Dumitru Buzatu, la RFI: Dacă ALDE iese de la Guvernare, PSD trebuie să intre în opoziție / Nu trebuie să mergem pe varianta Guvernului minoritar

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2019, 11:45 Actualitate | Politic


Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui
Foto: Agerpres
PSD nu trebuie să meargă pe varianta unui Guvern minoritar, dacă se rupe coaliția cu ALDE, social-democrații trebuind să intre în Opoziție, a declarat, la RFI, liderul PSD Vaslui, Dumitru Buzatu. El crede însă că alianța de la guvernare nu se va destrăma.

Dumitru Buzatu declară că ”în cazul ruperii unei alianțe majoritare, nu e numaidecât de preferat un Guvern minoritar, ci dimpotrivă, aceia care rup alianța, împreună cu alte forțe politice capabile, să preia Executivul respectiv și evident, vom vedea cum va funcționa (...). Dacă vrem să arătăm a cui este responsabilitatea ruperii acestei alianțe, a cui este responsabilitatea neimplementării până la capăt a programului, nu trebuie să mergem pe varianta Guvernului minoritar”. Întrebat dacă asta ar presupune ca PSD să intre în Opoziție, social-democratul a răspuns: ”Absolut, absolut”.

Dumitru Buzatu precizează că părerea sa este împărtășită de unii colegi de partid: ”Este părerea mea personală, dar din discuțiile pe care le-am avut cu diverși colegi, această părere personală este generalizată”. Liderul PSD Vaslui spune că scenariul cel mai probabil este rămânerea ALDE la guvernare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2708 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Desigur! (Miercuri, 21 august 2019, 11:54)

    aiureantramvai [utilizator]

    Aceleasi tactici. Cheltuieli cu nemiluita, promisiuni cat duce carul, parjolirea recoltelor si otravirea fantanilor, apoi cand vine scadenta, retragerea in paduri lasand pe altii sa repare stricaciunile. Ca dupa 2 ani psd-ul-de-tot-rahatul sa revina la guvernare cu aceleasi texte de kkt: noi am marit, ceilalti au taiat si v-au luat! Bah, nu v-ar inghiti odata pamantul asta?? Pe voi si pe prostii care pun botul la mizeriile voastre
    • +8 (12 voturi)    
      este doar o gluma proasta.. (Miercuri, 21 august 2019, 12:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      cum sa intre PSD in opozitie cand au majoritatea in parlament? ar duce automat la alegeri parlamentare anticipate, impreuna cu prezidentialele. #ciumarosie ar lua 15%..
      • +6 (6 voturi)    
        Vorbesti aiureli (Miercuri, 21 august 2019, 13:08)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        PSD singur nu are majoritate in Parlament.
        Majoritatea necesara Guvernarii este de 50% +1. !
        Si in 1996 PSD/ PDSR a avut o majoritate parlamentara .
        Dar CDR (Alianta : PNT, PNL, PD / FSN , UDMR etc. ) a obtinut mai mult de 50% +1 voturi.
        Taranistii au avut atunci cel mai mult din CDR, dar au avut mai putin decat PSD/ PDSR.
        In Parlament nu conteaza Oficial Aliantele, ci partidele.
        • +1 (1 vot)    
          pe cifre (Miercuri, 21 august 2019, 23:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          136 senatori, grupul PSD are 69.
          329 deputati, grupul PSD are 139

          In total PSD controleaza direct 44.73% din voturi in cazul investirii uni nou guvern.

          Ca sa fie PSD in opozitie ar fi nevoie de un guvern votat de toate celelalte partide, inclusiv UDMR si minoritati. In conditiile in care singurul care se vede candidat momentan este panarama aia de Ludovic Orban, nu vad cum ar putea strange atatea voturi. Vrabia malai viseaza...

          In plus, guvernul are nevoie constant de sustinere in parlament. Degeaba vine iar Ciolos la guvernare daca a doua zi PSD cu ALDE si minoritatile il obliga prin lege sa dubleze salariul minim, sa tripleze pensiile si in acelasi timp sa scada TVA-ul sau mai stiu eu ce alte aberatii de care clar e in stare #ciumarosie.
  • +9 (9 voturi)    
    chiar?... (Miercuri, 21 august 2019, 12:00)

    domnescu [utilizator]

    au ales alt bufon de serviciu dupa ce l-au alunagt pe Codrin?
    v-ar placea voua sa se sparga oalele in capul altora :))
  • -8 (12 voturi)    
    Probabilitate (Miercuri, 21 august 2019, 12:04)

    schumi [utilizator]

    Probabilitatea este destul de mare sa treaca in opozitie si sa nu existe anticipate din cauza PNL, care-si doreste guvernarea pentru a continua furtul dand vina pe PSD...
  • +10 (12 voturi)    
    Bre buzatule (Miercuri, 21 august 2019, 12:09)

    mimiloi [utilizator]

    uita-te la harta cu puterea de cumparare si vezi unde e judetu lu matale si anume Vaslui dupa care iesi si doneaza-ti averea de citeva zeci de milioane de euro furata de la amaritii pe care ii conduci si apoi poti sa pleci linistit la puscarie.
    Pe de alta parte nu inteleg de ce presa, in cazul de fata RFI ia interviuri unor borfasi.
    • +4 (4 voturi)    
      Respectă legea PSD-ALDE. (Miercuri, 21 august 2019, 13:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      Borfașii au drepturi.Păgubiții nu au drepturi.Și de aici tot balamucul din societate.Celor de la PSD-ALDE le convine și Buzatu are dreptate privind ALDE.Nu pleacă ALDE acum,când și-au făcut legi favorabile infractorilor!Cum să fie în opoziție,adică oameni cinstiți?Așa ceva nu există la PSD și ALDE.
  • +1 (5 voturi)    
    deci misculatia a fost pusa la punct - retragerea (Miercuri, 21 august 2019, 13:33)

    revo [utilizator]

    buna sluga, Tradiceanu, intotdeauna prezenta, la datorie si de incredere.
    Cu ajutorul lui a ramas guvernul Ponta la conducere atata timp cat si-a dorit iar, de la alegeri, PSD a distrus o tara intreaga cu ajutorul Tradiceanului.
    Acum, pun de-o retragere strategica, exact ca acum 4 ani, cu un an inainte de alegerile parlamentare.

    Bai, PSD-isti, voi trebuie sa-i faceti statuie de aur inalta de 30 de metri si sa-i implantati si vreo 4-5 scule tinere si viguroase, pentru toate nevestele trecute si viitoare, ca merita!!
  • 0 (0 voturi)    
    Va rugam sa stati la guvernare (Miercuri, 21 august 2019, 20:02)

    John M. [utilizator]

    din 2 motive:
    1. Vasilica ne distreaza cu "naivitatea" ei. Un filozof roman numea asta "suprarealism spontan".
    2. Vrem sa va dam jos prin alegeri zdrobitoare din care sa nu va mai reveniti niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    gind la gind cu bucurie (Miercuri, 21 august 2019, 23:08)

    iodixit [utilizator]

    dar cu o mica ajustare: sa intre in istorie.
    partide de stinga sint necesare pentru echilibrarea politicii, dar psd-ul este un partid delicvent, asa cum udmr este un partid nationalist extremist. dar in alta tara decit ungaria.
    partidele etnice si cele delicvente, nu au ce cauta intr-o democratie!