingropate. De ce credeti ca l-au chemat pe Iohannis la raport in SUA? Daca firmelor straine nu le convenea, plecau si gata. Dar nu pleaca ele pentru ca e prea profitabil! E ca la piata, se fac ca pleaca, doar-doar vom ceda si le vor chema inapoi. Sa speram ca guvernul si parlamentul vor mentine actuala lege offshore. Vor accepta strainii pana la urma si in conditiile actuale, veti vedea.
  • -25 (31 voturi)    
    valeu (Vineri, 23 august 2019, 15:17)

    cucuveauamov [utilizator]

    pentru #rezistentii cu epoleti din justitie. Klaus va fi somat de Dogioiu sa n-o accepte pe Garbovan. Ce va face Klaus?
    • +11 (15 voturi)    
      @cucuveaua roz: (Vineri, 23 august 2019, 16:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ii va face un bine Danutei si o va respinge, spunandu-i ca daca ai fost fie si pt un minut ministru propus de PSD, iti distrugi cariera de impartitor al dreptatii ! :)))
      • -7 (9 voturi)    
        Si eu cred (Vineri, 23 august 2019, 22:11)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        ca, dupa un anumit timp de gandire, Iohannis o va respinge. I se va impune asta! Nu poti sa accepti intr-un post atat de important pe cineva care dupa ce ca e competent, mai e (lucrul cel mai rau) si nesantajabil. Toti pretendentii la o functie inalta, in frunte cu Iohannis, trebuie sa fie santajabili, altfel statul paralel nu-ti permite sa accezi. Daca Iohannis nu avea problemele cu casele nu ar fi fost "selectionat" pentru postul de presedinte. Prin urmare dna Garbovan reprezinta un pericol foarte mare de a fi necontrolabila atat politic cat si juridic.
  • +21 (29 voturi)    
    Rusine Garbovan! (Vineri, 23 august 2019, 15:28)

    cetateanulmodern [utilizator]

    A latrat Garbovan cat a latrat pana a prins un ciolan....
    alta rima nu am gasit!
    si asta un fel de Mitrea, fost lider sindical pana la manjit cei de la PSD pe atunic PDSR cu niste functii grase.
    Rusine unor asemnea magistrati care se manjesc pentru o functie politica, nu-si dau seama ca se descalifica profesional si pt ce ? cateva luni de mandat de ministru?
  • +12 (14 voturi)    
    Menajeria (Vineri, 23 august 2019, 15:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hoți, incompetenți, spioni sovietici, securisti, carieristi, politruci, agramati... O adevarata cocina fetida pusa pe distruferea RO si imbuibare de tip mafiot.
  • +4 (10 voturi)    
    I-au facut felul (Vineri, 23 august 2019, 15:48)

    unins [utilizator]

    lui Birchall, care facea nota aparte in guvern, prin mentalitate si pregatire. Pentru PSD e buna ca are imagine nepatata, atat.
  • -10 (14 voturi)    
    Iohannis va fi primar din nou? (Vineri, 23 august 2019, 16:29)

    Sani [utilizator]

    ...adica vreau sa zic va semna ca primarul USL din nou?
    • -1 (1 vot)    
      categoric (Sâmbătă, 24 august 2019, 15:43)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Boul este o fiinta consecventa.
  • +13 (13 voturi)    
    Gârbovan va face ce vor infractorii. (Vineri, 23 august 2019, 16:31)

    asavreau [utilizator]

    Dacă o puneau pe Norica Nicolai aveau scuza că o fac pentru menținerea alianței cu ALDE.Tudorel Toader era blând comparativ cu Gârbovan.PSD-ALDE ori dispare cu toți infractorii promovați șefi,ori dispărem noi.
  • +11 (13 voturi)    
    Cat a latrat zi de zi Garbovanca a fost "pas" ! (Vineri, 23 august 2019, 16:49)

    Susufler0 [utilizator]

    I-a soptit careva sa se dea o vreme la fund ca o sa fie scoasa de cine trebuie la momentul potrivit si cocotata pe locul pe care l-a ravnit de atata amar de vreme !

    PS Ia sa vedem, o sa refuze Dana Garbovan functia, spunandu-i lu Dancila ca vocatia de a imparti dreptatea in sala de judecata este mai puternica decat functia administrativa ?
    • +1 (1 vot)    
      dana ”de principiu” scarbovan a acceptat! (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:37)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ”de principiu”!

      https://evz.ro/dana-girbovan-a-acceptat-propunerea-premierului-ce-vrea-de-la-iohannis.html
  • +13 (13 voturi)    
    Veorica a auzit prima oara in viata ei (Vineri, 23 august 2019, 16:57)

    Susufler0 [utilizator]

    de existentaunei persoane cu numele de Dana Garbovan' aseara cand Consilierul i-a dat lista vu numele celor propusi ca ministri ! :))))
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnea cel viteaz (Vineri, 23 august 2019, 17:22)

    middle_brick [utilizator]

    Hai Mazeta, prestează!! a venit bilețelul!?? un pic mai aveti pana la dispariție băieți, trageți tare, sunt ultimele voastre zvâcniri.
  • -12 (16 voturi)    
    Vom gârbovi până și Justiția... (Vineri, 23 august 2019, 17:42)

    Nyk1 [utilizator]

    ...numai pentru a vă arata că ați ieșit în stradă degeaba. A fost o pierdere de vreme, căci politica guvernului privind Justiția nu poate fi schimbată decât democratic, prin alegeri.
    • +11 (11 voturi)    
      hehe (Vineri, 23 august 2019, 18:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Afara cu fascistii lui Phutin din Crimeea!
    • +4 (6 voturi)    
      degeaba? (Vineri, 23 august 2019, 21:46)

      DMR [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      tu esti in delir baiete, sunteti pe genunchi si in curand o sa fiti pusi cu botul in pamant. PSD se chinuie sa moara decent cum a a patit PDL in ultimii 2 ani de guv.
      Urmeaza un 10-15% si disparitia .
    • +1 (1 vot)    
      de iesirea din 26 mai ai auzit?! (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:40)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      .
  • +11 (13 voturi)    
    Intalnirea mafiei! (Vineri, 23 august 2019, 19:02)

    Alui [utilizator]

    In momentul asta PSD=Mafia din Romania!
  • -4 (10 voturi)    
    "Sudamericana" (Vineri, 23 august 2019, 21:39)

    ww [utilizator]

    Obiectivul mandatului Iohannis-PSD, sud-americanizarea Romaniei, trebuie realizat pe deplin. O tara poate fi mulsa in liniste deplina doar atunci cand nu are justitie, invatamant, infrastructura, cand oamenii sunt bolnavi, saraci si terorizati (de criminali si interlopi, de tirani, de "comunisti", "fundamentalisti" etc). Pacat ca nu intelegeti: ni se pregateste un viitor luminos. Priviti cu incredere inspre America de Sud!
  • +8 (10 voturi)    
    A dat-o cu manta (Vineri, 23 august 2019, 22:44)

    kanes [utilizator]

    N-a mai pus direct un slugoi de partid ca sa faca treburile murdare, a propus un slugoi "independent" si "profesionist". Cata marsavie!
    • +4 (4 voturi)    
      scarbovan este mai sluga decat slugoii! (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:41)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui kanes

      .
  • +4 (4 voturi)    
    = OUG (Sâmbătă, 24 august 2019, 8:09)

    revo [utilizator]

    asta este rezultatul intalnirii face-to-face dintre Dancila si Tariceanu: au stabilit sa retraga legile, si merg pe calea scurta - OUG pe Justitie. Este suficient sa intre in vigoare cateva ore.